Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Studijski Hardware

Studijski Hardware Zvucne karte, Efekti, Analogne mixete, Digitalne mixete, Digitalni snimaci, Midi interface, Transport interface, Audio interface, Kompjuterske konfiguracije

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 15.06.2015, 09:50   #1
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Konfigurisanje PC hardvera za home studio

Uskoro mi stiže i3 i Gigabyte ploča sa 4 GB DD3 memorije i HDD 1TB 7200.
Ovo planiram za konfiguraciju za moje skromnije potrebe za home recording.

Treba mi preporuka kako da konfigurišem i podelim HDD od 1TB, i gde da nađem neko pouzdano uputstvo za optimalno konfigurisanje Windowsa 7 32-bit za audio snimanje. Ovaj PC će mi služiti samo za to.

Radiću u programu Cubase 5 (zato je win7 32-bit), a imam externi audio interfejs M-Audio Fast Track Pro. Preko midija ću povezati aranžer Roland BK-9.
Unapred HVALA !
Dodato:
Zaboravio sam da dodam da ću dobiti i SSD Samsung 850 Evo 250GB sata3
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.

Promijenjeno od SMusic studio (15.06.2015 u 10:20 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Star 15.06.2015, 22:05   #2
flosarka
Vredan član društva
 
flosarka's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.11.2006
Postovi: 211
Downloads: 351
Uploads: 3
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 11 puta u 11 Postova
flosarka befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pozdrav

HD možeš podeliti sasvim jednostavno na Windowsima.Neznam na kome jeziku imaš windows ali ideš na Upravljačka ploča (Contoll panel).Tamo potražiš Administrativni Alati.Zatim Upravljanje računalom pa Disk Uprava i dođeš na prozor gdje češ videti sve diskove koje imaš u računalu takođe i CD-romove.Ovdje se naprave particije HD-ja veličine kakve hočeš imati podeljene.Tako ide na win7 nadam se da sam ti pravilno napisao pošto ja imam u Slovenskom jeziku i sad več imam na ovome win 8.1.
To je jedan od načina.Drugi je isto tako,da možeš ako češ nameštati windows na novo podeliti particije več pri nameštanju to jest na instaliranju.
Morao bih ti ako nisi razumeo tačno napisati i pojasniti potanko jer mi ipak dođe iz slovenskog jezika kod takvih pojašnjenja malo muke oko prijevoda nekih pojedinih izraza ali nadam se da če ti još neko napisati još ponešto o tome.
Spomenuo bih ti još,da ako slažeš računalo koje češ koristiti samo za muziku razmisli koje češ windowse stavljati.Na win7 rade večinom skoro svi programi ali neki baš ne kako treba mada u stvari rade.Ja sam za tu svrhu na kraju na jedno računalo stavio winXP kojeg koristim samo za tu svrhu a sa njime ne idem na internet.Naime program za prevljenje blokova na usb-ključ za upotrebu USB-FLOPY koji sam u kljaviaturu metnuo umjesto flopy disketara.Na winXp program radi.A isto tako imao sam problem sa nekima od Styleworksa.
Sad ako ti baš treba Win7 drugo je ali ipak malo promisli prije.Na windows XP možeš primjer glavnu C particiju napraviti na FAT32 a ostale zbog veličine particija na NTFS ako če biti jako velike.Da ne zaboravim ako češ u računalo metnuti i SSD disk onda windowse stavi na taj jer če sve raditi puno brže.
Pozdrav

Promijenjeno od flosarka (15.06.2015 u 22:08 sati)
flosarka je offline   Reply With Quote
Star 15.06.2015, 22:28   #3
momo
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 10.09.2004
Mjesto: Vukovar
Postovi: 366
Downloads: 2865
Uploads: 0
Rekao HVALA: 81
Zahvalili mu 37 puta u 37 Postova
Instrumenti: Shure 58,psr9000,emx 5000,Impulse 1015,TNT 160
momo ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kolega ne bih se složio sa pričom o xp.WIn 7 i to 64 bitni jer 32 bitni sistemi imaju ograničenu iskoristivost na 3gb rama...
momo je offline   Reply With Quote
Star 15.06.2015, 22:34   #4
flosarka
Vredan član društva
 
flosarka's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.11.2006
Postovi: 211
Downloads: 351
Uploads: 3
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 11 puta u 11 Postova
flosarka befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

PS:Nisam mogao više tamo da popravim i dodam.
Obrati pažnju isto tako ako je plata koju stavljaš u računalo nove serije ako ima na raspolagu drivere za nju to jest za win Xp ako bi ih stavljao jer ako nema možeš posle imati teškoča i u tom slučaju nema druge nego,da namestiš win7.
WindowsXP istina je,da je več istorija ali ipak za neke stvari još uvijek odgovara ustvari odvisi koje češ sve programe upotrebljivati.Meni na win8 nije radio skoro nijedan novi program i nisam mogao urediti ništa pošto mi več izbacilo na početku nameštanja programa.Začuda baš su mi radili skoro svi stari programi.
Pa evo toliko o tome nadam se,da če ti biti lakše,da odlučiš.
Pozdrav
Dodato:
Momo

Da tačno imaš posve pravo na to smo zaboravili.Ako hoče metnuti 4gb rama ili više mora imati x64 a ne x86.Isto koliko i sam znaš postoji Xp verzija 64 bit ali sumnjam,da če nači sve drivere za njih.

Promijenjeno od flosarka (15.06.2015 u 22:41 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
flosarka je offline   Reply With Quote
Star 16.06.2015, 00:42   #5
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nemam ja problema da podelim HDD na koliko hoću, instalirao sam ja mnogo računara i windowsa, nisam ja laik za te stvari.

Mene zanima kako konfigurisati opcije u windowsu od svih servisa što ima u njemu, šta je potrebno isključiti a šta uključiti, koliki keš podesiti i tome slično...
Šta je potrebno od resursa optimalno podesiti da rad sa više traka i čitanje VSTi u Cubase ne krcka, secka ili unosi puckanje u audio materijal?

Šta da stavim na SSD od 250GB a šta na običan HDD od 1 TB?
Da li ovaj običan HDD od 1TB da delim još na 2 particije, ili da ga ostavim kao jednu particiju od 1TB? Da li nešto dobijam ili gubim u performansama sistema ako ga podelim na 2 particije?

Hoću da instaliram Windows 7 32-bit jer imam Cubase 5 samo proverenu 32-bitnu verziju. Imam 4 GB RAM-a i nije mi potrebno više jer znam da WIN7 ne vidi više od toga, pa je bespotrebno stavljati više. Ploča je nove generacije i ne bih ništa instalirao manje od WIN7 zbog drivera.

Ovo je potpuno nov računar i instaliram sve od početka, zato mi treba pomoć da u startu sve podesim kako treba, jer je posle kasno kada ga napunim sa podacima i programima. Ko će sve to ponovo posle da instalira.
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Star 16.06.2015, 01:04   #6
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Krivo si negdje pročitao ili shvatio, WIN7 nema nikakve veze s količinom rama. Rekao ti je i momo, 32 bitni windovsi ne mogu indeksirati svih 4 GB rama. Vide samo oko 3,2 GB, a ostalo ostaje neiskorišteno. Bez obzira što imaš 32 bitni Cubase, neće biti problema ako imaš 64 bit OS.
Na ovaj SDD postavi operativni sustav, Cubase i programe koje ćeš koristiti. Dodatni hard možeš i ne moraš particionirati, to neće nimalo utjecati na brzinu.
Optimalizacija računala za audio rad je vrlo složena i nećeš dobiti dobar odgovor na ovom forumu, a sumnjam da će i drugdje otkriti detalje o tome. Ima mnoštvo informacija na netu pa potraži i istraži sam. Trebaš dobro poznavati procese koji se vrte u pozadini i na osnovu toga isključivati servise i tako prilagoditi da računalo koristi samo ono što mu je potrebno.

Složi prvu instalaciju, testiraj, probavaj i ako nešto počne štucati, krckati i poskakivati, prvi uzrok potraži u ovoj karti i razmisli o kupovini nečeg boljeg.

I molio bih flosarku da ne spominje više ovaj XP, FAT32 ili floppy disc. :-)

Promijenjeno od casper (16.06.2015 u 01:08 sati)
casper je offline   Reply With Quote
Star 16.06.2015, 01:06   #7
flosarka
Vredan član društva
 
flosarka's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.11.2006
Postovi: 211
Downloads: 351
Uploads: 3
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 11 puta u 11 Postova
flosarka befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

E pa onda je u redu ako to znaš.Onda znaš i također,da se sva glavna podešenja računala prave u BIOSU.Za svaku platu su pored upute šta u biosu stoji.Neznam sad na kraju ako sam uopšte razumeo šta ti baš hočeš ali ako jesam takve stvari teško če ti ko objasniti ovako preko foruma.
Kao što je več objasnio i Momo na Windows 7 verziji x86 ustvari kao što pišeš 32 Bitni neče ti pročitati više od 3GB ili možda malo više rama jer je 32 bit windows softwarsko tako napisan.Postoje neki kvazi programi,da on ispiše kao u tvome slučaju 4GB rama koliko češ ga staviti ali u stvari on ipak djeluje samo sa 3Gb.
Inače za taj Cubase ustvari sasvim dovoljno ti je 3gb.Oko Cubase ne bih ti mnogo mogao pomoči jer skoro ništa ne radim sa njime pošto radim sa sasvim drugim programima.Ima ovdje muzičara koji rade sa njim pa če ti valjda netko nešto pojasniti o tome mada sumnjam,da puno jer ko što rekoh nije jednostavno preko foruma.
flosarka je offline   Reply With Quote
Star 16.06.2015, 01:37   #8
Belmo
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 06.10.2013
Postovi: 173
Downloads: 77
Uploads: 6
Rekao HVALA: 34
Zahvalili mu 60 puta u 57 Postova
Belmo ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Prije svega mislim da je 4GB rama malo - to je danas dovoljno za jedan prosjecan kucni racunar.Ja ne bih isao ispod 8GB.

SSD - na njega instaliraj OS i eventualno taj Cubase sto mislis koristiti.
__________________
Citat:
Originalno postovano od merhad Pokaži Post
pa C#m7 to je je akord CIS 7 (#) ovo je povisilica za pola vise...
Citat:
Originalno postovano od nikadvisekorg Pokaži Post
a ako hoće nešto od klavijatura nek se isprsi više da ne kupuje te leševe koji su korišćeni još kad se Aca Lukas učio da šmrče

Belmo je offline   Reply With Quote
Star 16.06.2015, 03:54   #9
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ok za podešavanja Windowsa, to znam da je kompleksno objasniti i podesiti.
Znači da mogu bez problema koristiti WN7 64-bita sa Cubase 5 32-bita?
Čitao sam da neki 32-bitni plug-inovi neće tako raditi i da ovo nije 100% upotrebljiva i kompatibilna kombinacija. Ja sam zato dosada radio u Sonaru X3 koji je 64-bita i na WIN7 64-bita i nisam imao problema sa kompatibilnošću, dok je moj prijatelj u Cubase ipak imao problema sa nekim 32-bita plug-inovima pod WIN7 64-bita, jednostavno nisu hteli da rade.

Sada se vraćam na CUBASE, lakši mi je za rad i njega poznajem bolje. Za Sonar neću reći da je loš, ali meni je i previše komplikovan i skroz drugačiji od CUBASE-a. Teško mi je privikavati se ponovo na nešto novo.

Što se kartice tiče,već sam radio sa ovom M-Audio karticom na lap-topu sa koga ovo pišem.
Intel i5 sa 8 GB rama, Win7 64-bit, Sonar X3 64-bita i krckanje u snimanju ubijalo.
Skinuo ja 4GB i ništa mi sporije niti lošije nije radio sistem, sve isto sa 4 i sa 8Gb Rama.
Onda sam našao na forumima da Intelovi višejezgarni procesori imaju step funkcije za uštedu energije i da to stepovanje može da pravi probleme sa audio programima baš kao što sam ih ja imao.
Isključim ja u BIOS-u stepovanje (S1) i izgubi se krckanje skroz, čist snimak kao suza, ali sam onda dobio ponekad neku užasnu distorziju na zahtevnijim VST instrumentima (recimo Omnisphere2). Radi normalno 15-20 min i onda počne distorzija u zvuku, skroz neupotrebljivo za rad. Možda samo zato što nisam optimizovao sistem za rad sa DAW programima, zato sada hoću da pazim kako šta instaliram.

Sada mi više ovaj lap-top ne služi za audio nego za sve i svašta. Za audio stiže nova mašina.

Još par pitanja:
Gde i u koji folder da instaliram VSTi i ostale plug-inove odakle ću vući efekte i boje u Cubase?
Da li u default Cubase folderu (C:/Steinberg/cubase/vsti...) ili na drugom HDD-u,?
I na kome HDD-u da podesim folder za snimanje projekata i svih onih radnih audio fajlova koji nastaju u toku procesa snimanja, miksanja i masteringa, a pre snimanja finalnog i konačnog snimka?
Hvala i pozdrav
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Star 16.06.2015, 09:42   #10
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

WIN7 64 bit-a i Cubase 32 bit-a će raditi u redu.
Plug in je sasvim nešto drugo i ponekad postoje problemi u radi ako plugin nije 64bitni.
Stavljati 32 bitni sistem samo zbog toga da rade svi plug inovi nema nikakvog smisla.

Citat:
Intel i5 sa 8 GB rama, Win7 64-bit, Sonar X3 64-bita i krckanje u snimanju ubijalo.
Skinuo ja 4GB i ništa mi sporije niti lošije nije radio sistem, sve isto sa 4 i sa 8Gb Rama.
Ovisi što i kako radiš, 4 i 8 GB rama nikako ne može biti isto. Ali rekoh ti maloprije, zvučna kartica je u loša. Ona je bila naslabija karika i u staroj konfiguraciji, a uz ovaj SSD na novoj konfi će još više rušiti perfomanse računalu.

Optimizacija sustava se odrađuje na dvije razine. U BIOSU i tada usklađuješ hardware komponente. Ovo nema direktne veze s audio radom i bez obzira na to za koju namjenu koristiš računalo, pravilne postavke su preduvijet da komponenete rade u skladu.
Za audio rad je potrebno odraditi prilagođavanja operativnog sustava, to je sasvim drugačiji i složeniji proces. Rekoh ti, trebat će ti dosta vremena i truda. "Kopaj" po stranim forumima, proučavaj, instaliraj i možda postigneš ono što ti treba. Profesionalno odrađeni audio sustavi se rade na način da se instalacijski medij prilagođava i podešava prije same instalacije. Postupak se naziva "slipstream", a najpopularniji alat u tu svrhu je nLite. Izašla je i najnovija verzija pod imenom NTlite koja podržava WIN7 do10. Inače, autor istog je "naše gore list".

Plug-inove instaliraj u mapu koju želiš ali oni ne smiju biti na ovom drugom HD-u. S obzirom da imaš 250GB na SSD, projekte na kojima trenutno radiš možeš spremanti i na njega. Kada ih završiš, za backup možeš kopitati mape istih i na HD.
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
SMusic studio (16.06.2015)
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 16:28


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije