Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Muzički Software

Muzički Software Sve što Vas zanima o radu sa nekim muzičkim programom koji nema sopstveni podforum...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 13.12.2011, 20:55   #1
matejas87
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 02.09.2008
Mjesto: berlin
Postovi: 102
Downloads: 2036
Uploads: 1
Rekao HVALA: 8
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: korg le61 korg pa80 i pa50
matejas87 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
matejas87 pošalji poruku preko MSN messengera
Lächeln program za smanjivanje memorije semplova

pozdrav kolege ´dali postoji program da se smanjuje naprimer imam sempel od 3mb da ga smanjim na 1 ili 2 a cuo sam da se moze cak i na ´KB da se uradi ako postoji kako se zove program ili ako ima ovde neko iz foruma da na postavi mislim da bi bilo korisno za dosta nas u forumu Hvala unapred
matejas87 je offline   Reply With Quote
Star 13.12.2011, 23:02   #2
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

U kojem je formatu sempl?
Skini sa download sekcije Translator Free, mislim da možeš nešto s njim, ne sjećam se tačno, nisam ga dugo koristio.
Bitno je da znaš da, smanjivanjem veličine sempla, smanjuješ i njegov kvalitet.
harepa50 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio harepa50 za ovaj koristan post:
matejas87 (14.12.2011)
Star 13.12.2011, 23:49   #3
spasoje88
Vredan član društva
 
spasoje88's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.09.2008
Mjesto: Valjevo
Godina: 35
Postovi: 223
Downloads: 461
Uploads: 3
Rekao HVALA: 8
Zahvalili mu 28 puta u 27 Postova
Instrumenti: Korg Pa1x-pro
spasoje88 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
spasoje88 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Za to se obrati kolegi "gogspa80"! On je strucnjak za to! Pomocice ti sigurno.... A mozda se i sam javi na ovu temu!
__________________
spasoje88 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio spasoje88 za ovaj koristan post:
matejas87 (14.12.2011)
Star 14.12.2011, 10:09   #4
matejas87
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 02.09.2008
Mjesto: berlin
Postovi: 102
Downloads: 2036
Uploads: 1
Rekao HVALA: 8
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: korg le61 korg pa80 i pa50
matejas87 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
matejas87 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

@harepa50

Hvala na brzi odgovor pokusacu da vidim kako zvuci a za koj format je korg le znaci KMP format



@spasoje88

hvala kolega za pomoc potrazicu naseg kolegu i pitacu ga ako moze da mi pomogne hvala jos jednom
matejas87 je offline   Reply With Quote
Star 14.12.2011, 18:00   #5
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

Ne znam koliko je to izvedivo sa KMP, ali mislim da ćeš morati prvo da ga konvertuješ u wav da bi smanjio veličinu sempla.
harepa50 je offline   Reply With Quote
Star 14.12.2011, 18:04   #6
gogspa80
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 16.01.2008
Postovi: 424
Downloads: 1960
Uploads: 32
Rekao HVALA: 21
Zahvalili mu 40 puta u 33 Postova
gogspa80 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Nisam vidio temu odmah, ja sam koristio awawe studio, ako sempl krace traje manje ce zauzimati prostora, isto tako se moze u awawe pod - resample odabrati umjesto 44100 Hz odabrati 32 000 Hz, ili 22 000 hz, ali npr ako se to postavi na 22 000 hz sempl izgubi sve frekvencije iznad 11 000 hz, na 32 izgubi sve iznad 16 000... mozda nisam u pravu ali ja sam tako skontao : )
kakav sempl zelis smanjiti ?
Dodato:
imas semplova koji su od jednoga tona, pa razvuceni preko klavijeture, imas semplova gdje je semplovan svaki ton posebno, kasnije se to rasporedi na koju tipku ce koji sempl ici, znaci moze se i izbaciti po neki sempl pa ce manje zauzimati, a u programu podesiti da najblizi njemu se snizi do toga tona...
kakav sempl zelis smanjiti ?

Promijenjeno od gogspa80 (14.12.2011 u 18:11 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
gogspa80 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio gogspa80 za ovaj koristan post:
matejas87 (14.12.2011)
Star 14.12.2011, 18:22   #7
matejas87
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 02.09.2008
Mjesto: berlin
Postovi: 102
Downloads: 2036
Uploads: 1
Rekao HVALA: 8
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: korg le61 korg pa80 i pa50
matejas87 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
matejas87 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

@gogspa80
pa imam ih malo vise ali imam jednu gitaru sto sam skinuo iz downloader center i i sempel je oko 4 mb svidja mi se i ovi ostale semplove sto imam nebih da izbrisem a ima jos jedna solo gitara semple jos ga nemam ali cuo sam da ima oko 8mb sempel je iz rolanda pa konvertovan za korg neznam moracu da pitam dal neko od nasih kolege ima gde je vec smanjena velicina mb
matejas87 je offline   Reply With Quote
Star 15.12.2011, 00:30   #8
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od gogspa80 Pokaži Post
isto tako se moze u awawe pod - resample odabrati umjesto 44100 Hz odabrati 32 000 Hz, ili 22 000 hz, ali npr ako se to postavi na 22 000 hz sempl izgubi sve frekvencije iznad 11 000 hz, na 32 izgubi sve iznad 16 000... mozda nisam u pravu ali ja sam tako skontao
Ti si to odlicno skontao. Po Niquist-Shannon teoremi maksimalni moguci frekventni raspon audio signala je jednak polovini sampling frekvencije i to je upravo to o cemu si pisao.Znaci ako je sampling frekvencija 44.1kHz, reprodukuje se kompletni spektar do 22kHz (sto je i vise no sto ljudsko uho moze uopste i da cuje). Skratiti sampl na taj nacin sto ce se smanjiti njegova sampling frekvencija uvijek ima za rezultat gubitak kvaliteta i to bas tamo gdje je najmanje pozeljno, u gornjem frekventnom spektru pa to nikako nije pametno rjesenje. Cinele se cuju kao lonci, violine kao gusle itd... Moze se mozda pokusati sa skracivanjem duzine sampla i obaveznim ponovnim loopovanjem ali i to donosi gubitak, prije svega, u autenticnosti sounda samplovanog instrumenta. Isti slucaj je i sa smanjenjem broja samplova u multisamplu jer se onda preostali samplovi moraju "razvuci" na veci broj tonova a sto je dalji taj ton od Root(osnovne) note sampla, to je i njegovo izoblicnje vece a tim vise sto se kod aranzera radi o slabasnim samplerima, pa opet, corava posla. Probaj posljednja dva nacina, pa pokusaj da nadjes kompromis ali onaj prvi, to jest, smanjivanje sampling frekvencije, pokusaj da u sirokom luku izbjegnes.
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
gogspa80 (15.12.2011)
Star 19.12.2011, 00:41   #9
mojkarma
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 14.04.2009
Mjesto: Varaždin, HR
Postovi: 217
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G8 + ARX03 BRASS
Interesi: glazba, paragliding
mojkarma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Nema automatskog rješenja koje može napraviti neki software, osim smanjivanje sempling frekvencije.
Problem je uvijek od multisempla do multisempla.
Ja sam imao dobrih iskustva s programom awave.
Valjalo bi multisample otvoriti u takvom programu (kao awave) i pogledati kako izgledaju individualni semplovi od kojih se sastoji određeni multisempl.
Naime, iz prakse znam, da dosta često neki ljudi pogrešno odrade postavljanje loopova.
Primjer:
netko koristi sempl duljine 5 sekundi, a loop postavi između prve i treće sekunde. To znači da klavijatura nikada neće reproducirati navedeni cijeli sempl, nego samo do točke loop end. Ako je loop end točno na trećoj sekundi, a cijeli sempl traje 5 sekundi, onda su ove dvije sekunde iza loop end točke višak koji samo zauzima memoriju, a nikad se ne reproducira.
Sve što je ostalo iza loop end točke, to valja odrezati. A to se može u awave-u i sličnim programima. To je naprosto višak koji ničemu ne koristi osim što zauzima memoriju. Mnogi to previde. Ja sam uspio neke semplove smanjiti za barem četvrtinu prvotne veličine multisempla.
A druga metoda je ovdje već spomenuta, a to je downsampling. Ja sam i to radio kada bi mi nestajalo mjesta u memoriji.
Pritom treba vidjeti koja je originalna frekvencija sempla, a i to se može lijepo vidjeti u awave-u. Neki su semplovi na 48kHz, a večina ih je na 44.1 kHz.
Ako se ide na downsampling, onda preporučujem 32 kHz i nikako ispod. Već je rečeno da sempl od 32 kHz reproducira frekvencije od 16 kHz, a to je zapravo i ono što je u rasponu čujnosti ljudskog uha. Ušteda će biti znatna, a šteta minimalna. Downsampling na 22 kHz ne preporučujem jer će sempl zvučati čujno tamnije. 22kHz je prikladno za neke zvukove koji nemaju puno visokih frekvencija (basgitara, električna gitara), ali na večini ostalih zvukova čut će se razlika, tj. gubitak kvalitete.

Dakle:
1. Provjeriti da li nema nekakvih ostataka iza loop end točke (kod semplova koji imaju loop)
2. Downsampling na 32 kHz

Ima još nekih mogućnosti, ali zahtijevaju dosta vremena i znanja u pogledu obrade semplova, odn. pravljenja loop-ova. Ja bih najprije pokušao s ove dvije navedene točke.
mojkarma je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 18:09


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije