Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Sistemi

Sistemi Kompletni sistemi za ozvučenje... Kombinacije...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 20.08.2015, 17:22   #21
Fekete
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 02.07.2015
Mjesto: HR
Postovi: 276
Downloads: 114
Uploads: 16
Rekao HVALA: 47
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: klavijatura Korg pa 700, pa80, Le, harmonika Dallape Organtone 120
Fekete ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Iskustvo i dobro uho je stvarno moram priznati bitna stvar, tu nema dileme, nije da ga nemam no ipak nije da sad baš sviram 15-20 godina pa da imam puno iskustva kao većina starijih kolega. Može se reći da sam još zelen što se tiče toga, pa bih volio što više naučit. Svakako se budem pozabavio sa šiberima kako si me savjetovao da bih mogao što bolje osjetiti razliku kada se oni pomjeraju pa ću valjda moći to onda iskoristiti kad mi bude trebalo i za podešavanje razglasa u određenom prostoru.

Što se tiče ovog za "matematički dobar saund" (RTA) jasno mi je da tu iz toga ne može uvijek ispasti onakav saund kakav bi smo željeli. Zanimala me i ta mogućnost da si probam olakšati, no mislm da ipak nema smisla se tu puno oko toga natezati jer ipak kako si rekao da bi dobio kvalitetan saund mora se imati i kvalitetne instrumente. Ja ni ne mogu od ove svoje opreme očekivat ne znam što, ali zadovoljan sam i msilim da je to solidno za ove svirke koje ja imam. jer kako bi se reklo kolko para tolko muzike. Samo eto zanimalo me da li se tu još što može poboljšati, a vjerujem da može tako da eto, svakako ću probat se malo poigrat sa EQ kako bih izvukao maksimalnu kvalitetu zvuka kolko mi to moja oprema bude dopuštala.
Fekete je offline   Reply With Quote
Star 23.08.2015, 02:31   #22
MarjanMilosevic
Odomaćeni član
 
MarjanMilosevic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.10.2011
Mjesto: Skopje
Postovi: 594
Downloads: 3
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 56 puta u 49 Postova
MarjanMilosevic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MarjanMilosevic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Casper, ono sto si objasnio kako koristiti EQ jeste pravilo.
Sledece, svako RTA podesavanje (u na primer jednoj sali za svadbe) ce srediti ton jedino na toj lokaciji gde se meri. Pola metra u bilo koju stranu i vec je rezultat pogresan.
Tako da sve je kompromis.
MarjanMilosevic je offline   Reply With Quote
Star 23.08.2015, 10:31   #23
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tako je, to sam i htio naglasiti u vezi RTA mjerenja. Ono može služiti samo kao dobra osnova za daljnje podešavanje, poslije sve ostaje na iskustvu i znanju tonca.

Imao sam prilike raditi s uređajma koji rade analizu na osnovu više mjerenja istog ozvučenja. Ako bismo radili tri mjerenja onda se odradi jedno mjerenje na "centru" i nakon toga dva bočna sa svake strane. Na uređaju se postavi da centralno mjerenje ima 50% utjecaja na krajnju krivulju dok se bočnima odredi po 25%. Time se dobiva nešto precizniji rezultat, a ovisno o prostoru može se raditi i više mjerenja.

Nakon toga opet ostaje "problem" što se mjerenje vrši u praznoj prostoriji, a kada se isti napuni ljudima, akustika mu se prilično promjeni. Ta je promjena proporcionalna s veličinom/volumenom prostora i količinom ljudi pa kod velikih ozvučenja presudnu ulogu opet ima ljudiski faktor.

Promijenjeno od casper (23.08.2015 u 10:32 sati)
casper je offline   Reply With Quote
Star 23.08.2015, 18:55   #24
Fekete
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 02.07.2015
Mjesto: HR
Postovi: 276
Downloads: 114
Uploads: 16
Rekao HVALA: 47
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: klavijatura Korg pa 700, pa80, Le, harmonika Dallape Organtone 120
Fekete ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hvala vam kolege, znači zaključak je onda da ipak što se tiče tih RTA mjerenja kolko god da su ona od pomoći sve na kraju ostaje na "dobrom uhu ", iskustvu i dobrom znanju tonca. I u vezi ovog "problema" kojeg spominje kolega Casper za mjerenje u praznoj prostoriji moram priznati da sam se i sam sto puta uvjerio u to. Kad uspiješ lijepo sve poštimati da bude kako spada i poslije dođu gosti i akustika prostorije se sasvim promjeni i onda opet moraš ponovo podešavati miksetu. Pa se ne čuje jedan, pa se nečuje drugi, pa se pojača ovaj, pa onaj i tako .... opet na početku. Tako je barem bilo dok sam radio u cijelome bandu, sad radim samo u dvojci sa pjevačem pa ajd barem nemam tog problem.
Fekete je offline   Reply With Quote
Star 24.08.2015, 00:04   #25
MarjanMilosevic
Odomaćeni član
 
MarjanMilosevic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.10.2011
Mjesto: Skopje
Postovi: 594
Downloads: 3
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 56 puta u 49 Postova
MarjanMilosevic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MarjanMilosevic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Zato postoje ljudi koji se zovu tonci. Angazujes tonca i nemas sta da brines.
Sad ce svi da krenu da pricaju kako je malo para i kako za te pare nemoze da se angazuje i tonac. Shvatite da klientu ne treba tonac. Treba bendu. Bend koji dobro zvuci je bend koji bude opet bukiran. Bend koji odlicno svira a lose zvuci, isto ko da lose svira.
MarjanMilosevic je offline   Reply With Quote
Star 24.08.2015, 09:38   #26
Fekete
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 02.07.2015
Mjesto: HR
Postovi: 276
Downloads: 114
Uploads: 16
Rekao HVALA: 47
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: klavijatura Korg pa 700, pa80, Le, harmonika Dallape Organtone 120
Fekete ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

kolega MarjanMilosevic moram priznati da si u pravu, to je stvarno tako. No opet sa druge strane uvijek se javlja i taj problem što nema svaki band dovoljno para i za tonca. Rekao bih da većina ipak možda kad i ima dovoljno novca da bi se moglo izdvojit za tonca lakše se odluči na to da taj novac ostane u bandu nego da ide još i za tonca. To je reko bih ipak stvar svakog banda za sebe.
Fekete je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 23:16


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije