Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Produkcija i postprodukcija

Produkcija i postprodukcija Snimanje, obrada, miksanje i masterovanje zvuka

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 06.03.2012, 23:42   #31
driftkiller
Ovaj baš voli da kuca
 
driftkiller's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.05.2008
Mjesto: Hadžići, Sarajevo
Godina: 30
Postovi: 321
Downloads: 1198
Uploads: 8
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 33 puta u 32 Postova
Instrumenti: Korg Pa50 i Yamaha Psr 620, Alesis QX49 midi controler
Interesi: Svirka, Računari, Tehnologija
driftkiller befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja bih samo da se zahvalim svima, nedavno sam se poceo baviti i ovim studijskim radom, pomalo kuci, pa mi ovo sve dobro dode. Inace ja imam jedno pitanje, da li moze dobar miks da izade ako sve instrument sviram preko midija, i semplujem u Reasonu (inace radim u verziji 4). Radio sam nesto ali mi previse muljavo zvuci i iskreno samom sebi bezveze. Sta da radim kada radim muziku na ovaj nacin, a ne snimajuci studijski instrumente? Pozzz
__________________
Alestis bend, tu za vas.
https://www.facebook.com/pages/-Alestis-Band-/214815251928691
driftkiller je offline   Reply With Quote
Star 06.03.2012, 23:47   #32
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od driftkiller Pokaži Post
da li moze dobar miks da izade ako sve instrument sviram preko midija, i semplujem u Reasonu
Pojasni malo, naci cemo i odgovor i pravi nacin, bar za pocetak.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 08.03.2012, 23:54   #33
driftkiller
Ovaj baš voli da kuca
 
driftkiller's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.05.2008
Mjesto: Hadžići, Sarajevo
Godina: 30
Postovi: 321
Downloads: 1198
Uploads: 8
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 33 puta u 32 Postova
Instrumenti: Korg Pa50 i Yamaha Psr 620, Alesis QX49 midi controler
Interesi: Svirka, Računari, Tehnologija
driftkiller befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pa kupio sam midi controler i sada snimam midi trake u programu zvanom Reason. E sad kasnije u tom programu semplujem te midi trake, pa me zanima kako da kasnije odradim mastering, i sta neki savjeti?
__________________
Alestis bend, tu za vas.
https://www.facebook.com/pages/-Alestis-Band-/214815251928691
driftkiller je offline   Reply With Quote
Star 09.03.2012, 00:32   #34
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ako je Reason 6 u pitanju, onda imas sve alate na raspolaganju. E...sad, nekih univerzalnih savjeta jednostavno nema. Svaka pjesma, svaki materijal, svaki aranzman je prica za sebe i trazi svoju, individualnu obradu. Da ti ovdje pisem o miksu, bi bilo veoma opsirno jer je i materija do zla Boga kompleksna, pa bi trebalo bar stotinak stranica da se utrosi samo da se ovlas pomenu sve bitne stavke. Najvaznije je da si u Reasonu 6 u mogucnosti da odradis pristojan demo snimak, koristeci samo njegove sounde i njegove efekte. Sve ostalo sto bih ti napisao bi bilo mlacenje prazne slame. Najbolji nacin da naucis ponesto konkretno je, da uradis nekakav snimak sa svim tim i postavis ga ovdje na forum, pa cemo onda moci konkretno da ukazemo na eventualne greske i nacin da se to ispravi.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 09.03.2012, 23:30   #35
driftkiller
Ovaj baš voli da kuca
 
driftkiller's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.05.2008
Mjesto: Hadžići, Sarajevo
Godina: 30
Postovi: 321
Downloads: 1198
Uploads: 8
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 33 puta u 32 Postova
Instrumenti: Korg Pa50 i Yamaha Psr 620, Alesis QX49 midi controler
Interesi: Svirka, Računari, Tehnologija
driftkiller befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

http://soundcloud.com/amar-obebe-lija/demo-snimak

Evo demo snimak toga sto sam ja radio, zvuci i meni glupo, ali sta da uradim ne znam, nisam jos uvijek strucan
Dodato:
http://soundcloud.com/amar-obebe-lija/demo-snimak

Evo demo snimak toga sto sam ja radio, zvuci i meni glupo, ali sta da uradim ne znam, nisam jos uvijek strucan
__________________
Alestis bend, tu za vas.
https://www.facebook.com/pages/-Alestis-Band-/214815251928691

Promijenjeno od driftkiller (09.03.2012 u 23:31 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
driftkiller je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2012, 00:12   #36
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Mislim da te prevashodno inetersuje komentar o miksu, pa cu samu pjesmu ostaviti po strani. Imas dvije velike greske i kad se one isprave sve ce to drugacije da zvuci. Upotrijebio si Drum Kit koji je ili sa previse ambijenta ili si mu ti dodao hall. Kako god bilo, bass drum je opterecen nekim hallom koji ga potpuno deformise i baca ga u pozadinu. Nema kicka, cuje se samo rezonator i to sa predugom prvom refleksijom. Posto taj hall ne cujem na hihatu predpostavljam da nisi ti dodavao hall nego da je bass bubanj takav. Ovi ambient drum kitovi se izbjegavaju kada je aranzman odnosno pjesma u ovako visokom tempu. Bass gitaru i ne cujem uopste jer je, ako je i ima, potpuno udavljena tim bass bubnjem. Tomovi imaju isti problem a pogotovo stand tom. Druga velika greska je da ili si upotrijebio master kompresor (mozda i limiter) koji sve vrijeme "pumpa" jer mu parametri nisu kako treba, tako da cijeli snimak "tesko dise". Ostale greske nisu sada toliko ni bitne ali bih ti skrenuo paznju na nesto glasniji hihat koji je vrlo dominantan pa ga treba malo smiriti. Odnos ostalih instrumenata u snimku je uglavnom u granicama normale. Sta treba da uradis kao prvo. Promijeni taj Drum Kit ili bar bass bubanj i tomove. Izaberi nesto konkretniji kit bez mnogo ambijenta a pogotovo ne sa toliko velikim ambijentom. Ukloni taj kompresor ili limiter ako ga je bilo jer moze da se desi da snimak pumpa i radi pretjeranog levela bas bubnja. Zamijeni tu bass gitaru i odaberi neku ciji ce ton da se cuje a ne samo udaljeno mumlanje. Slijedi pravilo: ukoliko se odlucis za nesto "deblji" bass bubanj onda odaberi "tanju" bass gutaru... i obrnuto. Smanji level tog hihata jer je vrlo cest a ako je jos i prejak pobije sve instrumente koji se nalaze u istom frekventnom opsegu. Izbjegni za sada mastering alate, nego se potrudi da level samog miksa bude kako treba. Hajde smiksaj to sa ovim ispravkama pa postavi da vidimo sta si uradio, a poslije, ukoliko to bude bar priblizno dobro, mozemo poraditi na masteringu.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2012, 00:25   #37
driftkiller
Ovaj baš voli da kuca
 
driftkiller's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.05.2008
Mjesto: Hadžići, Sarajevo
Godina: 30
Postovi: 321
Downloads: 1198
Uploads: 8
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 33 puta u 32 Postova
Instrumenti: Korg Pa50 i Yamaha Psr 620, Alesis QX49 midi controler
Interesi: Svirka, Računari, Tehnologija
driftkiller befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Potrudit cu se da smiksam to za ovo dan - dva, pošto mi je rodjendan uskoro, pa mi trka frka, ali pokusat cu, da barem nesto naucim od tebe, trebat ce mi Hvala ti Cujemo se uskoro
__________________
Alestis bend, tu za vas.
https://www.facebook.com/pages/-Alestis-Band-/214815251928691
driftkiller je offline   Reply With Quote
Star 28.03.2012, 04:22   #38
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Da ne otvaram novu temu,jer mislim da ce i moje pitanje biti slicno naslovu ove teme..Zanima me da li ima neko pravilo?A sigurno da ima bar ja tako mislim,da kad sam sve smiksao sto se muzike i vokala tice.Kad slusam orginal cd npr i pojacam bilo na kompu ili cd Playeru skoro svaki Cd zvuci priblizno ili cak isto jako pjesme..Kako da znam i da li postoji neka mjera npr.u cubase kad radim ili neki plugin koji ce mi pokazat koliko da dodam ili koliko da oduzmem jacinu miksa da bih to bilo u nekoj toleranciji i da ne odstupa od orginala kad slusam poslije..Znaci zanima me tacno imali neka mjera i kako se to mjeri kad se radi zavrsni mix i da poslije zvuci samo toliko jako kao i orginal,a ne manje ili vise...Valjda ste me razumjeli sta sam htio ovim reci...Hvala unaprijed na svakoj pomoci..Pozz
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 28.03.2012, 04:33   #39
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sve smo te razumjeli... nema nikakvog pravila... niti ga iko moze napraviti i napisati a samo iz jednog razloga: svaki miks je prica za sebe. Tu pomaze samo uho, znanje i iskustvo. Trudi se da miks bude uradjen maksimalno dobro i sa maksimalnim mogucim levelom da bi zatim u masteringu sto manje morao da ispravljas krive Drine. Los miks ne moze nikakav mastering napraviti dobrim ali zato i najbolji miks se moze losim masteringom katastrofalno upropastiti. Price tipa: "ma popravicemo to u masteringu" ili ako se radi o snimanju: "popravicemo to u miksu" su price onih koji nemaju blage veze sa ovim poslom. Od pocetka (snimanja), pa do kraja (masteringa) svaka karika ima podjednaku vaznost i tezinu.

Promijenjeno od tranzit (28.03.2012 u 04:35 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 28.03.2012, 04:40   #40
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Tacno je to da je svaki mix prica za sebe..Samo kod mene se desi da npr.zadnji snimak nije uspio da bude jak kao predhodni i ja to pojacam tako sto ubacim maksimizer na onaj kanal out i podignem kompletan miks tim pluginom da bude odprilike kao predhodni snimak jacine..Da li je to ispravno?Tranzit hvala ti puno na pomoci vidim bas sad kad sam trazio ovu temu heheh prvo sam klikao na tvoj nik posto sam znao da cu tako nac brze ovu temu i vidim da nema teme gdje nema tvoje pomoci..Svaka cast i hvala ti druze najaci si na forumu...Pozz
zeljko je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 01:38


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije