Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Tehnike i teorija

Tehnike i teorija Usavršite Vašu tehniku!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 15.07.2009, 21:09   #11
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

Što se tiče tih skala, ja ih koristim kad sviram improvizacije, znači ako držim npr. A dur sviram tonove A, A#, C#, D, E, F, (F# koji nekad ubacim, ako idem silazno), G, A. Znači ovo koristim najčešće kod improvizacija.
E sad, da li se i ovo može nazvati orijentalnom skalom...ne znam, možda.
harepa50 je offline   Reply With Quote
Star 15.07.2009, 21:32   #12
tesla
Saobracajni Inspektor
 
tesla's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.09.2007
Mjesto: beograd
Godina: 46
Postovi: 764
Downloads: 135
Uploads: 2
Rekao HVALA: 8
Zahvalili mu 25 puta u 22 Postova
Instrumenti: KORG PA800
Interesi: muzika
tesla befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
tesla pošalji poruku preko ICQ messengera tesla pošalji poruku preko MSN messengera tesla pošalji poruku preko Yahoo! messengera tesla pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Da bi skratili pricu a pogotovo iz razloga da ne dodje do rasprava jeli E7 ili a ili sta vec neko pametan je na pocetnoj strani postavio skolu lestvica. E sad treba zagrejati stolicu i nauciti sve to nista preko noci ne moze da se uradi ali kada jednom naucis to je za sva vremena...

EVO I LINK....
http://www.yu-midi.com/forum/index.p...t&contentid=13
__________________
"Kad bih imao talenta-imitirali bi me; kad bi me imitirali, usao bih u modu; kad bih usao u modu, jednog dana bih izasao iz mode; zato je najbolje da nemam talenta!"

"RADI DOK JE DAN JER KAD NOC DODJE VISE NECE BITI VREMENA"
Isus Hrist

KLIKNI OBAVEZNO OVDE!!!
tesla je offline   Reply With Quote
Star 16.07.2009, 02:17   #13
laky
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 09.11.2004
Postovi: 209
Downloads: 543
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
laky befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Kao sto rece Enes-am21, za pomenutu lestvicu "... u narodu je nazivaju orijentalna". I sam sam zagovornik upotrebe ovog imena. Zasto? Jednostavno da bi imali neko zajednicko i opsteprihvatljivo ime. A ovo ime je upravo to.
E sad kolega d3llbQy_DM se pita "...nisam siguran jeli sluzbeno zavedena pod tim nazivom...". Ako nije veruj mi bice, vreme cini svoje.
No, kada je u pitanju ta "sluzbenost" ili muzicka teorija, uvek sam smatrao da treba koristiti njene principe u objasnjavnju lestvica i harmonije.

Prvi princip je princip da se lestvice "izvode" tj. nastaju od neke lestvice. Tu se ne slazem sa kolegom makso68 koji kaze "...Naravno,radi se o a-molu harmonskom,bez obzira od kojeg tona se svira...".
Ima obzira odakle se svira i ima svoje znacenje. Jer po toj logici bi za Amol prirodnu lestvicu rekli da je Cdur lestvica svirana od VI stupnja.

Jos jednom ponavljam to sto klasicna harmonija ne poznaje neke lestvice ne znaci da one ne postoje.
Dakle kako se izvode lestvice
C dur , C D E F G A H
od njega nastaje Amol prirodni A H C D E F G
povisavanjem VII stupnja dobijamo
Amol harmonski A H C D E F G#
a od njega E orijental E F G# A H C D
od ovih lestvica takodje mozemo da "izvedemo"-napravimo i druge lestvice.
I sto je jos vaznije mozemo harmonske principe, funkcije i veze da primenjujemo na njih.

Slozio bih se sa makso68 da ima dosta sevdalinki ali u orijental skali. Kako on kaze vrte se u dominanti, sto je po meni pogresno jer se vrte u Tonici. Zasto? Pa pogledajte samo krajeve tih pesama ili delova pesama pa ce vam sve biti jasnije. Tu je vazno uociti "preplitanje" tj promenu izmedju skala tj lestvica, a upravo su u pitanju one koje su izvedene jedna iz druge. Na primer Amol harmonski i E-orijental.

I molio bih maksu da mi pojasni oko ove lestvice koju je napisao "...Jedna od njih se koristi često u novokonponovanoj muzici,a to je harmonski mol sa povišenim četvrtim stupnjem npr.a,h,c,dis,e,f,gis,a..." Da li si mislio na improvizaciju ili pesme (ako su pesme navedi neki primer).
laky je offline   Reply With Quote
Star 16.07.2009, 10:18   #14
makso68
Odomaćeni član
 
makso68's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.01.2009
Mjesto: Prijedor
Godina: 55
Postovi: 668
Downloads: 878
Uploads: 28
Rekao HVALA: 37
Zahvalili mu 106 puta u 97 Postova
Instrumenti: klavijature i gitara
Interesi: Ribolov
makso68 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Laky,mislio sam na improvizaciju.Stojim iza toga da se melodija i foršpili većine sevdalinki vrti oko dominante(Snijeg pade,Tamburalo momče,Moj dilbere,Stari Jusuf,Sojka ptica.......)ima ih još brdo,da ne nabrajam sada.
Izvini kolega Laky,nemamo se mi šta slagati ili ne slagati oko toga,klasična teorija muzike jednostavno ne poznaje E orjental ljestvicu,prema tome,radi se o harmonskom a-molu.Kod ovog zadnjeg pitanja mislio sam na improvizacije,ali nisam rekao da je to ljestvica,ili možda jesam,greškom,nego sam lijepo objasnio da se radi o alteraciji,a objasnio sam i šta je alteracija.Lijep pozdrav i sve najbolje!Tačno je da neke ljestvice nastaju od drugih,ali samo u slučaju paralelnih tonaliteta(npr.C dur-a-mol prirodni).Pozz....
Dodato:
Harepa,improvizacija za koju si naveo primjer je u d-molu harmonskom,a harmonska podloga je dominanta A-dur ili A7.Pozdrav!

Promijenjeno od makso68 (16.07.2009 u 10:27 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
makso68 je offline   Reply With Quote
Star 16.07.2009, 13:19   #15
romario
Stvarno kod kuće
 
romario's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.12.2004
Mjesto: Vinkovci
Godina: 52
Postovi: 1.294
Downloads: 1905
Uploads: 8
Rekao HVALA: 113
Zahvalili mu 111 puta u 107 Postova
Instrumenti: cantus IV
romario befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
romario pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ja harmoniju doživljavam kao matematiku.

Sve je izmišljeno i ima svoju logiku.

Svaki trozvuk,četverozvuk i dalje ima svoje ime.I mjesto
u nekoj ljestvici.
romario je offline   Reply With Quote
Star 16.07.2009, 13:54   #16
Vaxter
Godfather
 
Vaxter's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2004
Mjesto: Šimanovci
Postovi: 3.814
Downloads: 1057
Uploads: 560
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 273 puta u 211 Postova
Instrumenti: Yamaha PSR 9000
Interesi: Mnogo toga, i naravno muzika koja je uglavnom hobi
Vaxter befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Vaxter pošalji poruku preko ICQ messengera Vaxter pošalji poruku preko MSN messengera Vaxter pošalji poruku preko Yahoo! messengera Vaxter pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Kompletna muzika jeste zvuchna matematika...
Nishta drugo...
__________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse.
Vaxter je offline   Reply With Quote
Star 16.07.2009, 14:41   #17
romario
Stvarno kod kuće
 
romario's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.12.2004
Mjesto: Vinkovci
Godina: 52
Postovi: 1.294
Downloads: 1905
Uploads: 8
Rekao HVALA: 113
Zahvalili mu 111 puta u 107 Postova
Instrumenti: cantus IV
romario befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
romario pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Tako sam i ja to shvatio...
romario je offline   Reply With Quote
Star 16.07.2009, 15:11   #18
grandia
Veliki prijatelj foruma
 
grandia's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.03.2009
Mjesto: BEC, Kucevo
Godina: 51
Postovi: 802
Downloads: 230
Uploads: 24
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 60 puta u 56 Postova
Instrumenti: S910, MU50, W7, JV1010
Interesi: muzika, pc-igrice
grandia befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

naravno da sam i ja to shvatio i ako mi se ta asociacija "muzika i matematika" uopste ne svidja ....

ja bi pre muziku asociirao sa "sluhom", "screm", "dusom", "momentalno osecanje" itd. (i tako to) ...

meni ce da bidne potrebna funkcija "transpose" a neki inzinjer matematike nece lako imati srce za muziku
grandia je offline   Reply With Quote
Star 16.07.2009, 15:15   #19
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

laky, ako si ti onaj moj susjed iz Capljine, citao sam tvoje postove na jednom drugom forumu da je bitno je jeli orijental ili harmonijski mol, kod harmonije npr. i kod glavnih stupnjeva ljestvice, tonike, subdominante i dominante jer su razliciti ako se ne varam
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 16.07.2009, 16:20   #20
romario
Stvarno kod kuće
 
romario's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.12.2004
Mjesto: Vinkovci
Godina: 52
Postovi: 1.294
Downloads: 1905
Uploads: 8
Rekao HVALA: 113
Zahvalili mu 111 puta u 107 Postova
Instrumenti: cantus IV
romario befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
romario pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Citat:
Originalno postovano od grandia Pokaži Post
naravno da sam i ja to shvatio i ako mi se ta asociacija "muzika i matematika" uopste ne svidja ....

ja bi pre muziku asociirao sa "sluhom", "screm", "dusom", "momentalno osecanje" itd. (i tako to) ...

meni ce da bidne potrebna funkcija "transpose" a neki inzinjer matematike nece lako imati srce za muziku


Ne mijenja puno to na stvari.

na kraju se svodi na brojke i slova
romario je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 08:33


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije