Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Produkcija i postprodukcija

Produkcija i postprodukcija Snimanje, obrada, miksanje i masterovanje zvuka

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 23.03.2014, 05:43   #41
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Na sva tvoja pitanja koja pocinju sa "da li" odgovor je pozitivan. StudioFire Tube je Audio Interface i to najkompleksniji i sa najvise opcija. To mu je i osnovna funkcija jer on drugu i nema. Software se razlikuje od onoga koji dolazi uz 1818VSL jer ne postoji VSL Mixer, a i Driver je sasvim drugaciji jer se ovdje radi o FireWire Audio Interfaceu.

Naravno da je moguce pokrenuti vise aplikacija odjednom, a Driver je Multiclient (na samo jedan ASIO par moze biti adresirano vise aplikacija istovremeno).

I dobro tweakovan audio sistem, a i sam StudioFire Tube je nacinjen upravo za takav rad, dakle sa namjerom da tako radi.

Kod vrhunskih PC-audio sistema, kao sto je Trans Audio Maxima, je stabilnost stoprocentna, ovakvi sistemi ne poznaju nikakve padove i ostale smetnje. Pouzdanost je maksimalna i to pri konstantnom multitasking radu (nekoliko aplikacija istovremeno). Ovome doprinosi najvecom mjerom, software konfiguracija operativnog sistema za audio, koja garantuje najnize latence uz najstabilniji rad. Gdje je audio aplikacijama dat apsolutni prioritet, to jest u operativnom sistemu su te aplikacije postavljene na najvaznije mjesto. U istoj igri su i hardware komponente koje moraju biti pazljivo odabrane, za maksimalnu kompatibilnost sa okruzenjem, a u isto vrijeme i komponente koje pruzaju najbolju mogucu poerformansu (mainboard, procesor, radna memorija, ssd diskovi, grafika).


I za mix i za snimanje ti sluzi istovremeno Studio One. Njegov mixer je veoma intuitivan i nema nekih narocitih lutanja po podmenuima u samom radu. U sustini, sve je ispred tebe a jedino sto "otvaras" iz glavnog prozora su GUI efekata i to jednim pritiskom na Touch Screen. Ti ces naravno imati vec predkonfiguriran mixer koji vec ima uvedene EQ-e, kompresore, limitere, deessere, hallove, Delay itd... a na bini ti ostaje samo da mijenjas vrijednosti parametara. Pogledaj na donjim slikama kako to izgleda u radu. Obrati paznju, sve trake su aktivirane za Recording, tako da sve vrijeme ide Multitrack Recording na 16 audio kanala.





Na slikama vidis mixer Studio One 2, koji ces koristiti kao Live Mixer. Kako vidis, uveo sam tri centralna efekta Ambient, Hall i Delay i svaki kanal raspolaze Fat Channelom, koji je u sustini jedan veoma mocni Channel Strip, koji obuhvata, Gate, Low Cut, 4-Band Full Parametric EQ, Compressor i Limiter. Na donjoj slici vidis taj Fat Channel otvoren sa svim kontrolama. Uz svih ovih 17 Fat Channela, i dodatno jednim Levelerom u Mainu, latenca efekata je 0,0ms sto mozes da vidis u donjem lijevom uglu. Ovo znaci da sami efekti ne unose nikakvu dodatnu latencu u sistem. Inace latenca je na nivou aktuelnih hardware miksera a to je 0,7 do 1.2ms (zavisno od performanse sistema)sto svjedoci o veoma dobrom ASIO Driveru.

Kontrolu svega ovoga, dok ne dobijes Touch Screen, mozes prebaciti na tastaturu kompjutera, gdje svakoj tasti mozes dodijeliti jedan midi controller, koji ce kontrolisati jedan parametar miksera. Ovim u sustini, od tastature pravis jedan midi controller sa nekih 100 midi kontrola, ako bas zauzmes sve raspolozive taste na PC tastaturi. Zo ovo postoji jedan mali program, koji radi u pozadini i kojeg ne primjecujes uopste. Njega ces dobiti od mene ako bude bilo potrebe.

EMU 1212m treba prodati jer njegov FireWire interface nije za upotrebu u ove svrhe. Ti ces svakako morati da nabavis jedni PCI - FireWire kartu i to na bazi Texas Instruments Chipa. Moze da posluzi kako valja i poneka sa VIA Chipom. Pogledaj da li tvoj mainboard eventualno vec ima FireWire Interface, uostalom najbolje je da ovdje napises koji mainboard imas a ja cu odmah znati da li ima FireWire Interface i ako ima, da li je on dovoljno dobar za ovu upotrebu.

Da li ces ti odluciti da prodas 03D i predjes na ovu tehnologiju, koja je zaista inovativna, koja se u posljednjih godinu dana etablirala cak i kod okorjelih hardware proizvodjaca, te su krenuli da izbacuju miksere na software bazi (valjda tek otkrili toplu vodu), to ces morati sam da odlucis. Naravno da za ovo ima i te kako opravdanja i argumenata, a prije svega kvalitet i fleksibilnost koja je veoma, veoma daleko ispred hardware miksera. Medjtim, ima i preduslova koji se moraju ispuniti, a to je dovoljno mocna hardware i software PC konfiguracija iskljucivo na Intel platformi. Ako je ovaj uslov ispunjen, garantujem ti za apsolutno profesionalni sound na najvisem mogucem nivou.

Promijenjeno od tranzit (23.03.2014 u 05:47 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 24.03.2014, 01:46   #42
djlabomi
Vredan član društva
 
djlabomi's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.04.2009
Mjesto: Serbia
Postovi: 105
Downloads: 690
Uploads: 0
Rekao HVALA: 48
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: klavijature
Interesi: sport, multimedia
djlabomi befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Šta je Trans Audio Maxima? Prepravljen, dorađen Studio One 2 ili ...?

Kompjuter, koji trenutno imam, najverovatnije ne bih koristio za soft miks i multitrack recording. Kupio bih neku pouzdaniju konfiguraciju. Iako na ovoj imam dodato i pasivno hlađenje i vrlo moćan CoolerMaster cooler (ne znam tačno oznaku), smatram da je intel D940 procesor koji ima malo višu radnu temperaturu. Ide on do 4 GHz bez problema, ali ...
Za početak mi je bitniji multitrack recording, daj samo da krene. To bih odradio sa kompjuterom koji imam (Win.7 Ultimate 64-bit, Socket 775, Asus 5pwd2, D940, 64 Gb SSD Transcend+SATA HDD 320Gb+PATA HDD 250Gb, 8Gb RAM-maksimalno koliko MB podržava, gForce GT220 1 Gb, E-MU 1212m). Nemam FW kartu.
Inače, pored 03D, u rezervi čuvamo stari Dynacord PS2000. Za svaki slučaj.

Vezano za Fat Channel-e (na mojoj E-MU 1212m channel strip)... Ima ukupno 17 gotovih kombinacija, preseta? Od kojih svaki može da se dorađuje? Da li je predviđena opcija nešto kao user fat channel, da korisnik može da napravi sam? Mada, ako ima 17 preseta, onda je tu obuhvaćeno sve. Pod uslovom da sam sve ispravno shvatio!

Eventualna kupovina touchscreen-a bi svakako sačekala. Tim pre, što pojam nemam koje performanse, model da tražim. Iskreno, nisam stigao ni o cenama da se raspitam.

Nemam ništa protiv nekog predloga komponenti za taj audio PC.
djlabomi je offline   Reply With Quote
Star 24.03.2014, 01:53   #43
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Da budem iskren, malo je tvoja konfiguracija, na bazi Intel D940, na ivici onoga sto moze ili ne moze da radi kao audio masina, tako da ne bih bez rezerve mogao da ti savjetujem da sa tim miojenjas sistem rada jer je sve to prilicno slabo, pa se bojim da ne dozivis razocarenje... a i ja hocu mirno da spavam.

Trans Audio Maxima je Audio sistem za Live upotrebu, koji obuhvata u pojedinim modelima i Studio One Mixer. Dakle, radi se o uredjaju koji je u sustini Audio Workstation sa nekih 200GB sampling materijala i u isto vrijeme je i mikser i recorder i player i aranzer a i multitimbralni workstation. Jedno "all in one" rjesenje, ogromnih mogucnosti i performanse.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 24.03.2014, 03:45   #44
djlabomi
Vredan član društva
 
djlabomi's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.04.2009
Mjesto: Serbia
Postovi: 105
Downloads: 690
Uploads: 0
Rekao HVALA: 48
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: klavijature
Interesi: sport, multimedia
djlabomi befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Da li bih uz kupovinu Firestudio Tube, za optimalan rad (uporedo miks i snimanje), morao da imam audio sistem "Maksima" ili bi mi bilo dovoljan Studio One?
djlabomi je offline   Reply With Quote
Star 24.03.2014, 03:54   #45
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Cini se da si me pogresno razumio. Maxima je sistem koji vec upotrebljava Studio One. Dakle, tu nema razlike. Maxima je hardware i software audio sistem koji naravno, ne moras da imas ali ono sto moras da imas je Audio PC, dovoljno dobre performanse, sa detaljno konfioguriranim operativnim sistemom za audio rad.

Promijenjeno od tranzit (24.03.2014 u 03:57 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
djlabomi (25.03.2014)
Star 28.03.2014, 16:34   #46
djlabomi
Vredan član društva
 
djlabomi's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.04.2009
Mjesto: Serbia
Postovi: 105
Downloads: 690
Uploads: 0
Rekao HVALA: 48
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: klavijature
Interesi: sport, multimedia
djlabomi befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Poslednjih par dana, koliko stižem, prikupljam informacije, informišem se o Presonusu 16.4.2. Najviše zbog njegove multitrack recording opcije, a usput i druge stvari. U poslednje vreme mi se čini cena ove sprave prihvatljivom, u odnosu na onu od pre neki dana maltene. Verovatno zbog toga što spada u grupu proizvoda firme Presonus koji se više ne proizvode.

Da li mi eventualni prelazak sa Yamahe 03D na Presonus 16.4.2 znatno pojednostavljuje stvari ili mi je i uz 16.4.2 za multitrack isto tako potreban ekstra jak kompjuter, podređen isključivo audio sistemu?

Nisam uspeo da pronađem podatak koliko XMAX poredpojačala ima...? Da li svih 16 ili ne?

Yamaha ima full parametriq EQ, presonus semi parametriq, ali i grafički EQ. Doduše, koji ne ide i za svaki kanal posebno. Ima i više opcija na raspolaganju što se tiče dinamičkog kompresora. U nekom kasnijem periodu, mogućnost upotrebe i Studio Live Remote Control-e me je zagolicala.

Hardverski gledano, 03D je proverena sprava zbog svoje višegodišnje prisutnosti na tržištu, dokazano pouzdana, mnogo kvalitetnija nego od skupljih izvikanih sprava u skupljoj cenovnoj klasi.
Kakav je kvalitet Presonusovih fizičkih delova - potenciometara, klizača, konektora, ...?

Grešim li ako mislim da mi je to možda jednostavnija opcija od dosad pomenutih? A, što se tiče zvuka u u svirci, očekujem najmanje isto kao i sa 03D.

Da skratim: koji bi bili razlozi za, a koji protiv ove moje novoformirane ideje? Šta je pouzdanije, praktičnije, efikasnije, zvučnije...

Šta god da bude, primarno bi bila upotreba za miks u živom nastupu i simultano snimanje. Doduše, bitna mi je i fleksibilnost opreme, u smislu da mi ne treba previše vremena za povezivanje opreme i gomila kablova više.
djlabomi je offline   Reply With Quote
Star 28.03.2014, 18:14   #47
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Naravno da je 16.0.2 kvalitetniji mikser od 03D jer posjeduje kvalitetnije i naprednije komponente. Ovdje se radi o digitalnim uredjajima, a kod njih je razmak od desetak godina prilicno veliki period, u kojem je tehnologija napredovala i donijela osjetna poboljsanja. Na 12 kanala kod StudioLive su XMAX predpojacala i naravno da su ona, kao i AD(DA konverteri, kod Presonusa za citavu klasu kvalitetniji od onih na Yamahi, pa je i Dynamic Range, zatim i THD i S/N Ratio bolji itd... itd... U sustini, sve specifikacije, a samim tim i sound, je kod Presonusa osjetno kvalitetniji. Tu nema diskusije, niti je moze biti, cinjenice su cinjenice i one se ne daju prevariti i zaobici.

Ne obracaj ovdje previse paznje na Full Paramteric i Parametric EQ-e jer bez obzira, opet su Filteri kod Presonusa muzikalniji i efikasniji. Moras da znas da 03D datira sa samog pocetka razvoja manjih digitalnih miksera i da je tu sound prilicno sterilan jer u to vrijeme je i nivo kvaliteta AD/DA konvertera bio na nesto nizem nivou nego danas. I kompresori su kod Presonusa takodje muzikalniji jer je i ovdje iskustvo donijelo svoje.

Kvalitet fizickih komponenata je kod Presonusa veoma dobar i necu pretjerati, ako kazem da ni u cemu ne zaostaje za onim kod 03D, naprotiv. StudioLive je 16in/16out FireWire Audio Interface, a to tebi potpuno zavrsava posao. Uz StudioLive dolazi jedan veoma koristan software, Capture kojim u trenu prebacujes sistem u stanje Multitrack Recordinga. Capture je Recording "masina" a njegov projekat kasnije mozes uvesti u Studio One DAW i tu zavrsiti miksanje. Ovo je za tebe najefikasnija solucija za ono sto si htio postici, tako da, ukoliko se uklapa u tvoj proracun, bez razmisljanja bi trebalo da uzmes 16.0.2 i zavrsis jednim potezom sve sto si trebao.

Kompjuter i dalje mora biti velike performanse jer StudioLive je opet, samo Audio Interface, koji treba odlicnu audio masinu, da bi odradio svoj posao kako valja.

Naravno da ne smijes da zivis u zabludi i da mislis da StudioLive moze u potpunosti nadomjestiti Recording sisteme visoke klase, kojima je cijena bar cetiri puta visa (doduse zajedno sa kompjuterom u njima). Za potrebe manjih projekata Live Recordinga, ce ovo biti potpuno uredu jer ti i nije neophodno nista posebno kvalitetnije. Sigurno da covjek uvijek tezi necemu boljem ali se odmah postavlja pitanje da li je neophodno dati cetiri puta vise novca za to "kvalitetnije", to jest koliko je to svrsishodno. Ukoliko pak radis zahtjevne studijske projekte, sigurno ti ne bih savjetovao ovu soluciju jer za to postoje sasvim druga, odgovarajuca rjesenja, koja ti ovdje ne bih predtavljao jer i nisu predmet ove teme.

Promijenjeno od tranzit (28.03.2014 u 18:24 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 28.03.2014, 18:20   #48
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Samo da dodam, kolega je pitao za 16.4.2 i on ima 16 xmax predpojacala a 16.0.2 ima 12....
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 28.03.2014, 18:35   #49
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tako je Sale sokole, sve vrijeme sam mislio na 16.0.2, valjda radi toga sto je o njemu bilo vise rijeci u temi, pa nisam ni obratio paznju da kolega pita za 16.4.2. To i jeste inace jedna od bitnijih razlika izmedju ta dva miksera.

Promijenjeno od tranzit (28.03.2014 u 18:37 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2014, 02:52   #50
djlabomi
Vredan član društva
 
djlabomi's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.04.2009
Mjesto: Serbia
Postovi: 105
Downloads: 690
Uploads: 0
Rekao HVALA: 48
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: klavijature
Interesi: sport, multimedia
djlabomi befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pa, izgleda da se krug zatvorio.
Što se mene tiče, gomilu toga novog sam saznao, naučio iz ove teme. Nadam se da je još nekome koristila, jer mislim da je sagledana iz svakog "ćoška". Ima više opcija.
Naravno da u Presonusu 16.4.2 ne vidim ništa više od kvalitetno zabeleženog krajnjeg snimka, odnosno projekta, u kome mogu sa svakom snimljenom trakom da biram šta ću kasnije da radim. Pa, čak i da naknadno (pre)snimim ponovo neku traku, ukoliko se negde u svirci desila velika brljotina.
Da li taj projekat, iz 16.4.2 mogu, radi dalje obrade, da uvedem u još neki audio editor (najpre mislim na nuendo 4 i adobe audition 3) ili se držim samo StudioOne? Iskreno, nikad ga nisam koristio. Ili se ide na "save" ili "audiomixdown" za svaku snimanu traku od max. 16 na 16.4.2? Pa, onda te usnimljene trake radim u bilo kom editoru?
Što se tiče snimanja, da li se snimak pohranjuje na
djlabomi je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 16:17


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije