Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Sistemi

Sistemi Kompletni sistemi za ozvučenje... Kombinacije...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 27.09.2018, 13:02   #101
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nema čudnih pitanja, samo odgovori mogu biti "čudni".
Kako si zadovoljan s zvukom DAVE 15 G3 i za koliko si ljudi najviše svirao s tim kutijama?

A za pravilan odgovor na tvoje pitanje bi bilo dobro znati za koliko ljudi sviraš najčešće, tj. u većini svojih nastupa. Do 50 ili 100, oko 150, za 200 ...
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
mladen.lav (27.09.2018)
Star 27.09.2018, 14:42   #102
mladen.lav
Vredan član društva
 
mladen.lav's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.09.2010
Mjesto: Brezicani, Schwäbisch Hall
Godina: 36
Postovi: 211
Downloads: 231
Uploads: 11
Rekao HVALA: 68
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Instrumenti: Korg PA1000 / VoiceLive
Interesi: Muzika, Film, Sport
mladen.lav ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

ja sam zadovoljan sa DAVE 15 u potpunosti, jedina mana je tezina basbina (40kg) a ton je fantazija. Svirao sam max za 80 ljudi a svirke bi bile izmedju 50-100 mada 2-3 puta godisnje moze da bude i 200-300.... pa sad da li sam ti pomogao sa ovim ne znam. Iskreno moje misljenje oko MAUI je samo neka nevjerivca u te 2x8 basove jer to mi je nekako "plitko" MAUI 28 sam cuo jednom prilikom u jednoj trgovini i zvuk je fantazija ali kakav je LIVE i kolika je jacina u paru to je moje pitanje jos ova G2 je jaci i bolji kako vidim....
__________________
mladen.lav je offline   Reply With Quote
Star 27.09.2018, 16:22   #103
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Krenimo od financija. Novi DAVE 15 G3 košta oko 1000 eura (thomann). Kupovina još jednog stupa bi bila dobro riješenje i jedini nedostatak je kao što i sam navodiš, težina. Kažeš da si zvukom zadovoljan. Ali na svirku nosiš/tegliš 120 kg tereta od čega je samo jedan bas 40 kg. Utješno je jedino što ga ne moraš dizati više od pola metra dok ga vučeš iz auta van.

S druge strane, svoj DAVE 15 G3 bi mogao prodati za recimo, 700-800 eura. U toj računici moraš nadoplatiti cca. 1200eura za 2x MAUI 28 G2. Predpostavimo da se radi o sličnoj snazi MAUI vs. DAVE, jer tko zna što se krije iza ovih "fata i dec'bela". Ipak, bilo bi dobro napraviti A-B test jer MAUI ima drugačiju koncepciju i dvostruko više ugrađenih drivera nego DAVE. No, ako to ostavimo sa strane jer samo nagađam (a ne volim nagađati nego najprije čuti), s dodatnom investicijom od 300-400 eura dobivaš dosta toga. Možda glupo ali, dva kabla manje za spajanje po jednoj strani, bluetooth, dva dodatna kanala (HI-Z i MIC), dodatni izlaz sa SUB s ugrađenom skretnicom, dvostruko manju težinu i po mom mišljenju najbitniju stvar, ugrađen Multiband limiter. Meni je još pored svega navednog, MAUI ljepši izgledom. Da li sve navedno vrijedi nadoplate, moraš sam odlučiti.

Kada pitaš za koliko ljudi se može svirati sa dva stupa MAUI, moje je iskustvo rečeno ovdje. Dva stupa pokrivaju bez ikakve dvojbe svadbu od 200 ljudi u zatvorenom prostoru. Napominjem ponovo, jer vidim da zahtjevi nisu svima isti, radi se o kulturnom druženju i svečanoj obiteljskoj proslavi vjenčanja. Dernek gdje se motorkom pili šank, a pištolji se drže za pojasom se ne ubraja u ovu vrstu zabave. Isto tako, za party gdje se ispod šanka prodaje bijelo neće ni 10x veća snaga od ovoga biti dovoljna. Na žalost, u svom radu sam naletio i na takve "fine goste".

Mislim da bi napravio najmanju grešku u kupovini ako bi imao priliku usporediti DAVE i MAUI u istom prostoru i istim uvjetima. Vidim da te po pitanjima koja postavljaš muči "Bas" i "Jačina" pa bi i iz tog razloga trebao napraviti usporedbu. Jer, ova dva pojma mogu imati drugačiju dimenziju kod ljudi koji imaju različite (audio) ukuse. Nemoj me krivo shvatiti, nego uistinu mislim da se moje viđenje i ukus ne mora svidjeti svakome i ono ne mora biti nužno "ispravno" za nekog drugog. Kaže se, sto ljudi, sto čudi. Ipak, mislim da bi ti kupovinom 2x MAUI dobio upravo ono što želiš i što ti je potrebno za nastup kao OMB. Po potrebi i za par puta godišnje, dodaš još dva aktivna basa i ne treba ti ništa više od toga.

Dodatak:
Sad vidim da na LD stranicama nije navedeno pa sam napisao pogrešno. DAVE ima DSP procesing i po slikama sa stražnje strane basa bi se reklo da je identičan kao i kod MAUI g3. Međutim, DAVE je najavljen 2014., a početkom 2015. je ugledao svijetlo dana. MAUI G2 je dvije godine mlađi model i na specifikacijama se navodi da ima
"...
Bit depth AD/DA converter: 24bit
Internal sampling frequency: 48kHz
Signal/noise ratio: 100dB
..."
Kod DAVE modela ne piše ništa vezano uz DSP. Eto, i iz tih razloga treba napraviti zvučnu usporedbu jer mi DAVE nekako više "vuče" na MAUI MIX koncepciju. Po vremenu izrade ali i po težini. :-)

Promijenjeno od casper (27.09.2018 u 16:56 sati) Razlog: Dodatak
casper je offline   Reply With Quote
Star 27.09.2018, 20:02   #104
splendid
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 26.09.2008
Mjesto: Novi Sad
Godina: 45
Postovi: 330
Downloads: 41
Uploads: 0
Rekao HVALA: 31
Zahvalili mu 58 puta u 56 Postova
Instrumenti: Korg pa4, Guerrini superior 2
Interesi: Auto - moto - karting sport i još jedno brdo stvari..... :)
splendid befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja razumem marijana o čemu priča ali meni lično koji pratim pasivno ovu temu znače ove informacije o trenutnoj ponudi tih cilindričnih ili kako li se već zovu sistema jer večeras npr sviram rođenje ali za familiju koji su stariji od 50 godina..biće ih 30-40 u restoranu koji prima možda 70 ljudi...sviraću na pm1000-2 i dlite12-3...vuglim razlgas na sprat, pevam preko pa4 i na mikseru ne koristim ni eq ni efekte...znači koristim ga ko pojačalo...šta bi mi falilo da imam jedam maui i da ga ko od šale ponesem ovde i odsviram svirku na kojoj će hteti da čuju evergreen muzike i nekih narodnjaka starog kova i sve to uglavnom vrlo tiho...vreme je da se čuvaju leđa....

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
splendid je offline   Reply With Quote
Star 27.09.2018, 22:28   #105
MarjanMilosevic
Odomaćeni član
 
MarjanMilosevic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.10.2011
Mjesto: Skopje
Postovi: 594
Downloads: 3
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 56 puta u 49 Postova
MarjanMilosevic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MarjanMilosevic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Meni stvarno nije jasno kako moze bilo koja informacija koja ima za cilj da edukuje ljude koji koriste razglasne siteme da bude off topic?

Gospodo moderatori, admini, vlasnici foruma, vi imate pre svega tezak problem sami sa sobom.
Ja se stvarno pitam sta ja uopste trazim ovde.
Vidim da ne postoji opcija da se odjavim totalno kao clan foruma, pa vas molim da me banirate trajno kako vise nikad ne bih dosao u iskusenje da bilo sta ovde napisem.
Slobodno zivite u svom ogranicenom svetu i nemojte ni slucajno prosiriti vidike i svoja znanja.

Zelim vam sve najbolje. Ovo je moj zadnji post na ovom forumu.
MarjanMilosevic je offline   Reply With Quote
Star 27.09.2018, 23:18   #106
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@splendid - Jedan MAUI 11 bi ti legao samo tako za večerašnju svirku. Ne samo zato jer je lagan za transport već se i složi u tri poteza. Ukupno ti treba 5 kablova uključujući i one za 220V. I što je najbitnije, količina i kvalitet zvuka sigurno nadmašuje ono što ćeš dobiti sa di-lite.
Drago mi je da si se javio kao pasivni čitač i rekao svoje razmišljanje. Siguran sam da u ovom trenu ima još kolega koji u pozadini prate što se ovdje piše jer ih zanimaju reakcije nas koji koristimo ovaj tip ozvučenja. Štapnog, line arraya, column box, stupića ... što se mene tiče nek se zove "vješalica za kapute". Član @ffb je još prije gotovo dvije godine i otvorio ovu temu s namjerom da se napišu vlastita iskustva jer je i on sam bio, a još uvijek jest, prezadovoljan sa svojim MAUI.

Dakle, ovdje su ključne infomacije direktnih korisnika. Naravno da treba pogledati i (po)nešto specifikacija i tehničkih informacija o onome što se planira kupiti. Međutim, tako možemo dobiti samo okvirnu sliku nekog proizvoda. Tek kada se on proba i dobro testira u radnom okruženju, a ne u nekoj trgovini na pet minuta, tek tada se može donijeti pravi sud. S druge strane, procjena kvalitete iz ugla nekog trgovca ili proizvođača nikada ne može biti ista kao kada to ocjenjujemo mi sami. Svirači, a pogotovo oni koji uz to i pjevaju, dobro znaju što im treba, što im odgovara i što očekuju od sounda. Govorim iz vlastitog iskustva, a vjerujem da će se s ovim složiti svi oni koji su mnoge noći proveli nastupajući na pozornici. Zato priče raznih stručnjaka koji pričaju o soundu, basu, decibelima, a da na mikrofon nisu rekli ništa više od jen, dva, tri, test;, uvijek treba uzeti s rezervom. Ne zato što možda ne znaju teoriju ili nisu "tehnički" u pravu, već zbog toga što je njihov "doživljaj dobrog zvuka" daleko od feelinga koji imaju oni koji te uređaje i aktivno koriste. Iz gore navednih razloga imam potrebu pisati na ovu temu i neću dozvoliti da je pokvare ljudi kojima je samopromocija na prvom mjestu i koji samo na osnovu tehničkih karateristika izvode zaključke i donose konačan sud o nečemu. Ili o nekome.



Nisam trgovac, nisam promotor proizvoda, ne proizvodim ništa od glazbene opreme i nemam proviziju od reklame. Jedino što me čini zadovoljnim i veselim jest ako svojim znanjem i iskustvom mogu pomoći zajednici. Znam da ovo potonje nekima možda zvuči čudno ali ne preostaje im drugo nego da mi vjeruju na riječ.
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
mladen.lav (28.09.2018)
Star 28.09.2018, 05:30   #107
ffb
Kao kod kuće
 
Registrovan/a dana: 13.01.2015
Mjesto: HR-Osijek
Postovi: 805
Downloads: 25
Uploads: 0
Rekao HVALA: 22
Zahvalili mu 115 puta u 105 Postova
ffb ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@mladen.lav, koliko me pamcenje sluzi ti si u Njemackoj.Tvoju nedoumicu mozes rijesiti vrlo jednostavno( na tvoju srecu).Naruci Maui11/28 kod Thomanna, Music Store, Just Musik, Session, Kirstein...Kod svih imas mogucnost povratka robe od 30-60 dana. Naravno roba mora biti neostecena i dobivas novac nazad bez obaveze kupovine neceg drugog.
ffb je offline   Reply With Quote
Star 03.10.2018, 01:32   #108
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Na netu možete naći mnogo informacija i opisa kako funkcioniraju sustavi o kojima pričamo u temi. Izdvojiti ću slijedeći video koji veoma zorno prikazuje njihove prednosti, a interesantno je da u njemu i Yamaha ove "male zvučnike" naziva Line-Array Speakers.





https://youtu.be/_o8eZTHY4go


Oni koji se do sada nisu interesirali kako stvar funkcionira "iznutra", gledajući video mogu shvatiti osnovna načela i princip rada. Obratite pažnju na 1,20 sekundu gdje je prikazano prigušenje zvuka koje se javlja s udaljenošću. Kod ovih sistema je ono dvostruko manje (-3 db) nego kod konvencionalnih zvučnika (-6 db). Kada pogledate 1,30 sekundu videa biti će vam jasno zašto se Line Array sustavi s mnogo manje decibela čuju isto kao konvencionalni zvučnici. Napravljena je usporedba gdje čovjek koji je udaljen od zvučnika 16 metara, istom glasnosćom čuje konvencionalni sistem koji ima 104 decibela kao i onaj Line Array koji ima 92 decibela. Da podsjetim, 3db je dvostruko povećanje snage. Eto odgovora na pitanje, kako je moguće da se ovakvi sustavi s mnogo manje decibela čuju tako dobro? Neki (bivši) članovi ovog foruma su uspoređivali vrijednosti, (namjerno ili iz neznanja, nebitno je) i onda provokativno komentirali govorivši da "štapni sistemi" zvuče kao kućno kino. Ovaj video naglašava i još dvije prednosti ovakvih sustava. Zbog specifičnog rasporeda zvučnika u kutiji, smanjena je refleksija zvuka od površina u prostoriji. Zbog toga se u akustički lošijim prostorima ovaj sustav ponaša mnogo bolje nego konvencionalani zvučnici. I druga veoma bitna stvar je to što je sada mikrofonija svedena na minimum.

Eto, nadam se da će ova kratka analiza videa biti korisna za pravilnije shvaćanje kako Line Array funkcionira.
casper je offline   Reply With Quote
Star 10.10.2018, 08:52   #109
kiwi
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 10.01.2018
Postovi: 8
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 2 puta u 1 Postu
kiwi ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pozdrav!


Evo sad več neko vrijeme sviramo na RCF Evox 12 sistem. S sistemom smo još uvije vrlo zadovoljni. Sistem je dovoljno snažan da odsviramo i koje svirke na otvorenom. Igrali smo svirku na otvorenom oko 200 ljudi i bilo je sasvim dovoljno. I još je bilo rezerve. Kad su imali neke govorancije sistem odlično odradi svoj posao. U sali za 400 ljudi gdje večina muzičara ima problem napraviti dobru zvučnu sliku, sa evoxom nije bilo problema. I na kraju sale svi su me razumjeli kad sam vodio govorancije i animacije. Inače se baš tu pojavlja problem u sali. Večina muzičara ima probleme podesiti mikrofon i razglas tako da ljudi na kraju ove sale razumiju što govoriš.

Mikseta je još uvjek yamaha ali mislim, da če je uskoro zamijeniti x32 compact ili producer.
Kao što rekoh nemamo live bubanj. Kod narodne muzike sviraju harmonika, gitara, bas gitara ili bariton i 3 vokala.
Za našu potrebu to je to. Sve stane lepo u osobni auto in satelit ima 8kg. Tako da ne trpi više toliko kičma


Ali istina je da ovaj sistem ima i svoju cijenu. To jest 4200€ (2-štapa) sa futrolama.


Pozdrav

Boštjan
kiwi je offline   Reply With Quote
Star 10.10.2018, 11:01   #110
ffb
Kao kod kuće
 
Registrovan/a dana: 13.01.2015
Mjesto: HR-Osijek
Postovi: 805
Downloads: 25
Uploads: 0
Rekao HVALA: 22
Zahvalili mu 115 puta u 105 Postova
ffb ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

U nekim prijasnjim postovima sam vec pisao da svaki proizvodjac hoce imati svog “ konja za trku”, izmedju svih ostalih i Rcf.
Ja sam osobno bio dugogodisnji zadovoljni korisnik aktivnih Rcf kutija, subova...medjutim smatram da sa Evox modelima nisu pogodili.
Imao sam priliku testirati Evox 5/8 i jedna stvar mi se nikako ne svidja. Nije mi jasno zasto nisu stavili posebne potenciometre za kompletnu jacinu, jacinu basa itd???
Ista stvar je i sa Evox 12.
Regulacija kompletne zvucne slike samo na mixeru ( eq i slicno) po meni nije dobro rjesenje.
U mnogim prostorima gdje sviramo je drugacija akustika, negdje je bas prejak, negdje tih i ta nemogucnost doziranja( korigiranja) je za mene razlog za NE KUPITI.Citajuci na nekim stranim forumima vecina se zali na taj “ problem”
A tu spada i visoka cijena takodjer.Ali nasi ukusi, potrebe i novcanici su razliciti
Pozdrav
ffb je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 19:51


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije