Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 28.02.2012, 01:59   #21
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Samo udrite s pitanjima... pa da "produbimo".
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 28.02.2012, 02:21   #22
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Evo, ja ću prvi. Linkam post gdje sam to već pitao pa je skoro otišlo u zaborav. Sam nisam našao rješenje.
Ili kraća verzija. Kako najjednostavnije pomoću XGworksa izvući sysex kontrolu za samo jednu karakteristiku nekog zvuka? Recimo da se radi o pitch-u doboša.
casper je offline   Reply With Quote
Star 28.02.2012, 02:28   #23
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ne moras ti to da izvlacis iz XG worksa to imas fino popisano u manualima Yamahinih instrumenata po XG standardu. Ako bas hoces iz XG worksa onda otidji u XG editor pa na Drums pomjeri Pitch dobosa za malo i upisi ga na traku (imas za to komandu, mislim da je crvena strijelica na dole). Idi na tu traku i vidjeces upisanu sysex komandu za Pitch dobosa. Zadnja dva broja su vrijednost (hexadecimalna). Sve gotovo za par sekundi.

Promijenjeno od tranzit (28.02.2012 u 02:31 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 28.02.2012, 02:57   #24
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ako sysex vrijednost dodajem pomoću manuala ili generatora poput SysEditor-a onda radim "na slijepo". Kada radim sa XGW onda mogu i čuti kako zvuči promjena i zato mi je ovo bitno.
Da, kada u XGworks promjenu pohranjujem s funkcijom Insert XG parametar (f10) onda mi izbaci cijeli niz sysex controla. I one koje su inicijalno postavljene. Mene treba parametar za jednu promjenu, a ne i ostale defaultne postavke cijele baterije bubnja.
Ma dobro, može se i ručno unijeti niz ali to mi je malo .....
casper je offline   Reply With Quote
Star 28.02.2012, 03:10   #25
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ne, ne... mozes da snimis samo jednu promjenu, recimo u toku snimanja trake, nebitno na kom mjestu. Pronadjes tu promjenu i imas sysex komandu.
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
casper (28.02.2012)
Star 28.02.2012, 04:13   #26
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Da ti olaksam put do rezultata:
Grafički Fajlovi
File Type: jpg XG sysex.JPG (83,9 KB, 32x skinuto)
Highslide JS
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 28.02.2012, 12:57   #27
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hvala na pomoći. To je izgleda "voda duboka", dok se čovjek ne snađe u silnim parametrima. Pomoću tipke koju si označio na slici se snima cijeli niz promjena dok materijal svira. Jer pokretanje te opcije (f11) automatski stavlja status REC i materijal (mid, sty ...) kreće, a promjene se bilježe na pozicijama gdje su načinjene. Praktično je za utjecanje na panoramu ili volumen negdje u sredini materijala. Ili recimo za fade out na kraju pjesme....

Ako se stisne gumb lijevo od označenog na slici (f10) onda se može dobiti sysex niz ali za samo jednu promjenu (to je ono što je mene zanimalo u predhodnom pitanju). Međutim , on je zapisan na početku trake, a ne na mjestu gdje je pozicioniran Location. To je ono što me je zbunilo i zašto nisam mogao doći do tih parametara. Eto, nešto sam naučio.....

Ali imam još pitanja .....
Po kojem principu se određuje chord switching kod styla? Ako sam dobro shvatio, 1 kanal je namjenjena za zapis kontrola, 2-8 za chord switching, a 9-16 za osnov styla. Da li se može utjecati na to kako će "reagirati" (svirati) kanal 2 ili je to unaprijed određeno i ne može se mijenjati. Ako se može utjecati zanima me s kojim se to kontrolama radi?

Promijenjeno od casper (28.02.2012 u 12:59 sati)
casper je offline   Reply With Quote
Star 28.02.2012, 13:34   #28
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tipka koju sam oznacio ce da posalje samo promjene ali za to treba da u preferencama za XG podatke to bude i definisano. Znaci samo tada ce biti upisane iskljucivo promjene a ne i standardni XG podaci.
Za Chord Switching uopste nije bitno koji midi kanal (1 - 8) za koju ritam traku ce biti odabran. Cak i nekoliko midi traka na kanalima od 1 do 8 moze da bude namjenjeno promjenama za samo jednu ritam traku. Tu je sve dozvoljeno. Medjutim, ovo neces moci bez velikih problema uraditi sa XG worksom vec za to treba imati poseban program. Mozes upotrijebiti Style Maker koji je besplatan ili na primjer, One Man Band. Oba imaju vrlo detaljni Style Editing sa svim mogucim parametrima a Chord switching je samo jedan mali dio. Style Maker ti dozvoljava da definises recimo XG works kao externi editing sequencer koji se otvara iz samog Style Makera. Rad sa svim tim je vrlo komplikovan pa bi bilo dobro da prije nego bilo sta zapocnes sa tim, pazljivo procitas manual Style Makera. Ovaj tandem ti daje mogucnost da uradis sta god ti padne na pamet sa ritmom, sve je moguce.
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
casper (28.02.2012)
Star 28.02.2012, 16:17   #29
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sad pomalo slažem "kockice tog mozaika" i dobivam cjelokupnu sliku. Upravo mi je zadavao problem ovaj dio koji navodiš, korištenje više različitih programa za različite radnje. U hrpi softwarea koji se nudi za yamahin editing je teško odabrati one neophodne i najbitnije.

Čitao sam manual od Style Makera i radio sam s njim. Međutim, kako on nema mogućnost editinga tonova, izbacio sam ga "iz igre". Pridružio sam ja njemu OMB, ali tu je tek nastala konfuzija Pa sam "pikao" po XG koji mi se učino vrlo pregledan i jednostavan. U stvari, mislio sam da ću naći rješenje u jednom (ili max dva) programa koji će mi omogućiti manipulaciju s yamahinim stylovima. Tu sam izgleda bio u zabludi. Pogotovo stoga jer do sada nisam imao dodira s Yamahom. Kad se k tome dodaju "male akcije" koje T4 ima, poput SSF2, definicije instrumenata ... onda brzo zaboli glava i skrene se na krivi put.

Sve ovo što je iznad napisano nema za svrhu samo "moju ispovjed". Pišem radi toga da svi koje interesira ovo područje "skrate put" i što jednostavnije nađu vlastitu kombinaciju programa za yamahin editing.

Ja sam za sada na ovoj relaciji
- Musicsoft Downloader > transfer materijala Tyros = komp
- Style format 2 converter > prebacivanje SSF2 u SSF1 format (neophodno za modele T3 i T4)
- CASM editor > nakon mijenjanja potrebnih funkcija Export to ....
- XG works > uglavnom editacija odsviranih nota, kopiranje, brisanje i naravno unos sysex kontrole :-)

Sada po preporuci Tranzita u "igru" dodajem i Style works kojem će XGW biti seq editor. Nadam se da ću s ovom kombinacijom moći napraviti sve što mi je potrebno. Ili još nešto nedostaje .......
casper je offline   Reply With Quote
Star 28.02.2012, 16:29   #30
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

E bas to ces i dobiti tom kombinacijom jer ces u sustini imati sve na jednom mjestu posto XG Works otvaras iz Style Makera. Ne zaboravi samo da poslije obrade u XG Worksu obavis Save (ne save as) prije nego se vratis u Style Maker, a ne zaboravi da kad uvedes ritam u Style Maker, kao prvo prije bilo cega drugog, potvrdis upotrebu CASMa iz ritma. E sad nesto novo... sa OneManBand najnovija verzija 11, dobijas u sustini isto jer su mnoge stvari popravljene a dosta ih je i dodato. Ustvari spojen je prijasnji OMB i OMB Esential, pa na to se onda dodalo nekioliko funkcija.
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
yamaha

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 06:45


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije