Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Zvučnici

Zvučnici Ono što treba da da dobar zvuk

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 11.05.2012, 14:51   #1
gogspa80
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 16.01.2008
Postovi: 424
Downloads: 1960
Uploads: 32
Rekao HVALA: 21
Zahvalili mu 40 puta u 33 Postova
gogspa80 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Polozaj bas binova - uspravno ili ''lezeci''

vidio sam kod vecine bas binova, tako i kod ovih koje ja imam da imaju navoj za sipku koja ce nositi satelite i sa gornje strane a i sa lijeve strane,( isto i sa nozicama na kontra strani ) znaci mogu stojati uspravno ili polegnuto.

zanima me dali netko zna u cemu je razlika kada bas bin stoji uspravno, ili kada ga oborim? neka razlika vjerovatno postoji inace ne bi ostavljali tu mogucnost.
da bi malo jasnije bilo o cemu govorim evo slika ispod, kod mene su cp 15 binovi, a isto to imaju i dynacord powersub315 ili pasivni sub 115.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg primjer.jpg (60,9 KB, 46x skinuto)
Highslide JS
gogspa80 je offline   Reply With Quote
Star 20.05.2012, 16:43   #2
perica001
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 10.02.2009
Postovi: 133
Downloads: 1551
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
perica001 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

ja sam to isto vidjao na nekoliko mjesta sa HK Audio bas binovima ali neznam razlog
perica001 je offline   Reply With Quote
Star 21.05.2012, 01:11   #3
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

Mislim da to ima veze sa tim da li se stavljaju jedan, dva ili četiri bass bina po strani, iako bi mi to imalo više smisla da su u pitanju hornloaded bass binovi, a ovdje je u pitanju bass reflex konstrukcija kutije.
harepa50 je offline   Reply With Quote
Star 21.05.2012, 12:26   #4
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja mislim da to nebi trebalo da ima veze da li je uspravno ili vodoravno sto se tice zvuka... Mozda je najbolje da potrazis specifikacije proizvodjaca...
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 21.05.2012, 14:24   #5
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.167
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.749 puta u 1.305 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ako su tvoji binovi baš ovakvi kao na skici onda ne bi trebalo biti bitne razlike u zvuku bez obzira kako ih postaviš. To je zbog toga što je centar zvučnika koji se nalazi u kutiji u oba slučaja jednako udaljen od poda. Podloga na kojoj stoji bas bin se ponaša kao"produženi rog" i ima ulogu disperzije zvuka.
Opcija da se ova kutija postavi na obje strane ima ulogu da se visina cijelog stupa prilagodi vlastitim potrebama ovisno o tome koji su i koliko ima ostalih zvučnika.

Da ne bi bilo zabune, sigurno je da se spektar zvuka drugačiji ako se bin postavi horizontalno ili vertikalno. Međutim, ta je razlika znamariva ako se uzmu u obzir sve ostale komponenete koje utječu na konačni sound. Tu prije svega mislim na akustiku prostorije, snagu sistema, rezne frekvencije, ostale kutije koje su u sitemu .....
casper je offline   Reply With Quote
Star 21.05.2012, 18:22   #6
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

Ima zakon koji kaže da se izvori niskih frekvencija ne mogu/teže mogu razaznati (u smislu odakle tačno dolaze), tako da disperzija niskih frekvencija (subwoofera) nije toliko bitna, dok je kod visokih frekvencija ta disperzija bitna - pri ozvučavanju sala, koncerata - pogoditi ugao da što više ljudi to čuje kako treba. Kao što imaju razne konfiguracije subwoofera tipa cardioid, end-fire configuration, flyed subs itd.
harepa50 je offline   Reply With Quote
Star 21.05.2012, 19:02   #7
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.167
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.749 puta u 1.305 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Niže frekvencije su veće valne duljine i zbog te karakteristike se drugačije šire u prostoru od visokih frekvencija. Kod njih jest teže razaznati izvor zvuka. Ako govorimo o zvučnim sistemu i ako želimo imati linearan sustav, disperzija dubokih nije ništa manje bitna od srednjih ili visokih tonova.

I nije bitna pusta teorija, samo se nadovezujem na @harepa50. Bitno je znati neke detalje kako bi razumjeli zašto nam razglas dumi, cvili ili radi super. Pa kad smo kod bas binova treba znati općeniti "zakon" koji kaže, ako se woofer nalazi na podu (koji mu ujedno služi kao rog) onda je pojačanje +3db, ako ga povučemo tako da je iza njega zid ova vrijednost se mijenja na +6db. Ako se nalazi u "čošku" i "zatvoren" je s tri strane onda će vrijednost biti +9db i to je često razlog zašto tako postavljen bin radi loše i muljavo. Još ako je umjesto zida rezonantna staklena stijena .....
casper je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 06:00


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije