Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Slobodna zona > Sport

Sport U zdravom telu zdrav duh, uh...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 02.01.2019, 17:23   #1
draganost
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 22.11.2009
Mjesto: Beograd
Postovi: 18
Downloads: 4
Uploads: 17
Rekao HVALA: 9
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg Pa500
Interesi: Sport, priroda, muzika.
draganost befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
draganost pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard Trčanje - polumaraton i maraton

Pozdrav svima. Ima li neko od muzičara ko voli da trče i da je učestvovao na nekom polumaratonu ili maratonu? Kako se pripremate u zimskom periodu i šta planirate za ovu godinu, koja mesta?
draganost je offline   Reply With Quote
Star 03.01.2019, 10:08   #2
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Otrčao Mostar Halfmarathon 2017. godine i pritom prije mislim na to da sam ga završio nego konkretno otrčao U ta doba sam na svojih 190 cm visine imao oko 93 kg i redovno sam vikendom pio i pušio na svirkama, ali održavao sam se trčanjem. Taj polumaraton sam dobro počeo i odlično sam se osjećao do nekog 17-og kilometra, e onda su počeli problemi izazvani mojom samom konstitucijom, odnosno visinom, a naročito težinom u to doba. Naime počeli su me boljeti zglobovi ispod kuka, negdje na spoju bedrene kosti i kuka. To je bilo neizdržljivo tako da sam preostala 4 kilometra malo odhodao, malo odtrčao, e sad kako sam odjednom prekinuo ritam trčanja, počeli su bili i grčevi u listovima. Stigao sam na cilj sa nekim vremenom otprilike 2 sata i 20 minuta.
Kasnije konzultirajući se sa kolegama sportistima, dosta njih mi je reklo da te duge pruge uopće nisu za mene s obzirom na moju konstituciju, sa čime bih se jako složio. Mnogo sam bolji u šprintu, 100 metara izvučem za nekih 11.58 sekundi. Sad sam sebi skroz optimizirao prehranu, izbacio slatko totalno, imam oko 81-82 kg, poprilično sam tjelesno aktivan, ali nešto sumnjam da ću se ikada više natjerat na išta više od 10 km
__________________
I'm the one who knocks...



Promijenjeno od Dell (03.01.2019 u 10:10 sati)
Dell je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Dell za ovaj koristan post:
draganost (03.01.2019)
Star 03.01.2019, 13:02   #3
draganost
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 22.11.2009
Mjesto: Beograd
Postovi: 18
Downloads: 4
Uploads: 17
Rekao HVALA: 9
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg Pa500
Interesi: Sport, priroda, muzika.
draganost befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
draganost pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Citat:
Originalno postovano od Dell Pokaži Post
Otrčao Mostar Halfmarathon 2017. godine i pritom prije mislim na to da sam ga završio nego konkretno otrčao U ta doba sam na svojih 190 cm visine imao oko 93 kg i redovno sam vikendom pio i pušio na svirkama, ali održavao sam se trčanjem. Taj polumaraton sam dobro počeo i odlično sam se osjećao do nekog 17-og kilometra, e onda su počeli problemi izazvani mojom samom konstitucijom, odnosno visinom, a naročito težinom u to doba. Naime počeli su me boljeti zglobovi ispod kuka, negdje na spoju bedrene kosti i kuka. To je bilo neizdržljivo tako da sam preostala 4 kilometra malo odhodao, malo odtrčao, e sad kako sam odjednom prekinuo ritam trčanja, počeli su bili i grčevi u listovima. Stigao sam na cilj sa nekim vremenom otprilike 2 sata i 20 minuta.
Kasnije konzultirajući se sa kolegama sportistima, dosta njih mi je reklo da te duge pruge uopće nisu za mene s obzirom na moju konstituciju, sa čime bih se jako složio. Mnogo sam bolji u šprintu, 100 metara izvučem za nekih 11.58 sekundi. Sad sam sebi skroz optimizirao prehranu, izbacio slatko totalno, imam oko 81-82 kg, poprilično sam tjelesno aktivan, ali nešto sumnjam da ću se ikada više natjerat na išta više od 10 km
Pomalo ti zavidim na visini, ja sam visok 169cm i trčim polumaraton bez problema, iako moram priznati da sam se spremao postepeno 4 meseca dok nisam dostigao kondiciju da bez problema istrčim tih 21,1 km. Istrčao sam prošle godine 3 polumaratona (2 u Beogradu i jedan u Somboru) i vreme mi je bilo od 2.05 do 2.40h. Planiram da nastavim i ove godine jer mislim da je to za moje godine (62 godine) prikladan vid održavanja kondicije.
draganost je offline   Reply With Quote
Star 03.01.2019, 22:25   #4
ZUKA
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 30.01.2018
Mjesto: Wien
Postovi: 6
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg PA 600
Interesi: Trcanje
ZUKA ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Respekt Draganost.....62 godine i mislis na sport-polumaraton ---bravo---
Ja imam iza sebe 4 polumaratona u Becu -vrijeme 1,45.......inace sam metar i zilet sa 48,6 godina......Sada se spremam za 42,2 km i mislim da nema puno pametovanja 3,4,5 dana u sedmici trcanja izmedju 12-25 km po treningu.Naravno mora se posjedovati dobra oprema za trcanje m
napolju ali ako je bas snijeg pola metra nece biti ni tako lose trcati na traci 2 sata.... i to je to
ZUKA je offline   Reply With Quote
Star 03.01.2019, 23:59   #5
draganost
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 22.11.2009
Mjesto: Beograd
Postovi: 18
Downloads: 4
Uploads: 17
Rekao HVALA: 9
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg Pa500
Interesi: Sport, priroda, muzika.
draganost befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
draganost pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Maraton je ipak mnogo ozbiljnija priča, ne smem toliko da zagrizem, ali se divim ljudima koji to mogu, bez obzira na godine. Trčim 4 puta nedeljno po nekom programu koji je napravio stručnjak, mogu ga i staviti na download ako koga zanima i ako želi da počne sa treninzima na vreme. Sad se počinju pripreme za proleće i leto. Bitna je samo volja, a ko počne i oseti benefite toga - nsataviće sigurno.
draganost je offline   Reply With Quote
Star 04.01.2019, 09:53   #6
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Uffffff... Bolje da nisam ništa pisao kad sam vidio koliko imate obadvojica godina. Ja sam balaban od 26 godina i kidate me na te rute
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 04.01.2019, 13:09   #7
draganost
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 22.11.2009
Mjesto: Beograd
Postovi: 18
Downloads: 4
Uploads: 17
Rekao HVALA: 9
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg Pa500
Interesi: Sport, priroda, muzika.
draganost befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
draganost pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Svaki sport je dobar, a vidim da te interesuje biciklizam. I to je odlično za kondiciju. I u trčanju i u biciklizmu su najopterećenije noge, tako da se lako može preći sa jednog na drugi sport. Iz mog iskustva mogu ti reći da otprilike koliko dugo možeš da voziš bicikl toliko možeš i da trčiš (vremenski) tempom koji je dovoljan za polumaraton, a to znači oko 9km/h. To znači da ako možeš da voziš bajs 2 i po sata bez prestanka onda možeš, uz malo treninga, da istrčiš i polumaraton. Merodavna brzina vožnje bicikla bi bila oko 20-25km/h.

Promijenjeno od draganost (04.01.2019 u 13:10 sati)
draganost je offline   Reply With Quote
Star 04.01.2019, 19:59   #8
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Bavljenje sportom je odlična navika i u svakom pogledu podiže kvalitetu života. Netko aktivnost prakticira od mladosti, netko krene u srednjim godinama, netko tek u trećoj dobi. S obzirom na ovaj aspekt, veoma je važno znati odabrati aktivnost koja će biti najoptimalnija i odgovarati onome tko krene u trening. Pored životne dobi, još važniji aspekt za određivanje trenažnog procesa jest trenutno fizičko stanje.

Siguran sam da @draganost, @Dell i @ZUKA znaju ovo što ću napisati ali za one koji nalete na temu i na osnovu napisanog dobiju potrebu krenuti s vježbanjem, treba naglagasiti par detalja. Trčanje na duge pruge je disciplina koja zahtjeva od sportaša izniman napor i nužno je da on bude potpuno zdrav. Prva stvar koja mora biti "potpuno ispravna" je kardiovaskularni sustav ali mnogi zanemaruju da su problemi lokomotronog sustava kontraindicirani kod ovakvog tipa vježbanja. Ako postoje ti problemi, prije ili kasnije će se manifestirati u obliku bolova i onemogućiti daljnje bavljenje ovim sportom. U još gorem slučaju mogu znantno pogoršati stanje i onda ovakvo vježbanje nema mnogo smisla. Problemi s koljenom su na prvom mjestu, razne promjene na kralježnici, nešto rijeđe kukovi ... Izdvojit ću interesantan slučaj koji se dogodio kod aktivnosti ovakvog tipa. Trajna bol u Ahilovoj tetivi može biti izazvana djelomičnom išćašenjem prva dva vratna kralješka (sub-luksacija atlasa i axisa). Da previše ne dužim, ponovit ću još samo ono što je rekao @ZUKE, kvalitena oprema, tj. tenisice su na prvom mjestu. Bez toga ćete napraviti više kvara nego koristi i na tome ne treba štedjeti.
Kada pričamo o sportovima za "starije", a ja sam negdje po godinama između @ZUKE i @draganost, onda bi ih posložio po ovom redoslijedu, plivanje, vožnja bicikla, pa tek onda trčanje. Inače preferiram vožnju kućnog bicikla jer se grozim prometa i opasnosti ali još bolje je korištenje tkz. orbitreka jer aktivira i druge mišćine skupine osim nogu. Eto, to je mojih 5 centa na ovu temu i drago mi je što malo pričamo i o nekm drugim sferama života, a ne samo o glazbi.
casper je offline   Reply With Quote
Star 04.01.2019, 20:19   #9
grico
Vredan član društva
 
grico's Avatar
 
Registrovan/a dana: 18.03.2018
Mjesto: Omiš
Postovi: 141
Downloads: 381
Uploads: 7
Rekao HVALA: 23
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: PSR S970
grico ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Blago Vama kad vam se da trčat,plivat il bilo koji sport...na mojih 192 cm i oko 94 kg...mislim da ni meni nebi bio problem..al jednostavno ne ide imam mota..al jednostavno lijen ...u lito 2018 firma je organizirala turnir u malom balunu..skupilo se tu nekoliko ekipa...nagrada nikakva...ko pobijedi ne plača ništa..kao finale svi na večeru...prije toga nisam se zatrča ima 20 god....dok je bilo zagrijavanje prid igru..otrčah ja tako 2,3 kruga...čučnuo nekoliko puta razgiba zglobove..ko pravi profesionalac...dok sam to radio satra sam se...odnosno umorio....od toga je prošlo 6 miseci...
zatrča sam se jučer....kod nas u dalmaciji puše orkanska bura...puše ajme...izađem iz auta..jedva..puše strašno...i zatrčim se u dućan...jedno 500 m..ulazim u dućan uzmem košaru i stanem u prvi izlog kao gledam neke folije za domaćinstvo...u biti mora sam malo stat i odmorit da dođem k sebi...
i onda kasnije s osmijehom u kupovinu...foliju nisam kupio
grico je offline   Reply With Quote
Star 04.01.2019, 20:27   #10
draganost
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 22.11.2009
Mjesto: Beograd
Postovi: 18
Downloads: 4
Uploads: 17
Rekao HVALA: 9
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg Pa500
Interesi: Sport, priroda, muzika.
draganost befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
draganost pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Pričica @grico je vrlo interesantna a može biti i poučna. Tu je @casper apsolutno u pravu, kao i u svemu u životu i u sportu treba imati meru i prilagoditi treninge trenutnom fizičkom i zdravstvenom stanju. Bio sam aktivan celog života (igrao sam stoni tenis aktivno svojevremeno, a zatim rekreativno) ali sam ipak pre početka priprema za polumaraton bio na pretragama za stanje kardiovaskularnog sistema i pluća i tek u konsultaciji sa doktorom počeo pripreme. Ukoliko se pretera može biti veća šteta nego korist.
draganost je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 21:37


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije