Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 01.05.2015, 20:59   #21
efe
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 23.02.2011
Postovi: 86
Downloads: 63
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
efe befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Hajde ljudi da malo pomognete ovo sa laptopom,ili da otvorimo novu temu laptop i korg,upustva,kako spojiti,koje su prednosti,zasto se koristi,...
Dodato:
Mene posebno zanima ovo sto kolega kaze da laptop moze potpuno zamijeniti modul(ako sam dobro razumio),to mi stvarno predstavlja naucnu fantastiku,pa ako moze da se malo poprica o tome i da se nama laicima priblizi.Lp

Promijenjeno od efe (01.05.2015 u 21:05 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
efe je offline   Reply With Quote
Star 02.05.2015, 01:01   #22
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nije to nikakva naucna fantastika, vec najnormalnija stvarnost i trenutno tehnolosko stanje. U zavisnosti od toga kakvim laptopom raspolazes, to jest kakva je njegova performansa i resursi, moguce je upotrijebiti ga za manje ili vece projekte, odnosno kao manji ili veci Sound Modul, naravno uz jednu pristojnu audio kartu (nista posebno skupo). Postoje vec gotovi proizvodi u vidu software workstationa koji su kvalitetom sounda daleko iznad jednog Tyrosa 2, Tyrosa 5 ili korga PA800 ili PA3X itd... Naravno, da se ovo ne moze dobiti badava, to jest imati profesionalni sound na veoma visokom kvalittivnom nivou a da to nema i svoju adekvatnu cijenu. Sam proces je vrlo jednostavan, treba dakle imati jedan pristojan laptop iz novije generacije, zatim isto tako pristojnu USB audio kartu sa Midi portom reda cijene od 150 do 200 eura (za bas visi kvaltet) i na kraju jedan od software Sound Enginea. Ovo je vec dovoljno da bi od jednog laptopa napravili Sound Modul.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 02.05.2015, 01:07   #23
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
Moguce je bez ikakvih problema, a kod Tyrosa treba u globalu da deblokiras Transpoze transmit i receive (out i in) i sve ce biti uredu. Za istovremeno transponiranje oba instrumenta sa jednog, potreban ti je kao prvo laptop, a onda i jedan od Midi Processing programa, kao sto je recimo MidiOx ili Cantabile itd... MidiOx je besplatan a i sasvim dovoljan za ovu rabotu, tako da bih ti preporucio bas njega.
Da je neko drugi napisao ovaj post bio bih spreman da se opkladim da to ne moze. Sve sto sam mogao sam probao i nikad nisam uspeo da dobijem transpoze na Tyrosu. MidiOx mi je dosta kompleksan program i nije mi jasno kako bi sa njime uspeo u realnom vremenu da transponujem obe klavijature. Npr da mi taster za +,- transpoze bude neki od tastera na laptopu. Dali je to uopste moguce? Mislim da bi mnogi ( i ja isto) bili spremni i da plate za tako nesto.
dmmacak je offline   Reply With Quote
Star 02.05.2015, 03:25   #24
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Poznato mi je da bi se ljudi kladili za mnoge stvari koje se mogu vrlo lako odraditi ali nisu sami imali priliku da se pozabave time, pa im to onda izgleda komplikovano ili nemoguce.

Moguce je i to veoma lako, bas uz pomoc MidiOx-a. MidiOx se podigne, aktivira se jedan Midi In Port i jedan Midi Out Port, a onda se nacini nekoliko Stringova koji ce manipulirati Midi podacima koji se krecu izmedju Tyrosa i Tritona TR. Moguce je napraviti da sounde sa TR-a mijenjas na Tyrosu, tako da te sounde i sviras na Tyrosovoj klavijaturi ukoliko ti ona vise odgovara nego ona na TR-u. U tom slucaju, ukoliko na primjer radis sa Combijima na TR-u, onda u globalu treba podesiti da PCG naredbe mijenjaju Combije a ne Sound Programe. Stringovi u MidiOx-u koje sam pomenuo su sve sto treba uraditi da bi funkcionirala Transpose funkcija ali recimo i izbor Combija na Korg TR-u preko izbora Sound Programa na jednom od Right Voicea Tyosa 2, zatim i reguliranje Levela sounda sa TR-a, pa Panoramu i jos par ostalih parametara jer se tu radi o Midi standardu koji razumiju i jedan i drugi instrument na isti nacin. Dakle, summa summarum, ti ne moras ni da pipnes Triton TR, ako napravis konfiguraciju kako treba jer ces sve komande slati sa Tyrosa 2. Zrtvovat ces za sound sa TR-a jedan od Right sounda, recimo R3, kojem ces u Midi podesavanjima dodijeliti da salje Midi podatke extern, sto znaci da taj R3 vise nema nikakve veze sa internim soundima Tyrosa 2. Ovdje sam ti samo kratko nabrojao i predocio sta je sve moguce uraditi koristeci jedan najobicniji Laptop, a reci cu ti i jos jednu vrlo radosnu vijest za tebe, to jest, da ovim Midi Processing programom mozes slati podatke i o tercama za preostala dva Right Voicea Tyrosa 2, pa cak i za TR, mada to njemu nije neophorno jer ima svoje User Scale po kojima gradi terce. Dakle, sve ovo, pa i jos puno, puno toga je moguce uraditi samo sa jednim Laptopom i Midi Processing programom na njemu. Onaj istovremeni Transpoze je zaista najmanji problem. Samo radi informacije, moguce je cak, na Tyrosu 2 imati recimo 8 ili 10 razlicitih sounda istovremeno umjesto ona fabricka 3 (R1, R2 i R3) i za svih tih 8 ili 10 imati mogucnost kontrole Levela, Panorame, Efekata, Attacka, Release Time, Brightnes, Resonanc, Portamento itd... itd... i to za svaki od sounda posebno.

Problematicno je, sto je nemoguce objasniti nekome ko se time nije bavio detaljnije, nacin na koji to treba uraditi jer se radi o stotine parametara koje je potrebno upisati u Midi Processing program na Laptopu. Na kraju se spoje Midi kablovima Tyros 2, Laptop i Triton TR i... sve to funkcionira kako si htio, odnosno zamislio. Materija je veoma kompleksna, pa mogu reci i komplikovana, te ovdje jednostavno mora strucnjak da zavrne rukave. Imaj na umu da je ogroman broj stvari moguce uraditi, pa mozda je bolje reci, moguce je sve sto bi jedan muzicar mogao da pozeli da ima u jednom Setupu, sastavljenom od Tyrosa 2 i Korg Tritona TR !!! Zato ne dvoumi i ne sumnjaj, ovo nije nikakva naucna fantastika, niti nekakav moj hir da se zabavim pisuci vam bajke. Potreban ti je jedan Midi Interface za laptop preko kojeg ce sve to moci da se poveze, program je ionako besplatan (MidiOx), tako da sve u svemu, imao bi troskove jedino oko pomenutog strucnjaka za njegov rad.
tranzit je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, tranzit, za koristan post:
dmmacak (02.05.2015), Yo-L-Kan (02.05.2015)
Star 03.05.2015, 01:45   #25
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ovako nesto slicno i radim i to povezujem sa obicnim midi kablom direktno dve klavijature. Iz T2 Out u In na Korgu. R3 mi koristi za sviranje boja sa Tr i ukljucujem ga po potrebi. A boje koje mi najvise trebaju menjam preko songova na Tyrosu. Napravio sam songove koji sadrze samo program change poruke i tako mi je preglednije i jednostavnije da menjam programe na Tr-u.
Ja sam zainteresovan i hocu da platim za ta podesavanja, e sad pitanje je dali mozete vi to da odradite, ili znate nekog ko bih to uradio, i koliko bi ti kostalo.
dmmacak je offline   Reply With Quote
Star 03.05.2015, 02:36   #26
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Naravno da mogu napraviti bilo kakav setup za tvoje instrumente i ne samo kada se radi o Transpoze, vec i o daleko, daleko kompleksinijim zadacima.
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 01:10


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije