Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Saveti za bolju svirku i bolji bakšiš

Saveti za bolju svirku i bolji bakšiš Svi želimo da zvučimo bolje, ni neka crkavica nije na odmet.

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 16.05.2008, 07:36   #11
kljucko
Vredan član društva
 
kljucko's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.09.2007
Postovi: 225
Downloads: 1072
Uploads: 10
Rekao HVALA: 2
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: G1000
Interesi: Sve sto je vezano za tehniku..
kljucko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Nisam klavijaturista sa temeljom,znaci nemam ni skolu niti bilo kakav kurs za taj instrument i zato ga mnogo koristim,mada mislim da je to jedna velika greska i jos jedna negativna stvar koja se pojavila pojavom aranzerskih klavijatura.
kljucko je offline   Reply With Quote
Star 16.05.2008, 08:38   #12
mpdzprod
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 05.05.2008
Postovi: 27
Downloads: 156
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
mpdzprod befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard ako smem i ja....

evo kolege ako smem i ja da dam svoj komentar,,

tesko harmonikasima koji ne poseduju na harmonici transpose..cini mi se to bi bila prava stvar izmisliti na harmonici jos i TRANSPOZU,heheehe,,,salim se...
znam jednog harmonikasa koi isto i pici klave covek je jako iskusan muzicar,taj nikad uzivotu nije pipnuo tu funkciju na klavi,a njegov komentar na to je bio.on do jedno vreme nije ni znao sta je transpoze,,zacudio se kad je to cudo od aranzera izaslo i uveliko se stiskalo na transP....
mada nije greh ako neko upotrebljuje trans,mislim nisu fabrike to dzaba izmislili.mislim da je to velika pomoc. cak i veliki muzicari koje necu bas da imenujem a siguran sam da ga upotrebljuju.

ja licno isto da priznam, koristim,,ako su one crne tipke u pitanju fis gis cis i bla bla,,ebga...ko ce sediti kuci i vezbati skale...kad se ima preca posla heheheh..


keyb.gif
mpdzprod je offline   Reply With Quote
Star 16.05.2008, 09:31   #13
daisa
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 31.01.2007
Mjesto: Kozarska Dubica
Godina: 44
Postovi: 221
Downloads: 615
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Instrumenti: Korg PA 800.Le,Z1
daisa befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
daisa pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

koristim
daisa je offline   Reply With Quote
Star 16.05.2008, 09:34   #14
Marco7
Stvarno kod kuće
 
Marco7's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.11.2005
Mjesto: Novi Pazar
Postovi: 1.898
Downloads: 1554
Uploads: 56
Rekao HVALA: 12
Zahvalili mu 158 puta u 125 Postova
Instrumenti: Korg Pa3xPro , Korg Tr . . .
Interesi: muzika
Marco7 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Marco7 pošalji poruku preko MSN messengera Marco7 pošalji poruku preko Yahoo! messengera
Standard ...

Koristim,mnogo mi lose ide iz F i iz B
__________________
Marco
Marco7 je offline   Reply With Quote
Star 16.05.2008, 09:45   #15
mr_eko
Ovaj baš voli da kuca
 
mr_eko's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.08.2006
Mjesto: Mostar BiH
Godina: 36
Postovi: 455
Downloads: 1194
Uploads: 6
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 6 puta u 6 Postova
Instrumenti: YAMAHA TYROS 5; Korg Extreme;
mr_eko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mr_eko pošalji poruku preko MSN messengera mr_eko pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

to je dobro pitanje....ja lično koristim kad saam sviram...ali u pola tona da olaksam pjevaču....ali me stid koristid transpozer ako je harmonikas sa mnom, jer nije fer da ja sviram iz A dura (-1) a on iz as dura......treba uvijek na to gledat....
__________________
Ko pjeva zlo nemisli
mr_eko je offline   Reply With Quote
Star 16.05.2008, 10:06   #16
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

TRANSPOZE...Majka i CAR onaj koji je to izmislio...Prvo zbog MIDI FAJLAŠA,jer većina midija je iz originalnih tonaliteta,i pazi kako bi jedan keksaroš razvalio glas pjevaču/pjevačici kad bi mu to pustio bez transpozi...Inače sam koristim transpoze više puta,premda kad dođem na harmoniku treba sa podsjetiti kako sad ova skala,kako sad ona...Sviranje po polutonskima skalama mi i nije neki problem (ne hvlim se ali sam muzički obrazovan),ali više mi prave problemi akordi...Znam ja njih držati kako treba,ali onako brzo promjeniti iz jednog u drugog---e to mi sjebe sistem,pa se radije krepnem Transpozi...Inače na harmonici je bass majka,sve na dohvatu ruke i lakše nego na sinthu...A što se tiče dugmetaraca---Njima je ionako svejedno,oni su majstori za sve moguće intonacije...Pozdrav!
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Star 16.05.2008, 11:41   #17
Millan
BANANOVAN na sopstveni zahtev!!!
 
Millan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.12.2004
Mjesto: Sabac
Postovi: 621
Downloads: 688
Uploads: 14
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 42 puta u 39 Postova
Millan befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Koristim, naravno!
Millan je offline   Reply With Quote
Star 16.05.2008, 12:30   #18
kljucko
Vredan član društva
 
kljucko's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.09.2007
Postovi: 225
Downloads: 1072
Uploads: 10
Rekao HVALA: 2
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: G1000
Interesi: Sve sto je vezano za tehniku..
kljucko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ma divota Naucis A i Amol i samo se drzis transpoze tipke
Jadna je muzika od izlaska aranzera
kljucko je offline   Reply With Quote
Star 16.05.2008, 12:58   #19
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

A, eto što da vam kažem. Na harmonici transpozera nema i zato sviram sve tonove u orginalu. E sad, neki mi leže ko prst i nokat, a neki mi ako dulje ne vježbam (što je u posljednje vrijeme često) zadaju probleme u 3PM. Pogotovo polutonovi. No kad sviram harmoniku ako mi ne leži poluton odmah kažem pjevaću da nek se korigira u cijeli ton oće li dić il spustit za pol tona, jer ako može iz polutona onda može otpjevat i iz čitavog tona.
Stoga za solaže na synthu nemam nekih velikih problema i u pravilu ne koristim transpozer, ali zbog hvatova lijeve ruke, često i usljed umora (kad mi se više nit neda svirat) koristim trasnpozer ali isključivo samo + ili - 1, no izbjegavam jer kad popijem zaboravim vratit na nulu pa iduću pjesmu zahebem tj počnem iz polutona , a onda me ostatak benda blijedo gleda u stilu, u koju si ti sad šumu ošo ???
Inače transpozer je zlatna stvar, olakšava posao, no ta tehnika je više pogodna za mlađe generacije koje će to naučit praksiranjem kvalitetno koristit. Stari panjevi kao ja bolje da se sad ne privikakavju prakticirati ovakove novotarije jer samo nam mogu više naštetit nego pomoć.
Sviram kako znam i hoču. Dok me raja traži svirat ću. Kad me više neče zvat (a doč će garant i taj dan) otić ću u penziju i svirat samo sebi za dušu. Nitko nije vječan. Muzičar je kao i nogometaš. Kad se materijal zamori, pozdravi se s njime. Ja sigurno neću više nikad svirat kao što sam rasturo (doslovce) prije deset godina. Nisam sad narcisoidan, al kad slušam il gledam svirku kako sam sviro prije deset godina i kako sviram danas, zapitam se "Bog te hebo, pa jesam li ja stvarno tako dobro nekad sviro, il si umišljam da sam sad toliko slab pa sam jako samokritičan. No svjestan sam da kao ekipa još uvijek dobivamo posao i svadbe na temelju stare slave. E da bi tu razinu održo, mislim da ću morati uskoro zaposlit mlađeg dobrog harmonikaša, a ja se povuč na "halfa" tj kljavu i počet koristit transpozer jer će mi kraj jako brzo doč.
__________________
u penziji !
kreso je offline   Reply With Quote
Star 16.05.2008, 16:28   #20
mixer
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

koristim....sto rece moj drug, imas auto sa klimom a vozis auto na +40C sa iskljucenom klimom....eto-to je transpoze
  Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
koristite, transpozer


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 22:11


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije