Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Saveti za bolju svirku i bolji bakšiš

Saveti za bolju svirku i bolji bakšiš Svi želimo da zvučimo bolje, ni neka crkavica nije na odmet.

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 04.04.2021, 15:30   #1
Markann
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 02.03.2021
Postovi: 10
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Markann ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Testiranje sluha

E vid'te ovako: Svi mi zivi kazu da sam talentovan za bubnjeve, i stvatno jeste tako, uz sve zivo uhvatim ritam. Meni su i deda, stric i otac svirali bubnjeve, mozda sam nasledio njihov talenat.

Problem: Poceo sam klavijaturu da sviram, i ne mogu da "skinem" nista, nekad ubodem da odsviram neki delic forspila, ali u vecini slucajeva ne mogu. Moje pitanje je: Da li postoji neka fora da se testira sluh, da li se moze svirati i bez talenta za muziku? Svi u fameliji muzicari, samo ja nista ne znam *ebem se.
Markann je offline   Reply With Quote
Star 06.04.2021, 07:38   #2
smuchac
Odomaćeni član
 
smuchac's Avatar
 
Registrovan/a dana: 12.06.2011
Mjesto: Korčula
Godina: 37
Postovi: 785
Downloads: 318
Uploads: 5
Rekao HVALA: 101
Zahvalili mu 145 puta u 140 Postova
Instrumenti: PSR S910,MOXF 6,PSR SX900
Interesi: Računala i glazba
smuchac ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ritam je jedno a sluh drugo. Izgleda da imaš "od Boga" samo ovo prvo. Ako dok svira neka pjesma a ti ne nabodeš ništa na klavijaturi onda nemaš sluha. To je neki grubi test. To bi trebalo da te netko sa sluhom posluša jer ono što ti misliš da je dobro, ne mora biti dobro.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Star 06.04.2021, 08:09   #3
Morison
Ovaj baš voli da kuca
 
Morison's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.02.2006
Mjesto: Svilajnac
Godina: 49
Postovi: 457
Downloads: 429
Uploads: 11
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 202 puta u 133 Postova
Instrumenti: Roland Arrangers / Roland Fr-4x
Morison befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ne mora da znaci. Pored sluha, potrebno je i iskustvo prilikom "skidanja" melodija.
Mozda je melodija prebrza, nemas iskustva gde je na klavijaturi ton koji juris, itd.
Preporucujem da posetis nekog nastavnika muzike radi testiranja.
Morison je offline   Reply With Quote
Star 06.04.2021, 14:13   #4
Markann
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 02.03.2021
Postovi: 10
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Markann ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hvala na pomoci. Da li biste mogli da mi preporucite neki lagani forspil, da probam da naucim po sluhu? Nesto kao npr "Zoko moja Zoko" sto nema puno trilera? Hvala na pomoci jos jednom, zivi bili.
Markann je offline   Reply With Quote
Star 06.04.2021, 19:10   #5
smuchac
Odomaćeni član
 
smuchac's Avatar
 
Registrovan/a dana: 12.06.2011
Mjesto: Korčula
Godina: 37
Postovi: 785
Downloads: 318
Uploads: 5
Rekao HVALA: 101
Zahvalili mu 145 puta u 140 Postova
Instrumenti: PSR S910,MOXF 6,PSR SX900
Interesi: Računala i glazba
smuchac ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Počni s jednostavnijim stvarima.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Star 07.04.2021, 07:43   #6
Morison
Ovaj baš voli da kuca
 
Morison's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.02.2006
Mjesto: Svilajnac
Godina: 49
Postovi: 457
Downloads: 429
Uploads: 11
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 202 puta u 133 Postova
Instrumenti: Roland Arrangers / Roland Fr-4x
Morison befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Za pocetak treba skidati jednostavniju melodiju od forspila.
Na primer, skidaj melodiju pevanja neke jednostavne pesme. Ako to mozes da skines tacno, mozes kasnije sve da postignes vezbanjem (kako budes bio iskusniji). To bi znacilo da imas sluha.
Ako bih vec morao da dam primer, skidaj recimo melodiju pevanja u pesmi "Ko te ima, taj te nema". Skidas deo po deo, stih po stih. Cak i ako to ne ide, ima programa za usporavanje, kako bi celu situaciju slusanja dodatno razlozio. Na kraju, mozes nam telefonom usnimiti sta si skinuo, da preslusamo i analiziramo.
Ako uspesno "poskidas" ovako desetine pesama, polako kreces na komplikovanije zadatke(forspile). To bi bio neki put.
Morison je offline   Reply With Quote
Star 08.04.2021, 14:55   #7
Markann
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 02.03.2021
Postovi: 10
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Markann ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Eh ovako. Prvo zelim da se zahvalim na savetima, u poslednje vreme je tesko naci nekoga ko zeli da izdvoji vreme i pomogne nekom bezuslovno i da ne trazi nista zauzvrat, nekome koga ni ne poznaje. Sto se tice sviranja: Seo sam, i potrudio sam se da skinem forspil "Saban Saulic Zal" Trebalo mi je oko pola sata, sto je, verujem, jako lose, ali ovo prvi put radim, a sviram jako malo vremena. Iskren da budem, nije bilo tesko koliko sam mislio, nisam se mucio, ovaj poslednji deo sam iz prvog puta uspeo da odsviram. Evo video, pa ako neko zeli da pogleda i analizira, samo ako moze da bude 100% iskren, ako nije dobro, nije, sta sad...Meni zvuci. Preslusao sam par puta, i vidim da moze da se ubaci jos poneki triler,sad ne znam, vi recite. I da, nadam se da nije problem sto nisam snimao i ruku, ako bude potrebno, snimicu i to...Evo snimak https://youtu.be/oUEL-zDvNSQ
Markann je offline   Reply With Quote
Star 09.04.2021, 07:47   #8
smuchac
Odomaćeni član
 
smuchac's Avatar
 
Registrovan/a dana: 12.06.2011
Mjesto: Korčula
Godina: 37
Postovi: 785
Downloads: 318
Uploads: 5
Rekao HVALA: 101
Zahvalili mu 145 puta u 140 Postova
Instrumenti: PSR S910,MOXF 6,PSR SX900
Interesi: Računala i glazba
smuchac ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Fali toga. 5 tonova prije kraja si omašio pola tona. Za pola sata,bez uvrede,mršavo...
Pokušaj s nekim da te pokrene jer samome ti neće ići glatko. Već se vidi da su neki tonovi koji su u tvome uhu točni zapravo netočni. Sretno!

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Star 09.04.2021, 08:38   #9
Morison
Ovaj baš voli da kuca
 
Morison's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.02.2006
Mjesto: Svilajnac
Godina: 49
Postovi: 457
Downloads: 429
Uploads: 11
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 202 puta u 133 Postova
Instrumenti: Roland Arrangers / Roland Fr-4x
Morison befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Da, ima omasenih tonova, ali ima i dosta pogodjenih. Sto opet nista ne mora da znaci.
Posto je melodija odsvirana u terci, izgleda da te to buni (ima dva glasa a ti skidas donju tercu) pokusaj jos jednu numeru da nam odsviras.
Takodje, kada vec snimas, snimi i sebe kako pevas melodiju neke jednostavne pesme. Na testiranju dece prvo sto radimo jeste ponavljanje ritmickih fraza i pevanje jednostavnih melodija, te sviranje tona po tona na klaviru od strane nastavnika, a ucenik treba da pevanjem ponovi odsviran ton. Sve dalje je vezba, iskustvo...
Morison je offline   Reply With Quote
Star 09.04.2021, 12:32   #10
Markann
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 02.03.2021
Postovi: 10
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Markann ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ma kakva uvreda, i trazio sam da se iskreno kaze, i hvala na tome. Cujem i ja da ovde fali dosta toga, ali ne cujem da sam omasio nesto, meni zvuci ali ocigledno sam se zeznuo. Da, melodija je u terci, i to mi je malo stvaralo probleme, plus sto je koriscna tamburica, pa je teze razlikovati tonove od, lupam, ciste harmonike. Da ja Vama ne bih oduzimao vreme, najbolje je da ja nastavim da ucim, da skidam tako te jednostavnije melodije, pa za mesec dana da se javim, pa ako ne bude napretka, onda nista. Vama jos jednom hvala sto ste izdvojili vreme da pomognete. Svako dobro i sve najbolje
Markann je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 17:41


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije