Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Roland

Roland Svirate Roland klavijature? Pitajte šta Vas zanima!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 10.09.2014, 20:55   #1
sinisa
Kao kod kuće
 
sinisa's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.03.2005
Godina: 43
Postovi: 884
Downloads: 3114
Uploads: 10
Rekao HVALA: 72
Zahvalili mu 115 puta u 106 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x
sinisa ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
sinisa pošalji poruku preko MSN messengera
Standard Roland E80 podesavanje EQ vrednosti

Mislim da ce ovo mnoge da interesuje kojima parametri eq bas nisu naj jasniji kao ni meni pa ako ima neko ko se razume da malo objasni.
Do sada sam parametre na klavijaturi podesavao po sluhu pa bi sada za promenu hteo malo to da dovedem u red i podesim kako treba.

Uzmimo na primer bas Gitaru i da hocu da je postavim na vrednos od 35-500 hz.
Interesuje me na kojim vrednostima bi trebali da budu Lo Frek, Mid frek i hi frek ?
da bi se dobila od prilike vrednost 35-500Hz ?
Dodato:
Primeri minimalnih i max vrednosti EQ na E80





Promijenjeno od sinisa (10.09.2014 u 21:07 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
sinisa je offline   Reply With Quote
Star 10.09.2014, 22:22   #2
Ace
White Noise
 
Ace's Avatar
 
Registrovan/a dana: 20.08.2009
Mjesto: Skopje, Makedonija
Godina: 33
Postovi: 1.693
Downloads: 1229
Uploads: 32
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 367 puta u 330 Postova
Instrumenti: Korg
Interesi: Muzika, Informatika, Matematika, Fizika, Elektronika...
Ace ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ovaj EQ ti je tri pojasni ko sto vidis.... ovo sto kazes da bude od 35hz do 500hz ti je malo konfuzno. Sa EQ ne pomeras frekvencije vec njihove amplitude (glasnoca). Neznam dali me razumes ?! Mozda bolje sliku da potrazim, oznacim i postiram.....
Parametre koje imas su
- Freq Hz sa kojima odaberes tacke u spektar gde da se vrse promene
- Q je Q faktor i to je koliko frekvencija okolo tacku koju si odabrao da uhvatis sa promene. Koliko je manji toliko vise frekvencija ces promeniti
- Gain DB sa kojim pojacas ili smanjis odabranu frekvenciju i ostale oko nje u zavisnosti od Q faktora. +10db znaci duplo glasnije za ljudsko uvo.

Postiracu i jednu sliku, samo da nadjem adekvatnu.....
Dodato:
__________________

Evil is just a point of view


Promijenjeno od Ace (10.09.2014 u 22:46 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
Ace je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Ace za ovaj koristan post:
sinisa (10.09.2014)
Star 10.09.2014, 22:49   #3
sinisa
Kao kod kuće
 
sinisa's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.03.2005
Godina: 43
Postovi: 884
Downloads: 3114
Uploads: 10
Rekao HVALA: 72
Zahvalili mu 115 puta u 106 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x
sinisa ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
sinisa pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Hvala Ace.
Mislim da sam razumeo.
Pronasao sam ovo na netu pa sam mislio da je mozda moguce dovesti instrumente u te granice kao sto pise.


Promijenjeno od sinisa (10.09.2014 u 22:52 sati)
sinisa je offline   Reply With Quote
Star 10.09.2014, 23:02   #4
sinisa
Kao kod kuće
 
sinisa's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.03.2005
Godina: 43
Postovi: 884
Downloads: 3114
Uploads: 10
Rekao HVALA: 72
Zahvalili mu 115 puta u 106 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x
sinisa ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
sinisa pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Ja sam ovo sto pise 35 do 500 Hz razumeo od prilike ovako.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg 9-10-2014 10-59-21 PM (2).jpg (66,4 KB, 47x skinuto)
Highslide JS
sinisa je offline   Reply With Quote
Star 10.09.2014, 23:27   #5
Ace
White Noise
 
Ace's Avatar
 
Registrovan/a dana: 20.08.2009
Mjesto: Skopje, Makedonija
Godina: 33
Postovi: 1.693
Downloads: 1229
Uploads: 32
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 367 puta u 330 Postova
Instrumenti: Korg
Interesi: Muzika, Informatika, Matematika, Fizika, Elektronika...
Ace ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ovo sto si postirao nije Spektar (frekvencijski prikaz zvuka) vec samo vizuelni prikaz kako ces pojacati zvuk. To sto je 0 ostace netaknuto, to sto je visoko pojacace se. Recimo 50Hz ces pojacati malo vise na ovaj nacin nego 75 jer je tamo linija visa.....

Ta prethodna slika je tacna, ona govori o frekvenciski raspon a ujedno i tonalni raspon na razlicite instrumente/vokale. Znaci bas gitara i jeste u taj raspon bez ista da diras. Od tih frekvencija jedna ce se javiti kao fundamentalna frekvencija, koja ce biti zavisi koji je ton odsviran (zato je nacrtana klavijatura ispod to). Pored te, pojavljaju se i druge frekvencije oko nje koje definisu zvuk bas gitare. Ti sa EQ menjas jacinu na neke frekvencije i sa time imas uticaj na to definisanje zvuka bas gitare.

Primer ona slika koju sam postavio gore:
Prvi Peak je oko 100Hz, i to mora da bude tu jer je ton G2. To levo ili desno nemoze da se pomeri jer bi tad G2 postao Fis ili Gis. Sa EQ pomeras samo vertikalno, gore ili dole (jace ili slabije)....
Na zadnju sliku koju si postirao imas u zagrade desno, koji frekvenciski raspon sta definise u boju (Toplinu, sirinu, zice itd....)

Mislim da je dovoljno, ne bih da ulazim dublje....
Dodato:
Ponela me diskusija na drugu stranu pa sam zaboravio da dodam jos....
Ono sto muzicari najvise buni je Q factor. Znaci rekao sam to je vrednost koliko jos levo i desno od osnovna frekvencija bude smanjeno/pojacano....
Kako utvrditi vrednost...
za to ima formula koja glasi: Q = f0/(f2-f1)
gde f0 je osnovna frekvencija koja je podesena u EQ a f2 i f1 su gornja i dolna granica do koju hoces da ides.
Preko primer to bi bilo ovako.... Mid freq je 1000Hz recimo i hoces je pojacati 3db. Al hoces pojacati i oko 300Hz vise i 300Hz nize od nje. Znaci od 700hz do 1300hz. U formulu f2 je 1300, f1 je 700 a f0 je ona osnovna 1000. Znaci Q= 1000/(1300-700) a to je 1000/600 ili 1.66. Znaci Q factor stavis 1.66 i sa time si pojacao od 700hz do 1300hz
__________________

Evil is just a point of view


Promijenjeno od Ace (10.09.2014 u 23:43 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
Ace je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Ace za ovaj koristan post:
sinisa (10.09.2014)
Star 10.09.2014, 23:43   #6
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Dobro si to razumio, izdignuo si frekvencije u tom području. Međutim, na EQ kod E80 nećeš to moći napraviti kao što je na slici u postu iznad. Razlog je taj što EQ kod E80 ima (gledam sliku koju si stavio) samo tri područja, Lo (90-600 Hz) Mid (200-8000 Hz) i Hi (1500-12000Hz). Dakle, najniža frekvencija na koju možeš djelovati/utjecati jest 90Hz. S obzirom da se kod Lo područja radi o shelving EQ, ti ćeš podizanjem vrijednosti Gain, djelovati i na sve frekvencije koje su niže od ovih 90Hz, pa tako i na one koje te zanimaju 35Hz. Što više povečavaš Gain (kada je Lo na 90Hz, dobivat ćeš muljaviji i lošiju bas gitaru.
Dva su razloga. Prvi je taj što ozvučenje na koje sviraš (vjerojato) ne može reproducirati ove subfrekvencije, a drugi i mnogo bitniji jest taj što se definicija, preciznost i jasnoća bas gitare ne nalazi u tom frekventom opsegu. Pogotovo se ne nalazi kada digneš cjelokupan spektar, a tako jedino možeš djelovati s ovim alatom koji se nudi u E80.

Ovdje sam opisivao princip rada eq na Tyrosu. Vrlo slična je situacija i kod E80. Izbaci EQ2 i EQ4 područje i Q faktore, kod E 80 se on nalazi samo u Mid području.
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
sinisa (10.09.2014)
Star 11.09.2014, 00:14   #7
sinisa
Kao kod kuće
 
sinisa's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.03.2005
Godina: 43
Postovi: 884
Downloads: 3114
Uploads: 10
Rekao HVALA: 72
Zahvalili mu 115 puta u 106 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x
sinisa ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
sinisa pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Tih 35hz je manje vise bitno moze da ostane i na 90. Radi se o tome sto hocu da da izdvojim instrumente u ritmu da se svaki cuje jasno i da ne dolazi do preklapanja. Cist primer je Bas gitara i bas bubnja,naprimer smanjivanjem ili pojacavanjem odredjenih frekvencija mogu da ih tako reci razdvojim da se jasno cuje udarac noge bubnja odnosno basa i zvuk bas gitare ili da budu zajedno da se ne razaznaje sta je sta.

Rad sa onim eq kao sto sam postavio sliku iz ProToolsa mi je poznat ,znam na sta se odnosi Q i ostali parametri. Dok ovde na E80 me malo bune srednje i visoke frekvencije sta da radim sa njim dali da ih ostavim na normalnim vrednostima ili da ih smanjim ,naprimer mid 600 hi1500.
sinisa je offline   Reply With Quote
Star 11.09.2014, 00:58   #8
Milan$
Stvarno kod kuće
 
Milan$'s Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2009
Postovi: 1.422
Downloads: 6415
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 89 puta u 83 Postova
Instrumenti: Pa5x
Milan$ befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Milan$ pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

sinisa imaj u vidu a prosecna tezgaroska kutija tesko moze rprodukuje nesto ispod 70-80 Hz, iako oni tamo pisu da mogu od 45-50,veruj da ne mogu, tako da te frekfencije ostavi za neki kvalitetniji sub...Jedno pitanje za caspera..Sta u stvari znaci Shelving EQ? pitam zato sto na mixeru presonus kod Low frrekfencija stoji dugme za aktiviranje koje se zove shelving...sta konretno ono radi? izdise frekfencije ispod zadatog nivoa?
Milan$ je offline   Reply With Quote
Star 11.09.2014, 01:56   #9
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@sinisa - eq na E80 je vrlo ograničen i sa samo tri područja ne možeš bitnije utjecati na ovo što tebi treba, više obrati pažnju na to da koristiš instrumente koji se "ne poklapaju", tako će recimo noga na određenom bubnju odlično raditi samo s jednom vrstom bas gitare, Room kit C1 sa fingered basom, napamet govorim. Uzmi obrazac onih Stylova koji ti dobro rade a ozvučenje, prepiši njihove karakteristike, pronađi pravila i to koristi na ostalima koje podešavaš.

@Milan$ - shelving postavka na EQ se obično koristi na krajnjim frekvencijama, dubokim ili visokim, svejedno je. Promjena gaina na određenom frekventnom području mijenja i cjelokupan spektar ispod (kod dubokih frekvencija) ili iznad (kod visokin frekvencija). Pogledaj sliku i odmah će ti biti jasno o čemu se radi.
Ako na mixeru uključiš shelving, dogodit će se promjena kao na slici. Ako ga ne uključiš, djelovat ćeš samo na jednu frekvenciju i ograničeno područje oko nje ( to je onaj Q koji je Ace opisao).
Grafički Fajlovi
File Type: gif seqefigure1shelf.l.gif (15,0 KB, 10x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Star 11.09.2014, 02:11   #10
Milan$
Stvarno kod kuće
 
Milan$'s Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2009
Postovi: 1.422
Downloads: 6415
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 89 puta u 83 Postova
Instrumenti: Pa5x
Milan$ befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Milan$ pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

OK hvala,skontao sam...pozz
Milan$ je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 17:50


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije