Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > IT Sektor

IT Sektor Sve o digitalnim tehnologijama koje ne mogaju biti usko vezane za muziku

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 18.10.2013, 09:43   #11
Damir_Coma
Vredan član društva
 
Damir_Coma's Avatar
 
Registrovan/a dana: 30.08.2008
Mjesto: G.Živinice (kod Tuzle)
Postovi: 180
Downloads: 5543
Uploads: 84
Rekao HVALA: 23
Zahvalili mu 16 puta u 16 Postova
Instrumenti: Korg Pa50
Interesi: Programiranje, Muzika...
Damir_Coma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Kolege, izvinjavam se sto upadam u temu, ali vec odavno razmisljam o overclocking-u, i googlao sam, trazio kako i sta se smije ali nista konkretno nisam nasao. Pa bih da vas pitam; radi se o laptopu, Dell Inspiron M5030, informacije su vidljice na slikama, koliko i sta smijem uraditi ovdje ? Hvala vam unaprijed za vase odgovore.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
__________________
Zivi svaki dan kao da ti je poslednji - jednom ces biti u pravu...
Damir_Coma je offline   Reply With Quote
Star 18.10.2013, 11:40   #12
momo
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 10.09.2004
Mjesto: Vukovar
Postovi: 366
Downloads: 2865
Uploads: 0
Rekao HVALA: 81
Zahvalili mu 37 puta u 37 Postova
Instrumenti: Shure 58,psr9000,emx 5000,Impulse 1015,TNT 160
momo ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kolega,
kad kažeš laptop to ti odma govori namenu kompjutera.Prenosni kompjuter.Nije to životinja za iživljavanje iz više razloga.
Ovo su NEKI od njih.
OC se radi u postavkama BIOS-a tako da menjaš frekvencije i jakost struje na komponentama,što bi značilo da jača struja jače grije da ne kažem "prži".Laptop većinom ima tzv. heatsink tj. bakrenu cev koja odvodi toplinu do jednog hladnjaka.Jedan za sve.I dok on ohladi tamo krčka već uveliko.Kod visokog overclockinga stabilnost pada većinom zbog zaštite proizvođača protiv temperature(visoke).
Ne kažem da se ne može OC tvoj laptop samo sam ubeđen da nećeš imati vidljive koristi.
Ukoliko bios dozvoljava menjanje tih postavki onda se može.Moj laptop nema u biosu ništa.Jedino ako je to neka gamerska verzija.
Mnogo više se dobije pravilnim podešavanjem i održavanjem sistema u smislu gašenja nepotrebnih programa koji rade u pozadini i novijim driverima za komponente sistema.
Recimo ugradnja SSD diska bi ubrzala pisanje i brisanje po HD ali recimo meni se dogodilo da nakon 3 meseca rada SSD disk crkne i kod njega nema spašavanja podataka bar ne na svakom ćošku( našao sam firmu u Americi ,sad možda i ima više),i dali su meni drugi disk ali ostadoše slike nenarezane na njemu i još par bitnih stvari.
E da, zato i nisi našao verovatno jer se ne radi...

Tamo gore piše CPU množitelj je maksimalno 11,5.kod tebe je 8.5 (tako piše).AKo Bios dozvoljava to se može dizati po malo .Maksimalno bi trebalo dobiti 2,3GHz (ako ostale komponente mogu izdržati).Za današnje vreme mali ti je cache (L1,L2).To znači da digneš brzinu procesora ulaz podataka je mali i izlazšto ograničava efekt.
Sad oprosti ako sam ispričao ono što znaš...

Promijenjeno od momo (18.10.2013 u 11:49 sati) Razlog: pregledao slike još malo
momo je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio momo za ovaj koristan post:
Damir_Coma (18.10.2013)
Star 18.10.2013, 14:39   #13
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@Damir Coma

Ne diraj tu ama bas nista, Overclocking procesora jednog Laptopa, nece donijeti nesta dobro, a u najvecem broju slucajeva je nemoguce promijeniti bilo koju bitnu stavku. Ta praksa ima i veliko opravdanje jer hladjenje CPU-a je ograniceno na to koje se nalazi u Laptopu, a i napajanje je (uglavnom 90W, kod novijih uredjaja 65W ili kod brzih procesora 120W) faktor koji postavlja nepremostivi limit.
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
Damir_Coma (18.10.2013)
Star 18.10.2013, 15:45   #14
Damir_Coma
Vredan član društva
 
Damir_Coma's Avatar
 
Registrovan/a dana: 30.08.2008
Mjesto: G.Živinice (kod Tuzle)
Postovi: 180
Downloads: 5543
Uploads: 84
Rekao HVALA: 23
Zahvalili mu 16 puta u 16 Postova
Instrumenti: Korg Pa50
Interesi: Programiranje, Muzika...
Damir_Coma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Hvala kolege na odgovorima. Sto se tice bespotrebnih procesa, to je pogašeno vec sve, rade samo neophodni sistemski i pokrece mi Rocket Dock na startu, to je sve. Medjutim imam problem s brzinom, pa sam mislio da malo pojacam da vidim hoce li pomoci, ponekad i "zaledi" ekran, mada, to mi se nije desavalo dok sam koristio 32bitnu verziju OS-a, ovo mi se desava otkad koristim 64bitnu, ali moja konfiguracija preporucuje 64bita i trebalo bi da ide brze tako. Da ne skrecem s teme, jos jednom vam mnogo zahvaljujem na odgovorima.
__________________
Zivi svaki dan kao da ti je poslednji - jednom ces biti u pravu...
Damir_Coma je offline   Reply With Quote
Star 18.10.2013, 16:47   #15
momo
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 10.09.2004
Mjesto: Vukovar
Postovi: 366
Downloads: 2865
Uploads: 0
Rekao HVALA: 81
Zahvalili mu 37 puta u 37 Postova
Instrumenti: Shure 58,psr9000,emx 5000,Impulse 1015,TNT 160
momo ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kolega ti imaš 2 gb rama koliko vidim,tako da taj 64 bitni sistem je bespotreban jer ima smisla preko 3 gb rama ( dotle vidi 32 bit otprilike)možda je predviđen za 64 bita ali samo sa više rama.Mislim da si samo zadao procesoru više posla...
Dodato:
Još nešto ..
Ako imaš win 7 i taj rocket dock kad se upali kompjuter to uzima i do 1,2 gb rama+ Internet mozila sa 5-6 tabova( na jednom facebook,na drugom yu midi da ne propustim)zna zauzeti s youtubeom i do 800 mb rama .
I eto problema...

Promijenjeno od momo (18.10.2013 u 17:04 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
momo je offline   Reply With Quote
Star 18.10.2013, 21:44   #16
AcaG600
Ovaj baš voli da kuca
 
AcaG600's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.01.2012
Mjesto: Kruševac
Postovi: 498
Downloads: 130
Uploads: 14
Rekao HVALA: 83
Zahvalili mu 117 puta u 110 Postova
Instrumenti: Roland VA-5 expanded ZIP & KORG X5D ; DELL Inspiron 15 3521 + Kontakt 5 + MIDI + Samples
Interesi: Klavijature, računari...
AcaG600 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
AcaG600 pošalji poruku preko MSN messengera AcaG600 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Pozdrav drugari....Evo me sa rezultatima....Ne konacnim, ali eto da kazem Trial verzijom Iskljucio pre svega sve one opcije zastite i stednje struje i razni ostali Green Power-i, i krenuo....Digao magistralu, testirao....Nigde mi nije zaboo....Nisam doduse u Prime-u testirao, u LinX-u sam na brzinu, ali koliko sam video, temperature nisu 60 prelazile u Full Loadu....Izgleda da dobro hladi Cooler Master-ov Hyper TX3 na 75% brzine....Prvo sam probao na 3.4GHz, bilo je OK, evo stavio zatim na 3.8GHz, takodje OK....Evo par slika dole iz BIOS-a i jedna iz Windowsa cisto da se vidi....Nije @Tranzit bas isto kao sa onih slika sto si mi poslao, jer taj lik je imao cini mi se Gigabyte-ovu plocu, posto sam izguglao iste slike....Multipler za RAM je imao 8 koliko vidim, a kod mene je 5 MAX na 1333MHz, pa samim overclockom, dize se i RAM, pa sam morao multipler da spustim na 4 i onda jos povecao overclock blizu 1333MHz i dosao do 3.8GHz....Vidi se na slikama dole....Sad pre neko sto nastavim u pohod na 4GHz, a znam da nije uspelo iz prvog puta, vidi se iz slika da je na 3.4GHz latencije rama bile 9-9-9-24, a sada na 3.8GHz su pale na 7-7-7-20....Sad moje pitanje....Da li da spustim multipler na 3 da bi imao jos fore za OC, jer mocicu da dignem jos malo ali ne mnogo iznad 1333MHz, jer rade na 1333MHz, a neverujem da ce moci mnogo iznad 1333MHz....Cini mi se da do 1500MHz mogu, jer bez spustanja multiplera sa 5 na 4 su isle do 1480MHz (vidi se na slici)....Mozda mogu jos malo da idu....Znaci, da li da spustim multipler i probam jos da dignem to, ali tako sam cini mi se pre radio, i mislim da se rusio sistem....Ne secam se tacno....Da li to, ili da probam latencije da spustim, mada su se one same spustile vec sa fabrickih 9-9-9-24 na 7-7-7-20....Sta savetujete dalje da radimo? Slike su u prilogu, pa pogledajte....Pozdrav i hvala unapred

PRVI DEO:







DRUGI DEO:







__________________
[IMG]http://dc613.*******.com/img/_agad48s/s3/0.4491904543559744/Roland_2.jpg[/IMG]
AcaG600 je offline   Reply With Quote
Star 18.10.2013, 21:47   #17
snjofkam
Drugar foruma
 
snjofkam's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2012
Mjesto: Dublin
Postovi: 62
Downloads: 85
Uploads: 20
Rekao HVALA: 9
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Instrumenti: Korg PA50,Roland E50
snjofkam ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Aco, par savjeta.

Stvar ti je u tome da ti moraš adekvatni napon procesora postavit za brzinu procesora, sve ti je proporcionalno.

Možda ti je matična preslaba za overclocking. -1. razlog

Nedovoljan napon procesora, ne idi preko 1.4, nije ti potrebno. -2.razlog

Imaš običan hladnjak procesora i kada ti se procesor razvrti, ugrije se i hladnjak ne može smanjiti temperaturu dovoljno tako da ti se ugasi komp. -3.razlog

Probaj očistiti CMOS, to učini sa kratkospojnikom na matičnoj, ali isključi kabel napajanja.

Pozdrav i javi rezultate.
snjofkam je offline   Reply With Quote
Star 18.10.2013, 21:54   #18
AcaG600
Ovaj baš voli da kuca
 
AcaG600's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.01.2012
Mjesto: Kruševac
Postovi: 498
Downloads: 130
Uploads: 14
Rekao HVALA: 83
Zahvalili mu 117 puta u 110 Postova
Instrumenti: Roland VA-5 expanded ZIP & KORG X5D ; DELL Inspiron 15 3521 + Kontakt 5 + MIDI + Samples
Interesi: Klavijature, računari...
AcaG600 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
AcaG600 pošalji poruku preko MSN messengera AcaG600 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Prvo mozda, mada neverujem, jer je OC Genie ploca, a najlogicnije mi je drugo...To se slazem....Trece nije, jer nije stock kuler, nego Cooler Master, a i nisu nigde problem temperature....Temperature su svuda ok....Moracu da vidim ovo sa naponom za CPU, samo mi nije malo jasno u BIOS-u kada idem +, povecava mi napon za 0.003V tako nesto ako se secam....E sad kad bi znao koliki je fiksni napon....Moracu te opcije za napon da malo pogledam....
__________________
[IMG]http://dc613.*******.com/img/_agad48s/s3/0.4491904543559744/Roland_2.jpg[/IMG]
AcaG600 je offline   Reply With Quote
Star 19.10.2013, 06:55   #19
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nemoj da radis sa fiksnim naponom vec koristi ovaj "Offset" modus i ne diraj vise multipler jer ces eventualno dobiti nesto malo na brzini rada RAM-a ali na performansi neces ama bas nista. Moras da se pozabavis naponom CPU-a jer on je najbitnija stavka kod Overclockinga. Garantujem da bih natjerao taj procesor a samim tim i sistem, da potpuno stabilno radi na 4,5GHz, mada nikada na toj maticnoj ploci jer taj MSN je zadnje sto si trebao da uzmes, ako si imao namjeru da taj kompjuter radi i kao Audio PC. Jednostavno MSI ploce su talog i Low End za ozbiljni overclocking, a i za imalo ozbiljniji rad u audio i video domenu. Koliko god je za Overclocking, bitan sam Procesor, isto toliko je vazna i maticna ploca, a i radna memorija. Medjutim, bez obzira na sve to, nemas uopste potrebe za tolikim Overclockingom jer prirast performanse je kod i3-540 procesora vrlo mali i sa najvecim mogucim Overclockingom, jer nije u reciprocitetu sa porastom radne frekvencije. Kompletnom tom operacijom ces eventualno dobiti nekih pet do sedam procenata stvarnog prirasta performanse sistema, a zaista se ne isplati ulagati veliki rad i muku za to malo performanse. Ljudi cesto smetnu s uma da performansa ne zavisi uvijek samo od brzine rada procesora, a i to malo sto zavisi je veoma razlicito kod pojedinih modela. Kod novijih Intel procesora iz druge i trece generacije, porast brzine procesora od nekih 30% zaista znaci i porast performanse od 20, 25 pa i citavih 30%, a to je vec vrijedno rada i muke. Na primjer, kod Trans Audio masina, koje su clockovane na 8 x 4.2GHz ili 8 x 4.4GHz a fabricka frekvencija tih CPU-a je 3.5GHz je prirast performanse, u audio radu, zaista ogroman, pa se naravno isplati eksperimentirati sa postavkama BIOS-a.

Sta je daleko vaznije da uradis i sta moze zaista donijeti pozamasan prirast performanse je, da pogledas da li je aktiviran Hyperthreading Modus jer tada taj tvoj i3-540 koji je Dual Core, radi sa maksimalna sva 4 Threada i obavezno da li je deaktiviran Thread ili Core Parking u sistemu. Ovo ce donijeti svrlo osjetni prirast performanse masine, a mani se Overclockinga na tim malim procesorima. Koliko je taj Overclocking u velikom broju slucajeva dosta hirovit i neuracunljiv, pogledaj u donjoj Bench tabeli, gdje sam naveo nekoliko najcescih procesora sa njihovim bitnim vrijednostima.


Promijenjeno od tranzit (19.10.2013 u 06:58 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 19.10.2013, 11:15   #20
DinO74
Odomaćeni član
 
DinO74's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.11.2004
Mjesto: Mumiland
Godina: 49
Postovi: 571
Downloads: 805
Uploads: 4
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 48 puta u 43 Postova
Instrumenti: Pa1XPRO, M1, 01W/FD, Microkorg, Fantom X6,D50,D10,JX-8P, Gaia, SY77, DX7, CS1x,Mininova, K2000
DinO74 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DinO74 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Kao sto @tranzit rece... , prije samog overclockinga odradi aktivaciju Hypertrading mod-a ako vec nije aktiviran i obavezno deaktiviraj Core Prarking. Evo jedan sajt koji moze biti od velike pomoci po pitanju Core Parkinga bez da se puno cacka po registry-ma .. http://bitsum.com/about_cpu_core_parking.php

Ako vec zelis rucno da odradis i da se igras u RegEdit evo jedan mali tutorijal :
- Go to Regedit
- Find this key:- " 0cc5b647-c1df-4637-891a-dec35c318583 "
- Within this key, there is a value called: " ValueMax "
- This value represents the % number of cores the system will park - the default 100% ie: all Cores are potentially park-able
- Change the value from 64 to 0 so the " ValueMin " and " ValueMax " are both zero
- You will have to find the key a few times and repeat the process for each time it is found - the number of instances will depend on the number of power profiles in your system [ in my DAW it was only found twice ]
- Do a full shutdown and power-off and cold-re-start
DinO74 je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 13:16


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije