Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Tehnike i teorija

Tehnike i teorija Usavršite Vašu tehniku!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 20.12.2012, 11:40   #41
VUNIMRAV
Kao kod kuće
 
VUNIMRAV's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2008
Mjesto: SONTA-APATIN
Godina: 57
Postovi: 981
Downloads: 1135
Uploads: 35
Rekao HVALA: 289
Zahvalili mu 97 puta u 92 Postova
Instrumenti: Paolo Soprani super paoloIII,Tyros3
Interesi: HOBI PRESAO U POSAO...Pecanje...
VUNIMRAV ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hej kolega Formula,pa to je zbilja zabrinjavajuce!!
Elem,citam par postova unazad gde kazes da levom rukom "tuces" neke akorde "skoro"bez veze i da to tebi i nije tako lose!!!???
Pa kako to moze biti?Ili nemas blage veze o slusanju muzike znaci antitalenat,ili skupljas postove,jer ako nesto ne zvuci lose znaci da zvuci dobro,zar ne?A, da li moze nesto zvucati dobro ako ti tuces akorde skoro bez veze.
Ne moze.Na stranu to sto imas 17 godina(to ti je i prednost ,to su vec godine kad se uveliko moze dobro svirati-dokaz-Demo sekcija naseg foruma.
Znaci moj savet ti je da se manes skupljanja love na brzaka,nego ti sedni pa zagrej stolicu i vezbaj.Uvek je bilo dosta literature za tokvo nesto a sada i pogotovo,sto Google sto YT.
VUNIMRAV je offline   Reply With Quote
Star 20.12.2012, 12:23   #42
formula95
Vredan član društva
 
formula95's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.02.2011
Mjesto: Ruma
Godina: 28
Postovi: 178
Downloads: 196
Uploads: 3
Rekao HVALA: 71
Zahvalili mu 11 puta u 11 Postova
Instrumenti: Basprim, Yamaha psr s700, Gitara
Interesi: Svasta nesto
formula95 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
formula95 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

A mozda to meni ne zvuci lose zato sto tada sviram i desnom rukom, a obicno mi je R1 i R2 na 127 jacini pa se tako ritam slabije cuje..Zajebano mi je za teoriju jer kad procitam nesto i hocu da primenim na klavijaturi moram da idem od klavijature do monitora non-stop jer nemam stampac, ma sto problema imam Sad cu se ozbiljno potruditi posto je raspust i videcu da naucim nesto pametno, da odsviram neku pesmu samo harmoniju (neko mi je vec predlozio to). Da malo udjem u taj svet akorda i batalicu transpoze.
formula95 je offline   Reply With Quote
Star 20.12.2012, 12:35   #43
dimezdr
Početnik forumacije!
 
dimezdr's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.12.2012
Mjesto: London
Postovi: 13
Downloads: 0
Uploads: 1
Rekao HVALA: 5
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Korg pa2x PRO
dimezdr ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
dimezdr pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Probaj da to vise radis sa sluhom nego po neka sema naravno da treba razjasniti teoriju sto, kako i odakle dolazi ali ja mislim da najvaznije je da umes da slusas ali i za to treba trening, batali desnu ruku i pusti neke pjesme i probaj da sam uvidis koje akorde dobro zvuce (odgovaraju) a koje ne i probaj sam da nadjes koji ne stimaju. Veruj da kad malo vise udjes u harmoniju postace ti vrlo interesantna ali zapamti trudi se da treniras sluh.
dimezdr je offline   Reply With Quote
Star 20.12.2012, 12:57   #44
VUNIMRAV
Kao kod kuće
 
VUNIMRAV's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2008
Mjesto: SONTA-APATIN
Godina: 57
Postovi: 981
Downloads: 1135
Uploads: 35
Rekao HVALA: 289
Zahvalili mu 97 puta u 92 Postova
Instrumenti: Paolo Soprani super paoloIII,Tyros3
Interesi: HOBI PRESAO U POSAO...Pecanje...
VUNIMRAV ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pa vidi,za pocetak:sta je muzika-definicija,pa odlike tona-def,muz abeceda,naravno napamet,muz pismo bar da naucis kako izgledaju vrste nota po trajanju i kako izgledaju,sta je takt,intervali,tempo,dinamika,e sve to bar naj najosnovniji pojmovi tek toliko da znas o cemu se radi.To mozes za jedan vikend sto bi rekli 'nabubati'
Posle toga pristupi ucenju skala(naravno pre toga naucis definiciju skale napamet,da znas o cemu se radi),a kako,pa evo ovako.Uzmi za pocetak C-dur i C-mol skalu u jednoj oktavi i po pravilnom prstoredu(ima ga na milione stranica na netu)uvezbavaj naizmenice jednu i drugu.Na papiru-crtovlju ces videti vizuelnu razliku znaci od kojih tonova se sastoji a kako to zvuci kad odsviras.Ako i tada to tebi bude zvucalo isto onda se mani toga,a ako 'primetis'razliku onda polako nastavi blago meni sve po redu skale.Za pocetak dovljno ti je znati durske i molske a sve ostalo,Boze moj.
Naravno paralelno sa tim treba da se posvetis Harmoniji i akordu.Da naucis sta je Harm-defin,akord-definicija i koja je gradja akorda i da to plako uvezbavas sa levom rukom.
Sve to imas lepo nacrtano na netu,tvoje je samo da se trudis bar 100 min dnevno.
Uradi ovako i za pola godine se neces prepoznati.

Promijenjeno od VUNIMRAV (20.12.2012 u 12:59 sati)
VUNIMRAV je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio VUNIMRAV za ovaj koristan post:
formula95 (20.12.2012)
Star 20.12.2012, 14:10   #45
formula95
Vredan član društva
 
formula95's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.02.2011
Mjesto: Ruma
Godina: 28
Postovi: 178
Downloads: 196
Uploads: 3
Rekao HVALA: 71
Zahvalili mu 11 puta u 11 Postova
Instrumenti: Basprim, Yamaha psr s700, Gitara
Interesi: Svasta nesto
formula95 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
formula95 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Evo bacio sam se na posao. Naucio sam da gradim dur akorde (C,D,E,F,H,A,H,C#,D#,F#,G#,B jel su to svi?) sad cu ih jos malo usavrsiti i bacam se na mol . Nego nesto me zbunilo, iz lakijeve skole sam naucio da je u skali G-dur povisilica samo F# (fis), a ta se povisilica sad nalazi u akordu D-dur, jel to ima neke veze?
formula95 je offline   Reply With Quote
Star 20.12.2012, 14:24   #46
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.161
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od formula95 Pokaži Post
Evo bacio sam se na posao. Naucio sam da gradim dur akorde (C,D,E,F,H,A,H,C#,D#,F#,G#,B jel su to svi?) sad cu ih jos malo usavrsiti i bacam se na mol .
Jel ti to nas ismijavaš ili misliš ozbiljno?
casper je offline   Reply With Quote
Star 20.12.2012, 14:28   #47
formula95
Vredan član društva
 
formula95's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.02.2011
Mjesto: Ruma
Godina: 28
Postovi: 178
Downloads: 196
Uploads: 3
Rekao HVALA: 71
Zahvalili mu 11 puta u 11 Postova
Instrumenti: Basprim, Yamaha psr s700, Gitara
Interesi: Svasta nesto
formula95 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
formula95 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ne ne, taman posla! Najozbiljnije mislim. Dur akorde sam naucio ako su to svi, ipak necu jos mol da se ne forsiram toliko, treba popamtiti sve to. Jedino inverzije dur akorda nisam naucio ali cu po potrebi. Hteo sam da vas pitam jel ima neka pesma gde su samo dur akordi?

Promijenjeno od formula95 (20.12.2012 u 14:30 sati)
formula95 je offline   Reply With Quote
Star 20.12.2012, 14:33   #48
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.161
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hmmm... znači ozbiljno.

Nema tu sreće prijatelju, mani se čorava posla.
casper je offline   Reply With Quote
Star 20.12.2012, 14:37   #49
VUNIMRAV
Kao kod kuće
 
VUNIMRAV's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2008
Mjesto: SONTA-APATIN
Godina: 57
Postovi: 981
Downloads: 1135
Uploads: 35
Rekao HVALA: 289
Zahvalili mu 97 puta u 92 Postova
Instrumenti: Paolo Soprani super paoloIII,Tyros3
Interesi: HOBI PRESAO U POSAO...Pecanje...
VUNIMRAV ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Evo ti ovo ali pazi i dobro citaj pa ce s videti zasto imas dilemu:
Tekst: 007
Ljestvica ili skala je niz od osam tonova poredjanih po visini. Za sve gitariste koji se trude i žele odsvirat neki solo, poznavanje ljestvica ce im svakako koristiti. Ljestvica dobiva ime po pocetnom ili osnovnom tonu. Samo da napomenem da B oznacava snizeni H tj. da sam sve napisao po "balkanski". Znaci B je Hes.

Tetrakord
Tetrakord je niz od cetiri tona poredanih po visini. Svaka ljestvica se sastoji od dva tetrakorda. Postoji dur tetrakord koji ima polustepen izmedju III i IV stupnja i nalazi se na pocetku i na kraju svake dur ljestvice. Zatim postoji mol tetrakord koji ima polustepen izmedju II i III stupnja i nalazi se na pocetku svake prirodne, harmonijske i melodijske mol ljestvice. Slijedeci je harmonijski tetrakord, on ima polustepen izmedju I i II te III i IV ali izmedju II i III stupnja ima jedan i pol stepen! Taj tetrakord se nalazi na kraju svakog harmonijskog mola. I posljednji, melodijski tetrakord ima polustepen izmedju III i IV stupnja. Ovo vjerojatno nekima nece još bit sasvim jasno ali vjerujte, kasnije, kad procitate cijeli ovaj tekst, skužit cete.

Dur Ljestvica
Dur ljestvica se sastoji od dva dur tetrakorda, svaki dur tetrakord, kao što ste imali prilike procitat, ima polustepen izmedju III i IV stupnja pa ako se gleda cijekupna ljestvica, može se zakljuciti da svaka dur ljestvica ima polustepene izmedju II i III te VII i VIII stupnja. Dur tetrakord, kao i svaku dur ljestvicu možete prepoznati po tome što, za razliku od mol ljestvice/tetrakorda, zvuci vedro i veselo.

Mol Ljestvica
Postoje tri vrste mol ljestvica:
  1. Prirodna Mol Ljestvica
    Ovo je jedan staro-crkveni nacin koji se, za razliku od ostalih staro-crkvenih nacina, zadržao sve do danas. Sastoji se od dva mol tetrakorda, pa se iz toga može zakljuciti da svaka prirodna mol ljestvica ima polustepene izmedju II i III te V i VI stupnja. Kada budem u daljem tekstu pisao o molovima, necu spominjati prirodni mol jer se on za sviranje uopce (postoje iznimke) ne koristi. Od svih vrsta mol ljestvica najvažnija je harmonijska.
  2. Harmonijska Mol Ljestvica
    Harmonijska mol ljestvica se sastoji od mol i harmonijskog tetrakorda, prirodni je na pocetku a harmonijski na kraju ljestvice. No, da bi dobili polustepen u harmonijskom tetrakordu, morate povisiti treci stupanj tog tetrakorda. Gledajuci cjelokupno na ljestvicu, morate povisiti VII stupanj da bi dobili harmonijski mol. Harmonijska mol ljestvica ima polustepene izmedju II i III , V i VI te VII i VIII stupnja ali ima i 1 ˝ (jedan i pol) stepen izmedju VI i VII stupnja.
  3. Melodijska Mol Ljestvica
    Melodijska mol ljestvica se sastoji od mol i melodijskog tetrakorda (prvi je mol, a onda melodijski). Melodijskom molu se moraju povisiti VI i VII stupanj (za razliku od harmonijskog kojemu se povisuje samo VII stupanj) kako bi se dobio pravilan raspored polustepena. Još jedna specificnost melodijskog mola je ta da on ne ide (za razliku od druga dva mola) samo uzlazno, nego i silazno. Ali silazno se ne sastoji od mol i melodijskog tetrakorda nego od dva mol tetrakorda, pa se ona dva povišena stupnja (VI i VII) moraju razriješiti. Iz ovog svega možete zakljuciti da je melodijski mol silazno jednak prirodnome molu. Melodijska mol ljestvica uzlazno ima polustepene izmedju II i III te VII i VIII stupnja a silazno izmedju II i III te V i VI stupnja (kao prirodna mol ljestvica).

C-dur
C dur je osnovna ljestvica jer nema niti jedan predznak (povisilice ili snizilice).

Sve ljestvice osim C-dura koji je ovdje kao primjer, su napisane samo uzlazno, zato jer nema potrebe pisati silazno kad se isto sviraju.

A-mol
Ovo je osnovna mol ljestvica, paralelna C-duru. Ovdje, samo kako bih vam pojasnio cu napisati sve tri vrste mol ljestvica ali u buduce pišem samo harmonijski.

  • Prirodni A-mol
    Ove crte oznacavaju polustepene, to ce isto biti oznaceno samo na ovoj ljestvici radi pojašnjavanje svega, dalje to nema potrebe pisat.
  • Harmonijski A-mol
    ( - ovo oznacava 1½ stepen)
  • Melodijski A-mol
    Inace, kada se piše melodijski mol, silazno kod ovih nota koje su povišene treba staviti razriješilice. Još jedna bitna stvar oko melodijskog mola: kada ide silazno, stupnjevi idu VIII VII VI V IV III II I a ne I II III IV V VI VII VIII.

Ostale Ljestvice
Mislim da te sve ljestvice nije potrebno pisat notama, jer ce za one koji to koriste samo za sviranje biti dovoljno ako su samo slovima napisane.

LJESTVICE S POVISILICAMA
LJESTVICE SA SNIZILICAMA
Povisilica (#)Ljestvica
fisG-dur: G A H C D E Fis G
e-mol: E Fis G A H C Dis E
fis,cisD-dur: D E Fis G A H Cis D
h-mol: H Cis D E Fis G Ais H
fis,cis,gisA-dur: A H Cis D E Fis Gis A
fis-mol: Fis Gis A H Cis D Eis Fis
fis,cis,gis,disE-dur: E Fis Gis A H Cis Dis E
cis-mol: Cis Dis E Fis Gis A His Cis
fis,cis,gis,dis,aisH-dur: H Cis Dis E Fis Gis Ais H
gis-mol: Gis Ais H Cis Dis Eis Fisis Gis
fis,cis,gis,dis,ais,eisFis-dur: Fis Gis Ais H Cis Dis Eis Fis
dis-mol: Dis Eis Fis Gis Ais H Cisis Dis
fis,cis,gis,dis,ais,eis,hisCis-dur: Cis Dis Eis Fis Gis Ais His Cis
ais-mol: Ais His Cis Dis Eis Fis Gisis Ais
Snizilica (b)Ljestvica
bF-dur: F G A B C D E F
d-mol: D E F G A H C
b,esB-dur: B C D Es F G A B
g-mol: G A B C D Es Fis G
b,es,asEs-dur: Es F G As B C D Es
c-mol: C D Es F G As H C
b,es,as,desAs-dur: As B C Des Es F G As
f-mol: F G As B C Des E F
b,es,as,des,gesDes-dur: Des Es F Ges As B C Des
b-mol: B C Des Es F Ges A B
b,es,as,des,ges,cesGes-dur: Ges As B Ces Des Es F Ges
es-mol: Es F Ges As B Ces D Es
b,es,as,des,ges,ces,fesCes-dur: Ces Des Es Fes Ges As B Ces
As-mol: As B Ces Des Es Fes G As



Evo, to su bile sve ljestvice koje bi jednom solo gitaristu trebale. Još samo da ponovim da su svi gore napisani molovi harmonijski. Evo sad cu objasnit šablonu po kojoj se zapravo ove sve ljestvice grade.
Glavni Stupnjevi u Ljestvici
Glavni stupnjevi u ljestvici su I, IV i V.
I se zove tonika.
IV se zove subdominanta.
V se zove dominanta.

Još jedan stupanj koji ne spada medju glavne ali je jako važan, pogotovo u tvorbi ljestvica s povisilicama, je VII.
VII se zove vodjica.

Paralelni Durovi i Molovi
Vec ste, pretpostavljam, primijetili da sam gore zajedno pisao po jedan dur i mol. E pa ti koji su zajedno su paralelni. Kad su dur i mol paralelni to znaci da imaju isti broj istih predznaka. Npr. G dur ima fis, E mol ima fis = oni su paralelni.

Kada imate dur, da bi dobili paralelan mol morate od osnovnog tona (u C duru je to C, u G duru G itd.) spustiti tercu prema dolje. Primjer: C dur, da bi dobili paralelan mol, moramo se spustiti tercu silazno, znaci: C-H-A , Terca silazno je A pa znaci da je paralelni mol od C dura A mol.

Stalni Predznaci
Povisilice (Fis Cis Gis Dis Ais Eis His)
Svi znate da je osnovni dur C. Da bi dobili slijedeci dur, tj. dur s jednom povisilicom, morate znati stalne predznake, a to su ovi koji vam tu gore pišu. Znaci, prvi je fis, da bi dobili ljestvicu koja ima fis, morate znati u kojem duru je fis vodjica. U G duru, to saznate tako da se od fis popnete za polustepen. Tako dobijete osnovni ton ljestvice s jednim predznakom. Dakle, dur s jednim predznakom je G dur - do mola znate i sami doci.
Onda, da bi dobili ljestvicu s dvije povisilice, opet gledate stalne predznake i vidite da je slijedeci predznak (povisilica) cis. Onda tražite kojem je duru cis vodjica ( cis + polustepen = D) Znaci, dur s dvije povisilice je D dur. Itd. itd.

Snizilice: (B Es As Des Ges Ces Fes)
Ako niste primetili, snizilice idu obrnuto od povisilica. E, ovako, dur koji ima jednu snizilicu morate zapamtiti jer ne postoji nikakvo pravilo kako bi se došlo do njega, to je F-dur. Zatim, da bi dobili dur s dvije snizilice, samo pogledate prvu, dakle dur koji ima B Es, zove se B dur. Dur koji ima B Es As, zove se Es dur. Dur koji ima B Es As Des, zove se As dur. Itd. itd. Postupak za dobivanje molova je isti kao i s povisilicama.
Dodato:
Ali je ipak mislim da ti nas za....s,al'nema veze,lepo je biti duhovit!!!
Dodato:
Napomena,ovo je preuzeto sa jednog drugog foruma,nadam se da ne krisim pravilo!?

Promijenjeno od VUNIMRAV (20.12.2012 u 14:41 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
VUNIMRAV je offline   Reply With Quote
Star 20.12.2012, 14:45   #50
Zlatek
Ovaj baš voli da kuca
 
Zlatek's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.07.2008
Mjesto: Ljubljana,Varaždin, tu i tamo,posvud pomalo
Postovi: 404
Downloads: 76
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 52 puta u 46 Postova
Instrumenti: Wersi Ikarus X1, Roland Fantom G6 , CME UF50
Zlatek befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@formula95
Koliko vidim (bez uvrede) nemaš pojima o osnovnim stvarima oko harmonije!Tonaliteti koje si naveo u prijašnjem postu nikako nisu svi-gdje je G-dur?- u toj priči?Šta je s tonalitetima sa snizilicama?C-dur nema ni snizilica ni povisilica.G-dur ima jednu povisilicu-F#!F-dur ima jednu snizilicu-Bb...itd...Prvo probaj naučiti osnovne stvari i poslije će ti biti mnogo lakše oko primjene harmonije.Naravno pogledaj malo kvintni i kvartni krug...
Pozdrav
P.S.
Tek sada vidim da je u isto vrijeme VUNIMRAV postavio svoj post!Prouči to!
__________________
Bilježim se sa štovanjem!

Promijenjeno od Zlatek (20.12.2012 u 14:47 sati)
Zlatek je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 15:30


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije