Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 26.03.2016, 23:01   #541
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Izašla nova verzija YEM-a

Citat:
[V2.3.2 to V2.4.0]
- You can now import REX files (.rex, .rx2, .rcy). Voices containing imported slices are generated, as well as Style and the Multipad data using the generated Voices.
- You can now protect your pack data when you export the pack, using a Instrument Info file as a key. Contents of the protected pack can be installed only to the instrument which has generated the "key" Instrument Info file.
- Yamaha Expansion Manager no longer supports Windows® Vista.
- Other minor problems have been corrected.
Sad će korisnici Tyros5 bez problema unijeti sve one puste loopove iz Korga pa će Yamaha zazvučati novim sjajem.
I onda netko veli da YEM nije dobar, da Yamaha ne da korisnicima na volju.


Malo šale, naravno. Meni se čini da se lagano približavamo trenutku kad ćemo sami unositi audio loopove Yamahin Style.
@darko87 - izgleda da si u pravi trenutak semplirao onu gitaru.
casper je offline   Reply With Quote
Star 26.03.2016, 23:57   #542
Sky Net
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 17.02.2015
Mjesto: Sarajevo
Postovi: 113
Downloads: 29
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5-SOLD, Yamaha Montage 6, Trans Audio Sound Module/Workstation, Yamaha CS1X, Korg N364
Sky Net ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tu je i novi firmware za Tyros 5.

V1.11 to V1.12
- Fixed a problem in which updating of the display and button response would slow down when many Expansion Voices were installed in the instrument.

- Fixed a problem in which the vibrato sounded differently during playback of a MIDI song that was recorded with Ensemble Voices switched in the middle of the song.

- Fixed minor problems.
Sky Net je offline   Reply With Quote
Star 28.03.2016, 00:03   #543
jtodorov
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 10.09.2013
Postovi: 138
Downloads: 877
Uploads: 2
Rekao HVALA: 83
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
jtodorov ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kolege,
Skinuo sam dosta ritmova, boja i setova i pokusavam preko YEM da ih unesem u Tyros, tako sto kreiram packova, ali javlja mi se problem.
Zato sto svaki ritam koristi specificnu drum kit mapu i specificne boje meni ne funkcioniraju ritmove kako treba.
Recite mi kako da uradim da u jedan pack budu sve potrebne elemente da bi ritam svirao kako treba?

Takodje, nervira me i to sto je spor proces kreiranja packova i to sto kada se unese neki novi instalacioni expansion pack stari se brise.
Ja zelim da od svaki taj pack izvucem i sacuvam samo to sto mi treba u klavijaturu, ali vidim da to tako ne ide, jer ako izdvojim jedan ritam koji mi se dopada, onda moram da pronadjem i koju drum mapu koristi i koje boje, pa da ih trazim, pa onda da ih sacuvam, a to je stvarno komplicirano.
Na moj stari Roland sam ritam u sebi je nosio drum mape i boje i tako bez problema je svirao na bilo koju drugu Roland klavijaturu.

Hvala puno
jtodorov je offline   Reply With Quote
Star 28.03.2016, 01:22   #544
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sa starim rolandom nisi imao ovaj problem jer se u njega nije niti mogao ubaciti vlastiti sample. U njemu su svi ritmovi radili dobro jer su vukli samo tvorničke soundove. Dakle, Rolandovi ritmovi nisu imali "u sebi drum mape i boje", već su ih pozivali iz tvorničkog postava klavijature. Na identičan način funkcioniraju i Yamahini ritmovi ako se u njima koriste samo tvornički soundovi.

Kada ritam/style koristi neki sample iz RAM-a, traka ritma u sebi ima samo informaciju na kojem se mjestu nalazi taj CUSTOM VOICES ili DRUM. I ništa više osim toga. Ne postoji nikakav automatizirani način da style sam prepozna o kojoj se vrsti sampla radi, a kamoli da isti smjesti na željeno mjesto. Dakle, moraš sam unijtei taj sample i smjestiti ga na pravo mjesto. Ne postoji drugi niti brži način osim ovoga.

Znam da ti nisam mnogo pomogao. No tako je, i ne samo kod Yamahe, tako je kod svih instrumenata ovog tipa. Moraš imati sav materijal (stylove i pripadajuće samplove) i pravilno ih unijeti u klavijaturu. Prije toga je neophodno pratiti upute u manualu i naučiti pravilan postupak. Ako tako pristupiš neće biti komplicirano niti sporo, a nervoza će se smanjiti na minimum.
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
jtodorov (28.03.2016)
Star 28.03.2016, 08:56   #545
Sky Net
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 17.02.2015
Mjesto: Sarajevo
Postovi: 113
Downloads: 29
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5-SOLD, Yamaha Montage 6, Trans Audio Sound Module/Workstation, Yamaha CS1X, Korg N364
Sky Net ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Sad će korisnici Tyros5 bez problema unijeti sve one puste loopove iz Korga pa će Yamaha zazvučati novim sjajem
Loop-ovi iz Korg-ova u Yamaha-ama imaju bar vec 4-5 godina. Niti je to sta novo, niti neka mudrolija. Pa2/3X imaju jednu jako lijepu opciju koja se zove slice - i koja automatski iskomada audio materijal i slozi midi traku, koja se onda koristi (naravno, sve se radi u klavijaturi). Jedino sto je trebalo jeste uzeti te audio fragmente, sloziti ih hromatski u custom voice/drum u formatu za Tyros, i prepisati midi traku iz Korga u Yamaha style. Uz par programa i malo prakse, posao od nekoliko minuta
Ali da se ja vratim na YEM novitet.



Pri importu rex2 fajla u YEM, YEM pravi nekoliko fajlova.
-style, var1 u duzini trajanja loop-a u drum traci
-style, var1 u duzini trajanja loop-a na phr1 traci
-custom voice sa hromatski poslozenim loop-om
-custom drum sa hromatski poslozenim loop-om
-multi pad fajl sa loop-om baziranom na custom voice
-multi pad fajl sa loop-om baziranom na custom drum

I ovo je tako za svaki rex2 fajl/loop.
Sada jedna pojedinost, za koju moram pohvaliti Yamahu.
Korisnici Yamaha aranzera znaju da postoji opcija da napravimo sami sebi multi padove. Medjutim, nijedan takav pravljeni multi pad nema ''smart start'', tj da ako ga pritisnemo npr u trecoj dobi takta, da on krene tacno na prvoj dobi iduceg takta (sa fabrickim, to funkcionise kako treba). Sada, konacno, custom multi padovi imaju tu opciju. Naime, nakon konverzije loop-a i ubacivanja u klavijaturu, kada odaberemo bilo koji multi pad iz packa gdje su smjesteni rex2(ili drugi) konvertovani loop-ovi, oni najnormalnije rade i sinhronizovani su s ritmom kada god da ih aktiviramo.

Po meni, jako dobra i korisna opcija. Konacno se darabuke ili druge perkusije mogu postaviti na multi padove, da se perc traka u style-u oslobodi za neke druge stvari (npr dobos i njegovu kompresiju, posto je na Yamahi nemoguce raditi bilo sta po tom pitanju sa pojedinim komponentama bubnja unutar drum trake).

Zakljucak - dobro je, nesto se ipak desava u Yamaha-taboru Ako nista, bar mozemo imati bubnjeve/perkusije kakve god zelimo i u kojem god tempu zelimo
Sky Net je offline   Reply With Quote
Star 28.03.2016, 22:38   #546
tyros2
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 25.10.2005
Mjesto: USA
Godina: 53
Postovi: 617
Downloads: 930
Uploads: 15
Rekao HVALA: 162
Zahvalili mu 114 puta u 108 Postova
Instrumenti: Yamaha psr A-5000
tyros2 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

""Sky-Nete"" jarane.. nek si I ti pofalio Yamahu pa nek odma umrem za 50 god. ...


Cini mi se da je Yem,sad ovakav kakav je trenutno tek samo uvod sta ce se desavati u bliskoj buducnosti kod Yamahe.
Danas sam upravo "otkrio" da su ubacili POrtamento MONO-LEGATO na PSR-A3000.Imajuci u vidu da je to najnoviji Yamahin aranzer po nekoj logici u buducnosti ce biti na Yamahinim aranzerima.

Dobro je,,klupko se lagano odmotava....


Pozdrav
tyros2 je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2016, 03:26   #547
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Prije godinu i pol dana, još dok je aplikacija YEM bila u svojim začecima i s dosta nedostataka, napisao sam nešto o tim "dječjim bolestima" u 238 postu ove teme

Citat:
Gotovo sam siguran da nije u pitanju nedostatak znanja i volje.
Možda samo čekaju što će konkurencija ponuditi, pa da novi YEM dobije dodatne mogućnosti. Recimo, obradu audio kanala ili detaljniji edit stylova. Možda ugrade neki software za cjelokupan backup klavijature ...
Zadnja nadogradnja YEM-a potvrđuje da sam dobro predvidio razvoj i namjenu YEM-a. A ovo sam napisao par mjeseci poslije gornjeg posta.

Citat:
Hardware instrument je samo platforma bez koje nije moguće koristiti ono što Yamaha "prodaje" u YEM-u. A moramo priznati da u toj "platformi" ima mjesta i mogućnosti za "popunjavanje". Primjer su Audio Stylovi vezani uz kapacitet HD-a (a tu ima prostora i previše) ili Ram koji je sada 10-tak puta veći od konkurencije.
Danas je potpuno jasno da sam tada dobro predpostavio tijek stvari i da je ovakav Yamahin koncept odličan način koji korisnicima pruža potpuni komfor u rukovanju materijalima.

Bilo je sumnji da će YEM kao "vanjska aplikacija" biti promašaj, da će ograničavati rukovanje klavijaturom, da neće pružiti ništa bolje niti novo, da će biti korak u nazad. Za ovakav stav je prije godinu ili dvije možda i bilo razloga jer tada YEM nije bio dorađen i imao je nedostataka. Za neke poput @SkyNet-a su ovakve sumnje još uvijek aktuelne, a čitamo ih u njegovim postovima od prije par tjedana. Međutim, u ovom slučaju su one odraz neznanja i nepravilnog rukovanja, a nipošto lošeg i nepotpunog software-a. Vidim da se danas lagano budi optimizam, a siguran sam da će u skoroj budućnosti on prerasti u potpuno zadovoljstvo.

Ako se prisjetimo dosadašnjih nadogradnji YEM aplikacije, lako je uočiti dvije faze. Prva, koja je osigurala stabilnost i ugradila sve potrebne opcije da bi se materijal unio u klavijaturu. Ova je faza trajala dugih godinu dana i to Yamahi sigurno nije bilo na čast. Kako god, priznali su nedostatke, odredili rok do kada će obaviti nadogradnju, i na sreću korisnika, ispoštovali sve obećano. Druga faza je počela u trenutku kada su omogućili unos sf2 formata u YEM. Ne koristim Tyros5 pa me to tada nije posebno interesiralo, ali ova nadogradnja je itekako bitna. Time je Yamaha potvrdila da nema namjeru "zatvarati" klavijaturu u okvire svog brenda i silom nametati samo određene formate. Prisjetimo se, za sve prijašnje Tyros klavijature si morao imati unaprijed određen format sampla. Ajme veselja kada bi nabavili UVD od juzi sound, "puknuli" ga u RAM klavijature i "vozi ga Miško". To što je cjelokupan set bubnjeva bio svega 5mb i što je zvučao kao stara napeta pračka uopće nije bitno. Jedino je bitno da nema zafrkancije s glupim YEM-om i da se set učita za 2 minute.

Ovaj zadnji i najnoviji update YEM-a 2.4.0 potvrđuje da je unos sf2 formata bilo samo dobra najava i pravi početak druge faze razvoja. Unos REX fajlova (rex. rx2. rcy) otvara potpuno nove mogućnosti kod Tyros5, prije svega u području kreiranja Style. Radi se o posebnom formatu audio loopova koji se zbog svoje strukture mogu prilagođavati različitom tempu. Aranžer svirači dobro znaju što to znači. Imaš u jednom Stylu trake koje sviraju neku frazu, a ona je snimljena na prirodnom instrumentu. Da se razumijemo, nije to ništa novo niti do sada neviđeno. Slušao sam odavno audio loopove u GarageBand-u, slagao ih u trake sequencera, određivao tonalitete, kreirao muziku u par minuta... Međutim, u svijetu aranžer klavijatura ovo je velika novost. Pokušala je Audya tako nešto još davne 2008. godine. Na žalost, ostalo je samo na pokušaju, a dječje bolesti poput štucanja nisu riješene do dana današnjeg.

Nakon zadnjeg YEM update-a Yamaha je dokazala da ta aplikacija može osigurati sve što korisnik poželi. Ostaje samo pitanje koliko i u kojem obimu će dodatne mogućnosti biti ugrađene. Ovih je dana @tyros2 na jednom stranom forumu pokrenuo temu s ciljem "kampanje" vezanu uz poboljšanja portamenta. Moram priznati da me je veoma iznenadio veliki interes i javljanje članova. Bilo je i čudnih komentara jer "ameri" ne poznaju vrstu glazbe gdje je ovaj portamento potreban ali se na kraju stvar ipak iskristalizirala. S obzirom da "Yamaha tim" vjerojatno prati i taj "PSR forum", vrlo lako je moguće da odreagiraju i poboljšaju ovu stavku. Kao što je @tyros2 rekao u postu iznad, model A3000 ima u sebi ugrađenu opciju podešavanja portamenta. Ista ta opcija se jednostavno može ugraditi u YEM, a siguran sam da je Yamahinim programerima to tren posla.

Nije mi namjera dokazivati da je YEM savršenstvo, pogotvo u to ne želim uvjeravati one kojima je "čaša uvijek napola prazna". Želim onim drugima koji poput @Milan$ traže relevantne informacije, prikazati što se nudi u aranžeru Tyros5 i kako funkcionira taj "novi YEM". Neka predviđanja iz mog davnog posta su se ispunila. Eto, sada možemo unosti i obrađivati audio loopove. Još i prije smo s njim mogli izraditi i cjelokupan backup, samo ga ipak treba i sačuvati na siguno prije formatiranja hard disca. Možda će se u budućnosti u YEM ugraditi i nekakav ozbiljniji Style editor, tko zna? Ipak, prije toga želim, i to što hitnije, da YEM ima kvalitetnu opciju koja će samplu dodjeliti najbolji portamento na svijetu pa da ja i @tyros2 (ja i tiros dva - paz' rime ) popijemo pivo. I okrenemo janka.

Za one koji se nisu susretali s ovim "audio dinosaurusom T-rexom", jedan edukativni video. Ovako isječeni audio loop se unosi u YEM i pridružuje po želji Stylu ili Multipadu.

casper je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2016, 06:16   #548
Milan$
Stvarno kod kuće
 
Milan$'s Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2009
Postovi: 1.422
Downloads: 6415
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 89 puta u 83 Postova
Instrumenti: Pa5x
Milan$ befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Milan$ pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Darko 87 bubanj jesu looppvi ili smplovi?ovaj beat i funky? dobro zvuci

Poslato sa G7-L01 uz pomoć Tapatoka

Promijenjeno od Milan$ (29.03.2016 u 06:18 sati)
Milan$ je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2016, 09:15   #549
Sky Net
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 17.02.2015
Mjesto: Sarajevo
Postovi: 113
Downloads: 29
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5-SOLD, Yamaha Montage 6, Trans Audio Sound Module/Workstation, Yamaha CS1X, Korg N364
Sky Net ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

E kako si ovo Casper srocio, svaka cast A sad da ti ispricam jednu anegdotu koja ti mozda, ali samo mozda, prosiri malo vidike.

Prije nekih mjesec dana, dosla ekipa na svirku, postavljamo instrumente, sviramo, probamo, firma donijela razglas, atmosfera extra. I u jednom momentu, jedan tom u u mom setu bubnja (tacnije po gm-u na tonu G) nesto puno, zvoni, ma sve mi ono nesto, previse. Da ti slikovito predocim razgovor.

Kaze meni gitarista (koji je usput, i jedan medju boljim producentima na ovim prostorima), ''ma hajde nije frka, smanji tom tom-u decay ili release, i problem rijesen, nece toliko zvoniti''(aludirajuci na zahvat na tom semplu)
Rekoh, ''ne mogu''.
Kaze on ''ajd dobro, nema veze, smanji ga malo na eq, izmedju 180 i 250 HZ''.
Rekoh, ''ne mogu ni to''.
Covjek gleda u mene, pa u Tyros, pa u mene, pa opet u Tyros.
''Pa brate sta mu mozes?''
Kratko odgovorih ''jedino uraditi to na master eq na klavijaturi, ili na kanalu na mikseru''.

(Ovo se moze gledati kao situacija (doduse, teoretski nemoguca situacija), u kojoj tonac dodje da ozvuci bend u kojem ima bubnjar, a njegov mikser nema eqvilajzer na kanalima, samo na master faderima. Onda samo zamislite kakva bi to kakofonija bila. )

I tako, ja ispadoh na probi (kako me casper strucno zove) neznalica i nestrucan za rukovanje za nesto sto u Tyros-u ne postoji. A Boga mi, niti u YEM-u.

Nego kolege, moracu se i ja prijaviti na taj forum (kad ga vec iz Yamahe citaju), da vidim ima li jos interesanata i pristalica toga da YEM i Tyros u nekoj buducnosti dobiju i pravi EQ na kanalima, a bome i na komponentama bubnja nije to Yamahi problem, samo ih treba nagaziti.
Sky Net je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2016, 10:10   #550
ffb
Kao kod kuće
 
Registrovan/a dana: 13.01.2015
Mjesto: HR-Osijek
Postovi: 805
Downloads: 25
Uploads: 0
Rekao HVALA: 22
Zahvalili mu 115 puta u 105 Postova
ffb ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pratim ovu temu i imam jedno pitanje za kolegu Sky Net-a koji je veliki perfekcionista?
Nisam poznavalac danasnje tehnike ali me zanima gdje i kojoj publici kolega svira da mora u jednu kutiju(T5)staviti bas taj sempl koji zvoni u g molu?
Dali mozda u MSG -NY?
A publika sa diplomom Becke akademije umjetnosti.
ffb je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 07:42


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije