Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Solo (Workstation) > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 17.01.2012, 13:01   #161
MaxSmall
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 02.05.2006
Postovi: 9
Downloads: 132
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
MaxSmall befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Oprobo sam ga prosle sedmice. Klavijatura je Vhr !!! Ali vise za studio nego za live muziku !
MaxSmall je offline   Reply With Quote
Star 17.01.2012, 13:19   #162
mojkarma
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 14.04.2009
Mjesto: Varaždin, HR
Postovi: 217
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G8 + ARX03 BRASS
Interesi: glazba, paragliding
mojkarma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Kako može biti više za studio nego za live svirku kada ima i posebnu funkciju set liste koja je upravo pogodna za one koji sviraju uživo?
mojkarma je offline   Reply With Quote
Star 17.01.2012, 16:57   #163
milepsr
Odomaćeni član
 
milepsr's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.03.2007
Mjesto: Beograd
Godina: 37
Postovi: 600
Downloads: 3436
Uploads: 19
Rekao HVALA: 41
Zahvalili mu 73 puta u 69 Postova
Instrumenti: Korg PA3X
Interesi: Mene me zanima, gde ima da se kupi jevtina kavurma i cvarci...
milepsr ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Danas gledam klip na Youtube-u sa veselja nekog, lik svira Kronos-a, i kaci ga na miksetu putem jednog mono kabla...
__________________
Citat:
Originalno postovano od nikadvisekorg Pokaži Post
Ćiru i njegove drnjkalice na kup sa Mićom Nikolićem i ostalim iživljavatorima nad muzičkim instrumentima bi poslao u Kinu kod Japanaca da snimaju muzičke teme i pratnju za super mario i battle tanks.
milepsr je offline   Reply With Quote
Star 17.01.2012, 17:22   #164
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

To zasluzuje kaznu isto koliko i neki covjek sto mi rodjak pricao za njega da je od violine napravio gusle...
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 17.01.2012, 18:38   #165
mojkarma
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 14.04.2009
Mjesto: Varaždin, HR
Postovi: 217
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G8 + ARX03 BRASS
Interesi: glazba, paragliding
mojkarma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Svirati mono na koncertima je u pravilu pametnije nego svirati stereo.
mojkarma je offline   Reply With Quote
Star 17.01.2012, 18:58   #166
zdozic
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 16.08.2008
Postovi: 60
Downloads: 657
Uploads: 0
Rekao HVALA: 11
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: KORG PA600
zdozic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

E sta je sad bolje?Da li bi neko mogao da objasni za sve nas koji nismo svirali ni jedan kocert,a imamo u planu
zdozic je offline   Reply With Quote
Star 17.01.2012, 19:36   #167
mojkarma
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 14.04.2009
Mjesto: Varaždin, HR
Postovi: 217
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G8 + ARX03 BRASS
Interesi: glazba, paragliding
mojkarma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pa prije svega, velika večina zvukova u klavijaturi (onih solističkih) je ionako mono. Tu stereo dakle već sam po sebi ne donosi ništa.
Drugi problem je što se na koncertima ali još više na svirkama u manjim ili srednjim prostorima kutije razglasa razvlače po dvorani. Ili publika sjedi/stoji uz jedan zvučni stup. Rijetko kad je publika smještena optimalno u sredini između dva zvučnika odn. zvučnička stupa. I ako se svira stereo na način da se npr. jedan zvuk stavlja lijevo u panoramu ili desno u panoramu, onda publika ne čuje oba zvuka jednako dobro. Oni uz lijevi zvučnik neće uopće ili će jedva čuti zvuk koji je na klavijaturi isprogramiran i poslan u desni kanal. Još je gore s bubnjevima ili perkusijama ako se panorame slažu tako da tomovi idu od jednog kanala do drugog (od lijevog do desnog ili obratno). Opet oni koji stoje/sjede uz jedan zvučnik, neće čuti čitav prijelaz na bubnju jer neće čuti one tomove ili perkusije koje idu u desni kanal.
Stereo je lijepa stvar kad se kod kuće sjedi uz liniju i sluša glazba ili na slušalice. Ali na svirci uživo od nje nema nikakvog poboljšanja, odn. više štete nego koristi.
Zato je potpuno nebitno procjenjivati da li netko na Kronosu ide s monokablom u mikser ili izvodi nekakvu kvadrofoniju. Problem je isti bilo da se radi o Kronosu ili o M1.
mojkarma je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio mojkarma za ovaj koristan post:
zdozic (17.01.2012)
Star 18.01.2012, 03:20   #168
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od mojkarma Pokaži Post
Pa prije svega, velika večina zvukova u klavijaturi (onih solističkih) je ionako mono.
Odakle ti to pobogu si brate ? Skoro kompletan Kronosov sample content je sastavljen od stereo samplova. A i ta logika u vezi sa koncertima... i nije ti neka logika. Sto li to proizvodjaci uopste prave te sve stereo instrumente ? Bas su zaludni i blentavi a Boga mi i rasipnici, kad ugradjuju nesto sto ionako nema smisla i niko ne treba da koristi.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 18.01.2012, 10:59   #169
mojkarma
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 14.04.2009
Mjesto: Varaždin, HR
Postovi: 217
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G8 + ARX03 BRASS
Interesi: glazba, paragliding
mojkarma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@tranzit
Prvo, ja govorim o zvukovima, a ti o sample contentu. Dvije različite stvari. Kronosov zvuk kao konačni proizvod ne mora biti baziran na sample contentu nego može biti kreiran i u nekim od softverskih instrumenata koji su sastavni dio Kronosovog "engine"-a i koji nisu bazirani na semplovima (Polysix, MS-20, AL-1, MOD-7, STR-1).
Ali kad smo već kod sample contenta, onda tu ne trebamo ništa špekulirati nego lijepo odeš na korgovu stranicu i skineš si pdf pod nazivom voice name list. Ja to uvijek radim i pogledam što to neka nova klavijatura zvukovno nudi.
Odi na korg.com, potraži Kronos u ponudi proizvoda, odaberi Support&Downloads i na dnu ti je dokument koji navodi sve programe (zvukove, boje...) i sve multisemplove (sample content).
To preporučam svima da se ovdje ne natežemo u špekulacijama tko je od nas dvojice u pravu.
I sad kad pogledaš u tom dokumentu popis multisemplova, onda ti je prvi paket takozvani ROM. I tu ćeš lijepo vidjeti da je klavir jedini stereo semplirani multisample uz neke orkestralne postavke instrumenata (2Trumpets, Strings i sl.).
Solistički instrumenti (o kojima sam ja govorio) su mono. Nemaju oznaku -L ili -R. A koji bi smisao bio da se saxofon, flauta, harmonika, basgitara ili gajde sempliraju stereo????
U ostalim sample paketima su stereo poglavito klaviri (german grand, japanese grand) te bubnjevi. U ukupnom zbroju ostaje moja tvrdnja: ogromna večina semplova su mono.

I sada još jednom:
ja govorim o razlici u smislu korištenja stereo zvukova/semplova ovisno o tome da li ih koristimo za svirku uživo ili za snimanje u studiju. To je ogromna razlika. Smisao svirke uživo na razglas je da se bend uopće čuje. Tamo rijetko kada imaš prilike postaviti zvučnike optimalno za nekakvo "uživanje u stereu", nego postaviš zvučnike tako da ozvučiš cijelu dvoranu. A u to spadaju i nekakvi restorani i veći kafići koji nisu projektirani imajući u vidu optimalnu zvučnost. Pa postaviš jedan zvučnički stup uz bend da se i sam bend čuje, a onaj drugi stup možda razmjestiš 10 ili 20 metara dalje kako bi ozvučio neki kutak dvorane ili čak neku prostoriju koja je uz glavnu prostoriju. Govorim ovdje o tipskim prostorijama u kojima se sviraju svadbe, veselice i kojekakva čuda. Ne o profesionalnim koncertima u sportskim dvoranama.
Ja sam upravo svirao Novu godinu u velikoj dvorani restorana koja se zapravo sastoji od ukupno tri dvorane koje su međusobno spojene, a od kojih samo ona središnja dvorana uopće vidi pozornicu. Pa su postavili po jedan zvučnički stup u svaku od ovih dviju dvorana lijevo i desno, te dva zvučnička stupa uz samu binu u središnjoj dvorani. Dakle, dvije dvorane (one lijevo i desno od glavne) su imale samo jedan zvučnički stup.
I sada: kad bih ja u klavijaturi programirao svoje solo instrumente tako da bih ih stavljao u panorami lijevo ili desno, onda bi se dogodilo to, da bi jedna od ovih dviju dvorana iz zvučnika čula bend kako svira, ali ne bi čuli solo instrument, jer bi on svirao u onoj drugoj bočnoj dvorani.
Stvarno mi nije jasno zašto je to tako teško razumjeti. Isti se problem javlja i kada se svira na profesionalnim koncertima. Tu opet nekakav stereo čuju optimalno samo oni koji stoje/sjede u sredini neposredno ispred pozornice ili dosta udaljeno od nje. Svi oni pak koji sjede/stoje bočno uz jedan ili drugi razglasni stup, čuju najviše što dolazi iz tog stupa, a manje čuju što dolazi iz onog drugog stupa na suprotnoj strani.

Imaš jednu pjesmu od Beatles-a koja je snimljena u ranoj fazi eksperimentiranja sa stereom u kojoj je kompletan bubanj stavljen u jedan kanal, a solo vokal u drugi kanal. Pa sad zamisli kako bi ta pjesma zvučala kad bi ju pustio stereo na razglas u ovim uvjetima koje sam gore napisao. U dvorani u kojoj sam svirao, jedan dio bi čuo solo vokal, ali ne bi čuo bubnjeve, a druga dvorana bi čula bubnjeve ali ne i solo vokal.

Ajmo vidjeti kratko i što je sa stereo semplovima klavira i kako oni rade na koncertima na kojima nije zajamčena optimalna zvučnost (a u 99% slučajeva nije).
Stereo klavir se semplira tako da se postave dva mikrofona na klavir. Jedan snima s lijeve strane, a drugi s desne strane. I tako se dobe dva multisempla koji se kombiniraju zajedno u program i njihove se panorame postave za jedan sempl u lijevo, a za drugi u desno.
Onaj mikrofon koji snima s lijeve strane hvata najjače najdublje tonove na klaviru (koji su lijevo), a što se više sviraju visoki tonovi, njih mikrofon hvata sve slabije jer su te žice i udaljenije od mikrofona koji je postavljen na lijevoj strani klavira. Kod drugog mikrofona, onog na desnoj strani, je situacija obrnuta. On slabo hvata duboke tonove, a najbolje hvata visoke tonove koje proizvode žice na desnoj strani klavira, upravo tamo gdje se nalazi desni mikrofon.
Drugim riječima, kad se upare zajedno ta dva sempla, oni zvuče dobro i taj stereo snimak klavira ima svoju dubinu i lijepo zvuči. Ali svaki od ta dva sempla pojedinačno zvuči lošije od mono sempliranog klavira.
I na koncertima se sada događa isti problem. Oni koji stoje/sjede uz lijevi zvučnički stup će čuti iz klavijature najbolje lijevi sempl klavira. Čut će optimalno duboke tonove, ali one srednje slabije, a visoke tonove klavira nikako. Jer ove posljednje će najbolje reproducirati desni stup zvučnika.
Ako imaš klavijaturu koja ima stereo semplove klavira, pokušaj koristiti pojedinačni sempl -L ili -R i stavi ga u panorami na sredinu i prosviraj ga pa poslušaj kako zvuči. Zvuči plitko i šuplje. I to je ono što će ti čuti publika koja je najbliža uz zvučnik na koji ćeš u stereo slici poslati taj sempl.
Upravo zato mnoge klavijature imaju program (boju) koja se zove Mono Piano ili Mono Grand. A ona je upravo namijenjena sviranju u živo.
Dakle, ne da moja logika nije "neka", nego su to osnove i činjenice koje će ti reči svaki tonac koji radi i ozvučava koncerte.

Čemu onda uopće stereo semplovi u klavijaturi?
Pa zato što ta klavijatura služi i za snimanje u studiju. A kod studijskog snimanja stereo ima smisla jer je konačni proizvod pjesma koja će se slušati na stereo sistemima kod kuće, u autu ili na slušalice. A u tom su slučaju zvučnici udaljeni par centimetara jedan od drugog ili svega par metara i čovjek u pravilu čuje dobro tu stereo snimku bez gore navedenih nedostataka. A da ne spominjem kako se i u tom slučaju prije masteriranja snimke mora provesti provjera na stereo-mono kompatibilnost, što opet zna svaki studijski inženjer.

Ispričavam se na podužem postu, ali možda nekome ove informacije mogu koristiti. Niti je "stereo" zlatno tele kojem se treba bezuvjetno klanjati, niti je Kronos "zlatno tele" za koji bi bilo šteta koristiti samo jedan mono kabel. Kronos danas je daleko manja revolucija nego što je to bio primjerice M1 prije 24 godine. A na njemu nije bilo niti jednog stereo sempla i večina je svirala s jednim mono kabelom. A stereo je postojao i prije 24 godine. Za dvije godine Kronos će pojeftiniti, bit će ga rabljenih i možda će sve više ljudi u našem podneblju koristiti Kronos za svoje svirke. I koja je razlika hoćete li svoju sempliranu harmoniku koju danas svirate s Le-a s jednim kabelom koristiti sutra u Kronosu? Zvučat će isto, stavili vi jedan, dva ili šest kablova.
mojkarma je offline   Reply With Quote
Star 18.01.2012, 12:14   #170
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Svasta ti tu napisa a nista od toga ne stoji niti postoje ikakvi argumenti za sve to sto tvrdis. Presipanje iz supljeg u prazno, pa sve skupa nije zavrijedilo bilo kakav komentar. Sijalica je davno izmisljena a i topla voda takodje. Sto se tice sample contenta Kronosa, ne treba ja da idem na Korgovu stranicu niti da citam spiskove programa i multisamplova (tu svakako neces naci specifikaciju o stereo ili mono formatu), imam Kronos pred sobom pa mogu i da cujem. Nisi se ti ogradio samo na synthi sounde kada si pisao o toboznjoj opstoj mono tehnologiji instrumenata vec si pisao uopsteno. A to sto kazes da je razlog sto se instrumenti prave u stereo tehnici, njihova upotreba u studiju, to se vec granici sa nebulozom. Prvo, vrlo mali broj elektronskih hardver instrumenata se danas uopste i koristi u studijskom radu (izuzev nekoliko fenomenalnih vintage instrumenata koji su... avaj... mahom u mono tehnici) a drugo u studijskom radu se najveci dio sounda uzima sa najkvalitetnijih software instrumenata ciji su sample contenti i do stotinak GBa pa je najveci broj hardver workstationa prilicno smijesan u poredjenju sa njima. Nema potrebe da se trudis da objasnis nesto sto je utopija i sto se kosi sa zdravim razumom, badava trosis vrijeme i svoje ... a i nase.

Promijenjeno od tranzit (18.01.2012 u 12:16 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 11:55


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije