Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 12.04.2016, 19:30   #21
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Na čemu si izolirao uzemljenje? Klavijatrura, mixer ili oboje?

Prije nego potražiš majstora provjeri što je uzrok, klavijatura ili mixer.
Probaj s mikrofonom, kanal po kanal. Probaj s drugi instrumentom. Ako je brum prisutan, razloge traži u mixeru.
Klavijaturu spoji recimo na neki kućni hifi, ako je ona uzrok i tamo će biti bruma.

Sretno, i javi kako je prošlo.
casper je offline   Reply With Quote
Star 12.04.2016, 19:33   #22
Alen P
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Čakovec
Postovi: 657
Downloads: 380
Uploads: 6
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 70 puta u 68 Postova
Instrumenti: Tyros 4
Interesi: Muzika, religija
Alen P befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Alen P pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Otvorio sam klavijaturu i u napajanju su s lijeve strane dvije zavojnice. Točno se čuje kako jedna kao fercira. Tako kako fercira zavojnica, tako se točno čuje brum kroz zvučnike. Eto. Fizički je nemoguće taj problem eliminirati, da li sad zamjena samo zavojnice (teško) ili cijelog napajanja. Sad sam nekako postavio potenciometar na powermixu na cca. 1/3 a potenciometar na Tyrosu na 2 sata. I vjerojatno je problem u napajanju, jer ja taj brum ne mogu otkloniti tako da smanjim potenciometar na Tyrosu. Dakle, stišan on do kraja ili pojačan, svejedno je. Istog je inteziteta. Htio sam uploadati sliku pa ne znam kako. Jesam seljo... ;=)
Dodato:
Uzrok je klavijatura, problem je na svakom kanalu na mixu, kad uštekam bilo što drugo u mix, sve radi tiho onako kako mora raditi. Klavijaturu imam stalno spojenu na hi-fi pojačalo, na to vježbam gore, ali dosta tiho pa nisam primjećivao to. Sad kad nagarim malo jače, čujem i tu.

Promijenjeno od Alen P (12.04.2016 u 19:36 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
Alen P je offline   Reply With Quote
Star 12.04.2016, 19:44   #23
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ako je napajanje, ne bi trebao biti skup popravak. To ti može odraditi većina "običnih" majstora.
Ovdje imaš manual za Ty3, ako mu zatreba.

Ovdje je opis kako postaviti sliku u post.
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
VUNIMRAV (13.04.2016)
Star 12.04.2016, 20:01   #24
Alen P
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Čakovec
Postovi: 657
Downloads: 380
Uploads: 6
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 70 puta u 68 Postova
Instrumenti: Tyros 4
Interesi: Muzika, religija
Alen P befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Alen P pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Bilo bi napajanje. Jer stvarno se čuje kako zavojnica 'fercira' i kako ona fercira tako bruji u zvučniku. Hvala na servisnom uputstvu, i hvala na opisu postavljanja slike u post. Samo sam na žalost slikao u većoj rezoluciji pa ne mogu uploadati sliku. No nije toliko sad ni toliko bitno.
Alen P je offline   Reply With Quote
Star 12.04.2016, 21:12   #25
splendid
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 26.09.2008
Mjesto: Novi Sad
Godina: 45
Postovi: 330
Downloads: 41
Uploads: 0
Rekao HVALA: 31
Zahvalili mu 58 puta u 56 Postova
Instrumenti: Korg pa4, Guerrini superior 2
Interesi: Auto - moto - karting sport i još jedno brdo stvari..... :)
splendid befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja bih još eventualno proverio napon struje ili eventualno odneo tyros na neko drugo mesto i uključio u struju jer sam ja slično imao sa korgom i uglavnom je struja pravila problem...jednom mislim da sam bio na liniji sa nekim friziderima koji su pravili problem....

Znači napon i uzemljenje koje vrlo često pravi probleme....meni se na dynacord pm1000/2 jasno čuje zujanje trafoa kada uzemljenje ne valja...

Pozdrav.
Dodato:
I naponski kabl zameni od nečega...pozz.

Promijenjeno od splendid (12.04.2016 u 21:13 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
splendid je offline   Reply With Quote
Star 20.04.2016, 19:26   #26
Alen P
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Čakovec
Postovi: 657
Downloads: 380
Uploads: 6
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 70 puta u 68 Postova
Instrumenti: Tyros 4
Interesi: Muzika, religija
Alen P befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Alen P pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Hvala svima na korisnim savjetima. Evo da podijelim s vama daljnja iskustva vezana uz zujanje: Uočavao sam da 'ferciraju' neki elementi u napajanju u Tyrosu. Uzeo sam stetoskop i pomoću njega identificirao elemente koji 'cvrče'. Greitz, kondenzator-i jedan od 100 mfarada koji je imao fleku. Dakle, najveći elektrolitski izgleda da je bio malo načet. Sve promijenio, oni više nisu cvrčali ali tada se cvrčanje preselilo na dva blok kondenzatora koji su cvrčali i nakon zamjene. Odustao sam jer je stvar prekompleksna s tim peglanjem napona.

Nadalje, kolega ima također Tyros i psr770. I njegov Tyros također cvrči. A psr770 NE!!!!!!!!!!!! Dakle sve postavke, sve isto isto, i psr šuti ko zaliven. Da, on ima eksterni adapter i to je to. Ne čudi me 'cvrčanje' na Tyrosu 4 od kolege koji je postavio post jer i četvorka ima isto, potpuno isto napajanje. Napajanje je VRLO fino izvedeno, i očito je dovoljno da malo napon nije u potpunosti speglan i eto gluposti. Za gažu, vježbu, nije problem, ali zaboravite neko studijsko snimanje.

Dakle, po mojem postoje dva rješenja: za zagrižene ili dobar popravak ili
zamjena napajanja.

Ili da se brum smanji što je više moguće: pojačati out signal što je više moguće na Tyrosu. Jer brum nije vezan uz zvučni signal jer bruji i kad je klavijatura ugašena (kolega već spomenuo slučaj). Dakle, dignuti EQ, Kompresor, i master na 3 sata. Dakle, izbalansirati signal na način da uz što manje gaina (itd) dobijete što veću snagu pomoću izlaznog Tyrosovog signala. Nadam se da razumijete.

Očito je u pitanju zub vremena koji nagriza napajanje a reflektira se kroz razglas. Ja sam klavijaturu kupio kao novu, nije izašla iz sobe ali može biti da je ta soba bila neki studio i da je klavijatura radila tamo na sate i sate.

Nadalje, nije to slučaj samo s Tyrosima, isti ili sličan problem imaju s Motifima, itd... Malo proguglajte, ima brdo, brdo, slučaja s istim ili sličnim problemima. Kupovali ljudi koje kakve korektore napona, ups, eliminirali uzemljenje, ovako, onako i ništa. Isti slučaji se dešavaju i na napajanjima na računalima, od onih jeftnijih pa do vrlo skupih.

Eto ispričavam se na podužem postu, rado bih da se u slučaj uključe i elektroničari, oni bolje poznaju materiju.
Alen P je offline   Reply With Quote
Star 20.04.2016, 20:05   #27
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hmm ... Odnesi ti to nekom majstoru koji zna, neka pogleda cjelokupno napajanje i provjeri sve komponente.

Kondenzatori su "potrošna" roba i sigurno je da nakon 10 i kusur godina pokažu da li su odgovarajuće kvalitete. Međutim, bilo bi nerealno očekivati da će raditi "doživotno". Slušanje stetoskopom je pogrešan pristup. U elektronici ne zvrči samo ono što se fizički čuje da zvči.

Dizanje EQ, compresora i kako ti nazivaš, balansiranje signala, ne može smanjiti brum. Može ga samo zakamuflirati.

Pitanje. Jesi li probao testirati na nekoj drugoj mreži. Mislim da električnu mrežu, u nekoj drugoj kući ili prostoru? Da li se prilikom snimke audio materijala direktno na HD klaviajture čuje taj brum?
casper je offline   Reply With Quote
Star 20.04.2016, 21:03   #28
ffb
Kao kod kuće
 
Registrovan/a dana: 13.01.2015
Mjesto: HR-Osijek
Postovi: 805
Downloads: 25
Uploads: 0
Rekao HVALA: 22
Zahvalili mu 115 puta u 105 Postova
ffb ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Poslusaj kolegu Caspera i odnesi u neki servis.
ffb je offline   Reply With Quote
Star 21.04.2016, 19:26   #29
Alen P
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Čakovec
Postovi: 657
Downloads: 380
Uploads: 6
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 70 puta u 68 Postova
Instrumenti: Tyros 4
Interesi: Muzika, religija
Alen P befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Alen P pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Tako radi na bilo kojoj mreži. Gdje god se nalazio. Znači, po ne znam koji put, nije u pitanju uzemljenje, nisu kablovi, nije power mix, ni frižider (npr.) kraj štek doze. Tyros 3 bruji. Drugi Tyros 3 bruji. Psr 770 ne bruji. Mikrofoni ne bruje. Helicon VL2 (gain na max) ne bruji. Tyrosi bruje.

Sad ću nešto snimati pa postavljam na forum.
Alen P je offline   Reply With Quote
Star 21.04.2016, 20:16   #30
Alen P
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Čakovec
Postovi: 657
Downloads: 380
Uploads: 6
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 70 puta u 68 Postova
Instrumenti: Tyros 4
Interesi: Muzika, religija
Alen P befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Alen P pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Evo mp3. Preko snimača nema bruma.
Fajlovi
File Type: mp3 Probno.mp3 (1,58 MB, 29x skinuto)
Alen P je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 20:19


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije