Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Ostali Instrumenti > Kutak za harmonikaše

Kutak za harmonikaše Pravo mesto, za pravo pitanje ;)

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 26.06.2015, 20:20   #1
Milos 123
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 30.05.2015
Postovi: 4
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Milos 123 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Pomoc oko autenticnosti harmonike Dallape

Planiram da kupim harmoniku Dallape organtone 3+1 140 basova,12 registara sa sumadija deklom,teska je oko 11,7kg i prilicno je stara.U pitanju je cesljara iz 1960god.Da li neko zna sta da gledam da znam da je original,nije bitno da li je kod nas pravljenja ili u Italiji najvazniji su mi tonovi u harmonici i kako prepoznati klasu istih,da li neko poznaje detalje original harmonike npr pecat,potpis itd gde gledati. Da li je te 60 god bilo uopste tih oznaka na hamonikama?
Milos 123 je offline   Reply With Quote
Star 26.06.2015, 21:45   #2
Amater_svirac
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 25.08.2012
Postovi: 106
Downloads: 11
Uploads: 0
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 20 puta u 20 Postova
Amater_svirac ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Vidi ovako...

U danasnje vreme se kopira sve, od "originalnih" plocica sa serijskim brojem do napisa... sta god hoces. Tesko da ces ti (ili ja) prepoznati original od falsifikata, ako uopste moze i da se tako kaze, jer moze da se desi da je neki nas majstor kompletirao tu harmoniku, pedantno, sporo i detaljno, koristeci originalne italijaske tonske plocice (Binci, na primer) i da ta ista harmonika bude bolja od originala. Bitno je da obratis paznju na sledece stvari:
1. Kako zvuci harmonika, da nije rastimovana, da ne gusi kod jakog razvlacenja ili sabijanja meha, ili da je "gluva" kod minimalne akcije meha.
2. Kakava su dirke (da ne "lepe") zbog curenja lepka na kozicama ventila.
3. Da li je vosak kojim su zalivene tonske plocice OK (nije star i pukao), da se sve tonske plocice drze na jednom mestu.
4. Kakave su kozice na tonskim plocicama.
5. Kakav je bas mehanizam, da ne zaglavljuje na pojedinim dugmadima.
6. Da ne pusta vazduh (meh, ventili).
AKo je sve u redu, ako harmonika deluje "cvrsto" i utegnuto, lepo zvuci, kupuj, ne obaziri se na to da li je bas original ili je mozda sastavljena od strane nekog majstora.
Srecno
Amater_svirac je offline   Reply With Quote
Star 26.06.2015, 23:16   #3
Boban010
Zaludan vladika
 
Registrovan/a dana: 05.07.2007
Mjesto: Pirot
Godina: 52
Postovi: 1.267
Downloads: 416
Uploads: 29
Rekao HVALA: 60
Zahvalili mu 224 puta u 196 Postova
Boban010 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Nije to slucaj samo sa harmonikama,vecina ljudi kupuje marku a ne kvalitet,smatrajuci da jedno drugo podrazumeva.
Jedini nacin da se utvrdi da li je harmonika original ili dobar fasifikat je da se odnese u fabriku iz koje potice i da se onda utvrdi da li je to njihov proizvod ili ne.
Boban010 je offline   Reply With Quote
Star 25.07.2015, 16:15   #4
Fekete
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 02.07.2015
Mjesto: HR
Postovi: 276
Downloads: 114
Uploads: 16
Rekao HVALA: 47
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: klavijatura Korg pa 700, pa80, Le, harmonika Dallape Organtone 120
Fekete ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

ja bih ti dao savjet da ako poznaješ u blizini nekog majstora koji se bavi popravcima harmonika, koji je dobar majstor i zna pregledati i ocjeniti harmoniku kada ju otvori i pregleda, da ga zamoliš za pomoć i povedeš ga sa sobom da odete pogledati kakva je harmonika. Znači u kakvom je stanju i sve one ostale stvari koje je naveo kolega Amater svirac. Kada sam ja uzimao svoju zadnju harmoniku, poveo sam sa sobom majstora koji mi je inače znao tu i tamo kad nešto ode popravljat prijašnju harmonku, pa ju je on pregledao i rekao da li se isplati uzet tu harmoniku, u kakvom je stanju, što bi se trebalo još dotjerat i tako... jer da budem iskren ja se baš u unutrašnjost i popravke harmonike ne razumijem previše tako da sam ja tako napravio. To ti je moj savjet.
Fekete je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 20:05


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije