Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Mixeri

Mixeri Sve o miksetama

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 05.12.2023, 01:13   #11
mikimiki
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 15.08.2006
Postovi: 594
Downloads: 1068
Uploads: 3
Rekao HVALA: 40
Zahvalili mu 80 puta u 74 Postova
Instrumenti: TYROS5,BEHRINGER X32 PRODUCER,YAMAHA DSR112,JBL 618S XLF,ELECTRO VOICE ZLX12P......ITD...
mikimiki befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ta MGP12 je odlicna mikseta. Nema ti ona veze sa zvucnicima.
mikimiki je offline   Reply With Quote
Star 05.12.2023, 09:18   #12
Morison
Ovaj baš voli da kuca
 
Morison's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.02.2006
Mjesto: Svilajnac
Godina: 49
Postovi: 457
Downloads: 429
Uploads: 11
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 202 puta u 133 Postova
Instrumenti: Roland Arrangers / Roland Fr-4x
Morison befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pozdrav,
imas aktivne kutije, i uz takve ne ide pojacalo. Pojacalo je samo za pasivne kutije, koje nemaju svoje pojacalo, a kod tebe je slucaj da svaka kutija ima pojacalo za sebe. Ukoliko se pokaze da aktivne kutije nemaju dovoljno snage, jedino resenje kod takvog problema je da se zamene za druge kutije, sa vise snage.
Pucketanje koje cujes moze se dogoditi iz vise razloga. Evo sta bih ja sve uradio da pronadjem sta je u pitanju, a ako nije nista od toga, onda bih sumnjao na kvar neke komponente, ili lose kablove, pa i strujno napajanje.

1. Idemo od svakog pojedinacnog kanala. Prvi taster (crveni) gore je Fantom napajanje, +48V koji sluzi da napaja kondezatorske mikrofone. Ako su dinamicki mikrofoni u pitanju, ili, ako je neki instrument ukljucen u taj kanal, ovo treba obavezno da stoji iskljuceno. Predpostavljam da ne koristis kondezatore, pa na svim kanalima ovo iskljucimo.

2. Ulazi na prva cetiri kanala su kombo, mogu biti mikrofonski kenon ili linijski banana (klavijatura, na primer). Ako je mikrofonski, taster 26dB ostaje iskljucen, ali ako je linijski (iz klavijature) ukljucimo 26dB.

3.Dosli smo do Gain potenciometra. Napomena da ovaj deo odradimo sa smanjenim a moze i iskljucenim kutijama. Smanjimo sve Gain potenciometre ulevo do kraja, na svim kanalima, kao i sve sibere za svaki kanal. Na svakom kanalu treba pravilno podesiti Gain. Kada podesavamo Gain za mikrofon, skroz dole na kanalu ukljucimo PFL taster. PFL je ukljucen samo dok podesavamo Gain, a to nam omogucuje da na glavnom L i R VU metru gledamo kolicinu gain-a za taj kanal. Zapevamo najace, ili viknemo i gledamo na VU metru kolicinu Gain-a. U isto vreme, polako na tom kanalu podizemo Gain potenciometar tako da pri najjacim tonovima proizvedenim na mikrofonu Vu metar ne prelazi drugu zutu liniju. Kad smo to podesili tako, iskljucimo PFL. Odraditi ovo za svaki kanal pojedinacno. Ovo isto vazi i za klavijaturu ili linijski kanal. Ako je na nekom od prva cetiri kombo ulaza ukljucena klavijatura, ukljucimo 26dB taster. Zatrazimo od klavijaturiste da klavijaturu pojaca do kraja i da zasvira kao na svirci (solo, pusti ritam...). Na njegovom kanalu ukljucimo PFL, podizemo Gain i gledamo na master VU metru isto, da dodje do recimo druge zute linije. Zatim zamolimo klavijaturistu da smanji kod sebe master volume za 20-30 posto i sa tim pojacanjem cemo kasnije krenuti da pravimo ukupan miks. Bitno je da klavijatura, ako se, i kada, pojaca na najjace, nece odlaziti u pik.
Na kraju merenja, iskljucimo PFL na svim kanalima.

4. Na mikrofonskim kanalima ukljuci taster 100 (High pass filter), na linijskim treba da stoji iskljucen.

5.Sve kanale smanji na nulu (ako predhodno nisi) na glavnom siberu. Master (Stereo) siber pojacaj na nulu.
Kutije na ulazu takodje postavi na nulu. I idi u kanal broj 2, koji je iskljucivo linijski. Ako idemo na kanal 1 na kutijama, postavi prekidac na LINE. Naravno, pre toga treba reci da iz miksete trebamo ici iz Stereo Out izlaza kenon kablovima do kutije. Na kutiji HPF filter postavi na OFF, a za pocetak i DSP filter bih postavio OFF. Pustimo ritam na klavijaturi. Pojacamo kanal koliko mislimo da treba u prostoriji. Probamo solo klavijature preko tog ritma i pojacamo te kanale, da budu u miksu sa ritmom. Kad to podesimo, pojacavamo mikrofone, najbolje uz tonsku probu neke pesme srednjeg inteziteta. Pojacamo mikrofone da se pevaci lepo cuju u odnosu na klavijature.

6. Kad svirka krene, prati do kog podeoka ide Master VU metar (ne sme otici nikako u Peak) ali i prati do koje lampice se pali na kutijama. Ako pri najjacem sviranju svetli na kutijama zeleno Signal, tu smo ok, ako se cesto ukljucuje i Limit crvena lampica, to nam govori da su kutije preopterecene i da je potrebno da se smanjimo.

7. Podnesi izvestaj kasnije ovde

Promijenjeno od Morison (05.12.2023 u 09:20 sati)
Morison je offline   Reply With Quote
Star 05.12.2023, 23:16   #13
psr
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 27.02.2019
Postovi: 172
Downloads: 269
Uploads: 0
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
psr ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Druze za početak jesno veliko HVALA, čitao sam par puta 🤣. Svaka tebi čast j na tome što znaš sve ovo a i što te nije mrzelo da ovoliko opširno odgovoris. Ja sam za početak pregledao celu miksetu I video sam par stavri za koje tek sad znam da nisu kako treba. Na primer iznad svakog kanala mi je bilo uključeno fantomsko napajanje, ST je svuda uključen, i taster 100 je svuda uključen. Sad ne mogu da garantujem ali mislim da je onaj drugi mikrofon bio običan a ne linijski. Moj mikrofon ima normalan mikrofonski ulaz i stvarno nikad do sad nije bilo problema. Ne znam tačno šta je ali sve ovo sam ispravio, sad u subotu imam svirku i odma u nedelju cu da napišem kako je proslo. Zvučnici su novi i nisu radili 15 svirke pa ne verujem da je do njih. Naso sam i jednu kablu kojoj je guma ona skinuta i moguće da negde ima prekid, to ne znam ali moguće a to je kratka mikrofonska koju sam moguće i uključio u taj zvučnik koji je krcao....možda je i do nje. U glavnom sve javljam. I da ja iz miksete idem u bass pa iz njega u dvanaestice. To mi je do sad dobro radilo a čuo sam i da neke kolege posebno povezuju. Onaj deo de kažeš da idem direktno u kanal 2 koji je linijski...znaci da tu idem iz bass bina?

Promijenjeno od psr (05.12.2023 u 23:23 sati)
psr je offline   Reply With Quote
Star 06.12.2023, 09:07   #14
Morison
Ovaj baš voli da kuca
 
Morison's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.02.2006
Mjesto: Svilajnac
Godina: 49
Postovi: 457
Downloads: 429
Uploads: 11
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 202 puta u 133 Postova
Instrumenti: Roland Arrangers / Roland Fr-4x
Morison befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Nema na cemu! Ovo je ujedno i mali tutorijal koji moze mnogima koristiti, bez obzira koju opremu imali, pravila su slicna.
Da, ides iz miksete u bas binove, a iz njih ides u satelite. Propustio sam u prvom postu da imas i bas binove. Na bas binu postavi na HPF Post prvi prekidac, i podesi Z-Over na 120 Hz. Level na nulu, osim ako ne osetis u prostoriji da treba vise basa, onda mozes malo i pojacati, ali opet sa pracenjem lampica, da ne odlazi u Limit. Ili, ako je u prostoriji mnogo basa (zavisi od prostorije) ovde mozes smanjiti bas i ispod nule.
ST taster mislim da treba da ostane ukljucen po kanalu, to sluzi da salje signal kanala na Master sekciju. Ostalo je jasno.
Imas COMP na prva cetiri kanala, kompresor. Njih koristi samo na pevackim mikrofonima, na ostalim kanalima smanji skroz u levo. Pojacaj ga tako da kad se najjace zapeva pocinje da pali zutu lampicu do tog potenciometra.
Ako sve lepo podesis, kako sam pisao, osetices i poboljsanje u zvuku, generalno. Tu je jos i EQ koji se treba dobro podesiti, ali to je jedna nova tema.
Morison je offline   Reply With Quote
Star 06.12.2023, 19:02   #15
psr
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 27.02.2019
Postovi: 172
Downloads: 269
Uploads: 0
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
psr ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Eto I to mi nije bilo kako treba. Svuda mi je ukljuceno, na svim kanalima COMP i svuda sve vreme gori žuto. Ja sam mislio kad to gori onda radi a kad radi onda ima neka fina podešavanja koja mikseta sama radi 🤣. Znaci i to žuto treba da samo po nekad gori a i da ne bude uključeno u opšte kod klavijature?
psr je offline   Reply With Quote
Star 06.12.2023, 20:39   #16
Morison
Ovaj baš voli da kuca
 
Morison's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.02.2006
Mjesto: Svilajnac
Godina: 49
Postovi: 457
Downloads: 429
Uploads: 11
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 202 puta u 133 Postova
Instrumenti: Roland Arrangers / Roland Fr-4x
Morison befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Samo na vokalima, mikrofonima, dozirano da se samo na glasnijim deonicama ukljucuje zuto svetlo. Na ostalim instrumentima ne.
Morison je offline   Reply With Quote
Star 08.12.2023, 20:15   #17
psr
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 27.02.2019
Postovi: 172
Downloads: 269
Uploads: 0
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
psr ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sutra idem i javljam se odma posle svirke. I da, mala je sala...za cetrdesetak ljudi pa necu bass bin da nosim. Sve isto ostaje ili na dvanaesticama treba nesto da drugačije podesim da bi radile Full Range
psr je offline   Reply With Quote
Star 09.12.2023, 11:18   #18
Morison
Ovaj baš voli da kuca
 
Morison's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.02.2006
Mjesto: Svilajnac
Godina: 49
Postovi: 457
Downloads: 429
Uploads: 11
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 202 puta u 133 Postova
Instrumenti: Roland Arrangers / Roland Fr-4x
Morison befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pa posto vec imas skretnicu na bas binovima, bas bin vec posalje signal ka satelitima bez basova (HPF Post). A kad idu samo kutije, onda ti treba full range. Tako da na satelitima bih uvek ostavio HPF na OFF, i ne razmisljam o tome.
Morison je offline   Reply With Quote
Star 10.12.2023, 13:09   #19
psr
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 27.02.2019
Postovi: 172
Downloads: 269
Uploads: 0
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
psr ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ko sto rece kolega Morison, da podnesem izvestaj. Pevac sa kojim sam radio je neki bas bas profesionalac, i covek je poneo neki skup kompresor, kaže par hiljada evra...ja nisam ni video ono čudo do sad pa ne znam ni da objasnim šta je ali poenta je da to kako kaže boji,pegla,kompresuje glas...i ne da da se ide u pick...i aj krenemo mi i odma od prve pesme isto ko i do sad. Kanal na kom je njegov mikrofon u stvari to čudo ode u pick, probija, krci....katastrofa. i to je to ja reko crkla ili mikseta ili zvučnici ali onda smo isključili to čudo i uključili direktno mikrofon u miksetu i cela svirka bez ikakvih problema. U čemu je štos nemam pojma ali sad sam sve namestio kako je reko kolega Morison i stvarno nije ni pisnula mikseta nit je negde u bilo koje vreme otišla u crveno. Ovo sa onim videorekorderom njegovim🤣🤣 ne znam sta se desilo ali kad smo mikrofon direktno uključili sve je bilo kako treba. Dva mirkofona i klavijatura, mikseta po uputstvu kolege Morison i sve bilo top.
psr je offline   Reply With Quote
Star 10.12.2023, 17:41   #20
Morison
Ovaj baš voli da kuca
 
Morison's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.02.2006
Mjesto: Svilajnac
Godina: 49
Postovi: 457
Downloads: 429
Uploads: 11
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 202 puta u 133 Postova
Instrumenti: Roland Arrangers / Roland Fr-4x
Morison befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Odlicno, pozdrav.
Morison je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 00:36


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije