Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Tehnike i teorija

Tehnike i teorija Usavršite Vašu tehniku!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 01.02.2011, 19:30   #41
bracinaccar
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 03.04.2008
Mjesto: Razanj
Postovi: 25
Downloads: 531
Uploads: 10
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
Instrumenti: Korg pa1x
Interesi: Fudbal
bracinaccar befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard vezba

Trilere ti mora neko pokazati ali neko ko je dobar u tome tj dobar muzicar....a ostalo je na tebi sto vise vezbas cistije i tacnije a i brze ces svirati....
bracinaccar je offline   Reply With Quote
Star 03.02.2011, 21:15   #42
ZIVAISTINA
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 04.01.2009
Postovi: 34
Downloads: 334
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
ZIVAISTINA befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

cao,bili mi neko mogao reci kako cu brojati (trajanje) tridesetdvojine kad sviram,nemogu nigdje naci u knjigama. evo npr. ovo:
ZIVAISTINA je offline   Reply With Quote
Star 03.02.2011, 22:39   #43
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

kako mislis izbrojat? mislis npr. polovinka prva-druga, cijela nota- prva, druga, treca, ce-ta ?

ako mislis tako, onda neces bas moc izbrojat trideset dvojke ako se ne bavis repom
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 03.02.2011, 23:24   #44
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

Tridesetdvojke (tridesetdruginke) se mogu izbrojati naravno.
Prva-druga-treca-četa puno otežava brojanje. A inače u solfeđu se koriste slogovi TA, TA-TE itd..

Ako govorimo o četvrtinskoj mjeri kada jedna četvrtinka traje jedan otkucaj..taj jedan otkucaj kuca se sa TA (i traje dvije osmine-udarac od stol i podizanje ruke)...udarac od stol i podizanje ruke je jedan otkucaj. Dvije osminke se kucaju isto...udarac od stol i podizanje ruke sa izgovorom slogova TA-TE...udarac od stol (TA), podignuta ruka (TE).
Kako idemo dalje sve se usitnjava....na dvije osminke dođu 4 šesnaestinke. Naravno uzimamo kao i gore-četvrtinsku mjeru i četvrtinku kao jedinicu brojanja. 4 šesnaestinke se kucaju sa slogovima TA-FA-TE-FE. Udarac od stol (TA-FA), podizanje ruke (TE-FE).
Idemo dalje, došli smo do tridesedruginki. Opet pokazujem na jedan otkucaj.
Kucaju se sa slogovima TA-NA-FA-NA TE-NE-FE-NE. Na 4 šesnaestinke je došlo osam tridesetdruginki. Udarac od stol (TA-NA-FA-NA), podizanje ruke (TE-NE-FE-NE).

Ovo je po meni puno preciznije brojanje (kucanje), i može se dobiti tačna i precizna podjela.

Brojanje prva-druga-treća-četa se odnosi na čitav takt, znači ako je riječ o četverodijelnom taktu, 8 tridesetdrugina se nemože brojati brzo "prva druga treća četa" neko samo na ovu PRVU dođe 8 tridesetdrugina.

Ako želite mogu vam nacrtati i sliku da vam bolje prikažem..
harepa50 je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, harepa50, za koristan post:
Aleksander (08.08.2011), ZIVAISTINA (04.02.2011)
Star 15.03.2011, 16:53   #45
ZIVAISTINA
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 04.01.2009
Postovi: 34
Downloads: 334
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
ZIVAISTINA befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Koji se trileri mogu sve kombinovati?
ZIVAISTINA je offline   Reply With Quote
Star 13.04.2011, 16:18   #46
romski majstor
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 26.09.2008
Postovi: 5
Downloads: 432
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
romski majstor befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard ....

Eto ako smijem da dodam ovako kao tipp:

Bitno je kod jakih trilera da se koristi dosta male prste da u neodcekanog momentu nastavis sa vecim

A najljepsih trilera naprimer se skusi nocas, u samoci, kad nikog nema samo tebe i tvog instrumenta...

Nezelim pametovati samo da dam prijateljima muzicarima mali "Tipp".

Puno pozdrava svima!
romski majstor je offline   Reply With Quote
Star 31.05.2011, 18:13   #47
Simbad84
Drugar foruma
 
Simbad84's Avatar
 
Registrovan/a dana: 11.09.2010
Mjesto: Beograd
Postovi: 85
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 21
Zahvalili mu 11 puta u 10 Postova
Simbad84 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

ja ne znam pravilan prstored i zato kad skidam pesmu,gledam samo kako mi je najlakes da je odsviram,da ne lomim prste i ne trcim po klavijaturi i to je to...
Simbad84 je offline   Reply With Quote
Star 04.06.2011, 11:05   #48
truntro
Početnik forumacije!
 
truntro's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.02.2009
Mjesto: Lukavac BiH
Postovi: 9
Downloads: 559
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 4 puta u 3 Postova
Instrumenti: korg pa 500
truntro befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

kad je u skidanje pjesme brzini ni ja lično ne gledam prstored. ali dugoročno gledano to ne valja-slabi tehnika...nemoj svirati jedno 15-20 dana bez prave tehnike-vidjet češ gdje si...a i neke fraze s trilerima bez pravog prstoreda umjesto uvezano zvučat će isprekidano-ili ti vještački...ja sam lično zapinjao na nekim pjesmama jer nisam pazio na prstored-kad bi usporio i pazio na raspored prstiju-i ljepše bi i pravilnije zvučalo
truntro je offline   Reply With Quote
Star 08.08.2011, 17:10   #49
Aleksander
Početnik forumacije!
 
Aleksander's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.08.2011
Mjesto: Njemačka
Postovi: 3
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Harmonika, Gitara
Aleksander befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja sviram evo sada negdje 4 ili 5 godina. Ja sam samouk, bio sam kod jednog poznatog koji je učio u Srbiji svirat kod nekog poznatog majstora - ali da me ubiješ ne sjećam se imena.
I on mi je pokazao kako se sviraju ukrasi - u tom trenutku sam si mislio:"Prodat ću harmoniku i nikad više ne sviram, jer ovo je ludilo - neću nikad naučit! ".

Eto, prošlo 2 godine i lagano svladavam ukrase.
ALI
sa 2 i 3 prstom mogu svirat ukrase bez problema, ali sa 3 i 4 nikako. Jako spori, i vježbam i vježbam ali nikako da ubrzam ukrase. Rekao je da sa 3 i 4 u prvom redu zglob ruke odsvira ukras. Nemogu da savladam, ima tko kakvih ideja za vježbu?
Aleksander je offline   Reply With Quote
Star 10.08.2011, 19:25   #50
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

Druze, nista se ne sekiraj ako sa 3 i 4 prstom ne mozes brzo odsvirati triler. Naravno da se sve rijesi vjezbom, ali 4 prst je sam po sebi malo nezgodan. Sam vidis, kad postavis ruku kao da ces svirati, kad dizes jedan po jedan prst, mozes dici svaki osim cetvrtog. Ima jedan kompozitor, ne sjecam se imena, koji je poznat po tome sto je stalno vjezbao i forsirao taj cetvrti prst i to je rezultiralo paralizovanju ruke. Poslije toga je pisao kompozicije samo za lijevu ruku, ako se dobro sjecam.
Znaci samo polako, vremenom i vjezbanjem ce sve doci na svoje, nemoj da te zabrinjava cetvrti prst.

Pozdrav
harepa50 je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
trileri


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 18:50


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije