Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 19.02.2016, 15:24   #471
Sky Net
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 17.02.2015
Mjesto: Sarajevo
Postovi: 113
Downloads: 29
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5-SOLD, Yamaha Montage 6, Trans Audio Sound Module/Workstation, Yamaha CS1X, Korg N364
Sky Net ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Po ko zna koji put Casper - ja o klin, ti o plocu. Znam sta je PPF a sta je CPI. Nisam sacuvao PPF fajlove - moja greska. Nemogucnost pristupa CPI fajlu i export njega u YEM - Yamahina glupost. End of story.

@Milan$ Zvucna razlika, ako se izuzmu novi voice u T5 i par upotrebljivih audio ritmova - nikakva. Sredjen i balansiran T4 apsolutno ni u cemu nece zaostajati za T5 - provjereno. Ono gdje Tyros 4 DOMINIRA nad T5, objasniti cu ti sad.

Uradio si set bubnja na T5, slozio kod kuce kako ti mislis da je ok. Dosao na svirku, ispostavilo se da ti je KICK, tj sample kick-a malo preglasan. Znas sta mozes uraditi po tom pitanju na T5 u tom momentu? Jedino sjesti, prepraviti sve midi note u editoru na SVIM ritmovima, a posto si dosao na svirku, to otpada kao opcija. Ono sto zaista mozes, je kad se vratis kuci, otvoriti gluperdu zvanu YEM, smanjiti taj kick, spasiti promjenu, spasiti PPF fajl (sto ja nisam radio jel), exportovati CPI fajl, sacekati jedno 40 minuta da se to ubaci u klavijaturu i nadati se da ce to ovaj put biti ok. Ako ne bude, ceka te ista procedura iduci put. Znas kako je to bilo na T3? Otvorim drum, smanjim sample, spasim - zavrseno (samo primjer). Sama obrada u YEM-u nije niti brza, niti bolja od editinga u T3 ili T4. Tu se niti trebamo ubjedivati, niti mi neko treba govoriti je li to tako ili nije, prakticno ili ne, jer ocigledno nije. Imas mozak, i sam mozes zakljuciti koliko je YEM praktican. To ne znaci da ima nesto vise opcija u samom editoru T3 ili 4 - nema, to su bazne opcije za user sampling, i isto kao u YEM-u, daleko od neke hirurgije ili pravog editinga, ali je SVE u klaviajturi. A sama cinjenica, da sa T5, moras prvo to raditi na racunaru, onda cekati 20 minuta da se taj 1GB rama formatira (ma to je brze od svjetlosti) i onda cekati jos nekih 20 minuta da se to ubaci u klavijaturu je APSURD, koliko god to branio ili Casper ili bilo ko drugi. Da je pameti medju onima koji rade na razvoju Yamahinih aranzera, samo postojanje YEM-a bi bilo suvisno. Umjesto da je editor u T5 bolji nego na proslim modelima, da npr mozes pustiti ritam unutar editora dok radis (sto bi bilo normalno kao opcija, da CUJES TO STO RADIS na djelu) editor ni NE POSTOJI. Ustvari postoji, mozes smanjiti globalno farbu i promijeniti efekat i jos par gluposti, i to takvo pohraniti u folder na HDD, sto naravno nema veze sa editingom semplova unutar YEM-a i samog ram-a. Sto se mene tice - bolje 20 user bubnjeva i 128 custom voice cijoj obradi mozes pristupiti MOMENTALNO (T4) nego sve neograniceno, sa baratanjem tim materijalom kako sam vec opisao (T5). A i Tyros 4 ima flash ram, tako da nema cekanja pri paljenju. I glavno pitanje, vrijedi li Tyros 5 tolike razlike nadoplate u odnosu na T4 - ni pod razno. Sad ce Casper opet reci da sam subjektivan - jesam itekako. JA sam platio klavijaturu, JA na njoj sviram, JA sa njom radim, i JA sam sa radom na njoj j**an za sve pare - naravno da cu biti subjektivan. Dovoljno mi je godina u guzici, dovoljno sam vremena proveo sa klavijaturama i radom sa njima, da bih mogao razluciti sta je dobro a sta ne, i prakticno ili ne. Cisto da napomenem jel, posto ovdje ocigledno neko zna sve, a neko ispada da ne zna nista i postavlja se neki apsolutni odnos ucitelj/ucenik - ja znam sve, a ti mali sjedi jedan.
Imam odlicno pamcenje, tako da sam materijal vrlo ''brzo'' sredio nanovo (samo dva dana i dvije noci) i vratio ga. Moje vrijeme, tih mojih 7 ili 8 x 40 minuta se ne mogu vratiti, niti moje neprospavane noci. Nije problem materijala - problem je radu nad tim materijalom, u cemu je T5 apsolutno unazadjen. YEM je glup softver, nepotreban, nije detaljan, i u odnosu na konkurenciju, njegove opcije i citav pristup su za kinder-garden, a nikako za spravu od 3+ hiljade eura.
Da li je T5 dobra sprava? DA, svakako.
Zvuci li T5 auuu oo yeah wtf bolje od T4? Apsolutno NE.
Da li vrijedi tih para? NE.
Da li vrijedi prelaziti sa T4 na T5? Apsolutno NE.
Da li vrijedi preci sa T3 na T5? NE.
Vrijedi preci na T4, ukoliko se ima T3. I to vazi za ljude koji dosta rade na klavijaturama, i koji zele da su brzi u radu. Za one koji ce spakovati sve sa T3 ili T4, tj koji su sa tim zadovoljni - T5 je ok. Iako ni ne vidim zasto bi im trebao T5 ako se nista novo nece raditi. T4 je i vise nego odlican, pogotovo sada kad im je cijena ovoliko opala. A ukoliko se ima vremena napretek, ukoliko se kuci imaju monitori od par hiljada eura, ili citav razglas po mogucnosti, onda je T5 sasvim ok kao izbor. I naravno, ako se ima par hiljada eura vise, jer toliko je skuplji od T4.
Sky Net je offline   Reply With Quote
Star 19.02.2016, 15:38   #472
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ala si se ti raspisao.
Vidi se da si ljut na yamahu i jasno nam je da smatras taj Yem glupim... Ali sta to ima sa nama koji citamo ove tvoje frustracije (doduse do pola)?

Zasto lepo, kad vec nisi zadovoljan, ne prodas tyros 5, uzmes tyros 4 i da te Bog vidi?
Svakako si rekao da se vec isplatio, tako da ni tu neces uzgubiti a neces imati te "glupe" probleme...
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 19.02.2016, 15:41   #473
Sky Net
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 17.02.2015
Mjesto: Sarajevo
Postovi: 113
Downloads: 29
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5-SOLD, Yamaha Montage 6, Trans Audio Sound Module/Workstation, Yamaha CS1X, Korg N364
Sky Net ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Yamaha Tyros 5

Covjek pitao - ja objasnio. A tebi ako se ne citaju moji postovi, jednostavno ih ne citas.


Sent from my iPhone 6S using Tapatalk
__________________

Promijenjeno od Sky Net (19.02.2016 u 15:42 sati)
Sky Net je offline   Reply With Quote
Star 19.02.2016, 15:52   #474
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.165
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@sale_band - dobar prijedlog, evo, ja mu dajem svog Ty4 u zamjenu za Ty5, još su platit čevape i par rundi da ko ljudi popričamo nakon trampe

Citat:
Originalno postovano od Sky Net Pokaži Post

...Nisam sacuvao PPF fajlove - moja greska. ...
Amen.
casper je offline   Reply With Quote
Star 19.02.2016, 15:53   #475
Alen P
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Čakovec
Postovi: 657
Downloads: 381
Uploads: 6
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 70 puta u 68 Postova
Instrumenti: Tyros 4
Interesi: Muzika, religija
Alen P befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Alen P pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Dobro je. Post je dobar i konstruktivan. Nista nije savrseno, pa nije ni petica. Nesto moraju ostaviti i za sesticu, zar ne? :-)

Ne se svadjati. Sve je dobro, kolega sredio Enterpreise, uskoro ce sastaviti Terminatora, dobri duh uvijek prisutan da pomogne, i ja da malo zezam.
Alen P je offline   Reply With Quote
Star 19.02.2016, 16:55   #476
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.165
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nego šta, uvijek je dobro čuti mišljenja drugih. Ali pri tome treba uzeti u obzir njihova znanja, njihove potrebe i želje, prijašnja iskustva i ostale čimbenike koji određuju na koji će način opisati određeni instrument.

Sigurno je da Yamaha već sada ima dovoljno novog materijala za "šesticu" ali koliko čitam po stranim forumima, izgleda je nećemo vidjeti ove godine. Mislim da je osnovni razlog tome konkurencija koja spava duboki zimski san. A ako je suditi po "novoj bebi" pa4x, onda ćemo Ty6 dobiti u 2018.

Htio bih još malo savjetom pomoći @Milan$. Teško je uočiti soundovsku razliku između Ty4 i Ty5, pogotovo za onoga kome nije Ty4 u uhu. Nekada davno, dok nisam svirao Yamahu, meni je sve to bilo "isto". Danas itekako osjetim koliko je Ty5 moćniji. To ne znači da je on duplo bolji ali da se osjeti razlika po mojoj procijeni 20%, to je sigurno. I sada se postavlja dodatno pitanje, da li će tu razliku osjetiti gost i da li je takva kupovina opravdana u odnosu na cijenu? Kao što sam prije naglasio, u tome je jedini i odlučujući faktor pojedinac koji ulaže.
S obzirom da sada sviraš PA3x, moj bi ti savijet bio da ostaneš na toj klavijaturi. Ako baš želiš raditi promjenu, onda je Tyros5 pravilan izbor. Kupuješ novi instrument (Tyros4 ide samo polovan), dobivaš moderniji sound i imaš YEM kao odličan alat za obradu Packova. No moraš računati da uz to imaš i dodatne "probleme". Prelazak s Korga na Yamahu nije baš lagan zadatak. Neki dan sam bio s čovjekom koji je uzeo PSR970, a prije toga je imao Roland E50 s touch screenom. Veli mi, pa ja ću jednom probušiti ovaj ekran na 970, stalno mi prst leti prema njemu. Običan detalj koji govori da će ti trebati vrijeme za privikavanje u radu. Zato mislim da se još malo strpiš, osim ako te baš ne svrbi koja tisućica viška u novčaniku.
casper je offline   Reply With Quote
Star 19.02.2016, 17:00   #477
romario
Stvarno kod kuće
 
romario's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.12.2004
Mjesto: Vinkovci
Godina: 52
Postovi: 1.294
Downloads: 1936
Uploads: 8
Rekao HVALA: 113
Zahvalili mu 111 puta u 107 Postova
Instrumenti: cantus IV
romario befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
romario pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

@Sky Net- puno si napisao kolega ,puno .
I sa većinom se slažem s Tobom .
romario je offline   Reply With Quote
Star 19.02.2016, 17:01   #478
Sky Net
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 17.02.2015
Mjesto: Sarajevo
Postovi: 113
Downloads: 29
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5-SOLD, Yamaha Montage 6, Trans Audio Sound Module/Workstation, Yamaha CS1X, Korg N364
Sky Net ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Yamaha Tyros 5

Ako se iz mog zadnjeg ne moze shvatiti koliko je Yem "praktican i dobar" ne znam iz cega moze. A ko god je u mogucnosti, ja mu predlazem da uporedi ISTI materijal na T4 i na T5 na istom razglasu. Engine je isti, konvertori su isti. Nikakve razlike nema, a pogotovo tih imaginarnih 20%. Nekad su polovne stvari daleko bolji izbor, nazalost.


Sent from my iPhone 6S using Tapatalk
Dodato:
Nisam znao da kolega svira Pa3X. Onda tek mogu da mu preporucim da ne uzima T5, pogotovo ako je naucio da na Korgu sve radi "on the fly" - kao sto su zamjene elemenata bubnja u toku svirke, promjene modova unutar ritma i tome slicno. U odnosu na Korg Pa3X, baratanje s tim na Yamahi je jednako kamenom dobu. E sad da li ce poslusati mene, ili nekog drugog, to je sasvim druga stvar.


Sent from my iPhone 6S using Tapatalk
__________________

Promijenjeno od Sky Net (19.02.2016 u 17:19 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
Sky Net je offline   Reply With Quote
Star 19.02.2016, 17:43   #479
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.165
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ne mogu razumjeti tvoju tvrdoglavost. I sam si priznao da nisi pospremio backup na sigurno, a pitanje je uopće da li si ga uopće kreirao u postupku izrade packa.
Za taj propust nije kriv nitko osim tebe i ne vidim razloga zašto prigovaraš da YEM ne valja.

99% ljudi koji ovo čitaju nisu YEM nikada otvorili i zašto im plasirati neistine i dezinformacije. Varaš se kada kažeš za mene

Citat:
To sto si nasao stranicu u manualu, ne znaci da poznajes materijal niti tematiku, i uopste ne vidim potrebu da rasipas svoje "znanje" oko softvera sa kojim koliko ja znam, ni ne radis.
Radio sam sa YEM-om i tvrdim da se radi o odličnoj, pouzdanoj i preglednoj aplikaciji. Sve što je potrebno za rad s njom piše na 25 stranica pdf-a. Samo ih treba pročitati.

Ako i dalje misliš da Ty5 nije bolji za 20%, stoji moja ponuda za zamjenu. Dodam ti na onu čevape i pivu još koju stotku u "novcima".
casper je offline   Reply With Quote
Star 19.02.2016, 18:53   #480
Milan$
Stvarno kod kuće
 
Milan$'s Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2009
Postovi: 1.422
Downloads: 6415
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 89 puta u 83 Postova
Instrumenti: Pa5x
Milan$ befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Milan$ pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Pre svega hvala kolegi na isrpnom odgovoru...Drugo, Casper drug, mene ovo sto je kolega napisao u startu odbija od tyrosa 5...mislim istina cist bezobrazluk od yamahe, da tako osnovne stvari izostavi na klavijaturi koja kosta skoro 4000 evra...pa to je aranzer, osnovna namena jeste njegova ritam sekcija, a izostaviti najosnovnije, najednostavnije podesavanja jacine elemenata bubanja, stvarno cist bezobrazluk, za velike novce....i cemu to povezivanje s racunarom, u 2016 godini, na pragu nove tehnolosdke revolucije, toliko unazadjivanje za jedan aranzer iz top klase, koji kosta toliko para?ja bi ih razumeo da treba da se poveze s racunarom, pa da su imlementirali koji waves plugin, pa onda fina i detaljna podesavanja tako nekih kompleksnih stvbari, koje ce uticati na krajnji zvuk, pa u redu, to bi tako i trebalo da bude....ali povezati klavijaturu od 4000 evra sa racunarom samo da bi mogao da smanjis dobos ili kick.....mislim sta reci...sama pomisao me najezila...pa to u korgu ima od 2008 kad je izasao pa2...to su najsosnovnije stvari, jer je to kao sto rekoh aranzer, osnovna namena ritam sekcija, a oni ti uskratili njeno podesavanje...kao kad bi bubnjara nastelovao u jednoj sali, i onda mu zabranio pristup mixeru, nego tako kako si bio tu nastelovan tako ces u svakoj sali, pa kako zvuci... meni kao nekom ko nikad nije stavio ruke na nijedan tyros, dovoljno vec da pocnem polako da ga izostavljam iz daljeg izbora...ista i slicna koncepcija kao za rolandov workstation fantom...skoro sam pisao o tome...kolika peripetija da bi prebacio najobicniji multisempl iz jednog seta u drugi set...a jos kreiranje svog multisempla - ooo pa onda odvoji pola dana samo za to....isto preko tako slicnog softvera kao sto ima za tyors....jos zamisli oni taj softver naplacuju - cist bezobrazluk...sta drugo da gledam na jednom tako skupom aranzeru kad on osnovnu stvar u startu nema? meni se cesto desi, da kad kuci stelujem ritam, u sobi mi se sve cuje tako kako se cuje, pa mi onda dobos i cinele prejaki u odnosu na ostatak skecije, pa ih smanjim, i onda kad odem na svirku, nema ih, proguta ih ostatak mixa...ali tako sam cuo kuci, ovamo je drugacije, drugacija sala, diskoteka, ozvucenje, sta vwec, milion faktora, ali dobro, hvala bogu na pa3 mi je to dostupno na dva klika i odmah u sekundi dodam ili smanjim nesto i memorisem i sve to dok svirka traje, i to ne odvlaci uopste paznju, jer kazem, dostupno je na svega dva klika na ekran....a kod yamahe od 4000 evra, daj povezi ga s racunarom da mu pojacam malo dobos...a stancuju ih kao samsung S seriju, svake godine po jedan...da se ne izrazavam al moracu - zinulo im d*pe za pare...
Milan$ je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 17:22


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije