Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 12.03.2015, 00:44   #301
Sky Net
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 17.02.2015
Mjesto: Sarajevo
Postovi: 113
Downloads: 29
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5-SOLD, Yamaha Montage 6, Trans Audio Sound Module/Workstation, Yamaha CS1X, Korg N364
Sky Net ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Dobro je sto je materijal na hdd-u, lose je sto nema sinhronizaciju starta. Dobro. Ja imam lose iskustvo sa pravljenjem multipadova U klavijaturi na T3, imao sam taj isti problem sa sihnronizacijom. Moze li mi neko potvrditi da li postoji programcic u kom se moze externo praviti multi pad, a ne u samoj klavijaturi, kao sto imaju programi za half bar creation, razlicita tempa po varijaciji ili sl. U tom slucaju bi se taj audio materijal mogao sloziti unutar semplovane boje, i da se midijem trigeruju audio fraze iz te boje. Svakako planiram ici na veci ram, a ni tog materijala nece biti terabajt. Hvala na trudu tyros2.
__________________
Sky Net je offline   Reply With Quote
Star 12.03.2015, 01:04   #302
tyros2
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 25.10.2005
Mjesto: USA
Godina: 53
Postovi: 617
Downloads: 930
Uploads: 15
Rekao HVALA: 162
Zahvalili mu 114 puta u 108 Postova
Instrumenti: Yamaha psr A-5000
tyros2 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Za pravljenje multi pada od "Audio loopa" :npr. tarabuke ja koristim sledece programe:


Recycle
Wave lab
Style works
One man band

Tako sam naucio I nemjenjam naviku ali sam ubjedjen da postoji I nacin da se to uradi sa manje programa.

Postoje I programi za pravljenje multipada od Midi fajla i od style fajla,i ako malo odes u "pretragu" nacices ih.

Doduse uvjek postoji alternative zvana Dr Casper -ginekolog za Yamahu pa i on moze pomoci strucnijim savjetima ....

pozzz
tyros2 je offline   Reply With Quote
Star 12.03.2015, 01:19   #303
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.165
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

PadMaker-Midi i PadMaker by Michael Bedesem su dva programa namjenjena za izradu "klasičnih" Multipada.
Nemam posebnog iskustva sa Multipadom koji ima Audio podlogu. Meni je trebalo par komada pa sam ubacio sample i jednostavno ih pokrećem sa multipad gumbom. Oni ionako kod Ty4 nisu vezani uz tempo pa mi je to neupotrebljivo. Kod Ty5 je ta funkcija napredovala ali ne mogu ništa pametno reči jer JOŠ nemam klavijaturu.

Postoji jedna caka koju ljudi ne znaju, a vezana je uz pokretanje multipadova. Ako se drži pritisnut SELECT buton i odabere neki od 4 varijacije, dobivamo tkz. synhro start. To znači da će se multipad pokrenuti tek kada s lijevom rukom pritisnemo harmu. To se može upotrijebiti kada krećemo ispočetka s ritmom ili kada je već ritam u upotrebi (sredina pjesme). Za MIDI u multipadu vrijedi da kreće od prve dobe, a kod audio vrijedi da kreće od trenutka pritiska harme.
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
Sky Net (12.03.2015)
Star 12.03.2015, 02:00   #304
Sky Net
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 17.02.2015
Mjesto: Sarajevo
Postovi: 113
Downloads: 29
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5-SOLD, Yamaha Montage 6, Trans Audio Sound Module/Workstation, Yamaha CS1X, Korg N364
Sky Net ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Zdravo casper. U mom slucaju, nijedan user multi pad ne krece na prvu, to i jeste caka. Ima izvlakusa da se multipadovi stave u sinhro-start mod, ali tacnost njihovog pocetka opet zavisi KAD je akord pritisnut sto ih opet svrstava u dugmad visokog rizika. Na T3 sam ja te stvari odradjivao tako sto u neki od user/voice drum kitova ubacim semplove, i onda isprogramiram kada ce koji da svira unutar trake u ritmu. Ni na T5 koliko sam procitao nije nista bolja situacija, i tih 500GB HDD-a za pohranu audio materijala mi ne znace nista, jer cu umjesto audio multipadova morati ponovo praviti user setove sa semplovima, programirati ih u aranzmanu, biti u neku ruku ogranicen, zrtvovati jednu traku i koristiti RAM memoriju. Sve samo zbog toga sto T5 ne pamti cinjenicu da multi pad krece na prvu, makar ga pritisnuli na drugoj dobi, kao sto to radi sa svojim fabrickim multipadovima. Snimio sam video sa tom problematikom, cekam da se uploaduje. Cak i na stranim forumima ima rasprave o tome.
''Just be aware that only one audio Multipad can play at a time and there is no repeat function, nor synced to the beginning of the next measure when activated. You have to manually time when you want it to play. Another forum member has taken the initiative to try to get Yamaha to fix this in a future firmware update, so that you can have your audio Multipad start exactly on beat on the next measure of style play when activate''Iako ovo mogu istaci kao manu, jako se radujem svom T5, da to naglasim, da ne bih ispao hejter i spamer.
Sky Net je offline   Reply With Quote
Star 12.03.2015, 02:06   #305
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.165
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ako sam te dobro shvatio, ti govoriš o MULTIPAD-u kojem se u pozadini pokreće audio.
casper je offline   Reply With Quote
Star 12.03.2015, 02:13   #306
Sky Net
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 17.02.2015
Mjesto: Sarajevo
Postovi: 113
Downloads: 29
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 17 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5-SOLD, Yamaha Montage 6, Trans Audio Sound Module/Workstation, Yamaha CS1X, Korg N364
Sky Net ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Za T5 je pitanje u vezi audio multipadova, jer na T3 nijedan multi pad koji nije fabricki nema start vezan na prvu dobu. Nebitno da li se radi o najobicnijoj frazi koja je sa tonom piana, ili o uvedenom semplu pohranjenom u nekoj od user farbi, potpuno je isto, multi pad na T3 je u biti midi-triger, potpuno je isto svira li jedan ton koji pokrece sempl ili je neka midi fraza. Samim tim sto je user, on gubi tacnost first count start-a, i to je ocigledno sistemski tako. Probao sam sve softvere za mp koje si naveo, potpuno ista stvar, ako ne pogodim na prvu - ode sve, bilo u sinhro start modu ili pritiskom na dugme. Na T3 i nije neka steta. Steta je sto je isti problem ostao na petici, uz svu muku od saznanja da se materijal audio multipadova pohranjuje na hdd koji je ogroman.
@tyros2, ja za obradu i midi i audio materijala koristim Cubase 8 PRO, ali mi nista od toga ne rjesava navedeni problem sinhronizacije, koji je ukorijenjen negdje u Yamahinom sistemu.
Bilo bi super da se javi neko ko ima neki od premium packova koji ima svoje multi padove, iako sumnjam da ti placeni ne krecu tacno na ''prvu''.

Promijenjeno od Sky Net (12.03.2015 u 02:17 sati)
Sky Net je offline   Reply With Quote
Star 12.03.2015, 02:29   #307
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.165
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tako je, imaš pravo kada kažeš da se USER multipadovi ne ponašaju kao PRESET. Nisam se time posebno bavio pa na to nisam obratio pozornost.

Problem sigurno leži u samoj koncepciji Tyrosa, a ne u načinu izrade samog multipada. Da je tako dokazuje mali test koji sam upravo napravio, kopirao sam neki PRESET MULTIPAD-a u USER i on više nije "pametan" kao kad se nalazi na svom tvorničkom mjestu.
E JBG-a, nitko nije savršen
casper je offline   Reply With Quote
Star 12.03.2015, 10:26   #308
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 840
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja se izvinjavam unapred. Citam ovo i delimicno mi je jasno, dali se radi o midi multi padovima i audio multi padovima koja ja nemam. Ja sviram jos uvek T2 i imam neka kola uradjena u multi padovima. Posto nemam synhro start funkciju moram da podesim u multi padovima Repeat. Kada pustam ta kola moram paziti jedino da pritisnem taster MP malo pre prvog doba i sve radi odlicno, uvek mi krece na prvu.
dmmacak je offline   Reply With Quote
Star 12.03.2015, 11:10   #309
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.165
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kada pogledamo Ty2 i Ty5 iz perspektive USER Multipadova, nije se ništa bitno promijenilo. Ovdje govorimo upravo o tom što si napomenuo, ti moraš stisnuti MP neposredno prije prve dobe takta da bi solo/loop snimljen u MP svirao u taktu/mjeri. Isto tako ćeš morati raditi i kada jednom kupiš Ty5 (dao Bog ).

To nije slučaj kod tvornički postavljenih Multipadova, oni kreću s prvom dobom bez obzira kada ih aktivirao. Očekivalo se da će kod Ty5 takva karakteristika biti primjenjena i na USER MP što se na žalost nije dogodilo.

Sumnjam da će ovo "popraviti" s nekim od budućih upadetova. Moraju nešto ostaviti i za Ty6.
casper je offline   Reply With Quote
Star 12.03.2015, 12:12   #310
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 840
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

E sad mi je jasnije. Onda da cekam T6 .:-) Kad bi bio neki popust kao sto se desavalo sa ranijim modelima odmah bih izdvojio za T5, mislim da cu jos malo sacekati. U svakom slucaju hvala na zeljama. :-)
dmmacak je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 22:13


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije