Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Roland

Roland Svirate Roland klavijature? Pitajte šta Vas zanima!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 27.10.2023, 19:44   #1
Tomek18
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 27.09.2020
Postovi: 4
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Tomek18 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Roland G1000 hdd

Zip mi prestao da radi. Dali netko zna kako i koji hard disc da se ugradi u njega?
Tomek18 je offline   Reply With Quote
Star 27.10.2023, 23:34   #2
flosarka
Vredan član društva
 
flosarka's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.11.2006
Postovi: 211
Downloads: 351
Uploads: 3
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 11 puta u 11 Postova
flosarka befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Mora da bude SCSI jer zip driver ima takav priključak koliko se sječam prije više godina stavljao sam jednom u G1000.Umjesto HD stavljao sam i convertere u koje sam stavio Flash karticu.To sam radio i na korgovima umesto HD.
Konverteri dobiju se več skoro svugdje ja sam ih naručivao iz Kine i koštao je jedan oko 4 ili 5 eura negdje tu odprilike.
Možeš staviti i USB Flopy emulator umjesto flopy disketnika i imaš na Usb ključu.Koliko se sječam na Flopy emulator za G1000 mora se staviti na njega prekidač tako da gasiš i pališ da čita slijedeči blok a to je jednostavno uraditi i čak ti mogu objasniti ovdje na forumu ako češ stavljati.
Za HD proveri jer nisam baš siguran čini mi se da sam morao vuči poseban dodatan kabl na njega za struju pošto mi se čini da zip treba manje napona odavno je to bilo i nisam više tačno siguran.Konverter za karticu radi bez problema i treba jako malo struje.O tim konverterima pogledaj na EBAY pa ALIBABA i slično pa ako ih ima kod vas siguran sam da na Korg i nekim servisima.
Da ne zaboravim na jednoj ploči u klaviaturi ima jako mali sitan prekidač koji se mora gurnuti u drugu stranu nego što je sada jer sada je uključen za ZIP driver i sigurno se več Roland spremao da stavi ili HD ili taj konverter za karticu.To sam ti napisao zato jer sam više puta morao iči čak i na po koji servis gdje klavijature popravljaju a serviseri nisu imali pojma o tom prekidaču i nije radio ni USB flopy pa su zvali mene jer su znali da ih ja ugrađujem.
Toliko za sada pa ako češ imati još pitanja pitaj i kad budem stigao pogledat ču ja za te konvertere jer imam još dva komada ali nisu SCSI.
Dodato:
PS:Eto pogledaj na tom linku tako da znaš otprilike o čemu se radi:
https://www.amazon.com/SCSI-Adapters/b?node=3015400011

Ako ne uključi direktno kopiraj pa priljepi na chrome ili šta imaš.
Trebaš takav adapter kao što je taj
TAODAN CF to 40-Pin IDE Adapter Compact Flash CF to IDE Bootable Converter
$6.69
ali da je SCSI inače može se izmedu staviti još jedan plastični pretvarač sa SCSI na IDE.

Promijenjeno od flosarka (27.10.2023 u 23:48 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
flosarka je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio flosarka za ovaj koristan post:
Tomek18 (28.10.2023)
Star 28.10.2023, 17:33   #3
Tomek18
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 27.09.2020
Postovi: 4
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Tomek18 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Flosarka HVALA PUNO. Ali meni nije jasno kako to da je taj zip drive koji sad ne radi imao 40 pin prikljucak, (isto kao IDE/ATA). A SCSI hard drive ni jedean nema sa 40 svi imaju vise.
Zbog toga bih moli pomoc tocni sta mi treba da bih ugradio ili neki hard drive ili kao vi citac kartica.Ako vam moze pomoci ja vam pošaljem slike prikljucka. Hvala

Promijenjeno od Tomek18 (28.10.2023 u 17:34 sati)
Tomek18 je offline   Reply With Quote
Star 28.10.2023, 19:53   #4
flosarka
Vredan član društva
 
flosarka's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.11.2006
Postovi: 211
Downloads: 351
Uploads: 3
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 11 puta u 11 Postova
flosarka befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ako taj ZIP ima 40 pin priključak onda je več noviji model zove se duo magnetan čini mi se i ti zip driveri bili su i ako se još negdje dobiju jako skupi jer su se i još se koriste u strojevima u industriji.Ili ga je ugradio roland ili neko drugi ako si od koga kupio klavijaturu.Roland je u neke modele ugrađivao takve zipove jer su bili hiljadu puta bolji od onih standard koji su se često kvarili.Znači da nečeš imati problema oko toga i moči češ ugraditi 2,5 HD Ide takvi su još u starijim prijenosnim računalima s dobiju se i novi oko 40 eura ovisi koje je veličine.
Najbolje če ti biti uzeti CF v 40-polni IDE adapter Compact Flash CF v IDE u kojeg staviš Flash card zvoja če klavijatura podpirati oko 8GB a to je više nego dovoljno možda čak i više neznam sad tačno.Klavijatura ionako napravit če format veličine koliko može.To jest ako bi primjer stavio karticu od 40GB ona če se formatirati na 8GB ako klavijatura ne podpira više ili još na manje.
Pošalji mi sliku kabala da vidim koji su a može i zadnju stranicu zip drivera pa ču ti napisati šta ti tačno treba jer moram da vidim ako je zip imao posebno napajanje ili direktno samo preko tog širokog kabla.Mislim da ima napon preko širokog kabla ali svejedno moram da vidim.
Nego jesi li proverio ako je crko zip driver da ti možda nije crko samo zip uložak.
flosarka je offline   Reply With Quote
Star 28.10.2023, 20:18   #5
Tomek18
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 27.09.2020
Postovi: 4
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Tomek18 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja se ispričavam, 50 pinski prikljucak je na zip-u bio. Da provjerio sam zip drive unutra je ispala plocica koja cita traku na zip disketi tako da je bas do zip drajva. Proucavao sam ali nisam mogao naci scsi 50 pin adapter na IDE. Mozete li mi naci vi neki link?
Tomek18 je offline   Reply With Quote
Star 28.10.2023, 22:54   #6
flosarka
Vredan član društva
 
flosarka's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.11.2006
Postovi: 211
Downloads: 351
Uploads: 3
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 11 puta u 11 Postova
flosarka befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pa i meni bilo čudno da bi roland stavljao takve zip drivere u sve klavijaturu jer sam več usput negdje prošli put kada sam ti poslao onaj link video jednog da košta još danas 440 eura a kad su izašli G1000 koštao bi valjda jednom više.
U neke su stavljali ali neznam za koje tržište.
Sutra u nedelju imat ču više vremena pa ču pokušati potražiti jer sam pre godinu imao vatru u radionici i izgorjelo mi svašta ukupno sa kompima gdje su se nalazile takve stvari
Ostaje ti dakle Zip,Scsi adapter ili Scsi HD ali te je opet več težko nači pogledat ču ja ovdje u sloveniji ako ima još koji negdje.Ja sam jednog dao jednom drugu ovdje isto je gore neču da navajam a šta sam imao istopilo se.
Jedino kako sam več pojasnio čini mi se za HD morat češ valjda povuči dodatnu struju sa napajanja na HD to sam radio odavno pa nisam tačno siguran da ili ne.Jednostavno je ali ako se ne razumiješ u elektroniku morat če to uraditi da zalemi kabal neko ko zna.To može običan koji popravlja TV, ili pak koji se u to razumije.Nisi mi napisao dali na Zipu imaš samo taj 50 pin priključak ili imaš još jedan mali dodatan kao što je primjer na Flopy jedinici.
Ako imaš taj onda nečeš morati vuči kabel možda ga neče trebati ni za HD ovisi kakav se nađe isto moram da znam kakav adapter da tražim jer na nekima ima za dodatno napajanje a na nekima ne treba.

PS:Zaboravio sam još koji je priključak na kraju kablu koji dođe na zip ženski ili muški?????
Dodato:
Eto na tom linku imaš jedan za 7 i nešto eura i ovdje češ ih nači puno.Za taj treba povuči dodatno najajanje ako ga nemaš i u njega staviš Flash Card.
Drugo za sada ne mogu prije jer mi nisi još poslao podataka koje sam napisao.
Ne traži onih adaptera sa mogučnosti više priključaka jer neznam dali odgovaraju a i cijena im je više od dvesta eura što nema računice.

https://www.ebay.com/itm/16638358637...Bk9SR8bc9IHvYg
Dodato:
Izvini pobrkao sam.U njega staviš 2,5 Ide Hd kakvi su u starijim prijenosnim računalima to su takvi sa iglama a novi su sata ali to znaš.
Dodato:
Citat:
Originalno postovano od flosarka Pokaži Post
Mora da bude SCSI jer zip driver ima takav priključak koliko se sječam prije više godina stavljao sam jednom u G1000.Umjesto HD stavljao sam i convertere u koje sam stavio Flash karticu.To sam radio i na korgovima umesto HD.
Konverteri dobiju se več skoro svugdje ja sam ih naručivao iz Kine i koštao je jedan oko 4 ili 5 eura negdje tu odprilike.
Možeš staviti i USB Flopy emulator umjesto flopy disketnika i imaš na Usb ključu.Koliko se sječam na Flopy emulator za G1000 mora se staviti na njega prekidač tako da gasiš i pališ da čita slijedeči blok a to je jednostavno uraditi i čak ti mogu objasniti ovdje na forumu ako češ stavljati.
Za HD proveri jer nisam baš siguran čini mi se da sam morao vuči poseban dodatan kabl na njega za struju pošto mi se čini da zip treba manje napona odavno je to bilo i nisam više tačno siguran.Konverter za karticu radi bez problema i treba jako malo struje.O tim konverterima pogledaj na EBAY pa ALIBABA i slično pa ako ih ima kod vas siguran sam da na Korg i nekim servisima.
Da ne zaboravim na jednoj ploči u klaviaturi ima jako mali sitan prekidač koji se mora gurnuti u drugu stranu nego što je sada jer sada je uključen za ZIP driver i sigurno se več Roland spremao da stavi ili HD ili taj konverter za karticu.To sam ti napisao zato jer sam više puta morao iči čak i na po koji servis gdje klavijature popravljaju a serviseri nisu imali pojma o tom prekidaču i nije radio ni USB flopy pa su zvali mene jer su znali da ih ja ugrađujem.
Toliko za sada pa ako češ imati još pitanja pitaj i kad budem stigao pogledat ču ja za te konvertere jer imam još dva komada ali nisu SCSI.
Dodato:
PS:Eto pogledaj na tom linku tako da znaš otprilike o čemu se radi:
https://www.amazon.com/SCSI-Adapters/b?node=3015400011

Ako ne uključi direktno kopiraj pa priljepi na chrome ili šta imaš.
Trebaš takav adapter kao što je taj
TAODAN CF to 40-Pin IDE Adapter Compact Flash CF to IDE Bootable Converter
$6.69
ali da je SCSI inače može se izmedu staviti još jedan plastični pretvarač sa SCSI na IDE.
Citat:
Originalno postovano od flosarka Pokaži Post
Pa i meni bilo čudno da bi roland stavljao takve zip drivere u sve klavijaturu jer sam več usput negdje prošli put kada sam ti poslao onaj link video jednog da košta još danas 440 eura a kad su izašli G1000 koštao bi valjda jednom više.
U neke su stavljali ali neznam za koje tržište.
Sutra u nedelju imat ču više vremena pa ču pokušati potražiti jer sam pre godinu imao vatru u radionici i izgorjelo mi svašta ukupno sa kompima gdje su se nalazile takve stvari
Ostaje ti dakle Zip,Scsi adapter ili Scsi HD ali te je opet več težko nači pogledat ču ja ovdje u sloveniji ako ima još koji negdje.Ja sam jednog dao jednom drugu ovdje isto je gore neču da navajam a šta sam imao istopilo se.
Jedino kako sam več pojasnio čini mi se za HD morat češ valjda povuči dodatnu struju sa napajanja na HD to sam radio odavno pa nisam tačno siguran da ili ne.Jednostavno je ali ako se ne razumiješ u elektroniku morat če to uraditi da zalemi kabal neko ko zna.To može običan koji popravlja TV, ili pak koji se u to razumije.Nisi mi napisao dali na Zipu imaš samo taj 50 pin priključak ili imaš još jedan mali dodatan kao što je primjer na Flopy jedinici.
Ako imaš taj onda nečeš morati vuči kabel možda ga neče trebati ni za HD ovisi kakav se nađe isto moram da znam kakav adapter da tražim jer na nekima ima za dodatno napajanje a na nekima ne treba.

PS:Zaboravio sam još koji je priključak na kraju kablu koji dođe na zip ženski ili muški?????
Dodato:
Eto na tom linku imaš jedan za 7 i nešto eura i ovdje češ ih nači puno.Za taj treba povuči dodatno najajanje ako ga nemaš i u njega staviš Flash Card.
Drugo za sada ne mogu prije jer mi nisi još poslao podataka koje sam napisao.
Ne traži onih adaptera sa mogučnosti više priključaka jer neznam dali odgovaraju a i cijena im je više od dvesta eura što nema računice.

https://www.ebay.com/itm/16638358637...Bk9SR8bc9IHvYg
Dodato:
Izvini pobrkao sam.U njega staviš 2,5 Ide Hd kakvi su u starijim prijenosnim računalima to su takvi sa iglama a novi su sata ali to znaš.
PS:Našao sam ovdje na gomili hrpe još jedan stari zip driver od G100 ali je jako oštečen od vatre.Jedino što vidim da ima napajanje za struju tako da ne treba ništa drugo nego da nabaviš adapter,zip ili Scsi Hd.Našao sam također kako sam več napisao ZIP MAGNETO Optički disc - INTERNI _ SAMPLER SYNTHESIZER SCSI za sve Rolande koji su imali zip a odgovara i za sve ostale klavijature Akai,Kuzwail i tako dalje samo što je skup 180 eura neznam možda nešto pusti ali svejedno meni izgleda skupo a ti kako hočeš.
Zatim sam kod druga gdje sam neko vrijeme radio na servisu nekad našao novi originalan SCSI HD za G1000 ali ima cijenu 119 eura i taj sigurno neče pustiti ništa dole.
Tako ostane ti najeftinija varijanta adapter kakav sam ti poslao link i još potraži tamo više jer češ sigurno nači i skoro su badava.Našao sam također jedan prodaje više SCSI HD-ja i cijene su mu od 30 pa naviše ovisi koliko velik je Hd.
Nešto čemo rešiti nije problem malo pobrskaj po netu sada znaš šta ti treba jer sam jako tesan sa vremenom pa čemo videti kako dalje
koje rešenje je najbolje.
Pozdrav

Promijenjeno od flosarka (29.10.2023 u 02:36 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
flosarka je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio flosarka za ovaj koristan post:
Tomek18 (29.10.2023)
Star 29.10.2023, 09:23   #7
Tomek18
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 27.09.2020
Postovi: 4
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Tomek18 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Probao bi sa vašim prjedlogom ugraditi to sa linka https://www.ebay.com/itm/16638358637...Bk9SR8bc9IHvYg.
Ali mi nije jasno dal se se taj adapter direkno usteka samo na klavijaturu, jer u opisu njega pise da je 50 pin ide? Nema veze sto nije SCSI ulaz?

U vezi dodatnog napajanja to mi nije problem uraditi jer se razumijem u elektroniku. Da na klavijaturi flat kabel 50pin di je bio ZIP drive je ženski.

Oprostite mozda sam dosadan ali voli bih da cujem misljenje od nekoga tlo se razumije više od mene. Hvala
Tomek18 je offline   Reply With Quote
Star 29.10.2023, 17:41   #8
flosarka
Vredan član društva
 
flosarka's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.11.2006
Postovi: 211
Downloads: 351
Uploads: 3
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 11 puta u 11 Postova
flosarka befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Možemo biti na ti.Ako je na klaviaturi 50 pin nema veze a ako bi bio drukčiji ulaz izmedu stavi se samo neznam tačno da objasnim na srbskohrvatskom jeziku plastični prijetvornik na jedni strani ima pin 50 na drugi scsi to češ takođe nači tamo i ako češ naručiti naruči pored jer je to neki 2-3 eure pa ako če ti trebati ili ne.Koliko se sječam napon več morao bi biti dodan na zip driver isto kako je na Flopi jedinici ali ne sječam se više tačno jer je prošlo mnogo godina kad sam to stavljao nekima a osobno G1000 nisam imao.
Pokušaj i tamo kod vas potražiti jer sigurno neko negdje ima na oglasima SCSI HD i ako imaš kabal 50 pin na klaviaturi onda da je takav i hd jer češ u drugom slučaju morati isto tako da metneš između taj pretvornik.
Kod nas ima SCSI diskove i onaj zip driver šta sam ti napisao ali je to ovdje bilo oduvijek skupo i još je ostalo.SCSI diskove imali su i stari kompovi i još mnogo drugih klavijatura tako da je nemoguče da to nema kod vas neko i to ti je odmah jednostavna varijanta.Mene sad baci na taj link šta si metnuo ali mi ispiše da je nedostupan ali nema veze uglavnom znaš sada šta ti treba i nešto od toga češ rešiti i ako se razumeš u elektroniku neče biti problem i uradit češ sam.
Ne zaboravi negdje ima ono sitno dugme na ploči ako če trebati da ga pomeriš u drugu stranu jer je ono do sada bilo stavljeno za ZIP driver i tako valjda HD ili adapter ne bi prepoznao.
flosarka je offline   Reply With Quote
Star 31.10.2023, 02:50   #9
tdamir66
Vredan član društva
 
tdamir66's Avatar
 
Registrovan/a dana: 21.11.2013
Mjesto: Sl. Brod
Postovi: 119
Downloads: 544
Uploads: 17
Rekao HVALA: 33
Zahvalili mu 15 puta u 14 Postova
Instrumenti: Pa600 ...Tr.
Interesi: informatika
tdamir66 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

ZIP drive koji se ugrađivao u g1000 je bio 40 Pina.....ne znam za 50 Pina...https://syntaur.com/Items.php?Item=5846
Evo ZIP.....nije niti skup

Promijenjeno od tdamir66 (31.10.2023 u 02:58 sati)
tdamir66 je offline   Reply With Quote
Star 31.10.2023, 22:20   #10
flosarka
Vredan član društva
 
flosarka's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.11.2006
Postovi: 211
Downloads: 351
Uploads: 3
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 11 puta u 11 Postova
flosarka befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Kako sam pojasnio puno je godina od tada kada sam to radio na G1000 zako da više nisam siguran oko pina ali sumnjam da ima 40 pin jer mislim da ima 50 pina jer sam u njih stavljao SCSI original HD-diskove ako bi bilo 40 pina tada stavio bi HD 2,5 a koliko znam nisam jedino ako sam dao između adapter.
Unutra G1000 imao je originalan Zip drive Iomega i več tada nisu se više dobili kao nadomjestni novi.Ali dobili su se spoljni ZIP DRIVERI koji su se spojili izvana direkt na klavijaturu na SCSI priključak a tamo može se spojiti i SCSI HD.Tamo sam ja isto stavljao takav Zip Drive za probu.Možda je još negdje ako nije izgoreo u vatri pogledat ču pa ako ga nađem dat ču mu ga jer mi ionako više ne treba.
Isto tako sumnjam odnosno sam siguran da taj Zip Drive od kojeg si poslao link neče raditi na G1000 ako nije originalan a ako ima na sebi JUMPERE za premeštanje možda bi proradio ali nije jednostavno ispravno nemjestiti Jumpere ako nema sasvim tačnog nacrta.
U suprotnom vjeruj mi ako ga stavi i neče odgovarati uništit če klavijaturu.
Tu nema probe i nagađanja hoče ili neče raditi jer če na plati odmah nešto da crkne kad upali klavijaturu.
Toliko o tome ja sam mu objasnio šta treba toliko se još sječam pa neka čovjek nabavi i uzme šta mu je po volji ima više mogučnosti ali sa Zip drive neoriginalom nema šale jer on ima elektroniku u sebi i može biti iznutra sasvim drugčije spojen jer ima različitih Zip Drivera.
flosarka je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 15:41


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije