Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 18.03.2013, 20:58   #1
Vux
Vredan član društva
 
Vux's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.10.2012
Mjesto: Las Vegas, Nevada
Godina: 31
Postovi: 279
Downloads: 83
Uploads: 12
Rekao HVALA: 31
Zahvalili mu 41 puta u 40 Postova
Instrumenti: Korg PA3X-76
Interesi: IT
Vux ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Pa500 pravljenje terci

Ja se izvinjavam ako postoji tema, ja sam tražio i nisam je mogao naći, ako ima neka mi neko ostavi link. Ako nema pitanje je sledeće:
Kako da napravim terce na pa500? Najjednostavniji način? Hvala
Vux je offline   Reply With Quote
Star 18.03.2013, 21:34   #2
zukae
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 13.08.2010
Postovi: 249
Downloads: 251
Uploads: 5
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 58 puta u 51 Postova
zukae befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Tema je više puta obrađivana na forumu, ali je to razbacano po raznoraznim temama o pa800 i svako je imao nešto da kaže a na kraju treba čitati mjesec dana pa da se pohvata kako i šta. Ako te moderatori ne obrišu (jer je tema naširoko raspravljena na forumu) napravit ću ovdje tutorial pa da bude na jednom mjestu sve rečeno.
zukae je offline   Reply With Quote
Star 18.03.2013, 21:35   #3
Vux
Vredan član društva
 
Vux's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.10.2012
Mjesto: Las Vegas, Nevada
Godina: 31
Postovi: 279
Downloads: 83
Uploads: 12
Rekao HVALA: 31
Zahvalili mu 41 puta u 40 Postova
Instrumenti: Korg PA3X-76
Interesi: IT
Vux ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ajde molim te ako znaš... I zamolio bih moderatore da ne obrišu jer stvarno nema jasna tema što se tiče terci za pa500, sve nešto okolišaju u temama o pa800, hvala unapred

Promijenjeno od Dell (18.03.2013 u 23:03 sati)
Vux je offline   Reply With Quote
Star 18.03.2013, 23:18   #4
zukae
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 13.08.2010
Postovi: 249
Downloads: 251
Uploads: 5
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 58 puta u 51 Postova
zukae befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Terce za Pa500/Pa600/Pa800.
Postoji nekoliko načina da se naprave terce na pa500
1. Ensemble terce
2. Oscilatorske terce
3. User scale terce
Na Pa800 je moguće napraviti i drumkit terce, što pa500 ne može.

Od svih načina pravljena terci ovdje će biti opisane user scale terce, jer imaju najmanje ograničenja. Ograničenja postoje naravno i sa user scale tercama. Tako im ne radi legato, ne radi pitch bender. Ove probleme rješava oscilatorska terca pa neki muzičari preferiraju njih, ipak nisu ni one bez mane jer treba puno user programa da se naprave, ne mogu se transponovati.

Procedura za user scale terce (gornja terca):
Potrebni su nam dva tona. Osnovni ton mora biti fiksiran tako da na njega ne utiče user scale, i drugi ton koji pravi tercu transponuje se za +3 (mala terca).
1. Osnovni ton- u sound modu izabrati recimo harmoniku, potom otići na menu->pitch i tamo uključiti fixed scale za sve tonske oscilatore (ovim smo napravili da na ovu boju ne utiče user scala, a samim tim ne radi ni legato i pitch bender). Oscilatori koji nisu tonski kao key of, key on nisu bitni. Sada snimiti program kao recimo Harmonika fixed
2. Transponovani ton pravimo isto u sound modu, uzmemo željeni instrument i sve tonske oscilatore transponujemo za +3. Možemo preskočiti netonske oscilatore (key of key on). Ovdje ne diramo opciju fixed scale (ostaje isključena) tako da user scale može da utiče na ovu boju. Snimimo boju kao Harmonika +3.

Imamo sada dvije boje. Prebacujemo se u style play i tu pravimo performansu. Na upper 1 stavljamo recimo osnovni ton Harmonika fixed, a na upper 2 Harmonika +3.

Sada je glavni dio pravljenje malih i velikih terci, a to radimo sa user scale, idemo na subscale tab i tu mijenjamo scale na user. Sada stavljamo +99 tune na dirke na kojima je potrebna velika terca, a za malu tercu ostavljamo na 0. Za Cdur/Amol. +99 stavljamo na tonove: C, C#, F, F#, G, G#. Snimimo performansu kao Cdur/Amol. Za ostale tonalitete mjenja se "key" iz C u željeni tonalitet.
Ja imam običaj da ostavim sve u key C, a da onda odsviram ručno pjesmu i vidim gdje su velike i male terce i onda direktno postavim +99 gdje je potrebna velika terca, onda to snimim u songbook za datu pjesmu. Pogotovo korisno koristiti songbook ako u pjesmi dođe do promjene modaliteta pa na STS1 imamo gornju tercu na STS2 donju tercu, na STS3 drugačiji modalitet terce.

Donja terca postupak je isti, možemo iskoristi Harmonika fixed za osnovni ton, a pravimo još jednu boju transponovanu za -3 (donja mala terca). Veliku tercu pravimo u user scale postavljajući detune na -99 na odgovarajuće dirke.

Mali trik:Još veća fleksibilnost se može dobiti ako se drugi ton transponuje za -4 polutona (velika terca), pa se onda može dobiti sa user skalom i mala terca i kvarta (+99 -99), a ova kvarta se koristi na prvom tonu u nekim narodnim kolima.

Pozdrav.

Promijenjeno od zukae (18.03.2013 u 23:21 sati)
zukae je offline   Reply With Quote
Ćlan 3 Vam se zahvalio, zukae, za koristan post:
bking87 (07.11.2013), veselinovicvs (15.03.2015), Vux (18.03.2013)
Star 18.03.2013, 23:28   #5
Vux
Vredan član društva
 
Vux's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.10.2012
Mjesto: Las Vegas, Nevada
Godina: 31
Postovi: 279
Downloads: 83
Uploads: 12
Rekao HVALA: 31
Zahvalili mu 41 puta u 40 Postova
Instrumenti: Korg PA3X-76
Interesi: IT
Vux ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

E samo još jedno pitanje, šta je to FIKSIRAN ton?
Vux je offline   Reply With Quote
Star 18.03.2013, 23:30   #6
zukae
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 13.08.2010
Postovi: 249
Downloads: 251
Uploads: 5
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 58 puta u 51 Postova
zukae befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pa piše gore, uključi se fixed scale i onda na njega ne utiče user skala.
zukae je offline   Reply With Quote
Star 18.03.2013, 23:40   #7
Vux
Vredan član društva
 
Vux's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.10.2012
Mjesto: Las Vegas, Nevada
Godina: 31
Postovi: 279
Downloads: 83
Uploads: 12
Rekao HVALA: 31
Zahvalili mu 41 puta u 40 Postova
Instrumenti: Korg PA3X-76
Interesi: IT
Vux ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Aha, ok, hvala ti kolega, sutra ću isprobati ovo jer mi je više muka od klavijature danas, nisam je gasio 12 sati
Dodato:
E kolega, radi sve, hvala na objašnjenu, malo sam se namučio ali sam shvatio sve... Samo bih dodao da treba u keyboard ensemble treba namestiti ensemble trk assign na OFF, NORMAL, OFF

Promijenjeno od Vux (19.03.2013 u 15:06 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
Vux je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2013, 02:35   #8
itchy2005
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 25.08.2008
Postovi: 12
Downloads: 37
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
itchy2005 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Joooooj, podigo zvuk u novi dimenziju! puno puno hvala! terce su zakon! islo sve bez problema i vrlo dobro objasnjeno.
itchy2005 je offline   Reply With Quote
Star 26.08.2013, 14:14   #9
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

2. Transponovani ton pravimo isto u sound modu, uzmemo željeni instrument i sve tonske oscilatore transponujemo za +3. Možemo preskočiti netonske oscilatore (key of key on). Ovdje ne diramo opciju fixed scale (ostaje isključena) tako da user scale može da utiče na ovu boju. Snimimo boju kao Harmonika +3.

Ovo mi nije jasno kad izaberem transponovoani ton koji hocu i kad trebam kao sto ovdje pise sve tonske oscilatore da transponujem na +3 ne znam da nadjem.Da li kad odem u Menü Pith je to isto tamo?Ako je tamo onda na Pa 600 ima samo jedan oscilator koliko se ja razumijem u to kad je na Normal.Da li tu osrtaje Normal ili trebam isto prebaciti na fixed skale i gdje se to transponuje?Najbolje aako neko moze postaviti i slike kako se to radi.

Jos nesto.Kako da na ovaj nacin napravim i orijentalne terce posto mi isto trebaju?
zeljko je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio zeljko za ovaj koristan post:
bking87 (10.01.2014)
Star 26.08.2013, 14:38   #10
Ace
White Noise
 
Ace's Avatar
 
Registrovan/a dana: 20.08.2009
Mjesto: Skopje, Makedonija
Godina: 33
Postovi: 1.693
Downloads: 1229
Uploads: 32
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 367 puta u 330 Postova
Instrumenti: Korg
Interesi: Muzika, Informatika, Matematika, Fizika, Elektronika...
Ace ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Za boja koja svira primarni ton samo uradis Fixed scale i memorises (Menu - Pitch - Fixed scale).
Za boja koja svira terca fixed scale ne diras vec samo ides Menu - Basic, izaberes drugu stranu i tu imas sa desne strane oscilatore da biras a dole transpose. Transponiraj sve tonske oscilatore na +3. Tonske se misli na one koje sviraju melodiju, klapne na harmoniku nema da transponiras naravno.
Ace je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Ace za ovaj koristan post:
zeljko (26.08.2013)
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 15:52


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije