Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Produkcija i postprodukcija

Produkcija i postprodukcija Snimanje, obrada, miksanje i masterovanje zvuka

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 23.03.2011, 03:36   #41
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ma druze vise sam naucio na youtube nego na ovom forumu,pa nek se ljute koliko hoce,Samo se pitam sad momentalno koga sam ja to uvrijedio sa tim postom ili ako sam skrenuo sa teme kao sto kazu...onda su trebali jos neki isto tako da popuse crvene kartone kad su skrecali sa teme...sto im ja naravno ne zelim,jer znam kakav je to osjecaj,kad si nekome trn u oku jos od prije,pa sada mala sala i kazna ali nema veze ne placem sigurno sada nego sam umro od smijeha koliko mi je to smijesnoPooozz
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 23.03.2011, 03:47   #42
Vule
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
Vule, glas se moze snimati u stereo tehnici i to se ponekad upotrebljava a objasnio sam i kada. Naravno da je stereofonija prisutna u glasu u tom slucaju a to nije nista drugo nego pri tome snimljene refleksije glasa u prostoriji u kojoj se obavlja snimanje. Svaki signal, ne samo vokal, se moze snimiti u stereo tehnici. Treba to da razumijes kao snimanje prostora u kojem se cuje taj signal. Mi cujemo uvijek prostorno, bilo sta da slusamo jer je oko nas atmosfera, zgrade, drvece itd... sto sve reflektira signale samim tim cujemo difuzno to jest jedan glavni izvor nekog signala a onda i te refleksije koje su po nivou tise ali cujne i to iz raznih smjerova. Sve to cini jedan signal prostornim a samim tim i podobnim za stereo format. Negativni nuzprodukt je da nisu svi prostori bas posebno podobni da bi se u njima obavljalo snimanje jer su kasnije u mixu vrlo nezgodni i stetni pa se onda snimanje obavlja u takozvanim gluhim sobama ili kabinama gdje je prostor maksimalno ubijen pa se cuje zanemarljivo malo. Ovim se dobija, kako kazemo, zdrav signal oslobodjen nezgodnog prostora.
Ako sam dobro shvatio, objasnjenje je da se moze snimati u stereo tehnici a inace to nije praksa? Hvala ti na pokusaju da mi objasnis mada iskreno meni ta materija i nije najjasnia al nema veze,do mene je problem,mozda jos ako ti padne na pamet da me uputis na neki snimak gde konkretno mogu cuti glas snimljen u stereo tehnici,mozda bi mi pomoglo da skapiram materiju? Hvala
  Reply With Quote
Star 23.03.2011, 03:55   #43
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@acekorg
Cuje, sigurno cujes. Glavu bih zalozio za to. Cujel li u stereofoniji lijevo i desno. Sta je lijevo i desno ? Prostor ili bar jedan njegov dio. Stereofonija je nastala prvobitno iz puste zelje muzicara i svih ostalih koji se bave muzikom da prikazu bar jedan dio prostora u svojoj muzici. To je bio prvi pomak. Medjutim ta stereofonija se prikucala za fotelju i ne míce se do dana danasnjeg. Quadrafonija je jadna pokusavala godinama da se probije i... na kraju pala u zaborav. Surround je mlad, vrlo mlad i ima vremena za razvoj. Na sadasnjem nivou je u oblasti komercijalnih uredjaja zastupljen najvise u DVD tehnici ali u muzici jos uvijek je daleko od nekakvog primata, sumnjam da ce ga ikad i imati. Da ti odgovorim na pitanje. Stereofonija barata lijevim i desnim kanalom, znaci lijevom i desnom stranom zvucne slike. Ono sto cujemo sa sasvim lijeve strane bice i u toj stereofoniji sasvim lijevo, analogno za desno vazi isto. Kako cujemo signale koji nam dolaze sa polulijeve ili poludesne pozicije ? Stereofonija to rjesava adekvatnim pojacavanjem signala na suprotnoj strani tako da nam se takvi signali cine blizim centru od onih ekstremno polarizovanih. Isti postupak primjenjuje i za signale koji se nalaze ceono ili pozadinski u centru time sto njih stisavanjem "udaljava" i pojacavanjem "priblizava" slusaocu. Vrlo efikasna i u sustini prosta tehnika ili varka ali varka koja radi posao. Shodno svemu ovome stereofonija je i te kako ekspeditivna u prikazivanju prostora pa bi se ponekad zakleli da cujemo i trecu dimenziju iako je defakto u stereo signalu nema. Za ovo je odgovrno nase "iskustvo" u slusanju koje smo stekli u toku zivota pa po automatici mozak svrstava ono sto cuje u nekakav virtualni prostor kojim ga "hrani" na opisani nacin ta stereofonija.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 23.03.2011, 04:00   #44
Vule
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Da,ali sam glas o kome je rec po onome sto je meni poznato ide na jedan eventualno na dva kanala ali u podjednakom odnosu bez ikakvog pomeranja panorame. U slucaju viseglasnog pevanja je efekat sterea izuzetno vazan,barem meni ali za prvi glas mislim da je stereo potpuno nepotreban.
A sama "varka" o kojoj pricas moze biti postignuta i efektima,stereo reverbima npr...
  Reply With Quote
Star 23.03.2011, 04:06   #45
Ace
White Noise
 
Ace's Avatar
 
Registrovan/a dana: 20.08.2009
Mjesto: Skopje, Makedonija
Godina: 33
Postovi: 1.693
Downloads: 1320
Uploads: 32
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 367 puta u 330 Postova
Instrumenti: Korg
Interesi: Muzika, Informatika, Matematika, Fizika, Elektronika...
Ace ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hvala tranzit.....
U pesme se ne cuje nikakav prostor, iz vec prethodno pomenutih razlozi.
Ali sto se tice varke i baratanje s prostorom, setio sam se na "Virtual barbershop" .... bas na ovaj princip radi.
__________________

Evil is just a point of view

Ace je offline   Reply With Quote
Star 23.03.2011, 04:12   #46
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@Vule
Da pokusam jos jednom, ovoga puta malo jednostavnije. Kao prvo, nema snimanja stereofonije odnosno prostora, bez stereo mikrofona ili dva uparena mikrofona koji su specijalno postavljeni (uglavnom pod uglom od 90° mada ima i drugih rjesenja). Ta dva mikrofona oponasaju tvoja dva uha. Oni "cuju" sta se desava u prostoru i to sto cuju prenose prilikom snimanja na stereo traku. To je sva mudrost o stereofoniji. Najcescu upotrebu ovi stereo mikrofoni nalaze u filmskoj industriji (upravo za snimanje prostora i ne toliko primarno snimanje glavnog izvora signala) ili recimo, koriste se ponekad i kao takozvani overhead mikrofoni pri snimanju bubnja (pored svih onih ostalih mirofona koji snimaju posebne udaraljke) da bi snimili prostor u kojem se nalazi taj bubanj a opet radi sto vjernije zvucne slike pa onda govorimo o dobrom abijentu bubnjara. Znaci ne vezuj stereofoniju samo za izvor signala vec i za prostor u kome cujes taj signal. Sve to skupa cini jedan stereo signal. Ne trebam ti davati nikakve linkove nego poslusaj neki materijal gdje je svirao zivi bubnjar i odmah ces cuti specificni ambijent koji se dobija tom tehnikom snimanja. Ubise se najbolji proizvodjaci VST bubnjara da naprave taj prostor u svojim instrumentima i poneki su i veoma uspjeli u tome ali jos uvijek se najbolje cuje kad se zivi bubnjar razplati po svojim serpama i to bude snimljeno kako valja. Nadam se da ti je sada nesto jasnije sve to.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 23.03.2011, 04:19   #47
Vule
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Jasno mi je,hvala na odgovorima
  Reply With Quote
Star 23.03.2011, 04:21   #48
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od Vule Pokaži Post
sama "varka" o kojoj pricas moze biti postignuta i efektima,stereo reverbima npr...
Pogresno si me shvatio, govori se o varki u vezi sa fizickim osobinama ljudskog sluha a sto se tice upotrebe efekata kao sto je hal ili ambijent to je neminovno i to je sastavni i neizostavni dio mixa. To i jeste prostor koji se dodaje signalu na vjestacki nacin jer mu je originalni i prirodni morao, iz razloga koje sam vec navodio, biti uklonjen. Da jos jednom ponovim, zato se i ne praktikuje snimanje lead vokala u stereo tehnici (sa dva mikrofona) jer ce mu potrebni ambijent biti dodat kasnije u vidu efekta.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 23.03.2011, 12:41   #49
sinisa
Kao kod kuće
 
sinisa's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.03.2005
Godina: 43
Postovi: 884
Downloads: 3114
Uploads: 10
Rekao HVALA: 72
Zahvalili mu 115 puta u 106 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x
sinisa ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
sinisa pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Nismo se bas razumeli ali ok.
Ja radim u pro tools kao sto sam vec rekao,vokal snimam preko miksete kao u zeljko s tim sto meni iz miksete ide R i L u zvucnu i u pro tools postavim stereo audio traku i tako snimim vokal .Posto na samoj traci mogu da odredim sirinu na koju cu postaviti vokal ne snimam u mono traci. Ja celo vreme govorim o Trakama (kanalima)u sekvenceru.Znam dobro sta je stero kako radi i kako se dobija. Druga je stvar sa onim ko ima preamp pa iz njega u zvucnu onda nema izbora nego da postavi mono.
Dodato:
Ako dodam efekte na vokal,oni su stereo (ako se ne varam )_i hocu da samoastalno izvevzem vokal iz pro tools opet moram da izvevzem u stereo.
Drugo je suv vokal onda moze i mono.

Promijenjeno od sinisa (23.03.2011 u 12:55 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
sinisa je offline   Reply With Quote
Star 23.03.2011, 14:59   #50
djovan
Početnik forumacije!
 
djovan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2006
Mjesto: Sisak
Godina: 62
Postovi: 20
Downloads: 26
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg
Interesi: Tenis
djovan befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Nemogu vjerovati, na moju temu da pomognete meni, Vi sve izokrenste na svadju dali stereo ili mono ja snimam mono i tako cu snimati a ko hoce stereo sirkoko mu polje tj HD....
Pa stvar demokratije-cije je da radi sto i kako hoce, a za propise ?? pa zato su tu da se prekrse..ako smatras da si u prvu, i moli boga da te neko hoce slusati....mislim na cd ili mp3-u..
djovan je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 13:28


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije