Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Muzički Software

Muzički Software Sve što Vas zanima o radu sa nekim muzičkim programom koji nema sopstveni podforum...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 21.01.2012, 08:02   #1
zcelcic
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 29.07.2006
Postovi: 53
Downloads: 826
Uploads: 17
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
zcelcic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Remove DC offset-Audacity

Pozdrav!
Koristim Audacity za normalizovanje semplova i usput mi se nudi opcija Remove DC offset.
Sta znaci Remove DC offset ?
zcelcic je offline   Reply With Quote
Star 21.01.2012, 11:08   #2
zaki1
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 24.02.2011
Postovi: 142
Downloads: 97
Uploads: 0
Rekao HVALA: 9
Zahvalili mu 14 puta u 12 Postova
zaki1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pozdrav,evo pokusacu da ti ukratko objasnim,posto se bavis audio efektima nece ti biti problem.
DC offset je pojava kada hardwer kao sto je sound cards,doda DC(direct current),ispravljenu struju na snimljeni audio zapis,sto rezultira pomjeranjem amplitude(kad to gledas kao grafikon), sa centralne linije, koja je graficki gledano horizontala, na nesto iznad gornjeg dijela centralne linije, sto prakticno rezultira sa vecom glasnocom ,bukom. na audio snimku ,pa nekada na mixu mozda bude problem posle normalizacije.

Konkretno tebi se nudi opcija da odstranis ovaj DC offset efekat ,koji valjda nije bas pozeljan.
zaki1 je offline   Reply With Quote
Star 21.01.2012, 17:04   #3
zcelcic
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 29.07.2006
Postovi: 53
Downloads: 826
Uploads: 17
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
zcelcic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Remove DC offset

Ok,otprilike sam shvatio o cemu se radi.Hvala na pomoci,pozdrav !
zcelcic je offline   Reply With Quote
Star 22.01.2012, 02:36   #4
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Zaki ti je to sasvim dobro objasnio a evo ti i grafika da vidis o cemu se ustvari tu radi. U sustini kada u waveu postoji DC Offset, tada njegova amplituda nije centrirana u odnosu na horizontalnu nultu osu. Na lijevoj strani vidis amplitudu gdje je uklonjen DC Offset a na desnoj sa drasticnim DC Offsetom koji se u ovom obimu vrlo rijetko srece u praksi ali ti ovdje moze posluziti kao odlicna ilustracija. Postoje tri ozbiljna razloga zasto uvijek i obavezno treba uklanjati DC Offset. Prvi je da signal ima manje headrooma jer dobar njegov dio ode na niskofrekventne smetnje izazvane DC Offsetom a onda u miksu i masteringu kada se nakupi dosta audio traka sa DC Offsetom i sumiraju se sve te smetnje, dobices mulj od signala. Pogotovo ako upotrijebis leveler ili multiband kompresor da bi dobio jaci signal. Drugi je da kod signala sa DC Offsetom pri sjecenju sampla obavezno dolazi do pucketanja na krajevima (jer amplituda ne prolazi na potrebnim i ocekivanim mjestima kroz nultu osu) a napraviti uredan Loop od takvog signala je vrlo tesko, do nemoguce. Trece, ni obrada takvog signala efektima nece biti optimalna jer ce se peakovi iznad i ispod nulte ose razlicito cuti odnosno utjecati na efekat sto je, na primjer, vrlo primjetno kod modulacionih efekata i distorzija. Jedan od najcescih uzroka za nastajanje DC Offseta pri snimanju signala je neodgovarajuca kombinacija mikrofona i AD konvertera a obavezno se pojavljuje ukoliko su sami AD konverteri loseg kvaliteta. Zato, uvijek bez izuzetka, obavi taj Remove DC Offset izbjeci ces mnoge probleme a kosta te par sekundi vremena.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg DC Offset.jpg (9,0 KB, 24x skinuto)
Highslide JS

Promijenjeno od tranzit (22.01.2012 u 02:38 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 22.01.2012, 02:52   #5
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

@tranzit

Gdje u cubase (sx3) ima ta opcija za otklanjanje DC Offseta? Ja inače mastering volim raditi u FL studiju, jer mi je onaj njegov limiter bolji od bilo kojeg limiter plugina koji koristim u cubase, i u FL studiju mogu otkloniti DC Offset, ali koliko se sjećam moram svaki kanal posebno.

Veliki pozdrav
harepa50 je offline   Reply With Quote
Star 22.01.2012, 02:58   #6
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Koliko se sjecam tog SX3 (bilo davno, prije rata) imas je pod Audio gore ili desni klik misem na part pa onda audio, pa valjda processing. Probaj, pa ako ne nadjes javi da ja potrazim. Ostario sam pa poceo da lapim ko otvorena piva. A taj FL Studio, baci to smece, sta ce ti to, sem ako bas ne radis samo e-muziku i slicne zajebancije, ima limiter pluginova koji su u drugoj galaksiji u odnosu na taj iz FL Studija. Potrazi Sonnox Oxford pluginove i zovi mi dest u po s lukom.
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 11:08


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije