Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 22.10.2007, 06:50   #1
Gogolino
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 07.08.2004
Postovi: 4
Downloads: 21
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Gogolino befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Triton LE napajanje

Da li smije korgov adapter ici na neprekidno napajanje UPS od kompjutera ? Cuo sam da ne smije
zbog nekog povratnog napona, smiju samo adapteri koji su kao swich adapteri nemaju trafo u sebi nego samo elektroniku.

Koristi li neko nesto slicno ,ako moze savijet kako i sta ?

Hvala
Gogolino je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2007, 09:43   #2
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Što će ti uopće UPS uređaj na live svirci ? Zar misliš njegovim kapacitetom čuvat mikser i pojačalo uz klave usljed nestanka struje ?
I tih 5-10 minuta ti ionako neće ništa pomoč, jer pad napona će osjetit i kljava i mixer i pojačalo. UPS je prvenstveno zamišljen da stigneš spremit podatke na kompjuteru, a ne da bi uspješno završio započetu pjesmu za svirku. Osim toga, pitam te koliko bi morao koštati UPS koji bi ganjao watažu čitavog sistema live banda. Ispod soma € jok, a mišljenja sam da je to preskupa igračka za tu svrhu za koju ga misliš ti koristiti (pretpostavljam).
PC UPS za običnu kljavu iliti aranžer nema smisla, jedino što bi ti pomogao da usljed jakog nestanka struje "keksašima" tj sviračima MIDI fileova ne ošteti HDD koji se u tom momentu vrti.

I na kraju opasnosti za synth nemaš od povratnog napona jer UPS prvenstveno stabilizira frekvenciju i tek potom daje druck u uređaj, ali i to je premala struja da bi ti iz ispravljača napravio udar u kljavu jer kljava koristi napon između 5 do 12 V, rijetko za koji uređaj veči.
kreso je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2007, 12:50   #3
Millan
BANANOVAN na sopstveni zahtev!!!
 
Millan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.12.2004
Mjesto: Sabac
Postovi: 621
Downloads: 688
Uploads: 14
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 42 puta u 39 Postova
Millan befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Mislim da se pitanje kolege Gogolino odnosilo na koriscenje UPS-a samo za klavijaturu, a ne za komplet ozvucenje....
Sto itekako ima smisla, pogotovo na live svirkama, i sa klavijaturama ili aranzerima koje imaju ram memoriju, te je za njih potrebno odredjeno vreme da sa ucitaju semplovi, a svi znamo da je vreme novac....
Poznajem kolege koje bez problema koriste UPS za Triton Le, Extreme i Tyros 2.
Pozdrav
Millan je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2007, 13:53   #4
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Millane

i sam koristim LE-a, i već sam razmišljao kako da ubrzam sporo učitavanje samplova. Jer kad ga ugasiš opet mu treba 7-8 minuta da ih učita (ovisno o količini podataka na kartici). No taj problem ionako nema velike veze s USB-om.
Da li bi tu UPS dobro došao ? Čisto sumnjam. Možda noviji modeli koji kontinuirano hrane stroj naponom, a on "reciklira" vrijednost svojih kapaciteta puni-prazni metodom. Jer barem su se stari UPS modeli uključivali kao stabilizatori kad je pao napon za više od 10 % od dozvoljene inpedancije tj. te ti time omogučili da ako je stvarno nestalo struje dovršiš posao do kraja ili serveru dozvolili toliko vremena da upiše putanje za pohranu podataka. Ispravljač na LE-u ili primjerice Pa50 ionako ima unutar sebe taj mini stabilizator koji prepoznaje oscilazije u naponu i dozvoljava to famozno variranje rasta i pada napona do 5 % tj od 210 V - 240 V. U biti sva napajanja na novim generacijama KORG-a tako rade, samo što neki imaju pretvarač napona s vanjske strane, a neki unutar kučišta. Tako da u ovom slučaju ne vidim velike koristi od USB-a za flash memoriju, jer ona kad se učita obitava u internoj memoriji, a nju ionaku čuva paver suplaj, jer kad vrisne vrijednost napona ispod nje ionako nema više šanse da će USB dati dovoljno struje da to sačuva iako se radi o milisekundi. Slijedi ionako nanovo očitavanje. Znači USB može biti od koristi jedino "keksašima" tj DJ-ima s MIDI fileovima da im se ne ogrebe tj ošteti HDD usljed naglog nestanka struje, jer kod MIDI fileova HDD konstatno "ronda".

Možda griješim, no to je moje skromno mišljenje. U tom slučaju bi puno bolje došao profesionalni stabilizator napona kojeg su donedavno koristili aktivno bubnjari za elektronske bubnjeve.

Promijenjeno od kreso (22.10.2007 u 13:55 sati)
kreso je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2007, 14:02   #5
Millan
BANANOVAN na sopstveni zahtev!!!
 
Millan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.12.2004
Mjesto: Sabac
Postovi: 621
Downloads: 688
Uploads: 14
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 42 puta u 39 Postova
Millan befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ali UPS ce odraditi svoj deo posla, prilikom naglog nestanka struje, npr., kada neko slucajno iscupa strujni kabal, ili izbaci osigurac ili sklopka. Tako da nije potrebno vreme da se ponovo ucitavaju semplovi, samo upalis miksetu i sviraj. A sto se tice variranja napona, za to postoje korektori...
Millan je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2007, 14:04   #6
Vaxter
Godfather
 
Vaxter's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2004
Mjesto: Šimanovci
Postovi: 3.814
Downloads: 1057
Uploads: 560
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 273 puta u 211 Postova
Instrumenti: Yamaha PSR 9000
Interesi: Mnogo toga, i naravno muzika koja je uglavnom hobi
Vaxter befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Vaxter pošalji poruku preko ICQ messengera Vaxter pošalji poruku preko MSN messengera Vaxter pošalji poruku preko Yahoo! messengera Vaxter pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ne slazem se, kreso...
Mislim da bi UPS mogao da drzi klavijaturu upaljenu dok ne dodje struje.
Scisto da se samplovi ne pobrishu iz memorije...
Jedino ako je zbog toga...
__________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse.
Vaxter je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2007, 14:07   #7
Millan
BANANOVAN na sopstveni zahtev!!!
 
Millan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.12.2004
Mjesto: Sabac
Postovi: 621
Downloads: 688
Uploads: 14
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 42 puta u 39 Postova
Millan befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Eeeee, tooo Vaxter, o tome pricam....
Millan je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2007, 14:29   #8
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Poštovane kolege, možda griješim u svojim stavovima.
Nisam isprobao nikad UPS za kljavu. Isprobao sam ga na serveru s još 2 radne stanice (PC-a). Usljed nestanka struje server je snimio sve radnje s radnih stanica i potom dao signal za shut down.
A kod primjerice LE-a mislim da prvi put kad memorija ostane bez stalnog napajanja da ona u trenu briše sve iz sebe (možda griješim).
UPS će mu dati dovoljno struje da se to ne desi, ali što ako komplet sistem ostane bez struje. Ja ionako ne mogu sound reproducirati na zvučnike. A to da mi drži "vodu" tj očitane samplove dok ne dođe struje je isto upitno. Drži 5-10 minuta, a poslije toga pada. U večini slučajeva (iz vlastitog iskustva govorim) kad nestane struje nema je najmanje pola sata. Rijetko kad samo izbaci sklopku.
Tako da u tom slučaju UPS bi dobro došao, ali puuunooo jačeg kapaciteta od ovih standardnih koji se mogu nači po 100-150 €.

Nego rađe mi recite dali bi nekakav HDD pomogao LE-u da samplove čita u sekundi kao na Pa-800 ili neka slična memorija tog tipa. Ovo s flash memorijoj je da izvinite qraz isto kao što je bilo svojevremeno s Rolandovim G-800 koji je pušio stylove po gašenju kljave.
kreso je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2007, 15:31   #9
Vaxter
Godfather
 
Vaxter's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2004
Mjesto: Šimanovci
Postovi: 3.814
Downloads: 1057
Uploads: 560
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 273 puta u 211 Postova
Instrumenti: Yamaha PSR 9000
Interesi: Mnogo toga, i naravno muzika koja je uglavnom hobi
Vaxter befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Vaxter pošalji poruku preko ICQ messengera Vaxter pošalji poruku preko MSN messengera Vaxter pošalji poruku preko Yahoo! messengera Vaxter pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Kod servera se taj signal za gashenje daje preko posebnog kabla za kontrolu i drivera.
Kad bi se ups povezao na klavijaturu niti bi bilo kabla, a drivera josh manje!
To je za prvo...
Za drugo...
Da, kreso, u pravu si...
Za tako nesho bi trebao malo jachi UPS...
Ovi za kompove su isuvishe slabi, i njima namena i jeste samo da daju dovoljno vremena da se sachuvaju promene, a da se zatim ugasi...
Ne znam koja je potroshnja Tritona, da bih mogao da kazem kakav UPS treba...
Ako neko moze, neka bachi karakteristike napajanja klavijature, pa da se smisli neshto...
__________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse.
Vaxter je offline   Reply With Quote
Star 22.10.2007, 18:40   #10
Gogolino
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 07.08.2004
Postovi: 4
Downloads: 21
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Gogolino befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Cao drustvo , mozda neki nisu razumjeli dobro moje pitanje a vidim da neki jesu. Nisam mislio na USB, nego UPS. Jer se svima dogodilo da nestane struje na par sekundi i ajd nastavi svirati a semplovi osli k vragu. Opet ucitavaj a ovi cekaju da pocnes. U tome je problem ,LE nije veliki potrosac mislim da bi i sa slabijim varijantama UPS-a mogao i pola sata ostati spreman a jos veci je problem na koje sam nailazio po svadbama da po nekoliko puta zbog loseg vremena nestaje struje ,da poludis. Sam sam cuo da nije dobro prikljucivati ga na ups zbog nekog povratnog napona, pa me zanimalo da li neko to vec koristi i jeli to sigurno za njega.

Vidim da su neki rekli da to koriste i hvala na odgovorima.
Gogolino je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
napajanje, triton


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 21:22


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije