Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Mixeri

Mixeri Sve o miksetama

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 17.09.2011, 14:37   #1
Milan$
Stvarno kod kuće
 
Milan$'s Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2009
Postovi: 1.422
Downloads: 6415
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 89 puta u 83 Postova
Instrumenti: Pa5x
Milan$ befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Milan$ pošalji poruku preko MSN messengera
Standard Stelovanje mixera u neakusticnim prostorijama?

Pozz svima...Zadnje 3,4 svirke radili smo sve u nekim vrlo neakusticnim lokalima...uglavnom su tu na podu bile plocice,neki ogromni prozori,neka cuda,i ono je blago receno strasno za zvuk....Znaci ja celo vece provedem s glavom nad mixerom pokusavajuci da ga nastelujem da ako je ikako moguce to ne mulja..A u stvari to prsti,susti,bas gruva,a ustvari ga nema,tj, samo cujem potisak basa,a nista konkretno,nijedan jedini ton basa ne mogu da pohvatam...Eferkti na vokalu kao da nisu ni ukljuceni,kolko god ih dodajem sve mi se cini da ih uopste nema...pokusavam sa grafickim EQ,ama ne znam vise sta da mu radim...kako da iscistim zvuk? bas mi je ubedljivo najproblematicniji,jer stvarno ne znam kako da ga sredim?pokusav ao sam i na grafickomk EQ,da ga oduzmem-dodam,isto i na kanalu,pa na kraju i na EQ u klavijaturi,i nikako da ga sredim...ako ga dodam to se sve trese,ali nema konretnog tona,ako smanjim on se totalno izgubi...pokusam i da ga skroz smanjim na kanalu,a da pojacam "volume" basa u klajvi,ma opet nikako...znaci ono je bogu plakati...pa ajd ako imate neko uopsteno resenje kako se najbolje nastelovati u takvim prostorijama,recite,dosta bi pomoglo...hvala
Milan$ je offline   Reply With Quote
Star 17.09.2011, 15:18   #2
svrakan
Kao kod kuće
 
svrakan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.11.2007
Mjesto: Subotica
Godina: 45
Postovi: 883
Downloads: 1408
Uploads: 27
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 133 puta u 116 Postova
Instrumenti: Korg pa3x pro,Kurzweil Pc3k61
Interesi: Muzika
svrakan ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
svrakan pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

He he ,vidi takav problem se najbolje resava jednim monitorom,namestis da ti na monitoru lepo sve,a kako ce da baca boli te uvo,ljudi su svakako 99 posto gluvi.Kada je sal neakusticna dzaba sve,da imas najbolju opremu neces nikad biti zadovoljan.
svrakan je offline   Reply With Quote
Star 18.09.2011, 08:37   #3
dekiciric
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 16.04.2009
Mjesto: Bela Palanka
Postovi: 197
Downloads: 1189
Uploads: 10
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 14 puta u 13 Postova
Instrumenti: Ketron Audya 5, Yamaha Motif XS6, Yamaha Montage 6, Korg T3, Korg Prophecy
Interesi: Muzika, pravo.
dekiciric befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Koristi obavezno Pfl funkciju na mikseti,da bi proverio nivo ulaznog signala na svakom kanalu.Na klavijaturi ne diraj bas,neka ti bude namesten onako kako si ga vec namestio,jedino mozes,ako ta opcija postoji na klavijaturi,da izvuces posebno bas,a zasto da ne i bubanj,dakle razdelis ih na posebne kanale i onda oduzimas sta je visak.Vrlo je bitan i Master volume na mikseru,kad sviras u takvim prostorijama nemoj mnogo da ga pojacavas,neka bude na nekom optimalnom nivou.
dekiciric je offline   Reply With Quote
Star 18.09.2011, 11:17   #4
Milan$
Stvarno kod kuće
 
Milan$'s Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2009
Postovi: 1.422
Downloads: 6415
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 89 puta u 83 Postova
Instrumenti: Pa5x
Milan$ befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Milan$ pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

hvala na odgovorima ljudi..Lik koji je svirao u jednom od tih lokala pre mene mi kaze da gleda da ponese sto vise kutija sto nadje ,da bi koncentrisao zvuk nekako...obicno ima bar 4 kutija...ja imao samo dve jbg...a i izvucen mi je bas na posebnom kanalu...da nije tad bi tek morao da poludim od stelovanja... hvala i pozdrav
Milan$ je offline   Reply With Quote
Star 18.09.2011, 22:29   #5
Beethoven
Odomaćeni član
 
Beethoven's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.03.2007
Postovi: 605
Downloads: 1023
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 105 puta u 92 Postova
Beethoven befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Vidi ovako, budi srecan sto imas takav problem jer je to dokaz da cujes dobro tj. imas uvo za ove stvari. Svako ko zna to, ima takve probleme ili je imao.

Evo nekoliko resenja do kojih sam ja dosao (ne moraju da budu tacna ali meni je uspelo i ne secam se kad sam skoro imao takav problem):

1. Izbeci PowerMate i EV kombinaciju.
2. Ne pametovati sa aranzerom (staviti fabricki bass ma koliko on izgledao glup, ipak je on sempl koji je dosao iz Korga, licno od Korgovih inzinjera i muzicara (provuci ga kroz kompresor ili mala korekcija eq-a - to je dozvoljeno). Ne pametovati isto tako i sa bubnjem i svim ostalim instrumentima (dozvoljen je eventualno sempl kontre, harmonika, sax-a i ostalih nasih "izvornih" instrumenata). Sa efektima na aranzeru biti pazljiv, vrlo malo kratkog halla ili totalno bez njega, neces pogresiti. A ako se bez toga ne moze, iskoristiti pametno funkciju u Globalu i utisati efekte globalno u celoj klavijaturi kad se dodje u zaj..eban prostor. Primetio sam da je ta funkcija poznata samo retkima.
3. Ispostovati sva pravila kod postavljanja ozvucenja (broj kutija na prostor, visinu postavljanja kutija, ne stavljati kutiju iza muzicara, raditi stereo, propisan gain na mikrofonima (kod PowerMatea uvek na nizim vrednostima), smanjiti broj mikrofona, koristiti kvalitetne mikrofone i iako mozda nekima ne zvuci normalno, koristiti kvalitetne kablove za kutije, i na kraju, mozda i najpresudnije, osetiti maximalnu snagu na kojoj treba raditi i koju "prostorija moze da podnese". Sve preko toga, nema leba.
4. Postaviti mixer sve na "0" i krenuti sa svirkom. Svirati neko vreme i tek onda krenuti u utisavanje "prostorom pojacanih" frekvencija. Kod PowerMatea se to vrlo lako resava utisavanjem prva dva klizaca na Master EQ-u (63Hz i 125Hz). 63-a za 1-2dB a 125Hz u extremnim slicajevima i za neverovatnih 3dB!!!! Ostalo nikad nije smetalo. Kod ostalih mihera je dovoljno skinuti bas na kanalu (koji je kod normalnih mihera na 80HZ) za max 1dB, vec se lakse dise.
5. Koristiti efekte kao efekte a ne kao OBAVEZAN DEO ZVUKA, ako se razumemo. Efekat nije sastavni deo glasa recimo, vec EFEKAT, samo "osvezenje" tom vokalu. Sve preko toga ne zvuci ni u idealnom prostorima a kamo li gde sve tutnji i bruji. Efekat je jako lose protumacen kod nas.

Ovo je sve sto sam se trenutno setio i veci deo kojim sam ja resio iste probleme. Neko rece ( i pametno rece), ako ne mozes sve to, stavi monitor pored sebe, publici okreni kutije pa kako Bog da. Ja sam bio par puta prinudjen da to uradim, da se ne lazemo.

Mnogih stvari ne mogu da se setim jer mi mozda i ne padaju na pamet i ne verujem da neko tako nesto moze da uradi, svasta sam se nagledao i jos me pitaju: "A sto sad ne zvuci dobro?". Mislim da ne postujemo osnovna pravila i predloge proizvodjaca za opremu koju koristimo. Vise se oslanjamo na iskustva starijih kolega i nekoga koga smo culi a dopao nam se njegov zvuk. To sto se nama dopadne ne znaci da je dobro. Postoji samo jedan dobar zvuk a to su izbalansirane frekvencije, jasnoca, razumljivost, da ne smeta usima ma koliko bilo jako... Obicno to nama nije to sto bi mi hteli ali nije problem u svemu tome, problem je u nama. Ja sam za ono, ispostujem sta je proizvodjac rekao, ispostujem sta kazu znalci kako sa ozvucenjem i zvukom i upadam u kafanu pa sta bude. Navikao sam se na to i sad mi je ok a velika je verovatnoca da sam blizu savrsenstva jer nisam odstupio od pravila i preporuka znalaca, uprkos savetima kolega da radim sve kontra.

Samo napred i menjaj sve, sve dok ne dobijes ono sto hoces. Video sam da znas sta hoces i to je odlicno, zaboravi na predrasude i neargumentovane savete, slusaj svoje usi i resices problem.

Sve najbolje.

Beethoven.
__________________
JBL!
Beethoven je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Beethoven za ovaj koristan post:
Sokan junior (12.08.2012)
Star 18.09.2011, 23:31   #6
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Definitivno se radi o prostoru koji je akustički loše napravljen. Tu ne možeš ništa promijniti i zvuk će uvijek biti loš.
Možeš samo pokušati izvuči maximum iz instrumenata da lakše odradiš posao. Uz savjete koje ti daju kolege dodao bih još par "trikova" koje koristim. Obrati pažnju na položaj kutija, pogotovo bas kutije koju spominješ. On ne smije biti blizu zida, odmakni ga prema naprijed i poslušaj razliku. Nipošto ne smije biti u kutu prostorije jer onda ima još više šanse za tkz. dumljenje. Ako imaš pozornicu koja je šuplja i "zvoni" taj bas obavezno skini na tvrdu podlogu.
"Gornje kutije" po mogućnosti postavi tako da ih čuješ, da vidiš membrane. Naravno, ako to dozvoljava prostor i mikrofinija. I pokušaj promjeniti visinu na stalku. Smiješno zvuči, ali vjeruj mi da ponekad ima dobar učinak.
Efekat kojeg koristiš smanji na potreban minimum. Ionako kažeš da se dodavanje ne "osjeti".
I za kraj pitanje - koji mixer i kutije koristiš? Možda ćemo biti još precizniji nakon te informacije.
casper je offline   Reply With Quote
Star 19.09.2011, 03:12   #7
Milan$
Stvarno kod kuće
 
Milan$'s Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2009
Postovi: 1.422
Downloads: 6415
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 89 puta u 83 Postova
Instrumenti: Pa5x
Milan$ befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Milan$ pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Pre svega hvala na odgovorima ljudi,ovi saveti ce koristiti i dobro doci...Inace na zadnjih nekoliko svirki razglas je bio PM1000/2 i Dynacord 1503 kutije...reklo bi se ok kombinacija...ali "zvoni" ko ludo...pokusacu sledeci put da primenim vase savete i nadam se boljem ucinku...problem mi je samo sto sviram rolanda a kod njega ne mozete u globalu promeniti efekte na klavijaturi za ritam,pratnje itd,vec to morate za svaku boju posebno...pa tu sam malo "uskracen" sto se tice stelovanja....ostalo cu nastojati da primenim sto ste mi preporucili...hvala i pozdrav
Milan$ je offline   Reply With Quote
Star 19.09.2011, 09:41   #8
zsimonovic
Odomaćeni član
 
zsimonovic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.08.2007
Mjesto: gornji milanovac
Godina: 45
Postovi: 509
Downloads: 6502
Uploads: 39
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 26 puta u 24 Postova
Instrumenti: KORG PA800
Interesi: racunari,lepe devojke
zsimonovic ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
zsimonovic pošalji poruku preko MSN messengera zsimonovic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ako sala zvoni isplitis malo razglas,skines basove na glavnom eq ili po jedinacno po kanalima.Smanji efekte da ne odzvanja jos vise.Kutije ne okreci pod pravim uglom prema zidovima nego prema coskovima ili nekim zavesama da manje vraca zvuk.Kutije neka ti budu malo spustenije,na stalcima da narod upija zvuk,i to ce smanjiti zvonjenje.Ne moze,u takvim prostorijama 100 posto da se neutralise zvonjenje pa moras se naviknuti.Jednu kutiju stavi za kontrolu ako ti je tesko svirati.That's all folks!!!
zsimonovic je offline   Reply With Quote
Star 28.10.2011, 00:37   #9
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@Milan$

Temi si dao ime "Stelovanje mixera u neakusticnim prostorijama". Milane, nema "neakusticnih" prostorija na ovoj planeti. Morali bi povisoko da odletimo da bi pronasli prvi "neakusticni" prostor. Do prvog vakuuma. Ama salu na stranu, nema toga koji ce ti dati bilo kakav valjan savjet ako je prostorija takva kakvom si je opisao, jedino da natjeras vlasnika da kupi tonu teskog somota, plisa ili sundjera a moze i drveta, pa da se to koliko toliko smeksa. Sve ostalo ne pije vodu, svi pokusaji ce ostati uzaludni. Takva prostorija uvijek zvoni i mumlja pa sta god ti upotrijebio od audio alata. U pitanju su jednostavno nekontrolisane refleksije i tu se elektronikom ne da mnogo uraditi. Tu pomaze samo gradjevina i arhitektura burazeru.
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
Todorgm (06.12.2013)
Star 28.10.2011, 00:48   #10
jeftabgd
Belaj boy
 
Registrovan/a dana: 16.01.2008
Mjesto: Beograd
Postovi: 654
Downloads: 534
Uploads: 18
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 70 puta u 56 Postova
Instrumenti: Korg Pa-800,Dallape,Guerrini.
Interesi: sakupljanje mp3,narodna kola
jeftabgd ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
jeftabgd pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Smanji efekte za 30%,to sigurno smanjuje guzvu ali svaka prostorija je prica za sebe.
jeftabgd je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 15:40


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije