Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Prateća oprema > Kabliranje

Kabliranje Šeme, modeli, sistemi spajanja

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 30.06.2010, 09:28   #1
DinO74
Odomaćeni član
 
DinO74's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.11.2004
Mjesto: Mumiland
Godina: 49
Postovi: 571
Downloads: 805
Uploads: 4
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 48 puta u 43 Postova
Instrumenti: Pa1XPRO, M1, 01W/FD, Microkorg, Fantom X6,D50,D10,JX-8P, Gaia, SY77, DX7, CS1x,Mininova, K2000
DinO74 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DinO74 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard Maksimalna duzina kablova ???

Pozdrav kolege, malo sam u dilemi jer moram zamijeniti kablove od zvucnih kutija. Radim na 4 kutije i potrebna su mi dva duza kabla. Do sada sam koristio 2 x 7 metara presijek kabla je 2x2,5 i 2 x 14 metara presijek 2x1,5. Ova dva po 14m, cini mi se prave problem jer sumnjam na njih da mi oni pregrijavaju pojacalo a i primjeti se da je na tim krajnjim zvucnicima zvuk plitak i puno tisi nego na onim koji su spojeni sa kablom od 7m. Pitao bih kolege , dali ce biti prevelika duzina da kupim kablove po 12m ali ovaj puta presijek 2x2,5 a ne 2x1,5 ili da trazim nesto drugo...Ustvari, koja je preporucena maksimalna duzina jednog kabla, koji presijek i dali licnasti ili puni??? Puno pozdrava !!!
DinO74 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio DinO74 za ovaj koristan post:
mulalic (07.01.2013)
Star 30.06.2010, 09:39   #2
milepsr
Odomaćeni član
 
milepsr's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.03.2007
Mjesto: Beograd
Godina: 37
Postovi: 600
Downloads: 3436
Uploads: 19
Rekao HVALA: 41
Zahvalili mu 73 puta u 69 Postova
Instrumenti: Korg PA3X
Interesi: Mene me zanima, gde ima da se kupi jevtina kavurma i cvarci...
milepsr ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Koja je jacina zvucnih kutija i koje je pojacalo u pitanju ?
__________________
Citat:
Originalno postovano od nikadvisekorg Pokaži Post
Ćiru i njegove drnjkalice na kup sa Mićom Nikolićem i ostalim iživljavatorima nad muzičkim instrumentima bi poslao u Kinu kod Japanaca da snimaju muzičke teme i pratnju za super mario i battle tanks.
milepsr je offline   Reply With Quote
Star 30.06.2010, 10:42   #3
DinO74
Odomaćeni član
 
DinO74's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.11.2004
Mjesto: Mumiland
Godina: 49
Postovi: 571
Downloads: 805
Uploads: 4
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 48 puta u 43 Postova
Instrumenti: Pa1XPRO, M1, 01W/FD, Microkorg, Fantom X6,D50,D10,JX-8P, Gaia, SY77, DX7, CS1x,Mininova, K2000
DinO74 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DinO74 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Zvucnici su 400W na 8 oma a pojacalo je Behringer EP-4000 koje bi trebalo da izbaci 2 x 950 W na 4 oma od cega naravno nema nista jer je Behringer poznat po tome da slaze minimum 20 %.
DinO74 je offline   Reply With Quote
Star 30.06.2010, 11:06   #4
Beethoven
Odomaćeni član
 
Beethoven's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.03.2007
Postovi: 605
Downloads: 1023
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 105 puta u 92 Postova
Beethoven befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ubacicu se ako ne smeta...

Moje iskustvo govori da za tu snagu, obavezan je 2x2,5, licnasti kako kazes, ne pun, i 12m nece praviti nikakav problem. Cak ako situacija nalaze, ti moras staviti dugacak kabal. Onda, mora i 20m a kad se mora nije tesko... Salim se malo ali je otprilike tako.

Ja sam odlucio da kablove pravim na 10 i 5m. To je jako zgodno i malo se gubi. Ako situacija nalaze, imam nastavke, nastavim i zavrsio sam posao. Tako mogu da imam i 5m, 10m, 15m,20m... Koliko mi treba.

Firma Klotz u svakom svom katalogu izbaci grafikon gde je tacno prikazan gubitak sa odredjenim presekom na odredjenu duzinu i otpor. Zato ti i kazem, maximalni gubitak za 2x2,5, na maximum 20m i 4 oma, nece preci 15%. Sto nije malo ali ako se tako mora i nije. Jos jedna bitna stvar, sto su kablovi kvalitetniji, to je manje gubitka.

Ja konkretno koristim koaksijalne kablove marke Klotz i neces verovati, primetio sam razliku i u zvuku cak, u odnosu na one silikonske... Mnogo vise bassa, to je ono sto se primeti. A sigurno i vise snage.

Moja preporuka, kablove pravis na 5 i 10m, kupis nastavke i resio si problem. I zlatno pravilo, trudis se uvek da stavljas krace kablove.

Ja imam takve nastupe da sam se sa ovim od 5m nasvirao najlepse... Nisu dugacki, malo prostora zauzimaju, a zavrsavaju mi posao super u vecini slucajeva. A gubitka skoro da i nema.

Pozzz
__________________
JBL!
Beethoven je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, Beethoven, za koristan post:
DinO74 (30.06.2010), mulalic (07.01.2013)
Star 30.06.2010, 11:36   #5
DinO74
Odomaćeni član
 
DinO74's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.11.2004
Mjesto: Mumiland
Godina: 49
Postovi: 571
Downloads: 805
Uploads: 4
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 48 puta u 43 Postova
Instrumenti: Pa1XPRO, M1, 01W/FD, Microkorg, Fantom X6,D50,D10,JX-8P, Gaia, SY77, DX7, CS1x,Mininova, K2000
DinO74 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DinO74 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Puno hvala kolega Beethoven. I ja sam svjestan da sam svo ovo vrijeme grijesio sto sam koristio previse dugacke kablove malog presijeka (2x1,5) i to radi se o instalacionom Klotz dvozilnom kablu (providni). Jedino sto mogu nabaviti ovdje jeste Klotz LY225 a koaksijalni mi je tesko naci u BiH. Ovi kratki koje imam su isto Kotz LY225 i razlika je ogromna u odnosu na ove manjeg presijeka. Kupit cu dva po 15m i nadam se da cu rijesiti problem ako vec nisam narusio "zdravlje" pojacala sa ovim tankim kablovima... valjda nisam a gubitak od nekih 30-40 W na ovoj snazi i nije toliko bitan kao sto ti kazes ako se vec mora . Prelaze mi je takodje tesko nabaviti.
DinO74 je offline   Reply With Quote
Star 30.06.2010, 12:34   #6
Beethoven
Odomaćeni član
 
Beethoven's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.03.2007
Postovi: 605
Downloads: 1023
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 105 puta u 92 Postova
Beethoven befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ipak nisam za kablove od 15m... Kad hoces, ne mogu biti manji... Prelaze mozes lako nabaviti, ja znam ko ima ovde...Doduse, Neutrik su skupi (negde oko 700-900 dinara) ali ih ima i mogu se naci i kod tebe, sigurno... Ili ti cak moze neko doneti iz inostranstva... Ako pa i to ne moze, onda sednes i napravis lako, parce kabla veceg preseka i dva zenska spikona i zavrsio si. Jeste da nije pravo resenje ali resavas problem.

Poslusaj me u vezi duzine, iz mog iskustva nema bolje...

Pozz

P.S. Klotz LY225T je odlican kabal a nije ni skup preterano. Ne moras koaksijalni, kod nas ga je tesko naci. LY225T zadovoljava sve nase kriterijume, provereno.

Sa pojacalom tvojim je sve ok, nista mu nije...
__________________
JBL!
Beethoven je offline   Reply With Quote
Star 26.02.2012, 04:23   #7
milos511
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 15.12.2011
Mjesto: Beograd(Sremcica)
Godina: 32
Postovi: 58
Downloads: 16
Uploads: 0
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Instrumenti: Gitara
milos511 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Mislim da se prave dodatni gubici na tim nastavcima(spojevima) posebno ako su nekvalitetni... na svakom mestu ti dzekovi pa na svakom dzeku lemovi... Cini mi se da to nije bas najsrenije resenje, ali to je samo moje misljenje, mozda nisam upravu...
milos511 je offline   Reply With Quote
Star 26.02.2012, 04:55   #8
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Imaj na umu da veca udaljenost zvucnih kutija od tebe, kao nuzprodukt, ima i kasnjenje signala, odnosno Delay jer ako uzmes u obzir da je brzina zvuka kroz zrak oko 340 m/s na normalnoj okolnoj temperaturi, lako ces doci do rezultata da udaljenost kutija od recimo 20m ima kasnjenje zvuka od oko 50 milisekundi sto je vec cujno, mada to jos uvijek tvoje uho nece cuti kao nekakav dupli ili eho signal ali je ostro na granici. Zatim, ovo kasnjenje zavisi i od temperature zraka, pa sto je temperatura niza to je i kasnjenje manje, mada je ovo zanemarljivo jer su i razlike u kasnjenju vrlo male. Gledaj da ne pretjerujes nepotrebno sa tom duzinom kablova ako vec nije neophodno.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 07.03.2013, 19:22   #9
mile nikolic
Početnik forumacije!
 
mile nikolic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.12.2010
Mjesto: beograd
Postovi: 41
Downloads: 82
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 8 puta u 7 Postova
Instrumenti: korgpa80
Interesi: muzika,kompjuteri ,tenis
mile nikolic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

ja se slazem sa koloegama da je bitniji presek kabla to jest debljina koja treba da bude najmanje 2x2.5 da nebi dolazilo do gubljenja snage ,a sto se tice nastavaka i ja imam lose iskustvo sa njima

Promijenjeno od mile nikolic (07.03.2013 u 19:23 sati)
mile nikolic je offline   Reply With Quote
Star 16.03.2013, 17:34   #10
Akordeonista
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 13.04.2011
Postovi: 467
Downloads: 532
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 24 puta u 22 Postova
Akordeonista befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Malo je zastarela tema, pogledaj datume!
Akordeonista je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 19:58


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije