Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Tehnike i teorija

Tehnike i teorija Usavršite Vašu tehniku!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 05.12.2012, 00:53   #1
KorgIS
Početnik forumacije!
 
KorgIS's Avatar
 
Registrovan/a dana: 30.11.2012
Postovi: 23
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
KorgIS ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Sviranje klavira uz pevanje

Nisam isao u ni u kakavu muzicku skolu, samouk sam, skidam po sluhu i imam malo nedoumica oko sviranja klavira. Naviko sam nekako da levom rukom razlazem akorde na odredjeni nacin, u zavisnosti od ritma, a desnom sviram solazu.. Ta solaza meni licno i pomaze jer me vodi kroz melodiju i omogucava mi manje gresaka pri pevanju, ali mnogi kazu da to ne bi trebalo da se svira a i gledajuci snimke na Youtube-u nailazio sam vecinom na klipove gde ukoliko je pesma sa pevanje pijanista svira samo harmoniju. Znam da je sviranje klavira citava nauka, i ocekujem odgovore tipa: "ne uci se sviranje klavira preko foruma", ali ajde da probam da dam primer pesme, ako bi mogo neko da mi kaze sta svira Petar Graso u sledecem linku (sta svira levom a sta desnom rukom):


Petar GraĹĄo - Utorak
You need to upgrade your Flash Player
KorgIS je offline   Reply With Quote
Star 05.12.2012, 09:37   #2
zukae
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 13.08.2010
Postovi: 249
Downloads: 251
Uploads: 5
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 58 puta u 51 Postova
zukae befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Budući da je klavijatura na klaviru u kontinuitetu, ustvari nema nekog razgraničenja između lijeve i desne ruke. U zavisnosti situacije može se svirati na nekoliko načina. Dole sam nabrojao nešto iz glave, nije knjiško znanje, i neka oficijelna klasifikacija:

1. Lijeva ruka akord (ritmički ili razlaganja) desna solo, tako valjda ti sviraš, a to se koristi nekad za solo sviranje, posebno u džezu.

2. Lijeva ruka bas, desna ruka akordi (uz odredjeni arpeđio i ritam), najčešće se uz to pjeva uz ubacivanje lickova i odgovora (melodijski prelaz) na klaviru između stihova itd. Tako Grašo pjeva na ovom snimku.

3. Ovu tehniku Grašo koristi za solo foršpil na snimku, često se koristi u klavirskim verzijama pop muzike. Lijevo bas, desna ruka akord i solo. E sad za ovo treba tehnika, jer desna ruka svira i melodiju i akorde obično treći četvrti prst svira melodiju a prvi i drugi prst ostatak akorda. Da malo pojasnim desna ruka svira akord koji je tako rotiran da najviši ton u akordu odgovara melodiji a onda dok se se drže prva dva tona ili drži sustain odsvira i dio melodije sa zadnja tri prsta, a onda ide novi akord ili rotacija sa novim dijelom melodije. Nekad se melodija svira čitavim akordima, slično tercama samo se ubaci još i kvinta.

4. Lijeva ruka bas potom skače desno za akord, a desna ruka svira melodiju, ovo je moguće samo za neke ritmične pjesme, obično se ne koristi u pop muzici.

5. Je najteži način Lijeva ruka proteže ili skače sa basa na desno da bi sa desnom rukom formirala akord i/ili arpeđio, a desna ruka svira ujedno i melodiju. Melodija sa pratnjom je poprilično bogata, a za to treba poprilično tehnike.

Grašo koristi tehniku pod br 2 i 3 i to su najpraktičnije metode. E kao što vidiš ima dosta skakanja ruku, sviranja melodije sa zadnja tri prsta, da bi to zvučalo iole normalno, treba ti sustain papučica. Pozdrav.
zukae je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio zukae za ovaj koristan post:
KorgIS (05.12.2012)
Star 05.12.2012, 13:59   #3
KorgIS
Početnik forumacije!
 
KorgIS's Avatar
 
Registrovan/a dana: 30.11.2012
Postovi: 23
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
KorgIS ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Trazio sam ovo po netu jedno vrme al slabo sam se snasao, hvala na odgovoru i na pomoci Zukae. Sad je lakse, znam u kom smeru takvo sviranje ide.
KorgIS je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 20:58


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije