Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Saveti za bolju svirku i bolji bakšiš

Saveti za bolju svirku i bolji bakšiš Svi želimo da zvučimo bolje, ni neka crkavica nije na odmet.

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 18.12.2012, 13:40   #1
fico
Pravi prijatelj foruma
 
Registrovan/a dana: 06.05.2004
Mjesto: Slovenija
Postovi: 613
Downloads: 2737
Uploads: 14
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 51 puta u 48 Postova
Instrumenti: E-mu X board;Novation SL61 MK II :Weltmiaster Cansone
Interesi: sve po malo
fico befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
fico pošalji poruku preko MSN messengera fico pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard Kako srediti Aranzer za Live nastup?

Ova tema je vjerovatno jedna od najvise obradjenih, kako na ovom tako i na drugim muzickim forumima. Ipak, postavit cu par pitanja, pa ko zna, ima vremena i volje neka napise nesto "vezano" za temu! Molim vas postavite i linkove gdje su slicne teme obradjene tako da imamo sve na jednom mjestu, a ne sve razbacano po forumu ili samo djelimicno odgovoreno pa imas muke i muke dok nesto iskopas trazilicom.
A sad pitanja...
Na sta sve treba obratiti paznju kad sredjujemo ritmove, midi fajlove i sounde kod kuce, s obzirom da nam je svima jasno, da kad smo negdje na live nastupima na razglasu (pojacalu) to sve drugacije cuje? Na sta trebamo obratiti paznju kad stelujemo aranzer pomocu:

1.) slusalica,
2.) nekog audio HiFi (sa recimo pristojnim zvucnicima),
3.) zatim studijskih monitora
4.) Razglasa koji koristimo za vrijeme Live nastupa (ali hendikep je taj sto nemamo tako veliku prostoriju kod kuce, kao na live nastupima, te nije napunjena ljudima i drugim stvarima...)

Dakle, jedan te isti audio signal koji izlazi iz Line Out aranzera, u sva cetiri slucaja u usima slusalaca stvara drugaciju zvucnu sliku, gdje treba pojacavati /smanjivati pojedine instrumente u ritmu, te ekvilajzerom i efektima dodatno podesavati itd. E sad problem lezi u ovom: nismo svi profesionalni muzicari, pa da svaki dan sviramo negdje, u razlicitim prostorijama, na razlicitim razglasima itd. pa da ove razlike u zvucnoj slici mozemo u tim "razlicitim uvjetima" dotjerivati. Ipak uvjeren sam da postoji nacin, da ono sto cujemo kod kuce (npr. na studijskim monitorima), prilicno identicno se moze cuti i na razglasu, bez da svaki ritam/midifajl/sound pojedinacno moramo dotjerivali kod kuce, a onda isto tako i na razglasu. Za svaki savjet sam zahvalan!

Pitanje za Tranzita: Kako je ovo rjeseno na TransAudio? Dali je prakticno da na LASS-u kod kuce napravim jedan SetUp u Studio One sa nekih par Midi Fajlova, a negdje na Live nastupu drugi SetUp sa istim (nepromjenjenim) MIDI fajlovima? Tako da kad svaki sledeci put sredjujem pojedine ritmove kod kuce, ne moram ponovo dotjerivati instrumente u ritmovima prema razglasu, nego samo koristim taj drugi SetUp od Studio One? Ili mozda koristiti dva razlicita Patch Mix-a od EMU-a(jedan kod kuce, a jedan za Live, na razglasu)?

Posebno me zanimaju prednosti i mane dotjerivanja Aranzera sa slusalicama, s obzirom da cesto sviram u kasne nocne sate ili kad sam u nocnim smjenama, pa ne mogu da odvrnem studijske monitore, jer svi spavaju!

Tema jest opsirna, ali slijede i pitanja o detaljima...Hajd pomozite malo svom Fici...
fico je offline   Reply With Quote
Star 18.12.2012, 23:57   #2
caka012
Ovaj baš voli da kuca
 
caka012's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.12.2006
Mjesto: Pozarevac, Srbija
Godina: 55
Postovi: 383
Downloads: 388
Uploads: 7
Rekao HVALA: 29
Zahvalili mu 30 puta u 26 Postova
Instrumenti: PSR 3000, Triton LE, jedan stari kontrabas i jedna bas gitara
caka012 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
caka012 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Pa evo mog stava u vezi sa onim pitanjima u koje se razumem. Prvo, najpouzdaniji nacin je da se klavijatura steluje na ozvucenju na kome se radi inace. Ne mora na tome bas jer neces ni svaki put da radis sa istim ozvucenjem, ali ne ni slusalice, ni HiFi ni bilo sta drugo. Sve ce to (posebno slusalice) da te prevari i da ti da pogresnu procenu, a to ces da vidis tek kada izadjes na live svirku. Slusalice koristi za vezbanje sviranja i tehnike, nikako za podesavanja instrumenta.
Najbitnije je da podesis jacine, odnosno da si svi ritmovi budu iste jacine, a naravno i boje da podesis prema ritmovima.
Ja sam na primer u pocetku imao problema sa PSR3000 tako da sve namestim kod kuce kako treba, a kad ga malo vise "odvrnem" na svirci, boje su mi znatno glasnje nego ritmovi. Sve je to nesto sto se da srediti, samo dok udjes klavijaturi u narav.
Jos jedno je vazno: ne vole svi isti sound, svako ce EQ podesiti onako kako mu se svidja i kako mu odgovara, tu je tesko dati bilo kakav savet.
Na kraju, kad sam promenio aranzer, 2-3 svirke sam pamtio i pisao ono sto mi se ne svidja i sto mi smeta, pa sam posle svirke to kod kuce menjao, pojacavao, smanjivao i podesavao.
Poruka: treba mnogo truda i vremena da se aranzer dotera da radi onako da ne moras da ga cackas i podesavas za vreme svirke, da sve radi bas onako kako si zamislio i kako ti hoces.
caka012 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio caka012 za ovaj koristan post:
nesaband (19.12.2012)
Star 19.12.2012, 00:02   #3
nesaband
Doktor Nesa
 
nesaband's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.12.2008
Mjesto: Srbija
Godina: 62
Postovi: 1.953
Downloads: 655
Uploads: 21
Rekao HVALA: 335
Zahvalili mu 335 puta u 311 Postova
nesaband ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja sam cekao da @caka012 sve ovako lepo napise i da objasni da ja ne bih morao da pisem.

@cako,potpuno si u pravu slazem se sa svakom tvojom konstatacijom.Sve dalje da se pise bilo bi suvisno.
__________________
Ko rano rani ceo dan zeva.
nesaband je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio nesaband za ovaj koristan post:
caka012 (21.12.2012)
Star 19.12.2012, 10:41   #4
fico
Pravi prijatelj foruma
 
Registrovan/a dana: 06.05.2004
Mjesto: Slovenija
Postovi: 613
Downloads: 2737
Uploads: 14
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 51 puta u 48 Postova
Instrumenti: E-mu X board;Novation SL61 MK II :Weltmiaster Cansone
Interesi: sve po malo
fico befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
fico pošalji poruku preko MSN messengera fico pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Zahvaljujem na datom odgovoru.Sve je to na mestuodesavanje kod kuce na ozvucenju sa kojim radis i niveliranje ritmova ali se desi opet kad negde sviramo da je akustika sale ili kafane uzasna pa imam osecaj da mi svi ritmovi muljaju nesto.Nikako da cujem onaj saund koji imam podesen.Dali to resavate onda na licu mesta sa ekvilajzerom na mikseti ili mjerite akustiku sa nekim instrumentom kao tan inzinjeri, ili je jos uvek najbolji pokazatelj uho sviraca.Da ne bude i kod mene kao kod one pjevaljke , daj mi upali sirinu na mikrofonu. Za svaki komentar na ovu temu unapred zahvaljujem.
fico je offline   Reply With Quote
Star 19.12.2012, 20:23   #5
smuchac
Odomaćeni član
 
smuchac's Avatar
 
Registrovan/a dana: 12.06.2011
Mjesto: Korčula
Godina: 37
Postovi: 788
Downloads: 318
Uploads: 5
Rekao HVALA: 101
Zahvalili mu 146 puta u 141 Postova
Instrumenti: PSR S910,MOXF 6,PSR SX900
Interesi: Računala i glazba
smuchac ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od caka012 Pokaži Post
Ja sam na primer u pocetku imao problema sa PSR3000 tako da sve namestim kod kuce kako treba, a kad ga malo vise "odvrnem" na svirci, boje su mi znatno glasnje nego ritmovi. Sve je to nesto sto se da srediti, samo dok udjes klavijaturi u narav.
Ajd da mi pomogneš jer imam isti problem...
Ja čak i pojedine ritmove gdje mi se desi da su boje glasnije od samog ritma ufino pojačavam u style creatoru pa sačuvam ali uvijek mislim da to još nije dobro pa na svirki prtljam po mixeru ne bi li smanjio samo boje pa kad ubodem drugi OTS pa se sve vrati na staro... Sačuvaj me muka pa napiši koju pametnu ili tu ili u poruci. Hvala.
smuchac je offline   Reply With Quote
Star 20.12.2012, 00:20   #6
caka012
Ovaj baš voli da kuca
 
caka012's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.12.2006
Mjesto: Pozarevac, Srbija
Godina: 55
Postovi: 383
Downloads: 388
Uploads: 7
Rekao HVALA: 29
Zahvalili mu 30 puta u 26 Postova
Instrumenti: PSR 3000, Triton LE, jedan stari kontrabas i jedna bas gitara
caka012 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
caka012 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

@nesaband
Hvala Doktore Neso, trudim se da pomognem.

@smuchac
Zapamti gde je sta glasnije, pa pojacaj ili smanji pojedini ritam. A na samoj svirci koristi malo FREEZE funkciju, pa nemoj da smanjujes boje na svirci, to se vrati na staro kad promenis registraciju ili ots, nego smanji ili pojacaj samo STYLE u sekciji BALANCE, to ostaje kako ga namestis, ne vraca se kad promenis ots ili registraciju. Tako ja radim, ako neko ima bolje resenje, i ja bih voleo da znam, jer aranzeri su prokleti, nikad valjda ne moze da prodje svirka a da ti bas nista ne zapara uvo i da bas nista ne moras da cackas.
caka012 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio caka012 za ovaj koristan post:
smuchac (20.12.2012)
Star 20.12.2012, 00:33   #7
nesaband
Doktor Nesa
 
nesaband's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.12.2008
Mjesto: Srbija
Godina: 62
Postovi: 1.953
Downloads: 655
Uploads: 21
Rekao HVALA: 335
Zahvalili mu 335 puta u 311 Postova
nesaband ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Da bi sve to leglo kako treba mora puno da se slusa na samoj svirci sta ne valja i da se kuci sve posle prepravi.Ja licno onda polako jedno po jedno doterujem.

Za svaku novu klavijaturu mi je trebalo oko pola godine da sve sredim.E onda vise nemam problema ni na jednom razglasu,ni u jednoj sali.To sve onda samo lebdi na svirci i milina ti je da radis.

posle samo dodajes za nove pesme miks ali je to sitnica u odnosu koliko provedem za klavijaturom u prve pola godine.
__________________
Ko rano rani ceo dan zeva.
nesaband je offline   Reply With Quote
Star 20.12.2012, 00:41   #8
caka012
Ovaj baš voli da kuca
 
caka012's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.12.2006
Mjesto: Pozarevac, Srbija
Godina: 55
Postovi: 383
Downloads: 388
Uploads: 7
Rekao HVALA: 29
Zahvalili mu 30 puta u 26 Postova
Instrumenti: PSR 3000, Triton LE, jedan stari kontrabas i jedna bas gitara
caka012 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
caka012 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

@fico
Sto se tice "muljanja" koje je vezano za previse akusticnu salu, tu ti leka nema. Jedino mozes da umanjis posledice tako sto ces raditi sa vise kutija a sa manje snage i sto ces da se igras sa EQ dok ne dobijes donekle zadovoljavajuci zvuk. Od sale do sale, od slucaja do slucaja. Ne postoji univerzalno resenje za taj problem.

@nesaband
Upravo tako, pamti i pisi na svirci sta ti smeta, pa kuci resavaj problem.

Promijenjeno od caka012 (20.12.2012 u 00:43 sati)
caka012 je offline   Reply With Quote
Star 20.12.2012, 12:53   #9
dimezdr
Početnik forumacije!
 
dimezdr's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.12.2012
Mjesto: London
Postovi: 13
Downloads: 0
Uploads: 1
Rekao HVALA: 5
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Korg pa2x PRO
dimezdr ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
dimezdr pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Jer ima neki nacin/ozvucenje da dobijes priblizno isti zvuk na slusalice (dobre slucalice profesionalne recimo shure) i na ozvucenje. Znam da sve zavisi od ozvucenje (brend, cena i t.d.) ali hocu da znam dali uopste postoji toliko dobro ozvucenje i ako postoji koje je to posto kod meni je ogromna razlika na slucalice i na ozvucenje, ozvucenje je dinacord 600 mk2 i zvucnice PEAVEY PR-12 / 1012 PR-15 /1015 i pa2x klavijaturu?
dimezdr je offline   Reply With Quote
Star 20.12.2012, 12:57   #10
smuchac
Odomaćeni član
 
smuchac's Avatar
 
Registrovan/a dana: 12.06.2011
Mjesto: Korčula
Godina: 37
Postovi: 788
Downloads: 318
Uploads: 5
Rekao HVALA: 101
Zahvalili mu 146 puta u 141 Postova
Instrumenti: PSR S910,MOXF 6,PSR SX900
Interesi: Računala i glazba
smuchac ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ne postoji nikakav način niti razglas da dobiješ u razglasu i slušalicama približno isto. Sve ovisi o prostoru u kojem svira razglas. Zvuk se odbija od tvrdih površina i putuje tamo-amo u svakom trenu. Slušalice nabiješ na glavu i car si a ono ćorak vani...

Promijenjeno od smuchac (20.12.2012 u 12:58 sati)
smuchac je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio smuchac za ovaj koristan post:
dimezdr (20.12.2012)
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 13:25


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije