Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Produkcija i postprodukcija

Produkcija i postprodukcija Snimanje, obrada, miksanje i masterovanje zvuka

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 23.03.2011, 02:24   #31
Dejan
Ovaj baš voli da kuca
 
Dejan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.07.2009
Mjesto: BiH
Godina: 36
Postovi: 444
Downloads: 1138
Uploads: 13
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 33 puta u 32 Postova
Instrumenti: PA2Xpro,KORG TR,A.Git,el.Gitara,bass...
Interesi: Audio design,kompjuteri i elektronika
Dejan befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Taj se nije rodio ko je narodu ugodio.Snimajte slobodno svi kako god vi hocete.
__________________
Svi veliki svjetski umovi su umrli. Anstajn je umro, Njutn je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjecam bas najbolje... xD
Dejan je offline   Reply With Quote
Star 23.03.2011, 02:33   #32
sinisa
Kao kod kuće
 
sinisa's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.03.2005
Godina: 43
Postovi: 884
Downloads: 3114
Uploads: 10
Rekao HVALA: 72
Zahvalili mu 115 puta u 106 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x
sinisa ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
sinisa pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Ljudi vi niste sami svoji
Poubijaste se ovde oko toga dali postaviti stereo ili mono traku za snimanje,a niko nije ostavio ni jedan dobar argument zasto jedno,a ne drugo.
Tehnika je napredovala...

Galvni argumenti su zato sto ja tako hocu,zato sto tako volim,to je kao bozija zapovest......itd....
Na kraju krajeva i vi koji snimate mono prebacujete vokal u stereo.

Ne vidim cemu toliko prepucavanja i nervoze oko svega toga,zar vi ne mozete
nista da resite bez svadje na lep nacin sa jakim argumentima,a ne vredjanjem.
sinisa je offline   Reply With Quote
Star 23.03.2011, 02:37   #33
Dejan
Ovaj baš voli da kuca
 
Dejan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.07.2009
Mjesto: BiH
Godina: 36
Postovi: 444
Downloads: 1138
Uploads: 13
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 33 puta u 32 Postova
Instrumenti: PA2Xpro,KORG TR,A.Git,el.Gitara,bass...
Interesi: Audio design,kompjuteri i elektronika
Dejan befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od sinisa Pokaži Post
Galvni argumenti su zato sto ja tako hocu,zato sto tako volim,to je kao bozija zapovest......itd....
Na kraju krajeva i vi koji snimate mono prebacujete vokal u stereo.
Upravo tako!
__________________
Svi veliki svjetski umovi su umrli. Anstajn je umro, Njutn je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjecam bas najbolje... xD
Dejan je offline   Reply With Quote
Star 23.03.2011, 02:43   #34
Vule
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

E super,posto ni meni neke stvari nisu jasne pa bi molio da mi neko objasni da ne bi otvarao novu temu ako moze? Sta znaci to snimanje glasa u stereo tehnici,znaci mislim na jedan glas u stereo tehnici? Sam glas je monofon po svojoj konstrukciji i ne vidim kako se on moze pojaviti u stereo tehnici,znaci ne na dva kanala,to je ok nego sam efekat sterea na glasu,kako je to moguce i da li je uopste moguce? Unapred hvala na odgovoru
  Reply With Quote
Star 23.03.2011, 03:09   #35
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od sinisa Pokaži Post
Ljudi vi niste sami svoji
Poubijaste se ovde oko toga dali postaviti stereo ili mono traku za snimanje,a niko nije ostavio ni jedan dobar argument zasto jedno,a ne drugo.
Ti kao da ne citas postove, 'ajd jos jednom probaj da prelistas sta se pisalo i siguran sam da ces naci sve potrebne argumente.
Citat:
Originalno postovano od sinisa Pokaži Post
Tehnika je napredovala.
Kakve to pa ima veze sa diskusijom o snimanju vokala ?
Citat:
Originalno postovano od sinisa Pokaži Post
Na kraju krajeva i vi koji snimate mono prebacujete vokal u stereo.
Ko ti to kaze i zasto bi se mono vokal uopste prebacivao u stereo format, koje potrebe ima za tim i sta bi se time dobilo ? Reci cu ti, dobio bi se samo taj isti mono vokal na stereo traci sto ama bas nista ne donosi sem sto u sekvenceru imas malo sareniju sliku. Aman dozovite se pameti, od mono signala se prostim prebacivanjem u stereo format ne dobija stereo signal, to ni pomocu magije ne moze da se dobije. Stereofonija barata sa prostorom a taj prostor ne postoji u mono signalu zbog njegovih fizickih osobina. Nikakvim konvertovanjem mono u stereo se ne moze nadoknaditi taj nedostatak prostora u mono signalu pa je totalno besmisleno mono signal gurati u stereo traku (zasto se vokal snima skoro iskljucivo u mono tehnici sam objasnio dosta detaljno u jednom od proslih postova). Da bi se jedan snimljeni mono signal, kao sto je taj vokal, stavio, kasnije u miksu, u nekakav prostor sto ga cini prirodnijim (jer mi sve sto cujemo cujemo u prostoru, vakuma nema na ovoj planeti), upotrebljavaju se efekti tipa hal, erst reflection i ambient ili cak i svi zajedno u odredjenom omjeru. Tek to daje mono vokalu potreban volumen (prostornost) i tek tada on dobija konacni oblik i bude upotrebljiv u miksu. Ako imamo mnogo, mnogo para onda napravimo zestoki prostor za snimanje vokala sa pokretnim pregradama, stropom i zidovima pa onda pomjeramo to kako nam kada treba i dobijamo razlicite ambijente u kojima snimamo vokal u stereo tehnici i to sa za to specijalno napravljenim stereo mikrofonima. E tada nam ne trebaju oni efekti na vokalu u miksu. Ama je puno jeftinije kupiti dobar hal efekat nego napraviti onu magicnu sobu. Treba li jos argumenata momak ? Ako treba, da ne pisem opet ovoliko nego da ti preporucim literaturu, sve to tamo stoji puno detaljnije.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 23.03.2011, 03:16   #36
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@sinisa vec je drug tranzit objasnio zasto mono a zasto stereo..A ja sam rekao da volim da snimam u mono kanalu jer je tako neko pravilo a siguran sam i da su upravu ljudi koji su tako to pravilo napisali,samo jos ne znam ni ja tacno kao ni ti zasto,ali ce mo sigurno saznati od majstora...Poooz
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 23.03.2011, 03:20   #37
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Vule, glas se moze snimati u stereo tehnici i to se ponekad upotrebljava a objasnio sam i kada. Naravno da je stereofonija prisutna u glasu u tom slucaju a to nije nista drugo nego pri tome snimljene refleksije glasa u prostoriji u kojoj se obavlja snimanje. Svaki signal, ne samo vokal, se moze snimiti u stereo tehnici. Treba to da razumijes kao snimanje prostora u kojem se cuje taj signal. Mi cujemo uvijek prostorno, bilo sta da slusamo jer je oko nas atmosfera, zgrade, drvece itd... sto sve reflektira signale samim tim cujemo difuzno to jest jedan glavni izvor nekog signala a onda i te refleksije koje su po nivou tise ali cujne i to iz raznih smjerova. Sve to cini jedan signal prostornim a samim tim i podobnim za stereo format. Negativni nuzprodukt je da nisu svi prostori bas posebno podobni da bi se u njima obavljalo snimanje jer su kasnije u mixu vrlo nezgodni i stetni pa se onda snimanje obavlja u takozvanim gluhim sobama ili kabinama gdje je prostor maksimalno ubijen pa se cuje zanemarljivo malo. Ovim se dobija, kako kazemo, zdrav signal oslobodjen nezgodnog prostora.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 23.03.2011, 03:24   #38
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ma vazno je to da je zeljko upravo dobio crveni karton od sudcaNeka ih bar cu postati polako popularan po crvenim kartonima ako ne vec o necemu boljem heheh..I to zbog male sale miksanjem sa usima..hvala puno i to je nesto
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 23.03.2011, 03:28   #39
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ama proci ce kazna a ti miksaj i snimaj za to vrijeme pa ako treba i samo usima ali pazi na onaj vokal, uvijek mono i ne beri brigu.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 23.03.2011, 03:32   #40
Ace
White Noise
 
Ace's Avatar
 
Registrovan/a dana: 20.08.2009
Mjesto: Skopje, Makedonija
Godina: 33
Postovi: 1.693
Downloads: 1320
Uploads: 32
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 367 puta u 330 Postova
Instrumenti: Korg
Interesi: Muzika, Informatika, Matematika, Fizika, Elektronika...
Ace ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@Tranzit
Ovo sto pricas mi nekako vuce misle ka Surround ..... kako bi onda definirao razliku medju Surround i Stereo ako oba snimaju prostorno?
Da budem iskren na 2 zvucnika i ne cujem neki prostor usnimljen......
__________________

Evil is just a point of view

Ace je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 00:23


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije