Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Produkcija i postprodukcija

Produkcija i postprodukcija Snimanje, obrada, miksanje i masterovanje zvuka

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 04.07.2012, 00:26   #11
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nyquist teorema objasnjava i dokazuje kolika treba da bude sampling frekvencija digitalnog audio materijala da bi on pokrio kompletni cujni frekventni opseg covjeka. Formula te Nyquist teoreme glasi: F > 2(Fmax - Fmin) gdje je F ta sampling frekvencija audio materijala, Fmax je maksimalna frekvencija koju cujemo a Fmin minimalna cujna frekvencija. Posto znamo da je u idealnom slucaju ta maksimalna frekvencija 20kHz a minimalna 20Hz, lako dolazimo do rezultata od priblizno 44kHz. Ovo je teorija a u praksi to izgleda nesto izmjenjeno pa je usvojena prakticna formula: F = 2,2 x Fmax cime dolazimo konacno do sampling frekvencije od 44,1kHz kojom je garantovan kompletni cujni frekventni opseg.
Medjutim ako malo procackamo po "silno dobrim" setovima recimo za Korgovu PA seriju, koji se prodaju za jos silnije pare naici cemo u tim setovima na masu samplova kod kojih je sampling frekvencija 32kHz ili cak i 22kHz i to najvise bas u jednom od najomiljenijih setova cije ime necu spomenuti da ih ne bih jos i reklamirao (zlo i naopako). Ovakvi samplovi su u danasnje vrijeme sablazan i smrtni grijeh. Nekada se to radilo radi stednje na sampling memoriji jer je ista bila veoma mala ali danas za to nema nikakve potrebe. Kako ce zvucati jedna Ride cinela koja je samplovana na 22kHz ? Jadno i bijedno jer to znaci da joj je gornja frekventna granica na svega 11kHz a cinela tek preko tih 11kHz dobija na kristalnosti i tzv. Air efektu. Sasvim druga prica su tzv. LoFi samplovi ili soundi gdje se odstupanje od industrijskog standarda (16Bit/44,1kHz) cini radi posebnog efekta. Proizvodjaci sampling sounda stede na svakom mogucem mjestu ali usteda na sampling frekvenciji na ogromni ustrb na kvalitetu je neoprostiv grijeh. Ozbiljni proizvodjaci koji drze do svog renomea i nude najvisi kvalitet uobicajeno sampling materijal rade na 24Bit/44,1kHz. Ovo se neposredno odrazava na velicinu samplova pa je recimo sampl na 24Bit dosta veci od onoga na 16Bit ali je utoliko i kvalitetniji.

Da se vratim na onaj Bass sampl, definitivno je sampl uredu i definitivno je loop odlicno uradjen, mada neko rece da ima "pucketanja" radi loopa. Ne, nema, kontrolisao sam loop vrlo detaljno i on nema greske, pa je cak uradjen i DC Offset check. Ostaje ili da memory modul kod instrumenta nije bas najzdraviji ili je u program editingu nacinjena greska, trece nema.
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
aleksandar031 (05.07.2012)
Star 05.07.2012, 09:59   #12
korg18
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 08.04.2009
Mjesto: Tuzla
Postovi: 294
Downloads: 1848
Uploads: 26
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 37 puta u 35 Postova
Instrumenti: Korg Pa1x,2x,Triton Extreme
Interesi: Muzika
korg18 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard korg18

milepsr- vidicemo kako ce da rad ibaas od 489 kb koji je skracen sa 3 mb postavicu ga danas ovdje,pa da vidimo misljenje i koji bolje radi pozdrav.
korg18 je offline   Reply With Quote
Star 05.07.2012, 16:19   #13
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od korg18 Pokaži Post
milepsr- vidicemo kako ce da rad ibaas od 489 kb koji je skracen sa 3 mb postavicu ga danas ovdje,pa da vidimo misljenje i koji bolje radi pozdrav.
Mislim kolega da vam je Tranzit na tenane objasnio osnovu u predhodnom tekstu i trebalo bi mu zahvaliti na nesebicnom pisanju, i podrzavam tekst!
Ostalo je rekla-kazala...

Kad bi moglo da se crta ovde, nacrtao bih vam zasto sempl koji je semplovan na 22khz i resamplovan na 10khz nemoze isto da zvuci (ukoliko mislimo na istu stvar)

Audio talas, ili krivulja semplovana na 22khz znaci da je "digitalni pisac(sampler)" uzeo 22000 tacaka tog vala (vawe) u jednoj sekundi (Jer je Hertz - broj titraja u sekundi) koje ce posle da AD-DA konceryoru sluziti kao vodic za reprodukciju semplovanog materijala i u ovom slucaju ce kvalitet zvuka biti otprilike upola manji od originala, a Tranzit je objasnio zasto u svom postu gore.
E sad, ako se taj sample od 22khz presampluje na 10Khz, zamisli koliko se delova audio vala gubi? Jer sada uzimas 10000 "tacaka" u sekundi. (neka me ispravi neko ako gresim)

Mislim da si ti zadovoljan rezultatom samo zato sto je u pitanju Bas sample i na niskim frekvencijama ne mozes dobro da osetis razliku kvaliteta u zavismosti na kakvim zvucnicima (monitorima) slusas, ali 100% garantujem da taj tvoj novi zvuk ni priblizno ne lici na originalni semplovani instrument. Ako mi ne verujes, snimi obicno Aaaaa... u kompijuter i resampluj isto kao ovaj bas pa ces da cujes razliku.
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 05.07.2012, 16:19   #14
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tako je sale sokole, sve si pravilno shvatio, napisao i objasnio stim sto si malo uvero u svu pricu i Bit Rate audio materijala, ama to nije u ovoj temi toliko bitno. Ako bude interesenata mogu objasniti i razliku izmedju Bit Rate pojedinih samplova i sta taj Bit Rate uopste znaci. Ko ti ne vjeruje neka proba pa nek se razocara.



Citat:
Originalno postovano od korg18 Pokaži Post
milepsr- vidicemo kako ce da rad ibaas od 489 kb koji je skracen sa 3 mb postavicu ga danas ovdje,pa da vidimo misljenje i koji bolje radi pozdrav.
Unaprijed da te razocaram, vjerovatno dosta slabo ce da radi jer sa 3MB na cirka 500kb nije sala. To je nekih 6 puta manje sampling materijala. Ni tih 3MB nije nesto posebno za dobar bass sound a kamo li 500kb.

Promijenjeno od tranzit (05.07.2012 u 16:29 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 05.07.2012, 16:24   #15
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ili jednostavnije, ti si fakticki izbacio 2,5mb informacije iz originalnog sampla...

To je isto kad u flasu od 3 litra sipas 0,489 litara rakije i kad popijes, mislis da si popio 3 litra, a nisi se napio
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 05.07.2012, 16:31   #16
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

... to jest ostao zedan.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 05.07.2012, 16:41   #17
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Neke stvari ne vredi objasnjavati...

Kad bi se moglo ovako raditi, onda bi se sve snimalo na 10khz... Bio bi to raj za procesore
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 05.07.2012, 17:26   #18
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ama vrijedi objesnjavati pa i ponavljati i ubjedjivati jer sto vise, to je veca mogucnost da ljudi to shvate kako treba.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 05.07.2012, 17:35   #19
romario
Stvarno kod kuće
 
romario's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.12.2004
Mjesto: Vinkovci
Godina: 51
Postovi: 1.294
Downloads: 1872
Uploads: 8
Rekao HVALA: 113
Zahvalili mu 111 puta u 107 Postova
Instrumenti: cantus IV
romario befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
romario pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Zbog te tvoje dobre volje u neprekidnom pomaganju i
Trosenja sebe na ljude koje i ne poznajes,
Koji ponekad i ne.zasluzuju to sto i im nudis
Jos jednom hvala od mene .

Nego tranzit druze ,
Mrda li se sta po ovoj vrucini ?
Postovano sa mobilnog uređaja
romario je offline   Reply With Quote
Star 05.07.2012, 17:58   #20
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ne mrda kod mene ni kad je hladno, moj romario. Sto se tice pomaganja, smatram da znanje ne treba ponijeti u grob, a ima ovdje i dragih momaka kojima mi je zadovoljstvo pomoci. Oni ostali vrlo "pametni" i "sveznajuci" nisu ni bitni jer ponekad nakon razgovora sa pojedinim ljudima, covjek osjeti potrebu da prijateljski pomiluje kamen, osmijehne se drvetu i sa puno postovanja skine kapu pred magarcem.
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 15:01


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije