Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Solo (Workstation) > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 03.07.2018, 03:18   #1
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Vidim zamrla tema... Niko ni u snu ne spominje Kronosa... Imam ga 2 i po godine i ko kaže da ga može upucati za manje od godinu dana taj il se voli hvaliti il ne zna šta je pravi sound... Klaviatura je tvornički napravljena za muzičare koji nemaju veze sa turbo folk narodnom muzikom,to jest Južnim Vetrom,Mićom,Ćirom i "džiberskom" muzikom u kojoj je poželjan i portamento... Klaviatura ima ogromno mogućnosti editovanja i obrade zvuka ali daleko tanji izlaz nego Triton Studio ili Extreme... To je defakto i istina a ko tvrdi da nije tako nek dodje kod mene u studio gdje imam Triton Extreme i Kronos-2 pa da čuje usporedbu,EQ sve na nuli,isti sample a razlika u zvuku za nepovjerovati. Ako Kronosu ne dodaš "safta" na mikseti,naši semplovi izlaze tako jadno i tanko da je to za plakanje,ko kaže da nije tako ja bi volio da mu povjerujem i da mi da jedan dokaz jer poslije 2 godine aktivnog rada na Kronosu i sati editovanja i štelanja mislim da sam ogromno izvuko iz njega ali klaviatura je jednostavno preslaba za ono što meni treba i za stil muzike koji ja radim.Veliki problem kod Kronosa je isto ako mu upucaš neku "masnu" boju sa npr 6+ trackova u terci (u mom slučaju npr 4 sounda prvi glas,3 u terci) usred svirke čuješ tercu i jedan ili 2 sounda prvog glasa (u mom slučaju zuji frula i saxofon a harmonike "NESTANU") i prešaltaš na drugu boju jer ti ta zvuči užasno i vratiš se nazad na nju ponovo se čuju harmonike.Za nju sam nakupovo čak i "najbolje" setove i najskuplje koji se mogu naći za našu muziku,prosto da vidim da nešto ja nisam zabrljo sa Global settingom ili efektima koje biram i parametrima kad editujem Program i Combi banke ali džaba...Zvuči tanko i pretanko za te pare koliko košta,čak ima Roland G6 moćniji i masniji izlaz od nje a košta pola cjene... Jako nestabilna klaviatura za neko veliko opterećenje ili ozbiljniji rad,pojela mi je ogromno vremena i živaca a ponaša se ko žensko. Kad ima dobar dan zvuči odlično,kad joj se nabrije mačka zvuči ko tranzistor u mog djeda...Žali Bože 3.100eur potrošenih za nju...
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Star 03.07.2018, 14:03   #2
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Evo nisam htio da pišem na ovu temu, ali evo:
Alix, ne slažem se s tobom nikako po tvom mišljenju, ali evo u čemu. Ja ne mogu osporit to što ti kažeš da isti samplovi "izlaze" bolje na Triton Extreme-u nego na Korg Kronos 2. To je jako moguće, vjerujem ti, iako mnoge kolege tvrde suprotno. Međutim, prava istina je, da su samplovi iz Rakićevog i Krečarevog seta stari minimum 10-12 godina i više. O kvaliteti snimanja tih istih samplova i konačnog proizvoda u klavijaturi bi podobro moglo da se raspravlja. Ja sam harmonikaš, a ako se dobro sjećam i ti si. Hajde uzmi sirov sampl i iskreno reci, jel ijedan od njih liči na pravu harmoniku? O pucketanju i šumu neću da trošim riječi. Pa čak sam i neke od tih samplova uspio "uljuditi" malo štimajući EQ onoliko koliko znam.
A to za "nestajanja harmonike" to bi volio da postaviš snimak, ali da vidimo šta si sve podešavao, pa možda i jeste "bag", a možda se nađe rješenje za taj problem.
Klavijaturu imam tek tjedan dana, još je nisam nosio na svirku. Možda si ne meni neće sviditi, ali tvoj sud na osnovnu argumenata i parametara koje si iznio nikako ne nalikuju na rang odličnog muzičara na kojem si ti, nego na one svirače kojima ni ne treba ništa više od Casia CZ320S.
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 03.07.2018, 22:12   #3
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Blinzeln

Da ne dužim previše,razlika u godinama je velika,generacije smo drugačije a i staž svirke nam je isto tako različan a nebi da se raspravljamo jer nema potrebe ni svrhe... 2 i pol godine imam Kronos-2,ako ga je iko provalio ja sam ga provaljivo satima danima mjesecima. Nisam jedan od onih koji se kiti tuđim perjem već sjedem i sebi izprogramiram klaviaturu kako meni paše i da zadovolji moje potrebe za tip muzike koju sviram. Ako kupim koji set kupim ga prosto zbog neke boje koja mi se sviđa ili kopiram neke parametre ili ideje za koju urađenu boju i to je sve. To i jest svrha instrumenta da te služi i da s njim zarađuješ a ne da se dičiš kako imaš najnoviji model nekog instrumenta. Još si mlad i sposoban momak al neke stvari što stariji i iskusniji muzičari napišu ne udaraj na prvu loptu. Vjeruj ko god kaže da je Kronos babaroga nek misle tako a ja imam vlastito mišljenje i iskustvo u koje sam 100% uvjeren i niko mi ne može dokazati suprotno ma koliko god se trudili. Tebi čestitke na kupovini Kronosa i nek tebe dobro posluži,za mene je to samo obični PC,s instaliranim Linuxom,zvučnom karticom i prerađenim CuBase-om... To nije pravi Workstation kao što je bila Triton serija s ton generatorim i osciliranje zvuka već blijeda kopija VST koja Korgu nije upalila ni u Kronos-a,KronosX ni Kronos-2... Ko misli drugačije poštujem al ne možeš reći da neke stvari ne stoje kad sam samo istako svoje iskustvo i mišljenje koje ti možda odgovara il ne odgovara...Tvoje je pravo da se opredjeliš
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Star 03.07.2018, 22:38   #4
GALA
Kao kod kuće
 
GALA's Avatar
 
Registrovan/a dana: 21.06.2007
Mjesto: Vinkovci
Postovi: 828
Downloads: 10250
Uploads: 21
Rekao HVALA: 16
Zahvalili mu 50 puta u 42 Postova
Instrumenti: Pa5x,M3
Interesi: Studio
GALA befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
GALA pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

disi Alixe stari prijatelju,kuco stara...kakve tebe brige more
__________________
Panonica Band
Panonica Studio
GALA je offline   Reply With Quote
Star 04.07.2018, 09:09   #5
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Nisam ti sporio ni iskustvo niti znanje, niti sviračko umijeće, štoviše pohvalio sam ga Kao što rekoh, možda i jesi u pravu u tome što pričaš, ali samo to malo konkretnije potkrijepi. Šta ćemo s tom pričom o prapovjesnim samplovima od 50KB iz Yamahinih i Casiovih FM klavijatura i samplovima od maksimum 2-3 MB pravljenih (ruku na srce nakaradno) još iz doba prvog Triton LE-a? Odgovorno tvrdim da 99% "naših" setova ima upravo takve samplove.
Dakle, na kraju da banaliziramo, sud Korg Kronosa svodimo na to kako zvuče samplovi od 2-3 MB maksimum, kod kojih se na dosta njih poslije 1-2 sekunde zadržavanja čuje pucketanje, a na dosta njih (npr. na basovima) imate šum kao da slušate stare audio kasete.
Hajde da npr. čujem sampl neke harmonike, ali baš onako profesionalno odrađenu u studiju od minimum 100 MB što je isto skrnavljenje, ali čisto onda da vidimo o čemu se tu radi. Jako je moguće da će i to loše zvučati, ali hajde da čujem, jeli probao neko?
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 04.07.2018, 10:52   #6
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Evo GALA,vidim i ti još živ

Marnele znam te od tvojih početaka na ovom forumu,dobar si momak i meni jako drag lik. Ne trebaju ti uopšte semplovi da bi podkrepio svoje tvrdnje. Prvo,meni NE TREBAJU apsolutno semplovi CZ i DX11 jer Kronos ima ugrađen FM,a pored toga posedujem i DX11 i CZ230S u svojoj kolekciji. Prekopiro sam boje direkt i šta se ispostavi? Da jedna kanta DX11 ili TX81Z koja košta 300eur i pravljena 1988 bolje i masnije zvuči od njega a oba su FM sintenzatora-nema logike. Dalje,njegovi interni semplovi tj boje,su navodno "najkvalitetniji" semplovi koje je Korg do sad uradio,znači niko od nas jajara ne može usnimit kvalitetnije i bolje sempl od njih.Napravi jednu dobru smjesu iz interne boje kao što sam ja pokušavo---editovanje boli glava,sve se to lijepo napakuje al prikopčaj na ozvučene-to je Bogu za plakati... Toliko jadno i mizerno i tanko zvuči da je to za nepovjerovati. Pusti na stranu stare semplove Triton serija i te fazone. Ja ti govorim o samoj moći izlaza,internih boja a za semplove neću puno da govorim jer bi piso 3 dana... Ja sam u EX-u uvjek imo prvoklasne semplove koje sam na početku debelo plaćo-po komadu,dok poslije sam nisam počeo da radim recording i semplovanje. Nikad mi nije brujalo,zujalo,prekidalo ništa jer sam 13 godina odkako sam ga imo uložio ogromno truda i vremena da sam ga upuco po svom ukusu. Po drugoj strani,koji god sempl sam stavio u Kronosa,bez efekata,bez ičega,EQ na nuli i usporedio EX i KR,smjeđno i žalosno je koliko EX ljepše,masnije i punije zvuči. Tek kad KR dodaš BASS +30%,i srednjih +10% približno dobiješ taj neki saft što se može čuti u EX-u. Drugi problem je njegov EQ koji kad ga čačkaš izobliči zvuk i zvuči tako digitalno,metalno i gadno,da to nema veze sa analognim zvukom i akustikom. I kako onda naštimati instrument da zvuči masno kojeg si platio masno? Jedino dobar mikser i na kanalima podebljavati Bass i srednje do te razine da nije previše tup zvuk jer onda zvučiš kao stara kaseta. Ja ti kažem prijatelju ne vrjedi Kronos svojih novaca bar po ovom što nudi za live performance za balkan,jer šta će meni neki klaviri i te EXB opcije koje ima ugrađen kad sam ja narodnjak i živim od tog stila muzike?

I još nešto,kad sam ga kupio već treći dan su stranice bile na lakiranju,cjelog sam ga rastavio da vidim kako je napravljen. Jedna jadna matična pločica,2 pločice RAM-a,1 SATA disk i USB zvučna kartica i to ti je profesionalni Workstation? SVE to kupiš po djelovima preko kineskih internet sajtova za manje od 300 dolara,napraviš clone HDD i imaš bukvalno Kronosa bez Kronosa. Najveća mana Kronosa nije u zasnovi već zvučnoj kartici koja je prejadna i preslaba za visokobudžetni instrument.
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 11:22


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije