Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Prateća oprema > Harmonizeri

Harmonizeri Da zvučite kao hor...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 11.06.2015, 10:35   #81
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kako, brate mili, iskoristiti LINE IN na vokalistu? Šta da pustim kroz line in, celu pesmu iz klavijature sa bubnjevima, basovima, solo deonicama, gitarama, podlogama?
Šta će iz svega toga vokalist da prepozna kao akord?

Znao sam da ću kad tad zažaliti što ne sviram cele akorde levom rukom.

Jel se svi ostali vokalisti koji imaju midi vezuju na klavijature na lower midi kanal?
Mislim na sve proizvođače, TC helicone, Digiteche itd...
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Star 11.06.2015, 10:55   #82
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Line in je namjenjen za primanje audio signala, prepoznaje akorde i na osnovu toga kreira prateće vokale. Iako je prvenstveno predviđen za spajanje gitare, može se u njega upiknuti bilo koji audio signal. Ljudi često koriste phone izlaz iz klavijature i spajaju ga u Line in.

Princip spajanja svih vocalista putem MIDIja s klavijaturom je uvijek isti. Vocalist samo prima informacije, a to ovisi prije svega o mogućnostima instrumenta sa kojeg se ona šalje. Tako je BK9 vrlo ograničen i preostaje se snalaziti. Kod Yamahe je to razrađeno vrlo dobro pa postoji više načina i modusa kako poslati midi informaciju prema vocalistu. Za live svirku je namjenjena midi komanda koja šalje info o akordu koji je odsviran, bez obzira da li ga sviraš kao One fingered ili nekeko drugačije. Vjerujem da i kod Korga postoji sličan način.
casper je offline   Reply With Quote
Star 11.06.2015, 11:27   #83
VUNIMRAV
Kao kod kuće
 
VUNIMRAV's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2008
Mjesto: SONTA-APATIN
Godina: 57
Postovi: 981
Downloads: 1135
Uploads: 35
Rekao HVALA: 289
Zahvalili mu 97 puta u 92 Postova
Instrumenti: Paolo Soprani super paoloIII,Tyros3
Interesi: HOBI PRESAO U POSAO...Pecanje...
VUNIMRAV ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Evo ja sam se već malo privikao,sinoć mi je jedan naš kolega Veljo malo pobliže objasnio ona moja pitanja,ali@SMusic studio hvala ti što si odgovorio ovde na forumu da bi i ostali čalnovi imali koristi.Caspere,ja sam prikopčao onako kako si mi rekao,što bi rekli,ofrlje sam lower stavio na kanal br 5 i probao 10tak fajlova,bem li ga,radi svaki put,čak nisam ni gledao šta je na njima,u stvari koji je instrument u pitanju.
Caspere,pošto ja ne koristim više od 60tak fajlova (pop-rok-ex yu)možda bi najbolje bilo da pomoću našeg PSRUTI-a,sve polako prečešljam i postavim na jedan kanal l ower.Da li da izaberem instrument koji je stalan,strings,pad,hor....ili možda ritam gitaru ili šta već?
VUNIMRAV je offline   Reply With Quote
Star 11.06.2015, 11:33   #84
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ti si me nagovarao da kupim BK9, a ovo mi nisi rekao. Sad mi daj pola cifre koliko sam ga platio ili mi namesti ovo sr... da radi !

Šalim se, naravno!

Ovo sa audio signalom bih razumeo da je neki solo instrument u pitanju koji daje jasne tonove ii akorde, ili recimo baš gitara, ali ovoliko instrumenata u signalu sa aranžera + udaraljke, zvončići, zvučni efekti, distorzije i ostalo što sadrže kompletni aranžmani , to će malo teže prepoznati.

To bi onda isto bilo i da pustim svih 16 midi kanala iz klavijature u vokalist, a na vokalistu stavim midi prijem na ALL. Šta bi se tu tek dobilo od harmonije?
Ili, po ovome, mogu bilo koju pesmu, ili tačnije neki instrumental u mp3 ili wav sa nekog playera da pustim u vokalist preko line in i on će mi napraviti tačne harmonije za vokal, jer je to isto kao i da sam priključio aranžer preko audio ulaza.
Malo mi je teže da poverujem da će ovako raditi korektno.
Uostalom, probaću pa ću videti.
Mislim da će mi na kraju ipak najbolje biti da pošaljem neku podlogu, gudače ili neki pad iz neke ACC trake, naravno, kao midi signal, a u krajnjem slučaju ACAPELLA mod, ali zašto sam onda kupio vokalist sa midijem?
Ustvari, krajnje pitanje je zašto sam kupio BK9?
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Star 11.06.2015, 13:13   #85
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@VUNIMRAV - to bi bilo najbolje rješenje, pregledati MIDIje i odabrati kanalu gdje svira instrument koji drži harmonijsku liniju, to ne mora nužno biti strings ili gitara, bitno je da su odsvirana tri tona, tj. akord, pored toga moraš paziti da na tom kanalu instrument svira u onim taktovima gdje želiš da vocalist "pjeva"
Da, dobro si spomenuo PRSUTI, odličan program s kojim se to može lako napraviti, tj pregledati sadržaj midija. Kao što sam rekao, Yamaha ima više mogućnosti za "komunikaciju" s vocalistom. Pored ovakvog "direktnog povezivanja" preko instrumenta koji svira na nekom kanalu, moguće je poslati informaciju o akordu koji je upisam u MIDI. On se prikazuje i pored lirycs, a može se unijeti u midi jednostavnom metodom koristeći PSRUTI. Odredimo kanal koji svira akord, po potebi dodamo i bas liniju i jednim klikom je u midi unešena inforamcija chord. (slika 1).
Pored ovoga pristupa, moguće je postaviti i sysex informacije u MIDI traku koje će pokretati vocalist. Ako koristimo VH koji je ugrađen u klavijaturu, tada imamo potpuni komfor jer sa sysex određujemo sve parametre, od uključivanja, isključivanja, efekta na vokalu, volumena pratećih vokala i svih ostalih detalja koji su vezani uz VH2.

Malo se raspisah, vidim da ima ljudi kojima ovo treba, pa možda bude korisno za "Yamahiste".

@SMusic studio - napisao si ovo

Citat:
Yamaha mi nekako sterilno zvuči što se aranžera tiče, nema dušu kao što sam navikao od Rolanda, a nisam siguran ni kako to izlazi na outputima.
i time si me indirektno uvrijedio pa sam te naveo na krivi put, namjerno. he he he, i ja se šalim

Line in je koncipiran tako da prepozna točan akord bez obzira što se u audio zapisu nalazi svašta nešta. Današnji procesori ugrađeni u sprave ovoga tipa to mogu odraditi bez problema, jednostavno rade na principu kao naše uho, "čuju i ispisuju". Naravno da se kod pjesama sa specifičnim obradama mogu dogoditi greške ali kada se radi o uobičajenom aranžmanu, to radi vrlo dobro i precizno.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg chord.jpg (54,5 KB, 61x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
SMusic studio (11.06.2015), VUNIMRAV (11.06.2015)
Star 11.06.2015, 13:55   #86
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@casper

Izvađeno iz uputstva za VL3D:

System Exclusive
Since all parameters are controllable by MIDI CC the VL3D does not support
parameter edits via SysEx.


Takođe, nije mi jasno šta ovo znači? Ne treba mi prevod nego šta bi trebalo uraditi sa klavijaturom u ovom slučaju po njihovoj preporuci? Da li transponovati celu klavijaturu ili samo midi kanal sa funkcijom Tx Shift?

Using the VL3D with a Keyboard
The VL3D can provide fully automatic harmony if you are using a keyboard.
Simply connect the MIDI output of your keyboard to the MIDI In of the VL3D.
The VL3D monitors what you are playing on the keyboard and adjusts the
harmonies to fit over the accompaniment. For best results, make sure your
keyboard is tuned to concert pitch (A=440).
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Star 11.06.2015, 14:28   #87
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Prvi navod govori o tome da VL3D ne može primiti sysex informacije štop znači da ovim protokolom ne možeš napraviti ništa u smislu kontrole. Ono što sam rekao u predhodonom postu vezano uz Sysex, odnosilo se prije svega na VH, vokalist koji je ugrađen u Tyros.

Drugi navod govori o tome da se VL3D može potpuno kontrolirati putem MIDI protolola. No, kada govorimo o BK9 onda si ograničen jer sama klavijatura nema dovoljno parametara namjenjenih za to. Fino štimanje na 440Hz koje spominju se odnosi na usklađivanje frekvencija. Kod BK9 se to nalazi u Global > Tunning .

Oba uređaja (VL3D i BK) trebaju imati istu vrijednost, u ovom slučaju je to 440Hz.

Promijenjeno od casper (11.06.2015 u 14:30 sati)
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
SMusic studio (11.06.2015)
Star 11.06.2015, 15:48   #88
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ala su objasnili konekciju sa klavijaturom: "prosto spojiš klavijaturu midi out sa vokalistom midi in i vokalist prepoznaje šta svirate i pravi harmonije".

Ovo kao da je neko dete pisalo, baš su ga objasnili detaljno.
A ja baš mislio da vokalistu možeš da naručiš pesmu i on ti sam peva. Da ovo nisu napisali, ja ne bih znao čemu ovaj uređaj služi. Ej, ovo je uputstvo uz uređaj

hvala Casper !
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Star 13.06.2015, 09:26   #89
VUNIMRAV
Kao kod kuće
 
VUNIMRAV's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2008
Mjesto: SONTA-APATIN
Godina: 57
Postovi: 981
Downloads: 1135
Uploads: 35
Rekao HVALA: 289
Zahvalili mu 97 puta u 92 Postova
Instrumenti: Paolo Soprani super paoloIII,Tyros3
Interesi: HOBI PRESAO U POSAO...Pecanje...
VUNIMRAV ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sinoć i noćas radio sa ovim VLD3,u MIDI modu i mogu reći da sam zodovoljniji nekgo sa performerom,ne moram se zezati sa odredjivanjem i zadavanjem tonaliteta.
Nego,caspere,ja bih ipak da idem mikrofonom u mixer,nekako mi se čini da mic mogu lakše naštelovati,onda ne znam ni koliku osetljivost da mu dam na VLD3,ako malo pojačam da se čuje onda mi pikuje ono svetlo iznaca"vocal"što naravno n ije dobro.Ja sam sinoć probao ići iz AUX3 u mikrofonski ulaz u vokalistu i sa dava kabla vratiti u stereo,ali nešto mi je počelo proivodit neke zvukove...efekte šta li tako da sam brzo prebaci i vratio na prvobitnu kombinacuju.
Pitanje,da li da signal vokalistu dam iz mixera sa običnim kablom sa banaom iz AUX3 u input ili iz AUX3 u microfonski ulaz(imam takav kabel,ostao mi od performera i vratim sa ova dva redovno ili nekako dragačije,želeo bih danas i to isporbati i da oslobodim moj mikrofon,nekako me i nervira da sam vezan za vokalist.

Promijenjeno od VUNIMRAV (13.06.2015 u 09:28 sati)
VUNIMRAV je offline   Reply With Quote
Star 13.06.2015, 10:02   #90
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kao što sam rekao, povezivanje MIDIjem je uvijek bolja opcija, vocalist radi preciznije. Drago mi je da si zadovoljan na gaži, vjerujem da će vrijeme i iskustvo donijeti nove i bolje doživljaje.

Preko PP sam ti predložio da mikrofon upikneš u vocalist samo radi toga da u početku izbjegneš moguće probleme koji nastaju kod krivog spajanja. Sada, kada si dobio ono što želiš, kada si malo ušao u rad s uređajem, možeš spajati vocalist na način da tako ga mogu koristiti svi oni koji pjevaju na bini.

Dakle, pjevački mikrofon uštekaš u mixer (mislim da imaš PM1000/2), a njegov signal proslijediš preko AUX3 u vocalist. Koristi balansirani kabl (slika1) i koristi MIC ulaz na VL3D. To je sve.

Problem koji ti se javio "... ali nešto mi je počelo proivodit neke zvukove..." je vjerojatno vezan uz dva potenciometra koji su bili pojačani (slika2). Njih obavezno postavi na nulu.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg cable.jpg (4,1 KB, 53x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg canal.jpg (19,0 KB, 52x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
VUNIMRAV (13.06.2015)
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 14:05


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije