Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Roland

Roland Svirate Roland klavijature? Pitajte šta Vas zanima!

 
 
Alati tema Display Modes
Star 09.04.2018, 11:18   #11
alejandro
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 02.04.2018
Postovi: 6
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
alejandro ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od casper Pokaži Post
Razmjena mišljenja, znanja i konstruktivna diskusija je preduvijet za napredak zajednice, a pri tom i svakog pojedinca koji želi nešto naučiti. U skladu s tim sam napisao činjenice s ciljem da cijenjeni forumaši dobiju relevantnu i istinitu informaciju. Vjerujem, @alejandro, da ni ti nemaš ništa protiv toga i da moj post nećeš shvatiti osobno.
Štovani kolega, zahvaljujem na iscrpnom odgovoru. Primećavam da ste vi cjenjeni u Yamaha comunity-ju i drago mi je da ste se uključili. No zamoliću da našem razgovoru pristupate iskreno i bez ovih trik odgovora kojima me želite diskreditirati.
Zato ću vam odgovoriti na neke od njih kako se u ovoj zajednici ne bi stekle pogrešne slike o ovim klavijaturama.


- Nije moguće podešavati EQ za svaku tipku drums-a u YEM-u, već samo za cijeli drums. Također u YEM imate dva bands EQ sa samo High i Low Shelf EQ, nemate parametarski EQ što je također nedostatak.
Osim toga, kada se u YEM namjesti setup bubnja on tako ostaje za sve style-ove, no Roland ima Makeup Tools o kojem sam govorio u prijeđašnjem postu a koji je vezan isključivo za style, pa se jedan isti drums može mijenjati samo za taj style, a sasvim drugojačije za drugi style koji koristi isti drums. Makeup Tools radi dok style svira i podešavanje se vrši u real time dok slušamo izmene, pa je brz i operativan. Postoji slično u novom update-u za Genos lepo ste to pomenuli, no bez 3 band parametric EQ i velocity za svaki drum component, također envelope ne rade uvjek sa custom drums.

- Bez obzira na 19 efekata koje Genos može imati u desnoj ruci i činjenicu da je to zaista izuzetna mogučnost, problem o kome sam pisao je nemogućnost pristupa i mjenjanja dva efekta istovremeno. Kada se izabere AMP Simulation Distortion kao jedan, a Delay kao drugi, ne možete vidjeti oba u isto vrijeme i editirati oba zajedno u sprezi, već morate samo jedan a onda ga isključiti pa mijenjati drugi efekat. Ko god je koristio gitarske efekte zna da se oba moraju editirati zajedno za dobar zvuk jer oba daju zvuku i doprinose, a to je slučaj i kod drugih kombinacija dva ili više efekta, recimo EQ i compressor gdje morate slušati oba u isto vrijeme pa tako donositi odluke o štimanju jednog pa drugog u isto vrijeme. Na E-A7 možete slušati i editirati oba u isto vrijeme.

- Možete mijenjati u Genos velocity u style editoru svakako, no samo za svaki ton posebno ili za cijelu traku ili style odjednom mijenjajući tri sliders koje imate. Mjenjati za cjeli style, ali za samo jednu tipku, na primer snare ili toms nije mogućno na samo jedan gumb brzo i jednostavno. U Roland E-A7 sa Makeup Tools se sve to može mijenjati dok style svira i možete završiti podešavanje za nekoliko sekundi. To Genos nije u mogućnosti. Prosto ne možete slušati da style svira i editirati velocity samo za snare, hihats, kicks, toms i neki style prilagoditi drums-u, a sve to za cijeli drums track i sve varijacije.

- DSP kvaliteta nije stvar procjene. Nijedan AMP Simulation Distortion u Genos-u nema dovoljan Gain Staging da bi potjerao clean gitaru do nivoa distorzije, no nije samo riječ o snazi ulaznoga signala već o kvaliteti simulacije, o čemu možemo dodatno govoriti sa stanovišta gitarskog zvuka i onoga šta on podrazumjeva. Moja su znanja u snimanju gitara široka i dugogodišnja, u ozvuci gitarskih pojačala za ribbon i cardiod mikrofonima, snimanjem u kontrafazi, kao i reampingu u studiu možemo ako želite o ovomu dugo i podrobno razgovarati.
Ostali DSP efekti su veoma slični, Reverb, Plate, Early Reflection su slične kvalitete za ove klavijature, EQ, compressore također, modulation efekti također, dakle gledajući kvalitetu nema velike razlike. Ovi efekti nisu skupi, cena Genos-a nije veća zbog kvalitete ovih efekata, već zbog njihove količine, mora se priznati da je 39 efekata koji se mogu kroistiti u isto vrijeme zaista fascinantno. Broj efekata u jednom DSP je samo stvar software, a broj DSP koji kontrolišu pojedinačne efekte je hardware, pa je to skuplje.

- Pojačavanje semplova za +6 i +12 decibela ne postoji u Genos-u i YEM, nijedan sample se ne može pojačati više od digitalne nule. Potpuno netočno kolega. Roland E-A7 nudi pojačavanje semplova iznad digitalne nule za +6 ili +12 decibela. O ovomu možemo također dodatno razgovarati, ovo je moja bazična materija vjerovatno kao i vama Yamaha štovani.

- Pravljenje terci na E-A7 postoji bez midi hackovanja, sve za $1200. Skale ne postoje kao opcija u Genos-u, osim za Lower a to nam ne može koristiti osim pomenutog hackovanja. Terce na midi nisu nešto što klavijatura od $4500 treba da ima, već skale da običan user može koristiti.

- Kupac Genos-a bira jedan "besplatan" pack za $150, istina štovani kolega. No, uzimajući u obzir cijenu to se teško može nazvati besplatnim jer je jedan veliki ROM pack kao takav uključen u malu cijenu Roland E-A7, dakle ne morate ga kupovati.
Vi ćete dodati nadam se, jer ne znam šta konkretno Balkan pack sadrži za Genos, volio bih znati i uporediti sa ovim u E-A7, ljepo bi bilo da ljudi imaju taj info. Ono što znam je da Balkan pack u E-A7 nudi izvrsne harmonike, trube, violine, gitare, basove, kao i drums, plus nešto style-ova. Ovo neće biti dovoljno, no je ljepo imati free. a izvrsne kvalitete.

- Moguće je editirati voices u Genos-u u pravu ste kolega, ja se nisam dobro izrazio. No što sam htio reći je da ne možete pristupiti sempliranom materijalu i ne možete imati dostupne sve parametre. Yamaha je čvrsto vezana za YEM i to u mnogome komplikuje rad, to je bila poenta. Roland E-A7 može pristupiti svemu bez računala, a može se koristiti i software i raditi u računalu, no nije neophodno ako se ne želi.

- U pravu ste kolega, moguće je loadirati style-ove putem USB stick-a. Moja greška, izvinjavam se zajednici na ovome, kolega Casper je u pravu.

- Genos nema ništa slično Makeup Tools iako je istina da se sa poslednjim update-om može editirati volume drums components, panorama i envelope, kao i zamjena za neku drugu iz tog ili drugog seta drums-a, to nije ni blizu mogućnosti koje pruža Makeup Tools koji dodaje i velocity za svaki kanal ili drums components u real time i bez editiranja midi style, tri band parametric EQ za svaki kanal ili drum components, a sve to vezano za style gdje se može imati posebna podešavanja za svaki style i Makeup Tools to čini lakim i brzim za rad.

@Caper
Vi ste štovani kolega veliki poznavalac Yamaha aranžera i čast mi je ragovarati sa vama, dobio sam nekoliko poruka o tome i zahvaljujem kolegama koji su mi predočili da ste znalac.
No, budimo iskreni u našem pisanju jer je to u najboljem značaju za ovu zajednicu.

Moja namjera nije diskreditirati Genos, niti reći da je E-A7 bolja klavijatura. Genos je odista izvrstan instrument i ljudi to trebaju znati, kao što trebaju znati da se za naše balkanske uslove možda ne isplati jer mi nećemo mnogo toga koristiti a što smo novcima platili, no potpuno podržavam da je to stvar izbora ličnoga.
Ono što sam ja želio reći je da i taj Genos koji košta $4500 ima takođe nedostatke koji se mogu nazvati dječijim bolestima, a koje neke tvrtke odavno imaju u svojim klavijaturama, na primer Roland sa svojim jevtinim i pristupačnim E-A7.
To je dakle poenta mog i vašeg pisanja štovani kolega, da pokažemo da se može sve porediti i da cijena ne govori sve, pogotovu u svjetu klavijatura i tehnike gdje nije više kao nekada pre 40 godina kada je Neumann pravio dobre mikrofone, a ostali ne. Danas se može mnogo toga dobiti za malo novca i ne treba misliti da je E-A7 igračka, jer je daleko od toga.

Promijenjeno od alejandro (09.04.2018 u 11:28 sati)
alejandro je offline   Reply With Quote
 

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 17:10


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije