Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Solo (Workstation) > Roland

Roland Svirate Roland klavijature? Pitajte šta Vas zanima!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 20.04.2010, 06:54   #571
TomyCroSound
Ovaj baš voli da kuca
 
TomyCroSound's Avatar
 
Registrovan/a dana: 21.09.2007
Mjesto: Vinkovci
Postovi: 369
Downloads: 178
Uploads: 2
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 13 puta u 12 Postova
Instrumenti: Klavijature; Roland Fantom G6, Korg M1 ;-)
Interesi: Produkcija audio, pa i video
TomyCroSound befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
TomyCroSound pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

mislim da znam u čemu je točno problem, al ne znam kako bi najjednostavnije objasnio kako ga riješit..
U samom patchu treba podesit koliko želiš da ulazi u chorus/reverb..
Ako pratiš zelenu liniju (crtu) u routingu, imaš tri potenciometra, onaj prvi lijevo je "izlaz" iz patcha i ako želiš da efekat jednako funkcionira za sve tonove patcha onda neka bude postavljeno na "all". Taj potenciometar ili sljedeći do njega mora bit pojačan (u mom slučaju je na 50-60), ako su u patchu ta dva potenciometra na 0, ne možeš u liveu dobit efekt (u ovom slučaju chorus).
Isto to vrijedi i za reverb.
__________________


TomyCroSound je offline   Reply With Quote
Star 20.04.2010, 10:33   #572
mojkarma
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 14.04.2009
Mjesto: Varaždin, HR
Postovi: 217
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G8 + ARX03 BRASS
Interesi: glazba, paragliding
mojkarma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

To i sam i ja pretpostavljao, ali ne možeš biti siguran, dok čovjek ne kaže da su su "tone send level"-i na nuli u single modu. Ili ti isti send leveli ako idu preko PFX-a.
Na žalost, to je jedna od katastrofalno loše riješenih stvari na Fantomu jer sam na dosta zvukova primijetio da je taj Patch Send level tvornički podešen na nuli i onda čovjek koji je početnik na klavijaturi muči muku u live modu jer ne zna zašto mu zvuk nema reverb/chorus u live modu premda ga je u mikseru live moda dodao. I onda samo radi te jedne sitnice treba editirati send levele na patchu u single modu i sejvati kao novu varijantu.
mojkarma je offline   Reply With Quote
Star 21.04.2010, 20:45   #573
dino123
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2008
Postovi: 21
Downloads: 187
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
dino123 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Frage Roland Fantom G - Pitanja

Nedavno sam uzeo roland g6 a duže vremena radim na rolandovim klavijaturama tako da sam prilično upoznat sa operativnim sistemima ali ovo sad sa G serijom mi nije jasno ili ne znam da podesim, pa ako neko zna da mi objasni može li se izbjeći PFX efekat podešen u single modu kad se koristi u live ili studio modu jer sad kad povučem u live/studio mod više farbi svaka povuče i svoj PFX i to je katastrofa blago rečeno, i još jedno pitanje : nakon povratka iz live/studio moda u single više mi nije farba koja je bila,može li se podesiti da ostane farba s koje sam otišao u drugi mod kao što ostaje u live/studo modu. Možda već ima nešto na ovu temu ali nisam pronašao
dino123 je offline   Reply With Quote
Star 21.04.2010, 22:19   #574
mojkarma
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 14.04.2009
Mjesto: Varaždin, HR
Postovi: 217
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G8 + ARX03 BRASS
Interesi: glazba, paragliding
mojkarma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Vidiš, to je zanimljivo. Mnogi tvrde kako mu je upravo to dobra strana što povuće efekte sa sobom i to ističu kao prednost Fantoma G, premda je to netočno, jer se ne povuku Aux Efekti.
U svakom slučaju, možeš isključiti PFX u Live modu da ga pojedini zvuk uopće ne koriste. U mikseru (u live modu) na vrhu se klikne na pfx i time PFX postane neaktivan.
Ne znam što misliš pod farbom. Uvijek se bunim kad ljudi koriste svoje izraze iz kojih se uopće ne zna na što misle. Farba je u mojem jeziku sredstvo kojim se kreći soba ili fasada.
Ako misliš da sa patchom ne ostane efekt, to je zato što kod svake promjene efekta (PFX) moraš ujedno sejvati i pojedini patch.
Roland je to na žalost - vjeran sam sebi - riješio na uobičajeno katastrofalan način: U Live modu ne možeš mijenjati PFX efekte od pojedinog zvuka, patch-a, odnosno, ako mijenjaš nešto na PFX-u, onda moraš sejvati i taj patch, prije nego što sejvaš svoj Live mode.
Nijedna meni poznata klavijatura ne rješava to na taj način jer je protivan zdravom razumu. To znači da isti zvuk, ako promijeniš bilo što na njegovom efektu, moraš sejvati u user single mode. Pa onda imaš dvadeset beskorisnih patch-eva u single modu čija je jedina svrha da posluže u pojedinom setup-u u Live modu. Na kraju uopće ne znaš po čemu se razlikuje koji patch za koji si promijenio ovo ili ono.
No, oni koji duže vrijeme koriste Rolandove klavijature, valjda su naviknuti na te - blago rečeno - nelogičnosti.
mojkarma je offline   Reply With Quote
Star 22.04.2010, 04:14   #575
dino123
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2008
Postovi: 21
Downloads: 187
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
dino123 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Hvala lijepo, to je ipak kako sam i mislio ali se nisam mogao s tim pomiriti dok mi još neko ne kaže ali šta je tu je. Ovo "farba" je patch u kafansko-tezgaroškom žargonu i znaš li može li se podesiti da ostane izabrani patch prilikom prelaska iz singla u live jer ostavim u singlu npr. strings i kad se vratim ponovo bude sasvim drugi patch
dino123 je offline   Reply With Quote
Star 22.04.2010, 11:06   #576
mojkarma
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 14.04.2009
Mjesto: Varaždin, HR
Postovi: 217
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G8 + ARX03 BRASS
Interesi: glazba, paragliding
mojkarma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

E, zbunio si me sa tom farbom, jer nisam bio siguran da li misliš na efekte da ti ne ostanu nakon promjene ili ovo što si sada objasnio, kod promjene iz live moda u single mode.
Fantom G ne pamti patch (farbu ) kad iz single moda promijeniš u live mode i obrnuto. Ne znam zašto je to Roland tako napravio, ali to su uveli tek na Fantomu G. Originalno se u single modu fantom g vraćao uvijek na klavir pod brojem 001. Nekim čudom, moj se uvijek vraća na zvuk pod brojem 026.
Nema ti drugog rješenja osim da sve pojedine zvukove koji ti trebaju složiš u live mode, makar ti ne treba split.
Druga opcija bi bila da koristiš favorite u kojima možeš povezivati i live i single mode. Nedostatak favorita jest što više ne vidiš nikakve podatke na ekranu o stanju šibera i drugih kontrolera a samo biranje favorita je vrlo nezgodno rješeno osim ako se koriste padovi za biranja, ali u tom slučaju padovi više ne mogu imati neku drugu funkciju.
U svakom slučaju, onaj klasičan način korištenja na koji smo svi navikli, a to je da povremeno šećemo iz single moda u kombinacije i obrnuto, na fantomu g nije moguće pa ne moraš više ni tražiti rješenje u tom pravcu.
mojkarma je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio mojkarma za ovaj koristan post:
dino123 (22.04.2010)
Star 22.04.2010, 13:32   #577
dino123
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2008
Postovi: 21
Downloads: 187
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
dino123 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Sad je sve jasno i nisam se nadao da će uvesti ovako glupe promjene..........Tebi hvala u svakom slučaju i skratio si mi put a sad ide organizovanje klavijature na način kako se mora...........
dino123 je offline   Reply With Quote
Star 24.04.2010, 15:49   #578
bandza
Vredan član društva
 
bandza's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.12.2007
Mjesto: Valjevo
Godina: 42
Postovi: 111
Downloads: 1192
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: Fantom G6
Interesi: Muzika,Studio
bandza befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
bandza pošalji poruku preko MSN messengera bandza pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Izashao je FG Connects Live na americkom Roland sajtu.Pa ako neko voli neka skine jako je znaimljiv Project.Necu davati link posto je protivzakonitooo.
Pozzz za mojkarmu dobrodosao na sajt.Koliko kontam sad si ponosni vlasnik Fantoma G ili se varam?
__________________
bandza je offline   Reply With Quote
Star 24.04.2010, 21:01   #579
mojkarma
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 14.04.2009
Mjesto: Varaždin, HR
Postovi: 217
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G8 + ARX03 BRASS
Interesi: glazba, paragliding
mojkarma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Hvala na informaciji za FG Connects Live. Ne razumijem kako davanje linka može biti protuzakonito? Bila bi to korisna informacija za sve vlasnike FG-a. Ovako sam našao preko googlea, ali Roland na žalost nije stavio datum pa nisam bio siguran da li je to to.

Hvala na dobrodošlici. Ja sam inače već duže vrijeme ovdje, ali sam prije bio aktivniji na Korgovom podforumu.
Imam G8. Recimo da sam zadovoljan vlasnik, ali moram priznati da je Roland i na Fantomu G ostao vjeran sebi. A to znači da su zabrljali stvari na gotovo svakom koraku. Kad bih bio zločest, rekao bih, da ta klavijatura može gotovo sve, ali ništa u potpunosti kako treba.
Svirao sam u 20 godina sve klavijature, ali uglavnom Korg. Rolande sam imao kao drugu klavijaturu, a sada sviram unatrag 5 godina samo na jednoj klavijaturi i tu se svaki nedostatak osjeća dvostruko, jer nemaš onu "drugu" da pokriješ nedostatke ove prve (ili obrnuto).

Evo, napisat ću par stvari, uglavnom kritičkih, koje sam primijetio u 3 tjedna koliko imam ovu klavijaturu i radim s njom. To naravno ne znači da je klavijatura kao takva loša. Svaka ima nedostatke. Krenimo redom:

Zvukovi
Preslušavajući multisemplove koji su tvornički, rekao bih prva liga. Relativno je malo semplova koji su loše kvalitete ili neupotrebljivi.
No, stvarno je žalosno da su gotovi programi (patchevi) tako užasno šlampavo programirani. Tu se točno vidi, da je set zvukova programiran u zadnji tren, da bi se klavijatura valjda mogla u predviđenom roku izbaciti na tržište. Tu ima ponavljanja istih zvukova koji se razlikuju samo po tome da li je stavljen reverb ili aux efekt. Primjer je Trumpet Soloist 1, 2 i 3. Isti zvuk, dva različita delaya i jedna s reverbom. Hvala lijepa, to si svatko može napraviti i sam.
Veći problem su kontroleri koji su stvarno ofrlje napravljeni. Kad god pitch bender uključuje vibrato, to je vibrato koji uopće ne paše uz zvuk i koji je prejak. To se odmah osjeti na akustičnim instrumentima. Što će mi pobogu vibrato na harmonici ili na hammondu???? Pa i na trubi treba vibrato isprogramirati s mjerom da zvuči kao prava truba a ne kao kazetofon kada je vrpca stara. To je recimo jedan element gdje posebno cijenim Kurzweil i Korg. Oni se stvarno posvete svakom programu i stave kontrolere da budu korisni a ne samo da su tu.


Efekti
Opet, dobro u teoriji, a loše u praksi. Samo jedan efekt po zvuku je zato da bi ostala polovica bila rezervirana za promjenu zvuka bez prekida. Taj je posao odrađen vrhunski. Ali barem ekvilajzer su mogli staviti kao dio same strukture patcha. Kao što je napravio Korg na M3 i kao što to Yamaha već jedno desetljeće ima na Motifu. A ne da taj jedan jedini jadan PFX moram trošiti na EQ. O kombinacijama više efekata da i ne govorim. Sa samo jednim efektom, malo se toga može uopće napraviti s primjerice Hamondom ili električnim klavirom. Zato orgulje i ne "grizu" kao Korgove, premda FG ima zdrave semplove orgulja. A klavir ne može koristiti Sympatetic Resonance efekt jer taj ko za inat nema barem onaj osnovni EQ s visokim i niskim parametrima.
Sendefekti su kao i prije dvadeset godina reverb i chorus. Kod M3 to može biti bilo koji efekt iz popisa. Ono što me posebno smeta jest što ne mogu gotovo nikako kontrolirati te aux efekte. Ima jedan jedini parametar koji spada u standardnu midi specifikaciju (=reverb send level).
Evo što sam ja radio na M3 i prije na tritonima:
uz neki zvuk ili combinaciju, stavio bih reverb kao send efekt s nekom - recimo tako - optimalnom duljinom trajanja. Primjerice 1,5 sekundi. Korg ima opciju kontroliranja svakog efekta, bez obzira da li insert ili aux. I ne samo to, već mogu u postotcima odrediti koliko će ga neki šiber kontrolirati. Ako stavim vrijednost 100 posto, to onda znači da ako šiber pomakne do kraja gore (na maximum), onda se zadana vrijednost reverba mijenja 100%. U mojem primjeru dakle na 3 sekunde. Ako šiber pomaknem skroz dolje (na minimalnu vrijednost), zadani reverb se skraćuje za 100 posto. Dakle na 0,75 sekundi. Na taj način uvijek mogu neki pojedinačni zvuk ili kombinaciju prilagoditi prostoru u kojem sviram i to u pozitivnom ili negativnom smjeru. Elegantnije se to ne može riješiti.
Na fantomu g to ne mogu. Mogu napamet lupiti reverb od 3 sekunde i koristiti šiber ili kotačić (knob), ali on smanjuje send level. Dakle, ostat će reverb od 3 sekunde, samo što će biti sve tiši njegov udio u ukupnom zvuku. Jednom riječju, loše. A nije mi isto svirati u nekom klubu ili na nekom trgu gdje mi gotovo reverb i ne treba.
Efekti se ne mogu kopirati. To je očajno. Na M3 kojeg sam prije imao, ne samo da sam mogao kopirati bilo koji efekt bilo kamo, nego sam mogao vlastite postavke spremati kao preset, dati ime i koristiti na bilo kojem efektu. Ako si jednom složim Leslie efekt po ukusu, onda to sejvam kao svoj preset i koje god orgulje da slažem, uvijek mogu pozvati svoj preset za koji znam da radi kako ja želim. A ne na FG sve je Jovo nanovo.
Još jedna izuzetno loša stvar jest činjenica, da su insert efekti vezani strogo za patch u single modu. U Live modu gdje se slažu kombinacije, ti se efekti ne preuzimaju, nego Fantom zapravo koristi live mode samo kao neku vrstu shortcut-a. I ako želim bilo koji zvuk dotjerati u efektu, eto potrebe taj zvuk spremiti na neku user lokaciju. Dakle, teoretski, ako koristim 8 zvukova u jednoj kombinaciji i na svakom zvuku malo promijenim neku postavku efekta, moram istovremeno iskoristiti i 8 memorijskih mjesta u user single modu.


Čitanje semplova
Treba reči sljedeće: pravljenje multisemplova nije teško, ali nije ni na bilo kojoj drugoj klavijaturi po mojem iskustvu. Importiranje je vrlo elegantno riješeno, budući da se FG preko usb-a priključuje na računalo i tamo prikazuje kao eksterni harddisk.
Ali: za svaki pojedini semple treba ručno uključiti loop. FG doduše čita loop točke, ali ne aktivira loop. Nekom se ne čini velika stvar, ali onom koji je novi na FG-u i sve svoje semplove mora importirati, e taj će se napritiskati silno svih dugmića. I svaki bi sempl po nekoj logici Rolandovoj trebalo provući kroz Emphase. Pa to na 500 semplova (koliko ih ja koristim) i već u snu radim emphase na semplovima. Ako je funkcija emphase tako bitna za rolandovu sempling funkciju, mogli su ju standardno ugraditi prilikom importiranja semplova.

Semplovi svi završavaju u zajedničkoj bazi i dobivaju brojeve od 1-2000. Ako netko naknadno shvati da mu ne trebaju semplovi od 150.-170. broja, može ih prebrisati. Tu onda ostaje rupa. Fantom ne preslaguje listu nanovo. A kod sljedećeg importiranja novih semplova, Fantom puni tu rupu, a ako ima još semplova, onda te zapisuje na prvi sljedeći prazni broj. Pa ako netko učita semplove za neki instrument, može mu se dogoditi da mu dio završi na mjestu od 150-170, pa od 300-305 pa od 1234-1448. I onda kad se radi multisempl, onda sve te semplove treba pronaći.
Fantom G ne čita multisemplove svojih prethodnika. A zašto i bi. Neka se "glupi" korisnici muče s tim. Tko im je kriv što su prodali Fantom X i Rolandu dali još para za Fantom G. Zauzvrat mogu dva tjedna trošiti na slaganje istih multisemplova koje su imali na Fantomu X. E, a tko pamti i kako, od koje do koje tipke je koji multisempl?
Za usporedbu, vlasnik M3, Motifa ili Kurzweila (bilo kojeg), učita svoje stare semplove za 2 minute i eventualno složi novi program. 2 minute.
Sempling sekciji nedostaje loop crossfade funkcija. Bez nje je nemoguće napraviti čisti loop.


Datotečni sustav/File System
Ideja projekta je dobra. Ali, niti mogu importirati pojedini patch, niti live mode kombinaciju a ponajmanje multisempl. Nema načina da meni netko da harmoniku ili klavir ili zbor. Mogu dobiti gole semplove koje moram izvlačiti iz projekta i onda sve raditi sam. Pa to čovjek ne može vjerovati kad čita. Ponavljam, klavijaturu treba posjedovati da bi se čovjek uvjerio da je nemoguće moguće. Patcheve mogu prebacivati, ali samo uz pomoć LIbrarian editora. Majketi, stave ekran veličine televizora u jeftinijim hotelima na klavijaturu, i onda moram palit računalo da prebacim 10 zvukova iz jednog projekta u svoj vlastiti projekt.


Eto. Neke od mojih glavnih primjedbi na instrument.
Nadam se da nikog nisam "ubio" duljinom ovog vlastitog prikaza.

Znam da sam bio "zločest" (ne i zlonamjeran), ali mislim da sam argumentirano opisao očite nedostatke instrumenta.
Roland po meni ima očitih problema u implementaciji funkcija na način da one budu logičke, smislene i prije svega okrenute korisnicima, dakle ergonomičke. Zašto se gitaristima svaka pedala radi kao da su idioti pa im sve mora odmah biti lako dostupno i jednostavno, a od klavijaturista se traži ta koriste softver da bi prebacili jedan zvuk iz jednog projekta u drugi? A ekran veličine da bole oči?!

Zaključak:
apsurdno u cijeloj situaciji jest, da sam ja taj instrument ipak zavolio, da mi je postao drag. Ali kao u svakoj ljubavi, to nije zasluga instrumenta već moja i ne znam joj razlog. Ono što se jedino može zaključiti, po onom kako ja sagledavam stvari, ne samo da savršeni ili najbolji workstation ne postoji (jer to ovisi isključivo o subjektivnim procjenama i objektivnim potrebama svakog individualnog korisnika), nego Fantom G sigurno nije kandidat za prvo mjesto. On to ne može biti kad se svi elementi sagledavaju u cjelini. Imao bih još sjajnih primjera, posebice u usporedbi s drugim klavijaturama, ali misim da je i ovo dovoljno.

Lijep pozdrav svima, i neka se "fanatični" zaljubljenici u Fantom G ne uvrijede. Hvalospjeve mogu ionako pročitati u svakom časopisu za klavijature.
mojkarma je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio mojkarma za ovaj koristan post:
dino123 (25.04.2010)
Star 25.04.2010, 01:02   #580
TomyCroSound
Ovaj baš voli da kuca
 
TomyCroSound's Avatar
 
Registrovan/a dana: 21.09.2007
Mjesto: Vinkovci
Postovi: 369
Downloads: 178
Uploads: 2
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 13 puta u 12 Postova
Instrumenti: Klavijature; Roland Fantom G6, Korg M1 ;-)
Interesi: Produkcija audio, pa i video
TomyCroSound befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
TomyCroSound pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Svaka ti čast kad si uspio sve to provalit u samo 3 tjedna, meni je toliko trebalo da naučim multisamplove pravit :-) al prije nisam imao sampler pa mi je sve bilo novo..
Nema se tko zašto uvrijedit jer sve što si napisao je točno i slažem se sa svime i sa zaključkom, kao da si mi riječi izvadio iz usta il kako se već kaže.
A zanima me, što je emphase, čemu to zapravo služi??
__________________


TomyCroSound je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
fantom, fantomg, pitanja, roland, sempler, workstation


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 01:52


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije