Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Solo (Workstation) > Roland

Roland Svirate Roland klavijature? Pitajte šta Vas zanima!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 25.04.2010, 02:18   #581
Vule
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Citat:
Originalno postovano od mojkarma Pokaži Post
Hvala na informaciji za FG Connects Live. Ne razumijem kako davanje linka može biti protuzakonito?
Kolega Bandža nije baš u toku u poslednje vreme pa mu se omakao mali propust...nije nezakonito ostavljanje linkova koji vode ka sajtu proizvodjača...protivzakoniti su komercijalni,reklamni,piratski itd itd linkovi...


izvinjavam se zbog malog OFF-a ali se ukazala potreba za pojašnjenjem...hvala
  Reply With Quote
Star 25.04.2010, 09:24   #582
mojkarma
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 14.04.2009
Mjesto: Varaždin, HR
Postovi: 217
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G8 + ARX03 BRASS
Interesi: glazba, paragliding
mojkarma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Emphase je jedna od editing funkcija za pojedine semplove. Nekadašnji rolandovi sempleri su - ne znam zbog kojeg razloga - prilikom sempliranja svakom semplu podigli visoke frekvencije. Ne znam da li je to rađeno radi neke kompresije prilikom koje se gubi taj sadržaj visokih frekvencija ili je to bilo do tadašnjih konvertera koji su loše reproducirali visoke frekvencije, pa se naknadnim dodavanjem tih frekvencija amortizirao taj nedostatak.
Uglavnom, na rolandovom semleru neki sempl koji je provučen kroz emphase zapravo zvuči normalno, ali kad bi se taj isti wave poslušao na nekom drugom stroju ili računalu, on bi zvučao presvijetlo.
Stoga je neko pravilo (a roland na žalost nigdje ne daje službeno objašnjenje) da se semplovi u samom rolandu provuku kroz emphase, a ako se eksportiraju radi korištenja u drugim klavijaturama ili računalu, onda bi trebalo napraviti deemphase, da se sempl vrati u normalni izvorni oblik.
U manualu to je šturo objašnjeno na stranici 269 na kojoj se veli da se u nekim slučajevima (in some cases) popravlja kvaliteta semplova korištenjem emphasis funkcije. E sad, kako će korisnik odrediti i u usporedbi s čim, koji su to slučajevi? Zato ja na svim semplovima provodim tu funkciju da svi zvuče jednako. To je kakvih dodatnih pet pritisaka na gumbe za svaki pojedini sempl.
mojkarma je offline   Reply With Quote
Star 25.04.2010, 13:57   #583
TomyCroSound
Ovaj baš voli da kuca
 
TomyCroSound's Avatar
 
Registrovan/a dana: 21.09.2007
Mjesto: Vinkovci
Postovi: 369
Downloads: 178
Uploads: 2
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 13 puta u 12 Postova
Instrumenti: Klavijature; Roland Fantom G6, Korg M1 ;-)
Interesi: Produkcija audio, pa i video
TomyCroSound befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
TomyCroSound pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

jel to znači da bi ja sve samplove u klav trebao provući kroz emphase ??
dal ću čut razliku neku?
nisam ja to baš najbolje shvatio...
__________________


TomyCroSound je offline   Reply With Quote
Star 25.04.2010, 14:22   #584
dino123
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2008
Postovi: 21
Downloads: 187
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
dino123 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Provuci ih nekoliko pa vidi šta se dešava, a evo traženog linka http://www.rolandus.com/go/fg_connects_live/
dino123 je offline   Reply With Quote
Star 25.04.2010, 20:40   #585
mojkarma
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 14.04.2009
Mjesto: Varaždin, HR
Postovi: 217
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G8 + ARX03 BRASS
Interesi: glazba, paragliding
mojkarma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ne znam da li bi trebalo ili ne. Roland na žalost šuti o tome i teško je doći do prave informacije. U svakom slučaju, ne možeš pogriješiti. Trebao bi čuti da sempl postaje svijetliji. Ako pokušaš i nekim čudom ti se ne svidi rezultat, ništa se ionako neće dogoditi sve dok ne sejvaš sempl u svoj projekt.
Emphase najjednostavnije rečeno se ponaša kao ekvilajzer. Emphase podiže visoke frekvencije (ne znam da li od 4 kHz ili 8) za ca. 6 dB. U Rolandu taj sempl zvuči normalno, ali kad bi taj isti sempl stavio u neki drugi sempler, zvučao bi skroz presvijetlo. Zato postoji funkcija deemphase.
Ne znam uopće zašto su to ugrađivali. Sempler u Fantomu ionako nema veze sa starijim rolandovim semplerima niti Fantom G čita semplove starijih rolandovih semplera pa nema potrebe za tom funkcijom.
Ja ju stavljam da budem miran da sam sve napravio kako su oni predvidjeli.
mojkarma je offline   Reply With Quote
Star 26.04.2010, 02:51   #586
milanceshow
Nishki
 
milanceshow's Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.12.2007
Mjesto: Srbija,Nis-Prokuplje
Postovi: 1.332
Downloads: 538
Uploads: 16
Rekao HVALA: 9
Zahvalili mu 83 puta u 69 Postova
Instrumenti: Roland E80 i FantomG
Interesi: Heklanje....
milanceshow ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
milanceshow pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Funkcija Emphase ili Deemphase je ubacena da bi se anulirao sum koji se javlja prilikom semplovanja LIVE instrumenata,jer mali broj korisnika sempluje u studiskim uslovima.Mada se i u studiskim uslovima sempl naknadno obradjuje.

Ja sam svoj set napravio i vise se ne igram sa fantmom,ali mi se cini da on sam uradi emphase nakon semplovanja.Ispravite me ako gresim!
__________________
Click for Niš, Srbija Forecast
milanceshow je offline   Reply With Quote
Star 26.04.2010, 10:08   #587
mojkarma
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 14.04.2009
Mjesto: Varaždin, HR
Postovi: 217
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G8 + ARX03 BRASS
Interesi: glazba, paragliding
mojkarma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Eto, koliko zbrke s dvije funkcije u Fantomu. A sve to zbog toga, što Roland apsolutno ne komunicira sa svojim korisnicima. Mogli su u uputama posvetiti 4-5 rečenica toj temi i objasniti čemu to služi.

milanceshow,
moram te ispraviti, funkcije emphase nisu tu zbog korisnika koji sempliraju u manje idealnim uvjetima i ta funkcija nema veze sa šumom koji se pojavljuje kod amaterskog sempliranja. Naime, i tvornički semplovi koji su u ROM-u, su obrađeni funkcijom emphase, a možemo pretpostaviti da Roland nije semplirao koristeći najjeftiniji soundblaster. Isto tako, netko tko se barem napola razumije u sempliranje, trebao bi tehnički biti dovoljno potkovan, da zna, da ne može semplirati pristojno onom standardnom zvečkom na kompjuteru koja se naziva AC97 ili tako nekako i na kojoj piše audio in. S druge strane, zvučne kartice od 100-150 eura na više, koje su danas na tržištu, dovoljno su pristojne da sempliraju s apsolutno zadovoljavajućom kvalitetom. Problem će nastati jedino, ako netko tko je amater u poslu, semplira s preslabim ulaznim signalom, pa dobije sempl s razinom glasnoće od -20dB, i onda ide koristiti funkciju gain ili normalize da bi sempl pojačao na 0dB ili oko te vrijednosti. Time će naravno za 20dB pojačati i onaj postojeći ali gotovo nečujni šum u svojem loše snimljenom semplu.
To bi bila tipična amaterska pogreška koja jednako vrijedi za snimanje u studiju kao i sempliranje. U oba slučaja nema razlike, sve se svodi na digitalno zapisivanje zvuka. Osnovno je pravilo da se kod snimanja podesi jačina ulaznog signala tako, da bude maksimalno glasan (blizu 0dB na digitalnom metru) a da se ni u jednom trenutku ne pojavi clip. U takvom slučaju, prije će netko čuti osnovni radni šum svojih studijskih monitora nego li šum u samom semplu.
Ukratko, radi amaterskih pogrešaka korisnika Roland sigurno nije implementirao navedenu funkciju.

Kao što sam rekao, emphase se ponaša kao ekvilajzer i podiže visoke frekvencije - negdje sam pročitao - za 10db od 4 kHz-a pa nadalje. Konačni rezultat je sempl koji bi u računalu u nekom wave editoru zvučao presvijetlo/kričavo. No u Fantomu će zvučati normalno jer je izlazni konverter podešen tako da sempl s emphase funkcijom reproducira normalno. Ako netko ima neki rolandov sempl cd (prodavali su ih devedesetih) i proba konvertirati jedan sempl u wave s primjerice CDxtract-om i ako isključi funkciju deemphase, čut će kako wave nakon konverzije zvuči presvijetlo i snimka je gotovo neupotrebljiva.
Možda tom funkcijom Roland želi nadoknaditi gubitak frekvencija koji se javlja prilikom kompresije jer su tvornički semplovi komprimirani pa je i izlazni digitalno analogni konverter podešen tako da semplovi tretirani emphase funkcijom u konačnici zvuče "normalno".

U konačnici:
tko koristi semplove na Fantomu, a da sami semplovi nisu semplirani s Fantomom, trebao bi uvijek primijeniti pre-emphase funkciju na semplove kako bi isti zvučali bolje i prirodnije u Fantomu. Tko te semplove misli eksportirati i koristiti na računalu, trebao bi prethodno primijeniti funkciju de-emphase kako bi ti isti semplovi na računalu ili nekom drugom sempleru zvučali opet "normalno".
mojkarma je offline   Reply With Quote
Star 26.04.2010, 11:53   #588
bandza
Vredan član društva
 
bandza's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.12.2007
Mjesto: Valjevo
Godina: 42
Postovi: 111
Downloads: 1192
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: Fantom G6
Interesi: Muzika,Studio
bandza befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
bandza pošalji poruku preko MSN messengera bandza pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard Emphasis

The wavedata information sampled with a Roland S-7x Series and XV series samplers is treated with a Frequency Emphasis boost, which pumps up the high end. When the Roland plays the sound out of its outputs, its internal hardware filters compensate for the built in frequency emphasis, making the sample sound normal again.

Actually, all samplers do this, but the Roland did it intentionally with a much greater effect than normal.

What this means is that if you transferred normal 16-bit wavedata from any other source to the Roland, and then played it through the Roland, it will sound duller since the outputs would be de-emphasizing the high end, without the data being emphasized first. Conversely, any Roland sound data you play through another medium will sound tinny, since the frequency emphasis is not being filtered.

Iz ovog texta se moze zakljuciti da je Roland napravio Fantoma da bude kompatibilan sa Rolandovim semplovima kao i sa Roland filozofijom koja se u ovom slucaju razlikuje od ostalih sempler filozofija samo po tome sto Roland na njegove semplove stavlja mnogo vecu kolicinu Emphasisa pa se zato desava da kad se importuje sempl i prirodno Fantom G odradi De- Emphasis i primeti razlika.Probajte da importujete Rolandov sempl pa vidite da razlike nema.Zato se desava da se u Fantomu primeti kad se ubace neki drugi semplovi a u drugim semplerima se ne primeti u pravo zbog Rolandove filozofije da na svoje semplove stavi mnogo veci Emphasis i naravno mnogo veci de-Emphasis u Semplere.
Moja savet svima je da urade sledece!Posto semplovi koje ubacujemo u Fantoma mogu da nam zatrebaju i na drugim semplerima onda je moj savet da se nikako ne radi Emphasis.Vec da se na svakom patchu podigne Resonance na +12,+13 otprilike i dobicete istu stvar.Semplovi ostaju cisti za sve ostale semplere.A Fantom ce citati semplove sa tacnom kolicinom visokih a pritom se nece trositi resurs PFX-a na EQ ,Spectrum itd...
Ja sam uradiu na par multisemplova emphasis i to je to!Ali sam seo i razmislio sta cu raditi ako sutra kupim Korga pa nemam semplove nigde nego samo u Fantomu.Zato sam dosao do zakljucka da ne treba raditi emphasis nego nesto drugo sto ce napraviti manji posao meni kao korisniku a sacuvati semplove za buduce narastaje i generacije semplera.
P.S inace Roland ima svoje semplere (u textu na engleskom su navedeni neki od semplera zbog kojih je Roland napravio ovu celu pricu sa emphasisom)svoje semplove.Zato su i napravili ovaj fazon sa malo vecim emphasisom nego ostale firme koje proizvode semplere.
E toliko o Emphasisu.
A sto se tice linkovanja ka drugim sajtovima drug Rolandinjos je u pravu kao i uvek.Ja sam samo strahovao da nesto ne pogresim jer mi ta prica nikad nije bila jasna.A link sa kog sam ja skinuo ovaj materijal nije bio oficijelni sajt Rolanda vec third party.Pa posto sam zurio nisam stigao da pronadjem odgovarajuc link sa RolandUS-a da bih linkovao propisno pa ko velim onaj ko zeli ce se snaci lako.
__________________
bandza je offline   Reply With Quote
Star 26.04.2010, 15:17   #589
mojkarma
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 14.04.2009
Mjesto: Varaždin, HR
Postovi: 217
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G8 + ARX03 BRASS
Interesi: glazba, paragliding
mojkarma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pozdrav bandza,
ovaj prvi dio (mislim da je s RolandClan-a) je otprilike to što bi opisalo emphaze funkciju.
Ja bih se samo malo nadovezao na tvoj način čuvanja semplova za buduće naraštaje.
Ja to nikako ne bih radio na filtrima dižući resonance. Kao prvo, filtri su interaktivni i reagiraju dinamično ovisno o tome kako si ih isprogramirao. Filter različito reagira kroz vrijeme ako koristiš envelope (krivulju): TVF.
Filtri nisu i ne mogu biti zamjena za EQ. A osim toga, pitanje je da li ćeš rezonancijom pogoditi u nadoknadi onih frekvencija koje podiže emphase funkcija, ili to više radiš onako, napamet. Dakle, čemu se mučiti nekim zamjenskim rješenjem, kad postoji izravna funkcija koja to najbolje radi.

U čuvanju semplova za buduće korištenje ja ne vidim nikakovih problema. Pretpostavljam da gotovo svi u Fantom ubacujemo semplove iz računala. Ja svaki pojedinačni sempl koji koristim u Fantomu imam pohranjen na svojem računalu u izvornom obliku. Prema tome, ako danas sutra i prodam Fantom, neću se koristiti obrađenim semplovima u Fantomu nego onima koje čuvam u računalu, a na temlju kojih sam napravio semplove u Fantomu. Za sada ne postoji opcija eksportiranja multisemplova iz Fantoma, pa je pitanje, da li će ti fantomovi semplovi za išta u budućnosti koristiti osim za nekog drugog fantoma.
mojkarma je offline   Reply With Quote
Star 26.04.2010, 18:58   #590
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Mojkarma je dao potpuno tacnu definiciju za emphasis i tu se nema sta dodati ni oduzeti. Direktan prevod rijeci emphasis je podici ili naglasiti i ona bas to i znaci kod rada sa Rolandovim samplerima i njihovom filozofijom samplinga. U citatu koji je bandza naveo iz Chicken Systems Translatora se govori isto ono o cemu je mojkarma i pisao, samo u nesto skracenom obliku.
Podizati Filter Resonanc u zamjenu za emphasis je vrlo pogresno jer taj Resonanc je u biti samo jedna (vrlo bitna) funkcija kod sintisajzera ciji ucinak direktno ovisi o vrsti Filtera koji se upotrebljava (Low Pass, High Pass, Band Pass i to 2-pola, 3 pola, 4-pola itd.) a uglavnom se upotrebljava kod sinti zvukova a veoma malo, do nikako kada su upitanju prirodni instrumenti. Ni ekvilajzer nije uvijek najbolji izbor kod obrade samplova jer frekventno manipulise sampl i to onim harmonicima koji u samom samplu i ne postoje. Ako se sampl vec mora frekventno obraditi onda ili koristiti emphasis (za Rolandove instrumente) ili neki bolji multi-band kompresor.

Promijenjeno od tranzit (26.04.2010 u 18:59 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
fantom, fantomg, pitanja, roland, sempler, workstation

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 11:30


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije