Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Slobodna zona > Svaštara

Svaštara Pravo mesto za sve ono što nema svoje mesto...

Tema zaključana
 
Alati tema Display Modes
Star 29.07.2013, 14:47   #121
gagan
Odomaćeni član
 
gagan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.08.2009
Mjesto: tamo amo
Postovi: 508
Downloads: 1605
Uploads: 45
Rekao HVALA: 76
Zahvalili mu 69 puta u 67 Postova
Instrumenti: prangije
Interesi: tehnika
gagan befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Kaspere nasmejo si me do suza ,,, hahaha nemoze za dva eura , kosta ga midi fajl 4 eura , hahaha
__________________
http://www.rlmusic.co.uk/rlm3/korg-ms20-vintage/

gagan je offline  
Star 29.07.2013, 14:51   #122
Narodnjak300
Ovaj baš voli da kuca
 
Narodnjak300's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.12.2008
Mjesto: Bor-Timocka kajina
Postovi: 450
Downloads: 2385
Uploads: 42
Rekao HVALA: 35
Zahvalili mu 52 puta u 51 Postova
Instrumenti: nemam vise instrument
Interesi: Pecanje
Narodnjak300 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja bih samo voleo da vidim da neki fajlas instalira na svom lap-topu yamaha vocaloid i da oni kinezi iz programa pevaju umesto njega a midi da mu svira a on lepo da otvori blagajnu pored klavijature i da uzima pare ljudima.

Inace ja sam car, od aranzera koristim samo ritam, sviram sve, bas-kontru, bas-solo jbg. Mnogo sam talentovan i evo me sedim kuci. Ucim da strikam, zima ce. Fajlasi se greju na struju sta njih briga oni se greju na midi fajl.
__________________
Donosim vam pune ruke štimunga!

Promijenjeno od Narodnjak300 (29.07.2013 u 14:52 sati)
Narodnjak300 je offline  
Star 29.07.2013, 14:58   #123
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
Naznacih da problem posmatram "iz prvog reda" a to podrazumijeva da sam veoma blizu "epicentru". Problem je daleko kompleksniji nego se ovdje pokusava predstaviti. Nije tacno, uopste nije tacno, da brzopotezni fajlasi ne mogu da uzmu koru hljeba jednom velikom umjetniku. Ti se zestoko varas jer gledas na problem sa strane sa koje se on ne vidi u cjelini. Nemoj me tjerati da pisem "elaborat", sto rece Sale, gdje cu ti sabrati i oduzeti zasto jedan fajlas i te kako otima tu koru hljeba jednom umjetniku. Moja frustracija i ljutnja nisu bezrazlozne, imaju vrlo dubok korijen. Neko napisa da je takav narod pa to tako i biva, zaboraviste da muzicari kreiraju muzicku kultiru naroda kroz jedan evolutivni proces. Nakotilo se muzickog nakota zadnjih trideset godina, pa vaspitalo narod da ne zna drugacije. Nakotili se isti ti koji su proizveli i fajlase. Najlakse je baciti odgovornost na sivu masu, tu nece niko biti optuzen. Masa je bezimena, bezlicna. Najteze je pokazati prstom na krivca.

Pa jos i to malo para sto je ostalo im uzimaju "brzopotezni fajlasi" !!!!! Razmisljamo li na pravi nacin ili... ? Momci, sanduk sa novcem je jadan a poklopac otvoren za sve, pa koliko ko zagrabi. Da li je moguce da se ne shvata, da i ta bagra zahvata, ama ne da zahvata, nego grabi do dna iz istog sanduka, gdje svoju rucicu bojazljivo stavlja i umjetnik, bojeci se da mi ne bude otkinuta jer po svoj umjetnickoj prirodi nije kabadahija i otimac. Badava pisem, nemam kome jer se bagatelise problem i ne shvata se sociolosko ekonomski utjecaj jednog naraslog raka na muzickom tijelu Balkana. Vama ce se razbiti o glavu, ja sam svoje odsvirao.
Razumni smo i realni ljudi. Zato nema potrebe za ljutnju i dizanje tenzije oko stvari koje su nam svima jasne. Pojednostavnit ću stvar kako bih obrazložio svoja razmišljanja i nakon ovog posta napuštam temu.

Onaj tko svira aranžer pripada u istu kategoriju kao i "fajlaši" ako ga postavimo u relaciju akademski obrazovanog muzičara koji svoj kruh mora zaraditi sviranjem. Omjer zarade između ove dvije kategorije "zanatlija" ne određuju oni sami već je determiniran cjelokupnim društveno sociološkim prilikama.
casper je offline  
Star 29.07.2013, 15:20   #124
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od gogi-japanac Pokaži Post
Budite pravi smekeri muzicari pa sa aranzera koristite samo ritam masinu a rucno svirajte bass i desnu ruku (forspile i sve ostalo) i onda ima da se razlikujete od fajlasa.
Sta ce nam onda aranzer uopste? To moze I Triton LE da zavrsi na taj nacin...
Dodato:
@casper

Kao da si malo preterao u "sirini" svojih svatanja... Mislim da je svima prilicno jasno o kakvom stepenu muzicara mi ovde govorimo i o kakvom "muzickom hlebu".
Akademci imaju mnogo vise izbora, pocevsi od muzickih predavanja pa do npr. clanstva u narodnim ili simfonijskim orkestrima bilo u zemlji ili inostranstvu itd, sve u zavisnosti koliko ih je I za sta ta njihova akademija pripremila, a I nema ih bas toliko mnogo...

Ponekad cak imam osecaj da su ti 'akademci' vise kao muzicke masine nego li umetnici, cast retkim izuzecima

Promijenjeno od sale_band (29.07.2013 u 15:32 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
sale_band je offline  
Star 29.07.2013, 15:32   #125
Ace
White Noise
 
Ace's Avatar
 
Registrovan/a dana: 20.08.2009
Mjesto: Skopje, Makedonija
Godina: 33
Postovi: 1.693
Downloads: 1229
Uploads: 32
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 367 puta u 330 Postova
Instrumenti: Korg
Interesi: Muzika, Informatika, Matematika, Fizika, Elektronika...
Ace ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Onaj ko svira aranzer NE moze da pripada u istoj kategoriji sa fajlasima.
Onaj ko svira aranzer za razlika od fajlase treba da zna da svira, treba da poznaje harmoniju, treba da je dobro odradio "domaci zadatak" i da ima profesionalan muzicki performans. Sve sto treba da zna i ume klavijaturist u bend treba da zna i klavijaturist koji svira aranzer. Ove dve pozicije su za muzicari. Pozicija fajlas je za nemuzicare.

Promijenjeno od Ace (29.07.2013 u 15:33 sati)
Ace je offline  
Star 29.07.2013, 15:34   #126
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

sale_band je offline  
Star 29.07.2013, 15:36   #127
superboy18
Početnik forumacije!
 
superboy18's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.09.2010
Mjesto: Dvor
Godina: 31
Postovi: 8
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg Pa 50sd
superboy18 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od casper Pokaži Post
Razumni smo i realni ljudi. Zato nema potrebe za ljutnju i dizanje tenzije oko stvari koje su nam svima jasne. Pojednostavnit ću stvar kako bih obrazložio svoja razmišljanja i nakon ovog posta napuštam temu.

Onaj tko svira aranžer pripada u istu kategoriju kao i "fajlaši" ako ga postavimo u relaciju akademski obrazovanog muzičara koji svoj kruh mora zaraditi sviranjem. Omjer zarade između ove dvije kategorije "zanatlija" ne određuju oni sami već je determiniran cjelokupnim društveno sociološkim prilikama.
Ja sviram aranžer i ne pripadam ni u kojem smislu u kategoriju kao i "fajlaši" jer ne koristim nikakve fileove (matrice) niti namjenske ritmove ni išta slično da bih mogao češkati se po glavi lijevom ili desnom rukom dok nastupam. Koliko znam, Željko Krušlin ne zna nijednu notu (ili nije znao dugo godina), a poznati je i "proslavljeni" umjetnik, tako da "vjerojatno" i on ima pravo zaraditi kruh sviranjem iako nije akademski obrazovan glazbenik, što znači da zarađivanje svirkom nije isključivo za one akademske obrazovane.
superboy18 je offline  
Star 29.07.2013, 15:37   #128
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@casper
Potpuno tacno, o tome sve vrijeme i pisem i uopste nemam namjeru za dizanjem bilo kakvih tenzija jer te smatram veoma razumnim covjekom. Zakon ponude i potraznje regulise i ovdje sve relacije. Ponuda je u ovom slucaju ogromna. Zahvaljujuci tim fajlasima trziste je preplavljeno ogromnim brojem "muzicara", a samim tim je i cijena proizvoda (muzike) pala u ambis. Da ne postoji taj ogromni broj nadrimizicara (zahvaljujuci napretku tehnologije, koji je po ko zna koji put pokazao kako moze da ima i veoma negativno dejstvo), to jest tog mulja i blatista koje sebe naziva umjetnicima i ponuda bi bila umanjena za dobre dvije trecine, ako ne i vise. Cijena rada jednog umjetnika bi naravno rapidno porasla, u okvirima platezne moci socijalne sredine ali bi svakako bila daleko veca no sto je trenutno i on bi bio nagradjen adekvatno raspolozivim dobrima u odredjenom vremenu i situaciji. Ovo je cista ekonomska nauka koja ne dozvoljava nikakvo nagadjanje jer se radi o postulatima funkcionisanja slobodnog trzista. Da ovo sve svedemo na prostu jednacinu: nestanak nadrimuzicara = adekvatna nagrada umjetnika. Ovdje mislim, kako na te brzopotezne fajlase, tako i na One Man Band virtuoze na tehnoloskim cudima. I jedni i drugi imaju svoje "zasluge" za stanje u muzickoj bransi, s tim sto su ovi prvi neizmjerno vece zlo. Mislim i sam da smo sve rekli sto je bilo vrijedno za reci, tako da ni ja ne vidim opravdanost nastavka diskusije na ovu temu. Svakako je i bila suvisna a za veliki broj, cak i ovdasnjih clanova, vrlo bolna. Istina je uvijek bolna, kaze stara poslovica.

Promijenjeno od tranzit (29.07.2013 u 15:39 sati)
tranzit je offline  
Star 29.07.2013, 15:53   #129
Ace
White Noise
 
Ace's Avatar
 
Registrovan/a dana: 20.08.2009
Mjesto: Skopje, Makedonija
Godina: 33
Postovi: 1.693
Downloads: 1229
Uploads: 32
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 367 puta u 330 Postova
Instrumenti: Korg
Interesi: Muzika, Informatika, Matematika, Fizika, Elektronika...
Ace ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Mozemo se sloziti oko to ko kome "krade leb", mozemo se sloziti oko pad muzicke kulture. Ali oko znanje i tehnika zakljucak se nemoze izvesti vrz osnovu toga dali covek svira aranzer ili svira u bend. Ima aranzeristi koji daleko bolje sviraju od bend-muzicari.
Ovo pisem jer smatram da je tako ... ne boli mene istina u nikom slucaju jer moja primarna profesija nije u muzickom domenu.
Ace je offline  
Star 29.07.2013, 16:02   #130
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Razumijem ja tebe Ace potpuno ali ako pazljivije pogledas tekstove koje sam pisao ovdje, pa cak i ovaj posljednji, One Man Band muzicare sam ipak rangirao kao daleko manje zlo, mada je evidentno da i oni imaju jedan dio zasluga, kako za nezaposlenost i egzistencijalnu propast mnogih kvaltetnih muzicara, tako i za izvjesni negativni utjecaj (ma koliko sami bili dobri muzicari) na muzicku kulturu podneblja. Ne mozemo i ne smijemo zatvarati oci pred istinom, samo zato jer i sami sviramo na aranzeru. To bi bilo vrlo neposteno i licemjerno. Neko je vec pomenuo, veoma ispravno, da je propast mnogih muzicara zapoceo Split keyboardima, podrazumijeva se da je o aranzerima suvisno onda i pisati. I sam izvjesnim dijelom doprinosim pogromu koji je snasao muzicare umjetnike, pa makar i sasvim posredno jer se bavim usavrsavanjem i izradom upravo najkompleksnijih sprava na podrucju workstationa, pa i aranzera ali to mi nikako ne daje za pravo da branim i pravdam sve ovo o cemu diskutujemo !!!!!

Promijenjeno od tranzit (29.07.2013 u 16:07 sati)
tranzit je offline  
Tema zaključana

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 13:04


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije