Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 04.10.2012, 15:29   #1
just_be
Vredan član društva
 
just_be's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.12.2008
Postovi: 144
Downloads: 596
Uploads: 0
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 17 puta u 16 Postova
just_be befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Panorama L i R

Zanima me sta je osnovni cilj panorame na klavijaturama, znam kada je okrecem lijevo ili desno tako se istovremeno smanjuje strana na zvucniku za odredjeni instrument koji podesavam, eh sad me zanima kako vi podesavate panoramu i zasto je treba podesavati. Kako podesiti najbolje panoramu u ritmu (Drum, Perc, Bass i gitaru) . Zahvaljujem na odgovorima, pozdrav
just_be je offline   Reply With Quote
Star 04.10.2012, 15:57   #2
Narodnjak300
Ovaj baš voli da kuca
 
Narodnjak300's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.12.2008
Mjesto: Bor-Timocka kajina
Postovi: 450
Downloads: 2385
Uploads: 42
Rekao HVALA: 35
Zahvalili mu 52 puta u 51 Postova
Instrumenti: nemam vise instrument
Interesi: Pecanje
Narodnjak300 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja znam u produkciji cemu sluzi a na klavijaturama nisam siguran, recimo ako imas boju koja se sastoji iz dve boje na right1 harmoniku a na right2 saxofon pan bi mogao tu da bude zanimljiv parametar za podesavanje ove dve boje ako hocemo da nam se razumnije cuju harmonika i saxofon, malo harmoniku panujemo na levo a saxofon na desno (po ukusu), a sigurno si primetio u drumsetu kod tomova da prvi tom je malo ulevo panovan pa zatim drugi je u centru a treci malo desno. Procitao sam mnogo puta gde neki od poznatih producenata kazu da na panu postoje samo 3 pozicije, a to su 100% levo, centar ili 100% desno. Meni se to bas i ne svidja takvo razmisljanje...Pan takodje sluzi da bi pozicionirali neki instrument u mixu ili jos bolje u prostoru, isto tako moze da bude i sto se tice klavijature. Panovanjem podesavamo stranu (levo ili desno) dok reverbom podesavamo druge dimenzije (napred ili nazad), ovo uglavnom vazi za produkciju, ali recimo da pan na klavijaturi radi nesto slicno.
__________________
Donosim vam pune ruke štimunga!

Promijenjeno od Narodnjak300 (04.10.2012 u 16:07 sati) Razlog: dodat tekst
Narodnjak300 je offline   Reply With Quote
Star 04.10.2012, 17:36   #3
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od Narodnjak300 Pokaži Post
Procitao sam mnogo puta gde neki od poznatih producenata kazu da na panu postoje samo 3 pozicije, a to su 100% levo, centar ili 100% desno.
Gdje si to procitao, koji su to "poznati" producenti ? Ne citaj ubuduce neprovjerenu i trecerazrednu literaturu jer ce ti veoma nastetiti a ti samozvani "poznati" producenti su totalni idioti.




@just_be
Istu funkciju koju parametar Panorama ima u jednoj produkciji, ima je i u muzickim instrumentima. Pogotovo je ona vazna kod aranzera jer se ovdje radi o "malim" produkcijama u obliku ritmova, a sluzi da bi se pojedini instrumenti pravilno postavili u prostoru. Clanovi jednog realnog orkestra ne stoje jedan drugom na glavi dok sviraju pa prema tome ni instrumenti u jednom aranzmanu ne trebaju biti svi na centralnoj poziciji vec se moraju razmjestiti po horizontalnoj osi panorame. Ovo je vrlo bitan parametar i treba obratiti veliku paznju pri miksu da instrumenti adekvatno budu razmjesteni po panorami a sve vrijeme imajuci u vidu i njihov frekventni opseg (ne postavljati na isto mjesto ili preblizu, instrumente slicnog frkventnog sastava). Strogo treba izbjegavati ekstremne pozicije (L100%; R100%) jer se obavezno treba sacuvati i mono kompatibilnost signala. Jos jedan savjet, nikako ne miksati panoramu upotrebljavajuci samo slusalice jer to ce uvijek biti varka. Za ovo su u sustini najbolji studio monitori bliskog polja.

Promijenjeno od tranzit (04.10.2012 u 17:37 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 04.10.2012, 18:17   #4
Narodnjak300
Ovaj baš voli da kuca
 
Narodnjak300's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.12.2008
Mjesto: Bor-Timocka kajina
Postovi: 450
Downloads: 2385
Uploads: 42
Rekao HVALA: 35
Zahvalili mu 52 puta u 51 Postova
Instrumenti: nemam vise instrument
Interesi: Pecanje
Narodnjak300 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
Gdje si to procitao, koji su to "poznati" producenti ? Ne citaj ubuduce neprovjerenu i trecerazrednu literaturu jer ce ti veoma nastetiti a ti samozvani "poznati" producenti su totalni idioti.
Odavno sam to procitao i secam se da je to bilo na jednom domacem forumu ali se ne secam koji je to producent rekao, a sve sto si rekao sto se tice vecine poznatih producenata si u pravu.
__________________
Donosim vam pune ruke štimunga!
Narodnjak300 je offline   Reply With Quote
Star 04.10.2012, 19:40   #5
just_be
Vredan član društva
 
just_be's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.12.2008
Postovi: 144
Downloads: 596
Uploads: 0
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 17 puta u 16 Postova
just_be befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@ tranzit - pretpostavljao sam da cete bas vi znati odgovor i odgovoriti. Mozete li mi dati neku osnovnu semu za panoramu, kako drum da namjestim najbolje, bass i gitaru. I da li se stavlja panorama i na dijelovi bubnja (Snare, tomove, cinele itd) ???? Znam da se najbolje stima uz monitore ali bi mnogo znacilo da mi malo pomognete kako da pocnem.
just_be je offline   Reply With Quote
Star 04.10.2012, 20:19   #6
zsimonovic
Odomaćeni član
 
zsimonovic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.08.2007
Mjesto: gornji milanovac
Godina: 45
Postovi: 509
Downloads: 6502
Uploads: 39
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 26 puta u 24 Postova
Instrumenti: KORG PA800
Interesi: racunari,lepe devojke
zsimonovic ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
zsimonovic pošalji poruku preko MSN messengera zsimonovic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Bas bubanj,bas,dobos na centar,tomovi i cinele mogu da se stavljaju u stranu.Bongosi takodje mogu u stranu ili u produkciji autopan da automatski setaju levo-desno.Solo moze da se panoramise ali ne mnogo,wah gitare takodje.Ono sto je osnova aranzmana se stavlja u centar,bas,osnova bubnja-noga,dobos,hi-hat.
zsimonovic je offline   Reply With Quote
Star 04.10.2012, 20:36   #7
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Polako, polako... sa tim savjetima. Postavka panorame zavisi u mnogome od aranzmana, to jest od upotrebljenih instrumenata pa tu nema pravila, znaci osnovno pravilo je da nema pravila. To postavljanje dobosa i hihata u strogi centar je takodje diskutabilno. Onda, to trcanje perkusioniste po bini s lijeva na desno i obrnuto se moze upotrijebiti samo u eksperimentalnoj muzici posto je bez smisla da neko trceci po sali lupa bongose. Nerealno i neukusno !!!! Jedino sto se sa sigurnoscu moze napisati je da Bass i Bass Drum uvijek i bez izuzetka idu u strogi centar kao i svi ostali soundi koji su zestoko optereceni bassom.
Dodato:
@just_be
Ipak postoje neke osnovne postavke od koji treba krenuti. Posto trazis savjet za postavku panorame za klavijaturu, predpostavljam da je u pitanju aranzer, to se svodi na samo cetiri do pet instrumenata u ritmu. Drum Kit udaraljke su vec poredjane po panorami tako da tu nemas sta posebno da radis sem eventualno da pomjeris HiHat i Snare po malo u suprotne stane. Ritam instrument (gitara, klavir...) treba se postaviti ne daleko od centra i suprotno od dobosa posto su oba instrumenta veoma dominantni a treba odrzati ravnotezu u stereo slici. Ukoliko postoji i Pad instrument, njega stavi u sredinu ali mu dodaj malo vise reverba kako bi dobio na prostornosti. Kod njega bi bilo svrsishodno automatizovati panoramu (midi CC#10) ali nikako do ekstremnih polozaje vec samo nekih 15% od centra lijevo i desno. Ovim u sustini vrlo suptilno ubijas staticnost ritma aranzera. Gledaj da taj Pad ne bude prejak a pravilo je da ga pojacavas od minimuma na vise i u onom momentu kada ga prvi put jasno cujes u aranzmanu, smanji ga za malo jer Pad je najbolji onda kada nije primjetan. U protivnom umanjice prodornost kompletnog aranzmana a u zavisnosti od toga sta si upotrijebio kao Pad, moze "zamrljati" kompletan aranzman. Ostale instrumente redjaj po panorami tako da uvijek odrzis ravnotezu u stereo slici. Sta god radio ne stavljaj ih u centar jer tu rezervises mjesto za vokal, kojem nista ne smije da smeta.

Promijenjeno od tranzit (04.10.2012 u 21:08 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
just_be (04.10.2012)
Star 04.10.2012, 21:14   #8
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Steta sam sto na svirkama uglavnom ne mozemo rasporediti kutije kako treba da bi sve to doslo do izrazaja.
dmmacak je offline   Reply With Quote
Star 04.10.2012, 23:09   #9
zoric
Ovaj baš voli da kuca
 
zoric's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.04.2010
Mjesto: Prigrevica
Postovi: 344
Downloads: 507
Uploads: 1
Rekao HVALA: 26
Zahvalili mu 28 puta u 25 Postova
Instrumenti: Pa3X 76 i Korg Triton Le
zoric befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Moja postavka Pa3x je stereo,levi kanal na 9 sati,desni na 3 sata.....za mene najbolja kombinacija.....kada stavim 100% levo i desno,to nije to....

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2
zoric je offline   Reply With Quote
Star 04.10.2012, 23:15   #10
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nije dobro, ne valja to sto radis. Ti neprirodno suzavas stereo zvucnu sliku. Ne sviraj da tebi bude lijepo, nego publici jer si ti radi njih tu. Stereo znaci L + R a to dalje znaci lijevi kanal miksera 100% lijevo i desni kanal 100% desno. Postavi zvucne kutije kako valja !!!!
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 05:12


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije