Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 14.07.2011, 01:17   #21
keyboards
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 01.04.2009
Postovi: 221
Downloads: 48
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 90 puta u 46 Postova
keyboards befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Evo da o rijesimo

Ace prijatelju nemogu tacno da skontam tvoje pitanje ali bi mi to bilo lako ako bi mi na neki nacin e-mailom ili privatnom porukom na ovoj stranici poslao doticnu pjesmu gdje je slucaj te terce ili ime pjesme ili bilo kojeg muzickog djela sa primjerom te terce da bi shvatio bolje pitanje i dao odgovor. Jos od doba PA1 sto se tice korga za mene nema nejasne nijedne moguce stvari u sta su neki na forumu upuceni. najvise volim pteska ptanja jr je to izazov. Sumnjam da je rijec o pjesmi koja ima donju tercu ili promjenu tonaliteta u samim muzickim frazama kao sto je slucaj u pjsmi "Mila majko salji me na vodu" gdje je jedan dio prirodnidrugi dio harmonisk mol te trca ne pase zbog promjene skale prakticno moras koristiti dvij terce. isti slucjj je sa mngim Sabanovim pjesmama kao sto je pjesma "Bojana". U ovoj pjesmi u strofi koristi Cdur/Amol pr. tercu (ako pjesmu sviramo u Amolu) i zatim prelazi u Dmol Harmonijsku tercu koju jos mnogi zovu A moldur. Vidis zbog promjene konstrukcije skale u djelovima pjesme nemoz se koristiti jedna terca. Jos jednom podvlacim posalji muzicki primjer da mi bude jasno pitanje. Hvala Ace i zivio mi.
PS
Samo da ti kazem za sada i ja samo koristim Oscilatorske terce koje rade perfektno ali kod njih stvarno treba poznavati kako ih koristiti i zbog toga mnogi muzicari od tih terci odustaju jer iako su Ensemble terce limitirane nakon ovih objasnjenja biti ce pristupacne svakome.
Dodato:
A ha skuzio sam pitanje. Ti si rekao imaju pjesme koje sviras uzlazno (u jednom dijelu melodije A ton) a poslije toga silano treba Ais ton i mjenja se a prakticno pjesma je u A prirodnom molu. E to ti je bas primjer koji sam naveo "Mila majko salji me na vodu pjesme ili slicnih". Naime Aco to su dva tonaliteta u pitanju i zato terca nestima. Jedan dio pjesme sviraj Amol prirodni a drugi dio pjesme je A moldur/D harmonijski mol sto je mnogim sviracima komplikovano shvatiti. Terce su tacno muzicko matematicko rijesenje na kome je zasnoan rad Operativnog sistema. Cim dodje do promjene skale dolazi do potrebe za novom formulom za tu promjenu koja je ustvari promjena tonaliteta i intervala u njemu. Vjerujem da je to razlog. Nemoj odustati od pitanja i posalji privatnu poruku jer cemo to rijesiti.
Dodato:
Za Neupucene i Zbunjene oko Moldur odnosa sa Harmoniskim molom.
Evo to je najlakse na primjeru KOLA. Ako je akord u Kolu u Pratnji recimo A dur a kolo zvuci molski/harmonijsko molski sto je u vecini slucajeva onda se svira moldur A/Koji je teroetski ispravno u stvari Dm harmoniski. Kako sad to nije bitno jer mnogi neznaju Teoriju muzike ali evo nije nam ni potrebna> Kontaj svaki put u ovakvim situacijama da sviras onaj Harmoniski mol koji se nalazi za kvartu vise od dura u kome pocinjes svirati kolo. Kvarta j cisti cetvrti ton ili ako neznas skalu to je sesti poluton pocevsi od tona na kome sviras pocetni akord kola.

Dodato:
USERDK TERCE = ZABLUDA i POGRESAN PUT nevrijedan rasprave
Usput da dodam
Moje misljenje oko terci u drum kitovim ili USERDK je cisti promasaj i potpuni amaterizam. Dajem poene svima koji su to pokusali zbog parole SNADJI SE jer mi treba ali ja se najezim kad vidim da je neko ubacio Mulrisemplove bubnjeva u USER1 ili 2 ili pak zvukove koj nisu u vezi udaraljki u USERDK. Po tome se tacno vidi koliko se ko uopste razumije u tehniku i njen postojanje logiku i rad. Pa ljudi USERDK kao sto sama rijec kaze je iskljucivo za Drum kitove namjenjen sa specificnim Editingom za tu vrstu semplova koji su u vezi sa PCG fajlom dok regulrni zvukovi imaju potpuno drugi pristup u svim sferama editinga. U ovakim temama duznost je svakoga clana koji poznaje osnovnu strukturui lokiku klavijature da odmah uputi clanstvo na pravi put.
Dodato:
Kad sam Vec kod pjesme "Mila Majko Salji Me Na Vodu" evo ide tacno ovako jer sam ispred klavijature (recemo da ide iz A skale) pocinjemo strofu sa A harmoniskim molom (Mila majko salji me na vodu) prelazimo u A dur (jer me moj dragi, jer me moj dragi Jer memoj dragi) vravamo se na A harmoniski mol (kraj Izvora ceka). Ovo je primjer pjesme koja zahtjeva promjenu terci. Evo nadjo ja pjesmu za tvoju tercu. Pjesma je Moj Beharu Koli Mi Te Bere. Recimo pjesma je u C/Amol prirodni teci i sve stima (Moj beharu olili te bere....Ja plakat necu...) dok se ne pojavi Ais ton potreban za rijec (SRECU) taj kriticni ton je tu jer je doslo do pojave akorda C7 i to cemo rijesiti sto cemo za taj dio pjesme uzeti tercu F dur jer F dur skala ima sve iste tonove kao i C dur samo je 7 ton B snizen i daje nam trazenu tercu. Eto zbog samo makar za jednu rije doslo je do promjene tonaliteta terce sto se odrazava na proracun. Kompjuteri radi n matematickoj logici a zivot je baziran izmedju ostalog na osjecanjima koja se ponekad nemogu izracunati.

Promijenjeno od Ace (14.07.2011 u 03:04 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
keyboards je offline   Reply With Quote
Star 14.07.2011, 04:11   #22
milanceshow
Nishki
 
milanceshow's Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.12.2007
Mjesto: Srbija,Nis-Prokuplje
Postovi: 1.332
Downloads: 538
Uploads: 16
Rekao HVALA: 9
Zahvalili mu 83 puta u 69 Postova
Instrumenti: Roland E80 i FantomG
Interesi: Heklanje....
milanceshow ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
milanceshow pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Svaka cast na ulozenom trudu oko snimanja video materijala!
__________________
Click for Niš, Srbija Forecast
milanceshow je offline   Reply With Quote
Star 14.07.2011, 16:52   #23
keyboards
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 01.04.2009
Postovi: 221
Downloads: 48
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 90 puta u 46 Postova
keyboards befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Osvrt Na Ensemble Terce

Hvala Milance i ostali.


click here to watch the video
You need to upgrade your Flash Player

Osvrt Na Ensemble Terce
Dodato:
ZAKLJUCAK NAKON SVIH ISPITIVANJA, Namjenskih funkcia klavijature

1. Najbolje i najpotpunije kao i jedine profesionalno tacne u potpunosti su OSCILATORSKE TERCE zbog izuzetno bogatog editinga (svaka cast Korg)
Predosti: Potpuno ispravno rade
Mane: nemogu se transpose, zuzimaju mjest u uzeru

2. Na drugom mjestu po zanimljivim mogucnostima i brzini pravljenja kao i upotrebljivosti su ENSEMBLE TERCE.
Prednost: mogu se transpose
Mane-zakljucavanje pitch sto iskljucuje upotrebu Dzoistika plus trileri definitivno ne rade korektno na svim tonovima kod pojedinih skala i specificih pjsama iako na vecini i glavnim tonivima u regularnim pjesmama rade.)

3. USERDK Terce su one koje ne preporucujem ali eto nastale su kao rezultat "Snadji se jer treba" Veliki nedostatak je Editing koji ustvari kako sama rijec USERDK vec kaze namjenjen je za pravljenje i obradu UDER Drum Kitova. Stavljanj bilo cega u USERDK osim drum semplova je isti promasaj kao i stavljanje Drum Multisemplova i vezati ih za PCG u USER 1 ili 2
Pednosti: Nemora nisa zati o teoriji muziike nego jdnosavno mozes napipati i nabasati na tercu ako je i ovo nea prednost prije bi rekao da prednosti i nema.
Mane: Nema dvoljno mjesta za broj terci koje trbamo, Los nenamjenski editing iose puno toga

Promijenjeno od keyboards (14.07.2011 u 17:40 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
keyboards je offline   Reply With Quote
Star 17.07.2011, 11:49   #24
korda
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 18.10.2007
Mjesto: Munchen
Postovi: 149
Downloads: 4965
Uploads: 58
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 11 puta u 7 Postova
Instrumenti: Korg Pa3x,76.256 mgb.BB-harmonika
korda ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pozdrav Tihomire
Svaka cast za ulozeni trud,pomno sam pratio video tutorijal,i iskreno receno slabo sam skuzio kako sta ide.Ne vidim displej i ne kontam bas sve.Bi li mogao postaviti u download sekciju,po jedan primjer tih raznih ensemble terci,sa pcg
fajlom pa da mi onda kombiniramo i dalje uz tvoj video radimo.
U svakom slucaju hvala.
Pozdrav.
Dodato:
Za kolegu Engykorg-ne mogu se sjetiti tacno,znam samo da se ide na global,ne znam koja stranica od globala i samo se jedna funkcija promjeni,i sve terce u kombi banku-molske,durske,durskomolske se transponuju bez problema,upises tako global i to stoji.Ako negdje se docepam tritona javit cu ti.

Promijenjeno od korda (17.07.2011 u 16:11 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
korda je offline   Reply With Quote
Star 17.07.2011, 17:12   #25
keyboards
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 01.04.2009
Postovi: 221
Downloads: 48
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 90 puta u 46 Postova
keyboards befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Otkrio sam tu tercu Aco

Kad se hoce sve se moze jer Korg moze sve ako znamo kako uraditi.
Pronasao sam rjesenje za Acu i njegovu tercu znaci moguce je i to dobiti i to u Ensemble Modu. Ostavljam vam mjesec dana da sada mucnete glavom a ja evo dajem video primjer kao dokaz rijesenja. Nakon mjesec dana obavjesticu vas kako se to radi. Video primjer dolazi za par minuta.
keyboards je offline   Reply With Quote
Star 17.07.2011, 17:27   #26
Ace
White Noise
 
Ace's Avatar
 
Registrovan/a dana: 20.08.2009
Mjesto: Skopje, Makedonija
Godina: 33
Postovi: 1.693
Downloads: 1229
Uploads: 32
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 367 puta u 330 Postova
Instrumenti: Korg
Interesi: Muzika, Informatika, Matematika, Fizika, Elektronika...
Ace ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@keyboards
Pa probao sam sa F dur, to je OK .... u F dur imam upotrebljiv ton Ais, a ostali tonovi su klasicni kako i u Am/Cdur tercu.
__________________

Evil is just a point of view

Ace je offline   Reply With Quote
Star 17.07.2011, 18:27   #27
keyboards
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 01.04.2009
Postovi: 221
Downloads: 48
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 90 puta u 46 Postova
keyboards befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Moze to kao trik

Da Aco u pravu si to je nesto sto se moze upotrjebiti kao trik ali to je ipak zna malo onih kao sto si ti da se snadju ali postoji pravo kompletno rijesenje a ne trik. To rijesenje je Totalno nova skala. Kad kazem nova mislim postoji u muzici ali treba znati koja.
Dodato:

Hajde da se ne salim i da ne cekamo. Evo kompletno rijesenje za Acu i sve vas.

Terca za pjesme ala Juzni Vjetar
Ensemble -6
Terca u uper2 ako je tu -64
User scale D G i A=-99
Ostali Tonovi = 0

To je taj A mol sto ti treba Aco.
Samo jedna stvar Lower trak mora biti iskljucen u ritmu.
Nemojte da se zbunite dok drzite Lijevu ruku cini vam se da nesto nije uredu a to je zbog Lower Sound efekta. Cim podjete svirati ritam sa Lower Sound MUTE sve radi totalno ispravno.

Pozz.

Pozz
Dodato:
Samo jedna Ispravka Ensemble je +5
sorry
Dodato:

click here to watch the video
You need to upgrade your Flash Player
Evo video objasnjenja koje cu skinuti sa youtuba za koji dan ali imate tekst verziju objasnjenja.
Dodato:
Terca za pjesme ala Juzni Vjetar
Ensemble +5
Terca u uper2 ako je tu -64
User scale D,E, G i A=-99
Ostali Tonovi = 0

Promijenjeno od keyboards (17.07.2011 u 22:08 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
keyboards je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio keyboards za ovaj koristan post:
Ace (17.07.2011)
Star 17.07.2011, 23:26   #28
Ace
White Noise
 
Ace's Avatar
 
Registrovan/a dana: 20.08.2009
Mjesto: Skopje, Makedonija
Godina: 33
Postovi: 1.693
Downloads: 1229
Uploads: 32
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 367 puta u 330 Postova
Instrumenti: Korg
Interesi: Muzika, Informatika, Matematika, Fizika, Elektronika...
Ace ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Lepo si ovo sredio, radi besprekorno .....

Nemam klavijaturu pri ruci da isprobam medjutim vidim kako stoje stvari .... i sad ovako nece raditi ton Fis (mozda nisi obratio paznju al napisao sam ono sa transpose na +4 u post broj 16).
Prvo mala korekcija Ensemble na +5 i Tune na -64 je isto sto i Ensemble na +4 ....
E sad Fis na +4 je Ais, a treba da bude na A da bi terca bila pravilna. Ako spustimo u User scale Ais na -99 ... eto ga opet problem.

Znaci kao zakljucak izvodimo, terca se moze napraviti ... samo ili Fis ili Ais ima problem .... zato sam dao atribut ovim tercama "neuniverzalne" .... za razlicite pesme moram razlicito napraviti. To su 2 mesta u performance umesto jedno ....
Kazem ja vrtimo se u krug sa ovome .... moze polako i da batalimo, mislim da ne vredi toliko mozganje i opet nesto ne valja .....
Ja licno ovakve terce imam samo na poneki STS gde mi vrsi posao kod neka pesma ... Kod njih mi se dopada to sto je vrlo lako uraditi za razlika od oscilatorne terce.

Pozdrav
__________________

Evil is just a point of view


Promijenjeno od Ace (17.07.2011 u 23:28 sati)
Ace je offline   Reply With Quote
Star 18.07.2011, 04:01   #29
keyboards
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 01.04.2009
Postovi: 221
Downloads: 48
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 90 puta u 46 Postova
keyboards befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Probaj Ovo

Aco probaj ovo. Kriticni tonovi su rijeseni i A#/B i F/F# a ne smetaju drugim tonovima. Znaci rijec je o novoj skali ako gledamo odnos osnovnog tona i terce. Ova skala se moze upotrijebiti u A mol navedenim pjesmama ali ne vis u F/Dm. Ton F se mora promjeniti jer cisti F/Dm skalski f nestima u terci na tonu G a ovako sve stima.
Na postojecu F Dur/Mol skalu koju sam ranije objasnio stavi F+99, Fis-99 ili +99 sto ti vise odgovara. Ovu novu skalu nazovi Amol_JV i koristi je kod ovakvih pjesama.
Dodato:
Znam da ces mi reci da Gis/As ton terca nevalja ali ovo bi bilo rijesenje samo za pojedine pjesme jer ako si primjetio kad uzmes F dur onda terca na A tonu prolazi nekako ali nevlja. Sve u svemu ipak Ediing na ovakav nacin skala koje su ponudjene od Korga za sada je limitiran. Potpuna ideja oko Ensemble terci ima dobrih stvari ali nije pravo rijesenje. I oscilatorske terce iako najsavrsenije imaju svoje nedostatke (Transpose) tako da nam ne ostaje nista nego se nadati boljem Skala Modu u Performancama tako da zaobidjemo i Oscilatore i Ensemble. Mislim da se o ovoj temi nema sta vie reci jer to je to. Da napomenem i po meni glavni problem kod oscilatorskih skala je kad pravimo key range mora biti poluton u odnosu. Kad bi moglo da bude samo jedan ton (npr A1 - A1) sve bibilo druga prica.

Promijenjeno od keyboards (18.07.2011 u 04:26 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
keyboards je offline   Reply With Quote
Star 14.08.2011, 16:34   #30
chik
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 05.06.2009
Postovi: 26
Downloads: 558
Uploads: 3
Rekao HVALA: 12
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
chik befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Evo, ja bih da ponovim pitanje koje je prethodno postavio @Josip.1. Na korgu pa1x ni ja ne mogu da pronađem funkciju "fixed scale". Da li je pa1x uopšte ima, i ako ima gdje se nalazi? Pozzz
chik je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 23:09


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije