Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 27.07.2005, 01:25   #1
gorpet
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 02.07.2005
Postovi: 88
Downloads: 12
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 3 puta u 2 Postova
gorpet befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard SAVETI ZA BOLJU SVIRKU!!!

Zeleo bih da pokrenem temu koja je vrlo "siroka". Mislim da ce mnogi koji koriste PA80 ovde pronaci korisne informacije (naravno, ako tema o kojoj cu govoriti zazivi).
Evo o cemu se radi: koliko puta ste dosli u situaciju da zelite da odsvirate neku pesmu, ali niste bas sigurni da li da upotrebiti ovaj ili onaj ritam? Ili, koji instriment upotrebiti a da najvise lici onom u originalnoj pesmi?! ili, imao sam nekada Rolanda i tamo sam bas lako ovo mogao da izvedem, ali kako da izvedem to na Korgu? Ili, ili...
Kao sto vecina zna, na oficijelnom sajtu za PA seriju moze se naci i link koji vodi do spiska pesama i predloga stilova sa kojima bi trebalo te pesme da se sviraju. Ovo je vrlo korisna stranica jer jednom muzicaru koji je prezauzet (jer se pored sviranja bavi i gomilom drugih stvari, kako bi mogao da prezivi), ne ostaje mnogo vremena da istrazuje i pronalazi najbolje kombinacije ritmnova i boja. Mora da se radi i na repertoaru, ucenju tekstova itd, itd...
Zamislite da svako od nas na ovom forumu postavi resenja za samo po jednu pesmu!!! Za kratko vreme bi smo imali vise stotina performansa pomocu kojih bi pesme koje sviramo zvucale bolje i kvalitetnije!
Da bi bilo svima jasnije, ja cu postaviti prvo pitanje. Onaj koji zna odgovor neka posalje detaljno objasnjenje i neka posalje i performans, ili boje ili style, ili...
Nekada sam imao Roland E70. Ukoliko nije bila ukljucena ritam masina, a klavijatura je bila splitovana-u levoj ruci se uvek cuo lep i mekan strings koji je bio direktno povezan sa BASOM. To znaci da ako sam svirao C-dur, cuo se trozvuk C-D-E sviran stringsom, a ispod toga je bas gitara okidala ton C. Ovo je bilo veoma dobro, jer su sve deonice koje se sviraju bez ritam masine zvucale bogato i "debelo". E tu nastaje problem-sada imam PA80, ali NEMAM BAS U LEVOJ RUCI!!! Ako je klavijatura splitovana-ili imam strings ili bilo koju boju koju zelim, ali ispod toga nema onog zvuka bas gitare! I sada-zeleo bih da odsviram pesmu "Uvenuce narcis beli". Dobro, uzmem neki "orijental" i sve to lepo ide, ali... sta kada dodje pocetak refrena? To je onaj deo koji ide bez bubnja (rubato)-tu je potrebno da se cuje harmonija. Neko ce reci: pa sviraj levom strings a desnom bas semu! Moze tako, ali sta ako ja hocu da desnom sviram melodiju koju peva pevac, a da se u levoj cuje i strings i bas? Za ovo nemam resenje.
Molio bih sve koji sviraju, da se jave i da sto preciznije opisu kako su resili ovaj problem. Naravno, neka se jave samo oni koji su stvarno resili problem. Neka posalju svoje savete i predloge sa sto detaljnijim objasnjenjem. Ako je potrebno neka posalju i MP3 i sve ono sto bi pomoglo u ovom slucaju. Administratore molim da onda te savete iskopiraju i da ih smeste u rubriku koja bi sluzila samo za to. Siguran sam da ce svako od nas naci bar nekoliko ovakvih problema. Kada ih sve resimo (koliko je to moguce), imacemo prakticno prirucnik u kome ce se moci pronaci recept za skoro svaku situaciju u sviranju.
Naravno da ne morate cekati da neko postavi pitanje. Mozete slobodno poslati savet tipa: ritam taj i taj je idealan za pesmu tu i tu. Kada se iskombinuje sa bojom pod brojem tim i tim, pesma izuzetno lici na original...(ovo je samo primer-a Vi pustite masti na volju)!
Cesto me pitaju: koji je ritam iz fabrickog seta najbolji za pesmu "Lane moje"? Neko ce reci: nemoj fabricki, bolje uzmi pravljeni ritam iz tog i tog seta. Ali, imajte u vidu da nisu svi u mogucnosti da dodju do seta koji Vi mozda imate. Ima onih koji nemaju kompjuter ili pristup internetu. Mnogi vrlo malo znaju o aranzerima i jedva da znaju da rade i sa fabrickim setovima. Ova tema bi trebalo da im pomogne. I njima i svima nama.
Imate dva pitanja, pa izvolite.Budite brzi i maksimalno precizni u odgovorima, kako bi administratori imali sto manje posla oko prenosenja saveta i podataka u tu, za sada nepostojecu rubriku za savete i resenja!
I nemojte nista na privatne mailove. Neka sve ide na forum, pa da nam svima bude bolje i lakse.
Pozdrav od Gorana!
gorpet je offline   Reply With Quote
Star 27.07.2005, 03:07   #2
Enva26
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 05.05.2005
Postovi: 42
Downloads: 124
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Enva26 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Evo ja da pokusam da odgovorim na ovo

Evo ovako. Ja sam imao slicnih problema uvezi sviranja originala pjesama. Ovako prvo mi svi nismo rodjeni nauceni kao dijete kad se rodi nemoze da trci prije nego sto pocne da puze po podu tako i mi muzicari. Prvo treba da naucimo da radimo sa klavijaturom onako kako treba. Ja naprimer kupio sam Video Kasetu za Korg pa80 plus imam knjigu pa sam uzeo jedno mesec dana svaki dan mucio se da naucim kad sam naucio uzeo sam olovku i parce papira i planirao sve ritmove koje bih ja zeleo da imam na mojoj klavijaturi. Posle bih pronasao original pjesmu i slusao dio po dio recimo radim bubanj prvo se koncetrisem na Bass Kick pa posle dobos i tako dalje kad dobijem slicno da zvuci kao na kaseti onda uzmem da radim bass, gitare i tako dalje. Sad naprimer pjesma ima Intro ili ima neke dosta zafrknute prelaze to sve planiras na Variace koje ima na Korg ili druge klavijature. Evo na primer
"Uvenuce narcis beli" ja sam najprvo napravio Intro jedno 8 taktova ili 8 bar's kako kazu na Engleski ovih 8 taktova se sadrze sa Bass gitara, Strings i mozda neki effekat ispod koji mi omogucava da odsviram nesto za intro. Posle sam programirao da odmah posle 8 taktova prelazi na Variaciju 1 koje ima isto zvuk kao na kasetu prva strofa. Varijacija 2 je slicna samo sto sam dodao neke stvari na primer promenio sam Bass Gitaru ili dodao sam Cow bell. 3 i 4 Varijacija na pravim za Refrent. sad normalno treba da pazis kad dolazi prelaz da koristis ovaj intro. Uzima dosta vremena da se programira da se uradi klavijatura kako bas treba da zvuci. Ja razumem u potpunosti sta hoces da kazes da si navikao da imas bass i strings zajedno jos kad sviras Dvojke pomaze opasno to sve mozes da uradis u Performance.... Ali zapamti jos jednu stvar ako sviras uzivo tezgu ponekad je bolje da ne zvucis original jer ako hoce stvarno da je sve original onda taj narod ce da sedi kuci i da slusa kasetu. Ima lepse boje za uvenuce narcis beli nego sto je na kasetu samo treba imati dobro uho i stvarno opazit sta narod zeli da cuje.....
Jos sta mozes da uradis.. Ja sam dobio od jednog mog kolege Adrijana textove pjesama koji imaju sve napisane ritmove za svaku pjesmu ako ti treba javi mi ja cu ti poslat pomoci cu ti ......
Nadam se da sam pomogao nesto...
Enva26 je offline   Reply With Quote
Star 27.07.2005, 12:47   #3
gorpet
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 02.07.2005
Postovi: 88
Downloads: 12
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 3 puta u 2 Postova
gorpet befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Kolega,
puno hvala na odgovoru. Koliko sam shvatio, ti se trudis da za svaku pesmu (ili bar za vecinu) uradis poseban ritam i automatsku pratnju koja ce da lici na original. To mi je dragio, jer to pokusavam i ja. Ja inace volinm da pitam i neke stvari koje znam ali me interesuje kako to drugi rade. Klavijaturu poznajem prilicno dobro, ali sigurno nemam iskustva u pravljenju ritmova kao sto imas ti. Znam da je Style convert program koji svi koriste, ali me interesuje da li bih mogao da radim sa onim "midi to style"? Nema veze da li se sa njim radi sporije-samo me zanima da li na njemu mogu lepo da zavrsim prebacivanje neke midi sekvence u style?(koristim i Cubase)
Sto se tice spiska koji tvoj prijatelj ima-ne bi bilo lose da ga posaljes, ali ovde na forum (nekom od administratora). Pretpostavljam da je to spisak pesama+ritmovi koje treba ukljuciti na PA80?!
E sada, nisam shvatio da li si resio onaj problem sa strings+bas? Ako jesi-kako?
Bilo bi korisno znati i da li je moguce ozbiljno raditi tezge a da se nema HD i Flash kartica?!
Pozdrav!
gorpet je offline   Reply With Quote
Star 27.07.2005, 14:29   #4
Vaxter
Godfather
 
Vaxter's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2004
Mjesto: Šimanovci
Postovi: 3.814
Downloads: 1057
Uploads: 560
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 273 puta u 211 Postova
Instrumenti: Yamaha PSR 9000
Interesi: Mnogo toga, i naravno muzika koja je uglavnom hobi
Vaxter befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Vaxter pošalji poruku preko ICQ messengera Vaxter pošalji poruku preko MSN messengera Vaxter pošalji poruku preko Yahoo! messengera Vaxter pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Evo da ti ja odgovorim za neshto od toga...

Elem.
Midi to Sty je program koji je pravljen u Java-i tako da ti treba runtime environment.
Mada to i nije toliki problem.
Veci je problem shto program sluzi samo za pravljenje ritmova za Yamaha-u...

Mi vecinom koristimo Style Works.

Pogledaj u tutorialima...
Tamo imash uputstvo kako da sa njim od midija napravish ritam.

Da skinesh program idi na:

http://mail.yahoo.com
username:malimidi
password:mojbox
__________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse.
Vaxter je offline   Reply With Quote
Star 27.07.2005, 16:27   #5
laky
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 09.11.2004
Postovi: 209
Downloads: 543
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
laky befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Mislim da je kolega gorpet mislio na program Pa80 StM.
Sa njim se moze dosta uraditi. Exsportujes deo styla kao midi fajl. Obradis ga u Cubase-u i ponovo importujes u StM.
laky je offline   Reply With Quote
Star 27.07.2005, 16:27   #6
Nedzad
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 06.11.2004
Mjesto: Germany-Deutschland
Postovi: 66
Downloads: 136
Uploads: 3
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg pa80-Yamaha dx11-Casio cz230s-Kawai k1II-Guerrini
Nedzad befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Nedzad pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Pozdrav
Jednom sam vec bio ubacio razliku u mogucnostima izmedju KORG i3 i KORG PA80 jer sam KORG i3 imao skoro 10godina a sada sviram na PA80.Korg i3 je imao mogucnost da se na levoj ruci zajedno sa LOWER-om koristi i bass dok ritam stoji a kada se ritam startuje onda se cuje samp LOWER (STRAJH).Tu mogucnost PA80 nazalost nema(nadajmo se trenutno i da ce izaci novi OS koji ce imati tu mogucnost)Ta se funkcije definise na MEMORY MODE - Korg i3= CHORD; CHORD+LOWER; LOWER; CHORD+LOWER+BASS Dok na PA80 ima samo: CHORD; CHORD+LOWER;LOWER.Sto se tice uskladjivanja boja-performanci i stajlova kod mene je na klavijaturi ovakotajlove vucem sa HD-a a na svakom stajlu u STS-u su memorisane Harmonike jer su za mene one kao vodeci instrument. STS1.Basson; STS2.Clarinet; STS3.President. STS4.Organ- a druge su boje na Performansama.Ja sam licno tako navikao i tako mi je najlakse kada menjam boje.Pokusao sam da u User programu ubacim zajedno sa i3strings+ bass -lepo zvuci dok stajl stoji primer ima pjesama kao (Zajdi zajdi jasno sonce )daleko je lepse i punije zvuci kada je sa strajhom i bass gitara medjutim njega mozes da memorises u performansi dok sviras neku pjesmu gde neide ritam medjutim kada se ritam ukljuci nezvuci bas najbolje jer u ritmu vec ima jedan bass koji se cuje.
Nedzad je offline   Reply With Quote
Star 27.07.2005, 18:03   #7
Vaxter
Godfather
 
Vaxter's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2004
Mjesto: Šimanovci
Postovi: 3.814
Downloads: 1057
Uploads: 560
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 273 puta u 211 Postova
Instrumenti: Yamaha PSR 9000
Interesi: Mnogo toga, i naravno muzika koja je uglavnom hobi
Vaxter befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Vaxter pošalji poruku preko ICQ messengera Vaxter pošalji poruku preko MSN messengera Vaxter pošalji poruku preko Yahoo! messengera Vaxter pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

@laky

Moguce...
Moja greshka...

Ja ipak sviram Ymaha-u i radim za nju...
__________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse.
Vaxter je offline   Reply With Quote
Star 28.07.2005, 00:36   #8
gorpet
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 02.07.2005
Postovi: 88
Downloads: 12
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 3 puta u 2 Postova
gorpet befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Nedzade,
hvala na zelji da pomognes! Shvatam sta si mislio za strings+bas, ali, zar se nece tada cuti trozvuk? Mislim, kada uhvatis u levoj ruci neki akord-ne samo da ce se cuti tri ili cetiri tona svirana stringsom, vec bi se u tom slucaju culo isto toliko tonova sviranih basom?! Da li sam u pravu? Bilo bi dobro ako bih mogao da imam trozvuk od stringsa a samo osnovni ton u basu. Da li je tako nesto moguce? Ja do sada nisam uspeo tako da podesim klavijaturu. Priznajem da se nisam preterano ni trudio,ali ako znas kako-pomoci ces mnogo. Hvala!
Vaxter-hvala i tebi iako se izgleda nismo razumeli. Ali, bitna je zelja da se pomogne!
Kolega Laky je resio zabunu-hvala i njemu. Drago mi je da se poneko javlja na ovu temu. Ko zna-mozda od ovoga i bude nesto.
Pozdrav svima!
gorpet je offline   Reply With Quote
Star 06.09.2005, 00:51   #9
laky
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 09.11.2004
Postovi: 209
Downloads: 543
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
laky befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Evo i ja da kazem nesto na ovu temu.
Kolega Nedzad je u principu opisao kako se moze koristiti Pa80.To je nacin na kojem se u performansima ubacuju boje ili terce ili ritmovi.Naprimer to su imena
DALAPE
GITARA
JUZNJAK ...
A-dur
G-mol ....
DVOJKA
RUMBA
KOLO 156 .....
Znaci na ovaj nacin korisnik definise STANJA tj svoje potrebe, sta mu treba i sta ce mu koristiti za svirku.

Drugi nacin je kada u performansima definisemo PESME.Znaci za odredjenu pesmu je pripremljen ritam i boje.Na primer
DVA_GALEBA
STOJ_JARANE
9000METAR
MILE_DISKO ....
Ja licno vise volim prvi nacin tj naci STANJA, kada ja biram sta i kako cu u toj pesmi da sviram.Sta ce mi znaciti recimo za 2 godine pesma 9000METARA.
Sa druge strane ovaj nacin sa PESMAMA je dobar za programske svirke, kafici i sl gde se unapred zna koja ce pesma da se svira.
Dok za kafanu ili svadbu, vise mi odgovara prvi nacin.
Bilo kako bilo za oba nacina je poterbno vreme da se isprobaju i da svako vidi koji mu je nacin bolji, kao i da se navikne,
Naravno podela nije stroga pa se mogu mesati oba nacina tako da u nekim performansima definisete recimo stilove i boje a u drugima da definisete pesme.
O nekim drugim stvarima, drugom prilikom.
laky je offline   Reply With Quote
Star 06.09.2005, 02:04   #10
momo
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 10.09.2004
Mjesto: Vukovar
Postovi: 366
Downloads: 2865
Uploads: 0
Rekao HVALA: 81
Zahvalili mu 37 puta u 37 Postova
Instrumenti: Shure 58,psr9000,emx 5000,Impulse 1015,TNT 160
momo ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

PRIJATELJI kupite yamahu psr 9000 i iskoristite music data base mislim da stane oko 500 pesama tj podešavanja za pesmu plus 8puta 15 user ritmova i disc direkt povlačenje ritmova sa HD.Ako ovo nije dosta ima još! Ha vaxteru jesam dobro rekao!Puno pozdrava svima od Mome
momo je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
bolju, saveti, svirku


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 02:18


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije