Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Saveti za kupovinu

Saveti za kupovinu Za sve one kojima treba druga klavijatura ;)

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 28.09.2012, 09:02   #41
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od Alen P Pokaži Post
Kao trenutni korisnik T2 i Gw8E javno i ODGOVORNO tvrdim da je Gw8E smeće u usporedbi sa T2 po svim mogućim stavkama.
Malo pretjerano ili... bolje receno, mnogo pretjerano. T2 je sigurno bolji instrument ali toliko bolji da ovaj drugi nazoves "smece" paaaa... i nije. GW8 pociva na istim soundima kao i Rolandov G70 (pa i nesto vecem i modernijem sample contentu). Znamo da se G70 pojavio nekako u isto vrijeme kad i T2 i da im je cijena bila vrlo priblizna a i vrlo ozbiljni testovi su pokazali da su instrumenti u priblizno istoj kategoriji. GW8 je skoro citavu deceniju mladji instrument koji doduse nema sve funkcije koje je imao G70 ali po pitanju sounda je sigurno savremeniji. Decenija je u audio bransi vrlo dug period. Svim ovim hcu samo da kazem da ne treba biti bas toliko iskljuciv jer sa par sitnih dodataka u obliku midi kontrolera (pedesetak eura) i GW8 nece morati bas da se sakriva od konkurencije, ne samo od T2 vec ni od ovih aktuelnih. T2 ima te SA Voices kojima je Yamaha udarala na sva zvona i "kupila" muzicare za sitne pare. SA Voices nisu nista drugo do multilayered soundi koji putem Velocity Switcha pozivaju razlicite layere. Ta tehnologija je stara koliko i sami sampleri i nije je Yamaha izmislila vec samo dala drugi naziv i "slagala" klijentelu. GW8 takodje ima veliki broj multilayered sounda ali im nije davao nikakva posebna imena, pa onda ljudi sticu pogresan utisak, odnosno nisu dovoljno informisani. T2 jeste bolji instrument ali GW8 nikako nije smece. Treba imati mjere u ocjenjivanju da se ne bi stekla totalno pogresna slika. Smecem se na primjer, s pravom mogu nazvati Casio ili Bontempi aranzeri a GW8 je za nekoliko galaksija odmakao od njih. Apelujem samo na tvoju terminologiju koja je u ovom slucaju bila i vise nego neumjesna i dezinformativna.

Bilo je u ovoj temi i nebuloznih izjava u vezi sa GW8, kao sto je, da se tvrdilo cak da je i "deda" G1000 bolji instrument. To, ne da nema veze sa istinom vec je necuvena blamaza za onog ko je to napisao jer on se, poslije takve izjave, ne moze smatrati ozbiljnim muzicarem. Porediti instrument koji je stariji skoro dvije decenije sa aktuelnim, koji ima skoro deset puta veci sample kontigent a uz to, daleko bolje DA konvertere, je vec morbidno. Vrlo cesto imam utisak da ljudi sve cesce pisu tek da bi i oni nesto rekli, pa sta kosta, da kosta.

Promijenjeno od tranzit (28.09.2012 u 09:04 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 28.09.2012, 10:49   #42
LAsER
Ovaj baš voli da kuca
 
LAsER's Avatar
 
Registrovan/a dana: 21.05.2008
Mjesto: Tuzla
Godina: 37
Postovi: 309
Downloads: 5444
Uploads: 3
Rekao HVALA: 8
Zahvalili mu 38 puta u 32 Postova
Instrumenti: Korg Pa600, Roland PC MK II + Kontakt 5
LAsER befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Rijetko ko i navede nešto konkretno, tako da ova rasprava je mogla stati i na 1 stranicu umjsto 5

Pa čak ako neko ima 2 aranžera, slobodno može snimiti sa istim postavkama demo i postaviti ovdje da se čuje ta razlika.
__________________
LAsER 2000-2013
LAsER je offline   Reply With Quote
Star 28.09.2012, 11:15   #43
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Bilo je do sad na forumu dosta price o GW8 i o T2 a bilo je i demo snimaka, mislim da toga ne fali.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 28.09.2012, 11:54   #44
LAsER
Ovaj baš voli da kuca
 
LAsER's Avatar
 
Registrovan/a dana: 21.05.2008
Mjesto: Tuzla
Godina: 37
Postovi: 309
Downloads: 5444
Uploads: 3
Rekao HVALA: 8
Zahvalili mu 38 puta u 32 Postova
Instrumenti: Korg Pa600, Roland PC MK II + Kontakt 5
LAsER befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Jeste bilo, ali nije niko usnimio sa potpuno istim postavkama. Jer možda kod nekoga zvučna ili kablo nije ok, pa utiče na sound. A ovako bi mogli čuti od jednog te istog čovjeka i sa jednim te istim načinom usnimljeno 2 različite klavijature. Alen ima te 2 sprave, pa možda on to odradi?

Evo jedan primjer, gdje pokazuje da i nije patnja mijenjati solo boje ako se lijepo unaprijed pripremi po performance (tako ih zovem, korg).

Sviđa mi se i Ritam sekcija! Jedino piano, nije nešto
Bez da sada se svađate, dajte mi samo info, jel Piano na GW8 može bolje da izlazi od Pa800 RX Piano? Jer kao što sam rekao, imao sam Pa800 i nije mi se svidio Piano sound, pa da imam šta porediti!

__________________
LAsER 2000-2013
LAsER je offline   Reply With Quote
Star 28.09.2012, 12:11   #45
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nemoj na aranzerima da trazis posebno dobar klavir jer nemaju oni mjesta u ROMu za ne znam kako dobre Piano sounde. Po prirodi sounda i sampling tehnike, Piano soundi zauzimaju uvijek veliki dio ROMa jer ako se hoce imati dobar klavir onda se sampluje svaki ton na bar 5 do 6 oktava i to u nekoliko Velocity Layera a sto je najgore ne loopuje se vec se snima kompletna release faza tona (kompletni ton sve dok traje) pa jos i u stereo tehnici radi sto bolje zvucne slike rezonatora klavira i prostora u kojem je sniman. To je, sve sabrano, vrlo obiman sampling materijal a hardver instrumenti imaju knap odmjeren ROM. Uglavnom se pravi kompromis tako sto se ili ne snima svaki ton ili bez Velocity Layera (upotrebljava se Velocity to Filter umjesto toga) ili se (sto je najgora alternativa) tonovi loopuju. U najvecem broju slucajeva se cak i kombinuju ove tri alternative. Ni T2 a ni GW8 te nece Bog zna kako oduseviti svojim klavirima, kao u sustini i nijedan drugi aranzer. Sad, sta je to za tebe "bolji" klavir, to je prije svega i do tvog "ukusa" ili ispravnije receno, navike na odredjeni sound klavira.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 28.09.2012, 12:23   #46
Alen P
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Čakovec
Postovi: 657
Downloads: 380
Uploads: 6
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 70 puta u 68 Postova
Instrumenti: Tyros 4
Interesi: Muzika, religija
Alen P befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Alen P pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ne znam kako Pa800, na slušalice kod gw8 klavir radi lijepo,s uključenom release opcijom da dobijemo sustain... no na razglasu je to druga priča, tu opet dominira ne editiran piano iz T2 sa uključenim sustainom. Neću više 'lupati ovdje po forumu' već ću početi postavljati zabavnne/pop demo-e.
Postovano sa mobilnog uređaja
Alen P je offline   Reply With Quote
Star 28.09.2012, 12:35   #47
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

To sto na razglasu klavir nije uredu je onda do postavke parametara miksera a i do kvaliteta PA jer ako ti klavir sa GW8 na slusalicama zvuci kako treba, nema druge. Mozda ipak da se malo potrudis oko miksa jer i za slusalice i za Main Outs Roland koristi potpuno iste DA konvertere, tako da tu ne moze doci ni do kakve razlike.
Dodato:
Poslusaj ovaj demo koji bi mogao da ti posluzi za uporedjivanje sounda klavira jer se trenutno ne moze naci nista bolje na trzistu. Ovdje je taj klavir sa sample contentom od 60 GB pa sto blizi je klavir na aranzerima njemu, to je bolji. Inace ovdje je u pitanju multilayered samplovani Steinway D sa 3 mikrofona istovremeno (radi sto vjernije zvucne slike amijenta) kod kojeg za sustain ima 18 Velocity Layera, za soft pedalu 8 Layera i za staccato 16 Layera, sto znaci da je u pitanju ukupno 42 Layera za svaku notu na 88 tasti klavijaturi. Naravno da ce svi koje budes slusao na hardver aranzerima biti prilicno daleko od ovoga ali ovaj mozes uzeti kao referencu radi lakse orijentacije.


Promijenjeno od tranzit (28.09.2012 u 13:07 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 28.09.2012, 13:10   #48
Alen P
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Čakovec
Postovi: 657
Downloads: 380
Uploads: 6
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 70 puta u 68 Postova
Instrumenti: Tyros 4
Interesi: Muzika, religija
Alen P befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Alen P pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Postovano sa mobilnog uređaja
Dodato:
Hvala na postu/linku. Gore imam gw8 kojeg koristim kao workstation, dolje T2. Uzalud je eq. Takav klavir, losa tipka, jos gora dinamika tipke. Jačim pritiskom na tipku čuje se samo rezolutniji sound, što nema veze s layerima. Dok je na T2 druga priča. Truba npr.isti slučaj.
Postovano sa mobilnog uređaja

Promijenjeno od Alen P (28.09.2012 u 13:17 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
Alen P je offline   Reply With Quote
Star 28.09.2012, 13:17   #49
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Vjerujem da su klaviri generalno na T2 bolji a i sama klavijatura na T2 pruza bolji osjecaj za sviranje klavira jer je otezana. Maloprije sam ti pisao zasto je taj sound klavira na aranzerima uglavnom slabijeg kvaliteta. Kod T2 je Yamaha odvojila malo vise ROMa za Piano sounde nego Roland na GW8 gdje je Roland upotrijebio bas onu Velocity to Filter alternativu pa zato i cujes pri veceim Velocity vrijednostima samo taj rezolutniji sound umjesto drugog Layera.

A evo kako se taj klavir od 60 GB cuje u aranzmanu:


Promijenjeno od tranzit (28.09.2012 u 13:26 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 28.09.2012, 13:28   #50
romario
Stvarno kod kuće
 
romario's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.12.2004
Mjesto: Vinkovci
Godina: 52
Postovi: 1.294
Downloads: 1936
Uploads: 8
Rekao HVALA: 113
Zahvalili mu 111 puta u 107 Postova
Instrumenti: cantus IV
romario befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
romario pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

I tema i klavir ,super .

Ja na tyros nemam dobar klavir .
To jest od postojećih nisam neešto napravio .
Nisam klavirista i ne znam šta to treba napraviti da se čuje
kao recimo u nekom originalnom intru od styla ...

Kao i sve ostalo ,
i klavir da bi dobro zvučao mora ga se znati svirati ...
romario je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 01:50


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije