Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

 
 
Alati tema Display Modes
Star 27.07.2005, 01:25   #1
gorpet
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 02.07.2005
Postovi: 88
Downloads: 12
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 3 puta u 2 Postova
gorpet befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard SAVETI ZA BOLJU SVIRKU!!!

Zeleo bih da pokrenem temu koja je vrlo "siroka". Mislim da ce mnogi koji koriste PA80 ovde pronaci korisne informacije (naravno, ako tema o kojoj cu govoriti zazivi).
Evo o cemu se radi: koliko puta ste dosli u situaciju da zelite da odsvirate neku pesmu, ali niste bas sigurni da li da upotrebiti ovaj ili onaj ritam? Ili, koji instriment upotrebiti a da najvise lici onom u originalnoj pesmi?! ili, imao sam nekada Rolanda i tamo sam bas lako ovo mogao da izvedem, ali kako da izvedem to na Korgu? Ili, ili...
Kao sto vecina zna, na oficijelnom sajtu za PA seriju moze se naci i link koji vodi do spiska pesama i predloga stilova sa kojima bi trebalo te pesme da se sviraju. Ovo je vrlo korisna stranica jer jednom muzicaru koji je prezauzet (jer se pored sviranja bavi i gomilom drugih stvari, kako bi mogao da prezivi), ne ostaje mnogo vremena da istrazuje i pronalazi najbolje kombinacije ritmnova i boja. Mora da se radi i na repertoaru, ucenju tekstova itd, itd...
Zamislite da svako od nas na ovom forumu postavi resenja za samo po jednu pesmu!!! Za kratko vreme bi smo imali vise stotina performansa pomocu kojih bi pesme koje sviramo zvucale bolje i kvalitetnije!
Da bi bilo svima jasnije, ja cu postaviti prvo pitanje. Onaj koji zna odgovor neka posalje detaljno objasnjenje i neka posalje i performans, ili boje ili style, ili...
Nekada sam imao Roland E70. Ukoliko nije bila ukljucena ritam masina, a klavijatura je bila splitovana-u levoj ruci se uvek cuo lep i mekan strings koji je bio direktno povezan sa BASOM. To znaci da ako sam svirao C-dur, cuo se trozvuk C-D-E sviran stringsom, a ispod toga je bas gitara okidala ton C. Ovo je bilo veoma dobro, jer su sve deonice koje se sviraju bez ritam masine zvucale bogato i "debelo". E tu nastaje problem-sada imam PA80, ali NEMAM BAS U LEVOJ RUCI!!! Ako je klavijatura splitovana-ili imam strings ili bilo koju boju koju zelim, ali ispod toga nema onog zvuka bas gitare! I sada-zeleo bih da odsviram pesmu "Uvenuce narcis beli". Dobro, uzmem neki "orijental" i sve to lepo ide, ali... sta kada dodje pocetak refrena? To je onaj deo koji ide bez bubnja (rubato)-tu je potrebno da se cuje harmonija. Neko ce reci: pa sviraj levom strings a desnom bas semu! Moze tako, ali sta ako ja hocu da desnom sviram melodiju koju peva pevac, a da se u levoj cuje i strings i bas? Za ovo nemam resenje.
Molio bih sve koji sviraju, da se jave i da sto preciznije opisu kako su resili ovaj problem. Naravno, neka se jave samo oni koji su stvarno resili problem. Neka posalju svoje savete i predloge sa sto detaljnijim objasnjenjem. Ako je potrebno neka posalju i MP3 i sve ono sto bi pomoglo u ovom slucaju. Administratore molim da onda te savete iskopiraju i da ih smeste u rubriku koja bi sluzila samo za to. Siguran sam da ce svako od nas naci bar nekoliko ovakvih problema. Kada ih sve resimo (koliko je to moguce), imacemo prakticno prirucnik u kome ce se moci pronaci recept za skoro svaku situaciju u sviranju.
Naravno da ne morate cekati da neko postavi pitanje. Mozete slobodno poslati savet tipa: ritam taj i taj je idealan za pesmu tu i tu. Kada se iskombinuje sa bojom pod brojem tim i tim, pesma izuzetno lici na original...(ovo je samo primer-a Vi pustite masti na volju)!
Cesto me pitaju: koji je ritam iz fabrickog seta najbolji za pesmu "Lane moje"? Neko ce reci: nemoj fabricki, bolje uzmi pravljeni ritam iz tog i tog seta. Ali, imajte u vidu da nisu svi u mogucnosti da dodju do seta koji Vi mozda imate. Ima onih koji nemaju kompjuter ili pristup internetu. Mnogi vrlo malo znaju o aranzerima i jedva da znaju da rade i sa fabrickim setovima. Ova tema bi trebalo da im pomogne. I njima i svima nama.
Imate dva pitanja, pa izvolite.Budite brzi i maksimalno precizni u odgovorima, kako bi administratori imali sto manje posla oko prenosenja saveta i podataka u tu, za sada nepostojecu rubriku za savete i resenja!
I nemojte nista na privatne mailove. Neka sve ide na forum, pa da nam svima bude bolje i lakse.
Pozdrav od Gorana!
gorpet je offline   Reply With Quote
 

Favoriti

Oznake
bolju, saveti, svirku


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 04:55


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije