Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 10.10.2005, 13:16   #21
Nedzad
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 06.11.2004
Mjesto: Germany-Deutschland
Postovi: 66
Downloads: 136
Uploads: 3
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg pa80-Yamaha dx11-Casio cz230s-Kawai k1II-Guerrini
Nedzad befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Nedzad pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

E ovako majstori!
Korg Pa80 kao mocna masina sa velikim mogucnostima ima jednu manu sto znaci treba stolicu DOOOBRO zagrejati da bi zvucila kako treba.Ogromna je razlika kada se rade stajlovi i kada se preslusavaju na slusalicame a sasvim drugacije to zvuci kada se slusa sa njegovih zvucnika a jos razlicitije ispadne kada je PA prikljucen na razglasu (mixeti-pojacalu).Interesuju me iskusva muzicara koji iskljucivo rade live nastupe koje efekte koriste za ritam stranuRUM,PERC,BASS,ACC1-ACC5?
Pozdrav.
Nedzad je offline   Reply With Quote
Star 10.10.2005, 14:31   #22
Versy
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Idemo redom:

@YU-MIDI, potpuno se slažem sa tobom i podržavam te u ideji i predlozima, jer je dokazano da kada ima fer saradnje - sigurno biće i većih uspeha /a i manjih nervoza/.
Ja se još jednom prijavljujem da radim i uploadiram ritmove i sl., medjutim, opet kažem, pošto sam ipak još uvek novi član foruma, ja ne želim pre svega da forsiram da dodjem do "super-člana" samo iz razloga da se ne bi protumačilo pogrešno da sam se ovde učlanio samo da bih downlodirao "tudju muku", trud i neprospavane noći.
To prepuštam administratorima i kada oni ocene šta treba - uradiće ti ljudi sami to....
Zato i ne "proučavam" puno pravila za super članove,ostavio sam meil i toliko, nego ako mogu i bez te privilegije nekako da šaljem svima vama materijale, ja bih vas zamolio da mi neko kompetentan malo objasni kako to da radim i gde da uplodujem stvari, ili da mi da link gde je to konkretno objašnjeno.

@NEDIME, pozdrav, dobro došao u ovo lepo društvo a meni prvo - veoma je drago što si medju nama.
Inače ja ću da kažem, pošto je čoveku sigurno neprijatno da priča o sebi:
NEDIM mi je dragi zemljak
:wink: , to je prvo.....
Medjutim NEDIM je, bez šale, veoma veliki muzičar i umetnik, a pre svega - veoma veliki drug i prijatelj - dokazan....
Raspolaže ogromnim znanjem o muzici, muzičkim "aparaturama" i poseduje ogromnu kolekciju klavijatura i ostale opreme, pogotovo studiske.....
Ostalo će - on sam reći, pokazati i dokazati :wink:

@NEDzADE, evo ja da ti kažem po nešto.
Kada pravim ritam /style/, radim ga na samoj klavijaturi.
Tu može i na slušalicama, a i na njegovim zvučnicima.
Medjutim, kada radim finalni miks, to obavezno radim na PA ozvučenju.
Što se tiče efekta, i to malo zavisi - da li ideš preko L i R stereo outputs, ili preko sva četiri izlaza na PA80.
Ja na primer, kada radim set za ozvučenje sa subvuferima, a idem samo na L i R izlaze, što se tiče bubnjeva, obično na KICK stavljam kompresor, na SNARE - reverb, pa i na ostalim udaraljkama gde zatreba.
Isto kompresor koristim za bas gitaru, reverb u nikom slučaju.
Možda se za bas negde javi potreba od CHORUSa, ako je neki fretles na primer....
A ostalo - sve zavisi od tipa muzike, odnosno, ako je neki rock, trebaće distorzije, na nekim gitarama - chorus, reverb itd...Kažem ti - sve zavisi od žanra koji izvodiš.
Ovo sam najprostije i najjednostavnije rekao, a ima dosta toga da se piše oko ove teme......
Problem je kada ideš na 4 izlaza, pošto ta dva dodatna ne koriste interne procesore.
Ali i tu je stvar u dobrom podešavanju, pa ako čovek ima volje, može "čuda" da napravi.
Pozdrav svima.
  Reply With Quote
Star 10.10.2005, 19:57   #23
Nedzad
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 06.11.2004
Mjesto: Germany-Deutschland
Postovi: 66
Downloads: 136
Uploads: 3
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg pa80-Yamaha dx11-Casio cz230s-Kawai k1II-Guerrini
Nedzad befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Nedzad pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Versi hvala na brzom odgovoru takodje se zahvaljujem i Skocku Dali bi mogao malo detaljnije da opises -Zanr je Narodnjacki
Nedzad je offline   Reply With Quote
Star 11.10.2005, 00:45   #24
Versy
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

NEDzADE pozdrav i nema problema, zato smo i tu - da se pomažemo medjusobno koliko je moguće više.
Za narodno što kažeš, ja bih voleo da i druge kolege iznesu svoja podešavanja, mislim da bi svi članovi od tih informacija imali korist.
Inače, ja sam ti u globali već rekao.
Malo kompresora na bas bubanj i na bas gitaru, reverb na doboš, gitare, samo da se ne pretera i da se ispomeša sve, a ako stavljaš kompresore na sve, gubi se i stereo slika, kao i prirodni tembr tog "instrumenta", a o dinamici i da ne pričam!
Ako su duvači u pitanju, na bas isto ne stavljam reverb.
Možeš i eho da staviš negde, ali ja lično, pošto za desnu ruku, na primer - za harmonike, koristim delay+reverb+equilizer, u ritam sekciji ne upotrebljavam plus delay....
Pošto sada radim na četiri izlaza, tamo su sasvim druge kombinacije....
Ali u biti - sve su to individualne stvari i sve zavisi - kako se kome svidja konačan rezultat, a može se puno toga kombinirati.....
  Reply With Quote
Star 11.10.2005, 01:49   #25
gorpet
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 02.07.2005
Postovi: 88
Downloads: 12
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 3 puta u 2 Postova
gorpet befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard EFEKTI I AUTOMATSKA PRATNJA NA PA80

Pozdrav svima!
Eto, ja sam pokrenuo ovu temu, ali se nisam bas istakao u postovanju!!! Nije to zbog lenjosti, nego, radi se svasta pa ostane malo vremena. Ali nikada nije kasno-tako kazu?!
Dotakli ste se zanimljive teme-efekti na levoj ruci kod PA80.
Obicno ljudi rade sa reverb+chorus, ali to je ona skolska postavka i sigurno da ne daje prave rezultate. Kolega je spomenuo da na neke elemente bubnjeva stavlja compresor, a na druge opet-reverb. Bilo bi korisno da kaze na koji nacin uspeva da jedan efekat stavi samo na bas drum a sasvim drugi na snare? Kako se to radi i pre svega, gde se to radi?Ovo su stvari koje nisu tako jednostavne za nekoga ko nije vican baratanju aranzerom, pa bih zamolio za malo detaljnije objasnjenje. Takodje, compresor na basu?! Interesuje me, a verujem i mnoge druge, zasto ga stavlja i sta konkretno dobija time. Veoma bitna stvar je i sama postavka parametara za kompresor-kako ga programirati?Dalje, kada se radi sa 4 izlaza,sta kolega obicno stavja na treci a sta na cetvrti izlaz(koji instrument) i koje efekte (spoljasnje) koristi? Znam da mnogo pitam, ali sustina ove teme i jeste da sto detaljnije razmenimo iskustva kako bi i profesionalcima ali i pocetnicima bilo lakse da iz PA80 izvuku maksimum!
Zahvaljujem svim ljudima dobre volje sto dele sa nama svoja znanja!!!
gorpet je offline   Reply With Quote
Star 11.10.2005, 03:58   #26
Versy
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Pozdrav GORPET i slažem se sa tobom - što više pitanja i diskusija - to ćemo svi naučiti po nešto plus.
Efekte za drum setove moraš editirati preko Programa i tamo da im podesiš efekte - svakom delu posebno.
Za kompresore, da vas ne zbunim, pošto verovatno svi znamo čemu oni služe, a i s obzirom da se ovde radi o aranžerima - nisu ni toliko bitni, pa čak što više mogu biti i štetni!
Da ne upadam sam sebi u kontradiktornim izjavama, ali ako se zna aranžer profesionalno isprogramirati, apsolutno nema potrebe od "veštečkog" regulisanja dinamike i pretvaranja aranžmana u katastrofu!
Medjutim u tome, osim dobrog poznavanja klavijature, poželjna je ipak i neka muzička naobrazba, da bi sve ispalo najprofesionalnije.
A pošto je ovo o čemu govorimo - jedan od mnogih trikova, neka probaju vlasnici PA80 da "srede" kompresor sa EQ negde oko 50Hz, neka stave to na Kick i neka isprobaju i ovako i onako, a zatim neka sami napišu šta su primetili.....Samo ne da se to pusti bukvalno do kraja, a i u svakom slučaju i ako se ovo ne svidja nekome, moj savet je što dalje od kompresora pogotovu u radu sa aranžer-klavijaturama!
To sa 4 izlaza, je veoma dobra stvar i postoje i tu raznorazne kombinacije, opet sve zavisi od muzičara - kako mu koja stvar najbolje odgovara.....
Kada se samo bas gitara izdvoji posebno - već je to druga stvar.
Medjutim ako baš ta bas gitara prilikom programiranja nije "uradjena" dobro - računajte da sve to, do detalja ide kod publike!
Opet kažem, Muzika je umetnost, a ona nema granica....
PS. A kompresore, ipak najbolje - zaboravite...
Jednostavno - kao i da ih nisam spomenuo.
Pozdrav.
  Reply With Quote
Star 11.10.2005, 08:44   #27
Nedzad
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 06.11.2004
Mjesto: Germany-Deutschland
Postovi: 66
Downloads: 136
Uploads: 3
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg pa80-Yamaha dx11-Casio cz230s-Kawai k1II-Guerrini
Nedzad befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Nedzad pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Raduje me da je ova tema malo zazivila
Ovako: Najvaznije je da da sam ritam bude cist.Kod mene su svi ritmovi uradjeni da podjednako zvuce u istoj nijaansi ali kada sam prikopcao klavijaturu na razglas pojavilo se gusenje kod nekih stajlova nekako su mi mutno zvucali.Zbog toga sam pokrenuo ovu temu jer me je zanimalo kako je kod drugih kolega to reseno.Juce sam isprobao ritmove sa TURKISH ARABIC WORLD kartice -razlike je bilo ogromne u odnosu na druge user stajlove.Ritmovi su zaprepascujuce jasni i cisti.Proverio sam efekte kod tih stajlova. na svim tim stajlovima FX-A je 52 Drum izmedju +28 i 32 kao i Percusion dok je bass na svakom od tih stajlova na 00-nuli.ostali prateci instrumenti gitare -zurne -bras itd-su izmedju +80 i 120. FX -B je 16.Drum, Percusioni i bass su na 00-nuli dok kod drugih pratecih boja je izmedju 20 i 45.
Pozdrav -Nedzad
Nedzad je offline   Reply With Quote
Star 11.10.2005, 14:35   #28
Versy
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Pozdrav NEDzADE.
To što te je zbunilo sa karticom, da nije u pitanju ipak programiranje, a ne efekti?
Da li si probao da sa tim istim bojama uradiš ti sam neki style, pa da onda vidiš kako će to zvučiti?
A za efekte, kažeš da su bubnjevi oko 30, na procesoru "A".
Ali ako se stavi neki reverb, čisto za primer, i ako se pre toga u tom zadanom setu - u samom njegovom programu, ne postave Kickovi da je "A"-0, onda će u meniju, kada se podešava i miksuje, taj 30 da ide i na bas bubanj, a zamisli da mu je u programu parametar do kraja!
To će pre svega upropastiti sve - komplet!
A probaj i ovo:
"Otvori" da edituješ neki konkretni style, koji se tebi svidja.
Zatim ništa ne menjaj, samo uzmi i zapiši na papiru sve parametre i postavke.
Ubaci zatim neki tvoj style, za koji misliš da je slab i sl.
Otvori opet style-editor, i sada sporedi sve vrednosti....
Da li ima velikih razlika?
Pozdrav.
  Reply With Quote
Star 11.10.2005, 20:10   #29
Vaxter
Godfather
 
Vaxter's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2004
Mjesto: Šimanovci
Postovi: 3.814
Downloads: 1057
Uploads: 560
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 273 puta u 211 Postova
Instrumenti: Yamaha PSR 9000
Interesi: Mnogo toga, i naravno muzika koja je uglavnom hobi
Vaxter befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Vaxter pošalji poruku preko ICQ messengera Vaxter pošalji poruku preko MSN messengera Vaxter pošalji poruku preko Yahoo! messengera Vaxter pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Jbt...
Nastavljamo temu od pre 100 godina...
Otvarajte nove teme ppl...

Mene sad mrzi da delim ovu, ali da se zna za ubuduce...
__________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse.
Vaxter je offline   Reply With Quote
Star 11.10.2005, 22:06   #30
Versy
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

VAXTER ja se stvarno izvinjavam ako je nešto sa moje strane, medjutim - ništa zlonamerno u svakom slučaju!
Ne razumem tvoju reakciju na ovaj način, a znaš i ti koliko sam tek član na Vašem Forumu!
Zato, nije mi jasno to - teme od pre 100 godina, a za ostalo...
u redu je.....samo mislim da ipak ne treba nepotrebno da unosimo nervozu jedni medju druge!
Ali OK, evo još jednom, sa moje strane - ja se duboko izvinjavam svima!
  Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
bolju, saveti, svirku


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 03:24


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije