Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 06.08.2015, 19:18   #141
Bokic
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 18.09.2007
Postovi: 459
Downloads: 747
Uploads: 16
Rekao HVALA: 96
Zahvalili mu 61 puta u 58 Postova
Instrumenti: Genos
Bokic ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ako je fajl u C duru, treba i u klavijaturi odrediti za svaki kanal Cdur.
Default u Tyrosu je C Maj7, pa bi pravu melodiju i harmoniju trebao dobiti sa ovim akordom.
Možda nisi pravilno setovao midi2style ?
Konkretno mislim najviše na Conversion Settings window. Tako se zove u novoj verziji programa, naziv u starom koji još koristim ne znam napamet, a nisam pri kompu.
Bokic je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Bokic za ovaj koristan post:
jtodorov (06.08.2015)
Star 11.08.2015, 19:15   #142
jtodorov
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 10.09.2013
Postovi: 138
Downloads: 877
Uploads: 2
Rekao HVALA: 83
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
jtodorov ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Zasto u program mid2style ne mogu da kliknem na Import Conv.Data.
Ne mogu nikako da ucitam neki projekt koji sam uradio, moram ponovo raditi neki style iz midi fajla.
Dodato:
Puno se nerviram i zato sto u CASM editor kada kliknem na save nista nije sacuvano na style file. Kad ga opet ucitam taj isti style opet sve je isto kao da nista nisam menjao unutar CASM. Stvarno je ovo cudno
Dodato:
U vezi ono prvo sto sam napisao, sad sam video da pise ERROR poruka koja glasi MIDI FILE and IMPORTED Conversion data file does not match - or no file opened.
Kako je ovo moguce kada se radi o istom midi fajlu iz koji je uradjen projekt.

Promijenjeno od jtodorov (11.08.2015 u 21:39 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
jtodorov je offline   Reply With Quote
Star 12.08.2015, 12:11   #143
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Teško je odgovarati na tako općenita pitanja. Rekao sam i prije, teško je uopće odgovarati kada pitanja upućuju na to da taj odgovor neće biti od neke koristi. Kako nekome objasniti Pitagorin poučak kada on jedva barata sa zbrajanjem, a množenje mu je potpuno strano?
Neka me @jtodorov ne shvati pogrešno, ne odnosi se ovo samo na njega, niti ga želim omalovažiti, upravo suprotno. Cijenim trud i želju da se napreduje, da se nauči novo i tako postigne cilj. Međutim, za to postoji samo jedan pravilan put. Krenuti od početka, savladati prvo osnovne stvari i znanje lagano proširivati prema detaljima.

Kada bih morao učiti iz početka, napravio bih ovako.
PRVA FAZA
Naučio bih raditi najednostavniji Style koristeći samo klavijaturu i STYLE CREATOR. Krenuo bih "od nule", napravio bih svega dva takta neke četverodobne mjere i odradio tri linije, main drum, bas liniju i jednu pratnju. Sasvim dovoljno za dobar ritam, testiranje i učenje. Sirtaki je odličan za tu namjenu, izradim samo jednu varijaciju.
Onda se malo zasvira uz taj Style, poslušaš što ne valja. Omjeri, panorame, soundovi ... to je sve lako podesiti u klavijaturi. Možda je linija gitare u Stylu odsvirana loše, ne valja quantizacija, nije odgovarajuća dinamika ... i to se može prilagoditi u STYLE CREATORU. Ili jednostavno cijelu liniju odsvirati ponovo. Sve te mogućnosti su opisane na ovoj temi. U svega dva posta, 1. i 2.
Posluša se kako zvuči mol, sedmica, da li je u svim tonalitetima dobra "visina" bas gitare ili gitare u pratnji.Pa bih onda dodao u STEP RECORDU jedan udarac otvorene fuse činele ... Može se tu svašta napraviti, mnogo toga za naučiti.
Slijedeći korak je da ovu varijaciju kopiram na jednu novu, njoj recimo dodam novu traku bubnja i promjenim liniju bas gitare. Zasvira se uz to, imam osnovu za kiticu i refren. Sada mi nedostaje prelaz. Odradi se i to koristeći sve metode koje su dostupne na klavijaturi .... Obavezno treba dobro shvatiti i svladati mogućnosti kopiranja pojedinih traka ili cijele sekcije (ASSEMBLY). Tako ćemo vrlo lako iskoristiti tvorničke dijelove ritma, a pogotovo se to odnosi na linije gitara. Njih je teško samostalno posložiti da dobro zvuče. Kopiranjem možemo lako iskoristiti ono što nam treba, uzeti iz tvorničkih ritmova ono što želimo i kopirati u vlastiti Style.
DRUGA FAZA
Selim se na računalo i odrađujem detalje koje je komlicirano raditi na klavijaturi ili se uopće na njoj ne mogu odraditi. Recimo, na svim sekcijama mi ne odgovara sound doboša jer se frekventno poklapa s gitarom. Postavit ću da doboš ne bude d1 već e1 koji zvuči nešto otvorenije. MixMaster je program koji bih uvijek koristio za takvu obradu. S njim se može odraditi mnogo posla i vrijedi potrošiti vremena da se upoznaju sve njegove mogućnosti. U trenu možemo promjeniti dinamiku i visinu odsviranih nota ili provjeriti njihovo trajanje. Ponekad nije dobro kada je odsvirana nota duža od trajanja jednog takta ili prelazi "preko" dužinu neke sekcije. Ima dosta detalja koji se mogu podesiti ali ako smo u prvoj fazi napravili dobar posao, ovdje neće biti većih intervencija. CASM je svakako bitan dio Styla ali nestručno "čeprkanje" po njemu može donijeti više štete nego koristi. Treba uvijek imati na umu. Style može pravilno svirati i bez CASM, samo se treba pridržavati osnovnih pravila. Pogledajte drugi dio ovog posta. Zato sa CASM editorima treba raditi pažljivo, nije dobro klikati po postavkama na osnovu predpostavki i nagađanja. Pored toga, u klavijaturi postoje osnovna podešavanja za CASM i tamo se može napraviti sve što je potrebno u tom području.
TREĆA FAZA
Sada bih se malo poigrao s finim podešavanjima bubnja. Za to je potrebno pravilno upogoniti klavijaturu s računalom i podesiti XGWorks. Ovaj je postupak na oko jednostavan ali zahtjeva dosta predznanja i dobro uho. Treba znati što želimo, naći pravilan alat i postaviti ga na pravilan način. Odavno sam napravio video koji prikazuje neke od mogućnosti.




Ja bih napravio tako. Kada se dobro svlada prva faza, kada se shvati kako Style diše, sve ostalo je igra. Nisam do sada imao potrebu uraditi niti jedan Style od MIDI-ja. Napravio sam nekoliko testova sa StyeWorksom i midi2style, čisto iz znatiželje. To su alati koji mogu pomoći i ubrzati postupak u dobivanju kostura Styla. Međutim, neophodna su dodatna podešavanja da bi style bio dobar. Za ta podešavanja je potrebno imati znanje koje i nije neka velika filozofija, samo ga treba posložiti pravilnim načinom i slijedom.
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
jtodorov (12.08.2015)
Star 18.08.2015, 23:15   #144
jtodorov
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 10.09.2013
Postovi: 138
Downloads: 877
Uploads: 2
Rekao HVALA: 83
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
jtodorov ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od casper Pokaži Post

EDIT
=================================

U ovom tabu možemo djelovati na svaki pojedinačni podatak koji se nalazi u Stylu. Uvijek se aktivira prikaz kanala koji je u statusu snimanja ili koji je odabran u nekom od prethodih tabova s tipkom CHANNEL. Ne možemo ući u zaključane kanale, no rješenje tog problema sam opisao pod ASSEMBLY.

Postoji glavni prozor koji je prikazan na ovoj slici, a s funkcijom STEP REC i FILTER ulazimo u nove prikaze namjenjene za te funkcije.

 photo style7_zps4e4ec012.jpg

U sredini glavnog prozora (zeleni okvir) se nalaze informacije o unesenim podacima. S lijeva su brojevi taktova, doba i ticks-ova, onda dolaze informacije o podatku koji se nalazi na toj poziciji (note, controle, sys exclusive ...). Kad se radi o unesenoj noti, slijedi podatak o tonu koji je odsviran, pa dinamici odsviranog tona i na kraju je trajanje tona, tj. njena dužina.

Označavanje, tj. kretanje kroz ovaj središnji dio radimo s navigacijom koja se nalazi s lijeve strane (crveni okvir). Za pozicioniranje u željeni takt koristimo donji lijevi okvir označen žutom bojom. Promjenu (označenih, zatamnjenih) podataka unutar središnjeg okvira radimo s DATA ENTRY (plavi okvir). Lijevim, većim strelicama radimo veće pomake vrijednosti dok s desnim, manjim strelicama mijenjamo vrijednosti za jedan broj. Desno od toga (smeđi okvir) se nalazi 6 funkcija. CUT, COPY, PASTE, INS, DEL i CANCEL nam omogućava da unosimo nove vrijednosti, kopiramo postojeće ili brišemo što je višak.

S desne strane postoji 5 funkcija. Tipkom G mijenjamo prikaz ekrana iz moda CH (upravo je opisan iznad) u SYS/EX gdje možemo vidjeti podatke o System Exclusive kontrolama. MULTI SELECT nam omogućuje da označimo više vrijednosti istovremeno, a SAVE nam služi za pohranu Styla.

Ako pritisnemo tipku FILTER otvara se novi prozor u kojem biramo koje podatke želimo vidjeti u glavnom prozoru. Ova selekcija nam omogućava da lakše pronađemo i uočimo podatke koji su nam interesantni i na koje želimo djelovati.

Ponekad je korisna funkcija STEP REC kojom ulazimo u poseban način preciznog upisivanja nota. Princip je veoma jednostavan. S desne strane tipkom G odabiremo vrijednost jačine kojom će nota biti odsvirana. Na raspolaganju je gradacija od forte fortissimo (fff) do piano pianissimo (ppp), a ako odaberemo KBD.VEL tada će nota biti one jačine kako smo je i odsvirali na klavijaturi. Onda odabiremo način sviranja note od tenuta do staccatissimo. Nakon toga biramo jedan od tri tipa, normalno trajanje, notu s točkom ili triole i na kraju u donjem redu biramo dužinu odsviranog tona od cijele note do šesnajstinke. Sada odsviramo željeni ton na klavijaturi i on će se pojaviti u prikazu u sredini prozora.

 photo style8_zpsea47e191.jpg
Sve sam ovo procitao, ali nigde nisam nasao informaciju kako je moguce u ovom delu obrade ritma na klavijaturu transponovati odredjene note na neki kanal.
Na primer, zelim na bubanj da promenim dobos na E3, sa dobos na E2.
Kako da to uradim?
jtodorov je offline   Reply With Quote
Star 18.08.2015, 23:57   #145
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Misliš promjenu doboša sa D1 na E1? Nebitno, princip je isti za bilo koju promjenu.
Na samoj klavijaturi bi morao odrađivati ton po ton. Pogledaj prvu sliku iz gornjeg citata, označiš željeni ton (doboš koji želiš mijenjati) i sa DATA ENTRY ga mijenjaš.
Mnogo je posla ako želiš mijenjati sve odsvirane doboše na ovaj način. Brže je ako iskoristiš MixMaster. Promjena se može uraditi na više načina, na videu je prikazan postupak za promjenu bas bubnja koji se prvo nalazio na B0, a onda je promijenjen na C1. Isti je pristup za ostale elemente.

casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
jtodorov (19.08.2015)
Star 20.08.2015, 18:19   #146
jtodorov
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 10.09.2013
Postovi: 138
Downloads: 877
Uploads: 2
Rekao HVALA: 83
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
jtodorov ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Na ROLAND-u ovo se radilo puno brze, a ne sa ovoliko komplikacija.
Na YAMAHA TYROS sada mi je problem sto sve moram da radim preko softwera, a na ROLAND sam sve to radi puno brze na klavijaturu.
Takodje, na YAMAHA uocio sam jos jedan nedostatak.
Nije mi jasno zasto nije moguce da u ritam koji je na primer 11/8, nije moguce da jedna varijacija bude 7/8.
Ovo mi treba u neke pesme.
jtodorov je offline   Reply With Quote
Star 20.08.2015, 20:10   #147
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Da, Roland je imao dobru koncepciju i pristup izradi ritmova na samoj klavijaturi. Sjećam se stare G serije ... Danas Roland ima samo jedan nedostatak, nema više konja za utrku.
Morat ćeš se prilagoditi ... ili ponovo kupiti nekog Rolanda.

Kombinacija različitih mjera u varijacijama jest moguća ali Yamaha je (i to) nažalost riješila vrlo loše.
Međutim, ne vidim rrazloga za brigu, to je rješivo na sasvim jednostavan način. Samo treba razbiti predrasude i promijeniti uobičajen pristup baratanja klavijaturom.

S obzirom da je na ovoj temi u više navrata pričano o "problemu" različitog takta na varijacijama istog Styla, probat ću rješenje objasniti na jednom jednostavnom primjeru.
Napravimo dva Styla, jedan ima mjeru 7/8, a drugi ima mjeru 11/8. Oba imaju iste instrumente u partovima tako da se ne osjeti razlika u soundu kada s jednog pređemo na drugi. Za prelazak sa jednog ritma u drugi , tj. sa 7/8 na 11/8 koristimo Registracije i time rješavamo ovaj "veliki problem". Ne vidim nikakvih poteškoća osim što sada varijacije biramo na desnoj strani klavijature, tamo gdje su registracije. Jednostavno "shvatimo" da su nam dugmići od registracija u stvari varijacije. Na prve četiri registracije postavimo četiri varijacije od Styla 7/8, a na druge četiri od 11/8. Ovim praktički dobivamo jedan Style sa 8 varijacija. Koja to klavijatura ima?

Naravno, ovako možemo koristiti i više različitih mjera od ove dvije s primjera. Registracije pamte i pozicije fill-inova i ako su dobro posložene mogu u potpunosti "nadoknaditi" ono što ti treba i na što si navikao na starom Rolandu.
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
jtodorov (22.08.2015)
Star 09.09.2015, 16:24   #148
jtodorov
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 10.09.2013
Postovi: 138
Downloads: 877
Uploads: 2
Rekao HVALA: 83
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
jtodorov ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Imam nekoliko ritmova koje sam ja napravio na racunalu i kad ih uvedem u klavijaturu sve varijacije (INTRO, MAIN i FILL) sviraju dobro osim varijacije ENDING. Problem je u tome sto kad pritisnem taster ENDING vrlo brzo pocinje da se smanjuje tempo pesme. Na primer ako sve varijacije su svirali u tempo 170, kad krene varijacija ENDING tempo se smanjuje na 110 i tako svira do kraja.
Otvorio sam ritmove u XG WORKS ali tamo pise da je tempo isto u svih varijacija.
Da li neko sluti gde je problem?
jtodorov je offline   Reply With Quote
Star 09.09.2015, 16:42   #149
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.159
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Problem i može biti jedino u informacijama za tempo. Trebao bi to vidjeti i u XGWorksu, vjerojatno nisi gledao na pravom mjestu. On se nalazi na prvoj traci u području gdje se nalaze markeri ENDING.

Lakše i brže je to pogledati u MixMasteru, a možeš zaviriti i u samoj klavijaturi pod STYLE CREATOR > NOTE EDIT.
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
jtodorov (09.09.2015)
Star 09.09.2015, 18:27   #150
jtodorov
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 10.09.2013
Postovi: 138
Downloads: 877
Uploads: 2
Rekao HVALA: 83
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
jtodorov ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od casper Pokaži Post
Problem i može biti jedino u informacijama za tempo. Trebao bi to vidjeti i u XGWorksu, vjerojatno nisi gledao na pravom mjestu. On se nalazi na prvoj traci u području gdje se nalaze markeri ENDING.

Lakše i brže je to pogledati u MixMasteru, a možeš zaviriti i u samoj klavijaturi pod STYLE CREATOR > NOTE EDIT.
Hvala caspere na brzi odgovor.
Poslao sam jedan problematicni style.
Nazalost nisam jos resio problem, jer kad pustim ENDING 1 u XG works ili Mix maste tempo je uredu, ali na klavijaturi imam problem. Znaci na software pokazuje da je konstantno tempo u ENDING 1.
Interesantno je sto ponekad i na klavijaturi ritam radi kako treba a ponekad ne.
Stvarno je cudan problem
Fajlovi
File Type: rar Kao Moja Mati1.rar (5,7 KB, 11x skinuto)
jtodorov je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 15:25


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije