Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 01.12.2011, 05:42   #101
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Nisi promasio poantu, ali s dvije stvari se ne bih bas slozio, a mozda im nije ni mjesto rasprave ovdje, ali ae. Prvo, sto se tice toga da je pjesma licka, mnogi iz Bosne i Hercegovine se ne bi slozili s time, ali nema veze. U pjesmi pjevaj mi sokole ta kvarta se pojavljuje eventualno na kraju, tj. na dijelu "salaj sokole", mnoge npr. zavarava na dijelu (oznacicu navodnicima) Pjevaj mi "pjevaj" pa tu pri dolasku na prvi stupanj odnosno toniku sviraju kvartu, ali interval koji ide na sve note u tom dijelu pod navodnicima idu u stvari na gornju tercu ili vam donju sekstu, svirajuci tu pjesmu po tezgama uvijek mi je taj dio nekako parao usi, dok nisam dosao na to. Ostalo si sve dobro rekao, samo samo to htio napomenut da ne bude zabune
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 02.12.2011, 14:06   #102
kikiriki124
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 31.10.2011
Postovi: 9
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
kikiriki124 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Kolega baltik79 je u pravu!Čovjek traži da mu neko pomogne oko te zapravo sekste koju koristimo u dvojkama tipa pjesme odakle si sele.Pojedinci su me razočarali kad su pisali da ne kontaju čovjeka šta hoće da kaže s tim da mu za ton g kvintu za oktavu niže svira ton d.Neko ko nikad nije svirao tercu nekom drugom i nemože znati šta je čovjek htio da kaže.Kolega ovakve terce možeš napraviti preko oscilatora i uz pomoć sub skale.Kod npr za g dur najniži ton mi je e i za njega mi sekstu odsvira cis.Može se napraviti i niže ali to mi nije zahvalno jer u nekim pjesmama mi je potrebno da mi za ton d odvira h a u nekim a.Ako bude potrebno napisatću detaljno objašnjenje.Pozdrav za sve!!!
kikiriki124 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio kikiriki124 za ovaj koristan post:
baltik79 (02.12.2011)
Star 09.12.2011, 03:53   #103
keyboards
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 01.04.2009
Postovi: 221
Downloads: 48
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 90 puta u 46 Postova
keyboards befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od Dell Pokaži Post
Nisi promasio poantu, ali s dvije stvari se ne bih bas slozio, a mozda im nije ni mjesto rasprave ovdje, ali ae. Prvo, sto se tice toga da je pjesma licka, mnogi iz Bosne i Hercegovine se ne bi slozili s time, ali nema veze. U pjesmi pjevaj mi sokole ta kvarta se pojavljuje eventualno na kraju, tj. na dijelu "salaj sokole", mnoge npr. zavarava na dijelu (oznacicu navodnicima) Pjevaj mi "pjevaj" pa tu pri dolasku na prvi stupanj odnosno toniku sviraju kvartu, ali interval koji ide na sve note u tom dijelu pod navodnicima idu u stvari na gornju tercu ili vam donju sekstu, svirajuci tu pjesmu po tezgama uvijek mi je taj dio nekako parao usi, dok nisam dosao na to. Ostalo si sve dobro rekao, samo samo to htio napomenut da ne bude zabune
Nazalost nije rijec o sekst kao sto ti kazes vec bas o donjoj terci. Terca navise daje u obrtaju oktave na nize, sekstu na nize. Ali ovdje je jasno da je osnovna melodija naprimjer u C duru u pocetku sa sledecim tonovima E-F-E-D-C E-G-G-F , a dvoglasni tonovi su (terce na nize sa jednom kvartom i cak jednom kvintom) C-D-C-G=KVINTA NANIZE, G=KVARTA NA NIZE itd. Da bi bilo jasnije evo intervala, stim da druga nota po redu pocevsi od E je ustvari glavna melodija.
C/E, D/F, C/E, G/C=KVINTA, G/C=KVARTA. A sto se tice Bosanaca ja sam Bosanac koji je godinama svirao kako u kulturnim Bosanskim drustvima kako i ucenik Bosanski muzicki skola, plus clan zirija na nekoliko Folklornih festivala u Bosni sa 16 godina predavanja muzickog na skolama u Bosni. Po melodiji i nacinu pjevanja ovake pjesme se pjevaju u Lici, Krajini i ponegdje u zapadnim djelovima Bosne a nikad u ostalim djelovima Bosne. Ako pocetak pjesme Pjevj Mi Pjevaj u dvoglasu u odnosu sa osnovnim E tonom krenemo od G note to se nemoze racunati kao obrtajna seksta gornje terce jer gornji ton melodije E diktira fakt da je rijec o pocetnom tonu i da je u ovom slucanju donja seksta samo dio dvoglasa u kome su pored donje sekste prisutne, kvinta i kvarta ali vecinski donje terce cine dvoglase pjesme. Melodija koja je gornja diktira i odredjuje odnose dvoglasa koji su svi donji tonovi i kako rekoh vecinom donje terce sa jednom sekstom, jednom kvintom i par kvarti. Mozda ce nekima ovo izgledati kao nepotrebno medjutim ja mislim da nije lose malo lekcija iz teorije koje mogu koristiti u razumjevanju uloga dvoglasja u muzici sto moze samo doprinjeti u boljoj izradi intervala na instrumentu.
keyboards je offline   Reply With Quote
Star 09.12.2011, 12:20   #104
gnovako8
Odomaćeni član
 
gnovako8's Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.06.2008
Mjesto: HR
Postovi: 518
Downloads: 1664
Uploads: 11
Rekao HVALA: 20
Zahvalili mu 25 puta u 22 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x, Ketron Event,Yamaha Genos2
gnovako8 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pozzz. samo da pohvalim "keyboards" svaka cast za terce. Slozio sam sve bas onako kako si objasnio ,ali imam jedno pitanje zasto kad sviram tercu kad lupim jace tipku ostane mi samo jedan ton svirat onaj prvi uper 1 sto je fixiran,probao sam i dinamiku ugasit ali isto.znaci kad pipnem c tipku i zanjom udarim d kao triler kad ju lupim jace taj drugi uper 2 se ugusi, nadam se da si me skuzio ...i dali se to kome jos desava.
__________________
Korg Pa5x & Yamaha Genos2 ,Ketron Event
gnovako8 je offline   Reply With Quote
Star 09.12.2011, 17:31   #105
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Lekcije su svakako korisne, ali ne nuzno i tocne, kao npr. u tvom slucaju. Pjesma se izvodi i kod nas u Hercegovini i jako je pjevana, ja sam zakljucio da je u tom dijelu sto sam napisao gornja terca, a potvrdilo mi nekoliko ljudi s muzicke akademije, tako da bi trebali u pravu bit.
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 09.12.2011, 21:13   #106
baltik79
Vredan član društva
 
baltik79's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.01.2009
Mjesto: Södertälje
Godina: 45
Postovi: 273
Downloads: 1074
Uploads: 39
Rekao HVALA: 38
Zahvalili mu 45 puta u 35 Postova
Instrumenti: Korg Pa4X i Kurzweil PC3K6
Interesi: Pjevanje i sviranje
baltik79 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
baltik79 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Citat:
Originalno postovano od gnovako8 Pokaži Post
Pozzz. samo da pohvalim "keyboards" svaka cast za terce. Slozio sam sve bas onako kako si objasnio ,ali imam jedno pitanje zasto kad sviram tercu kad lupim jace tipku ostane mi samo jedan ton svirat onaj prvi uper 1 sto je fixiran,probao sam i dinamiku ugasit ali isto.znaci kad pipnem c tipku i zanjom udarim d kao triler kad ju lupim jace taj drugi uper 2 se ugusi, nadam se da si me skuzio ...i dali se to kome jos desava.
Nazalost to je mana ensembl terci da. Za to nema lijeka. Ti SOUND-ovi sto te zezaju su MONO. Inace su ok, nezauzimaju puno mjesta i dosta su funkcionalne.

Promijenjeno od baltik79 (09.12.2011 u 21:14 sati)
baltik79 je offline   Reply With Quote
Star 09.12.2011, 21:32   #107
gnovako8
Odomaćeni član
 
gnovako8's Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.06.2008
Mjesto: HR
Postovi: 518
Downloads: 1664
Uploads: 11
Rekao HVALA: 20
Zahvalili mu 25 puta u 22 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x, Ketron Event,Yamaha Genos2
gnovako8 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

aha ok ,ma ni nije to neki problem,ali sam mislio ako postoji nacin, reko mozda ja nesto nisam dobro slozio.uglavnom sve ok ,hvala pozzz
__________________
Korg Pa5x & Yamaha Genos2 ,Ketron Event
gnovako8 je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 09:29


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije