Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Tehnike i teorija

Tehnike i teorija Usavršite Vašu tehniku!

Tema zaključana
 
Alati tema Display Modes
Star 18.02.2013, 07:37   #1
NikolayTheM
Odomaćeni član
 
NikolayTheM's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.03.2012
Mjesto: Jugoslavija!
Postovi: 563
Downloads: 522
Uploads: 9
Rekao HVALA: 71
Zahvalili mu 33 puta u 30 Postova
Instrumenti: VSTi, Korg Triton Le
Interesi: Muzika, Voznja
NikolayTheM ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Bas i Kontra

Pozdrav, otvorio sam ovu temu da se malo bolje informisem o pratnji. Druga sam godina srednje muzicke skole, i u orkestru sviram bass i kontru. Mi tek pocinjemo da sviramo pa se i ne zurim mnogo, imam vremena za vezbanje. Konkretno me zanimaju dvojke, ove ostale ritmove znam odlicno. Dvojka ima specificne harmonije za razliku od npr. rumbe. Rumba ima klasicne akorde u obrtajima, ali dvojke imaju i neke akorde koji teorijski ne postoje. Mnogi ce misliti da pricam za ciganiju, ali ja pricam za klasicne dvojke npr. sumadiju. Te dve vrste se razlikuju po ritmu samo, npr. u ciganiji dupla kontra, itd. Sto se dvojki tice, bas znam odlicno (ne bas kao Joca king, ali kao prosecni muzicar), ali kontra mi po malo pravi problem, iako sviram kroz sve obrtaje, to su ipak cisti akordi C, G, D, a, e, h, itd. To je teorijski tacno, ali ne zvuci kako treba bas da zvuci. Konkretno pitanje je sta da uhvatim umesto cistog durskog ili molskog akorda? Ne sviram bas uvek ciste, ubacujem umesto: GHD FHD i dobijam F-H umanjenu kvintu, ona je karakteristicnog zvuka i uklapa se u harmoniju dvojke, takodje znam i seme. Iako sa tim znanjem mogu da odpratim kolo ili pesmu i da to zvuci ok, ipak mislim da to nije dovoljno. Znaci, mene zanima kako sve da sviram durske, molske, umanjene itd. akorde.
Znam da bi najbolje bilo da mi to neko pokaze, ali ovde kod mene vrlo malo njih sviraju ritam, verovatno zbog tezine. Svi uglavnom rade aranzerski i cude se kako ja sto sam mnogo mladji od njih pratim.
Inace, tu muziku slusam skoro po ceo dan dok radim nesto ne vezano za muziku, splet kola od 1h, slusalice, i slusam ritam pre svega.
Hvala

Послато са GT-S5360 користећи Тапаток 2
__________________
Citat:
Originalno postovano od Pointlessly
'hej' u kmp formatu za bass stranu..(nije heeejjey loop) nego kratki hej, hej, hej, hej

Promijenjeno od NikolayTheM (18.02.2013 u 07:40 sati)
NikolayTheM je offline  
Star 18.02.2013, 12:06   #2
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Dobro je slusas to ce ti, po mom misljenju, dosta pomoci kod pratnje. Ja sam ranije svirao, pre petnajstak godina, uglavnom pratnju. I imao sam dobrog ucitelja. Tad me je savetovao da slusam gitare (bas i ritam) u pratnji i da oponasam iste. I to mi je dosta pomoglo. Mislim da si pogresno shvatio pratnju. Po mom misljenju treba svirati "cisto" samo je pitanje koji je obrtaj, a to najbolje da ti kaze neki dobar gitarista.
Postovano sa mobilnog uređaja
dmmacak je offline  
Star 18.02.2013, 12:51   #3
NikolayTheM
Odomaćeni član
 
NikolayTheM's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.03.2012
Mjesto: Jugoslavija!
Postovi: 563
Downloads: 522
Uploads: 9
Rekao HVALA: 71
Zahvalili mu 33 puta u 30 Postova
Instrumenti: VSTi, Korg Triton Le
Interesi: Muzika, Voznja
NikolayTheM ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pa i ne sviraju se bas uvek cisti akordi, npr. b-e b-e, as-d as-d, c-fis c-fis, h-f h-f, to svira kontra dok u basu ide c e f des d fis g d. To je npr. jedna sema koju npr. sviram kad krene cetvrti deo rumenke iz C posto je to i onako sema za C. Ti tonovi pripadaju umanjenom akordu, ali ipak se ubacuju u dur npr. E takve stvari mene upravo zanimaju
Poz i hvala

Послато са GT-S5360 користећи Тапаток 2
__________________
Citat:
Originalno postovano od Pointlessly
'hej' u kmp formatu za bass stranu..(nije heeejjey loop) nego kratki hej, hej, hej, hej
NikolayTheM je offline  
Star 18.02.2013, 21:40   #4
vadexfly
Ovaj baš voli da kuca
 
vadexfly's Avatar
 
Registrovan/a dana: 20.01.2012
Mjesto: Zrenjanin (okolina)
Godina: 29
Postovi: 312
Downloads: 197
Uploads: 3
Rekao HVALA: 149
Zahvalili mu 69 puta u 66 Postova
Instrumenti: Korg Pa600
Interesi: Muzika, Biciklizam
vadexfly ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
vadexfly pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ja cu da se nadovezem ovde jer necu da otvaram novu temu, ovako.. sviram klavijature negde oko 2 i po godine, od toga sam na casove isao godinu dana i naucio ono osnovno, onda sam prestao sa casovima zbog skole i vise se nikad nisam ni vracao jer sam mislio da mi nije potrebno, da mogu sam, i dobro mi ide sve ali stvar je u tome sto nikad nisam probao da sviram bas i kontru na klavijaturi a to mi je zelja da naucim, pre svega bas, a posle kontra.. pa bi hteo da me neko posavetuje sto se tice bas-a, jel mogu ja to da naucim bez uzimanja casova, koliko bi mi otprilike trebalo da uklavirim to (imam sluha za muziku i ruke su mi delimicno odvojene) i kako da pocnem sa ucenjem, sta je to sto bi prvo trebalo da uradim, jel postoji neka laka pesma sa bas-om koju bi mogao prvu da pocnem da ucim.. i da napomenem imam 18 godina. Hvala unapred
vadexfly je offline  
Star 18.02.2013, 23:47   #5
NikolayTheM
Odomaćeni član
 
NikolayTheM's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.03.2012
Mjesto: Jugoslavija!
Postovi: 563
Downloads: 522
Uploads: 9
Rekao HVALA: 71
Zahvalili mu 33 puta u 30 Postova
Instrumenti: VSTi, Korg Triton Le
Interesi: Muzika, Voznja
NikolayTheM ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Slusaj neko kolo, ali obrati paznju na ritam, dakle moras da cujes svaki instrument posebno i skontaces kako ide linija bass-a. Ili uzmi midi fajl, otvori u vanbasco, ostavi samo kanal basa i slusaj kako ide. To ti je osnovno, postoje razne seme, njih ima oko deset, a u nekom prostijem kolu ima bar 2-3. Skontaces vremenom. Poz

Послато са GT-S5360 користећи Тапаток 2
__________________
Citat:
Originalno postovano od Pointlessly
'hej' u kmp formatu za bass stranu..(nije heeejjey loop) nego kratki hej, hej, hej, hej
NikolayTheM je offline  
Star 19.02.2013, 00:21   #6
propenpop
Drugar foruma
 
propenpop's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.04.2011
Postovi: 76
Downloads: 28
Uploads: 0
Rekao HVALA: 14
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: korg pa 50 sd
Interesi: muzika
propenpop befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od NikolayTheM Pokaži Post
Pa i ne sviraju se bas uvek cisti akordi, npr. b-e b-e, as-d as-d, c-fis c-fis, h-f h-f, to svira kontra dok u basu ide c e f des d fis g d. To je npr. jedna sema koju npr. sviram kad krene cetvrti deo rumenke iz C posto je to i onako sema za C. Ti tonovi pripadaju umanjenom akordu, ali ipak se ubacuju u dur npr. E takve stvari mene upravo zanimaju
Poz i hvala

Послато са GT-S5360 користећи Тапаток 2
propbaj da cetvrti deo rumenke sviras:
bas: C G C E G H C G
kontra: C C C C G G7 C C

sto se obrtaja tice najbojle je (po meni) da se svedes od F do F da se ne bi jurio po sintu.
a sto se osnovne seme iz Cdura, bar kada se bas i kontre tice glasi:
bas: C E F Gis D Fis G H
kontra: C C7 Fmol Fmol D D7 G G7
propenpop je offline  
Star 19.02.2013, 00:34   #7
propenpop
Drugar foruma
 
propenpop's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.04.2011
Postovi: 76
Downloads: 28
Uploads: 0
Rekao HVALA: 14
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: korg pa 50 sd
Interesi: muzika
propenpop befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od vadexfly Pokaži Post
Ja cu da se nadovezem ovde jer necu da otvaram novu temu, ovako.. sviram klavijature negde oko 2 i po godine, od toga sam na casove isao godinu dana i naucio ono osnovno, onda sam prestao sa casovima zbog skole i vise se nikad nisam ni vracao jer sam mislio da mi nije potrebno, da mogu sam, i dobro mi ide sve ali stvar je u tome sto nikad nisam probao da sviram bas i kontru na klavijaturi a to mi je zelja da naucim, pre svega bas, a posle kontra.. pa bi hteo da me neko posavetuje sto se tice bas-a, jel mogu ja to da naucim bez uzimanja casova, koliko bi mi otprilike trebalo da uklavirim to (imam sluha za muziku i ruke su mi delimicno odvojene) i kako da pocnem sa ucenjem, sta je to sto bi prvo trebalo da uradim, jel postoji neka laka pesma sa bas-om koju bi mogao prvu da pocnem da ucim.. i da napomenem imam 18 godina. Hvala unapred
krenes od dvojke i (kao sto sam vec napisao gore) imas semu (to je osnovna sema)
bas: C E F Gis D Fis G H
kontra: C C7 Fmol Fmol D D7 G G7
i to iztransponujes kroz sve tonalitete (ne na dugmetu nego na dirkama
u principu svi ritmovi su prosti sem orjentala(begin), rumbe i sa-sa to mislim da bi bilo bolje da ti neko pokaze pogotovo zbog rumbe . imas dalje posle druge seme, ali kada prodjes ovaj pocetak sa semama i ritmovima pricacemo o tome...

Promijenjeno od propenpop (19.02.2013 u 00:38 sati)
propenpop je offline  
Star 19.02.2013, 00:34   #8
Sejox
Glas Razuma
 
Sejox's Avatar
 
Registrovan/a dana: 12.05.2007
Mjesto: Sarajevo,BiH
Postovi: 1.088
Downloads: 329
Uploads: 15
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 166 puta u 143 Postova
Sejox ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od NikolayTheM Pokaži Post
Rumba ima klasicne akorde u obrtajima, ali dvojke imaju i neke akorde koji teorijski ne postoje. Mnogi ce misliti da pricam za ciganiju, ali ja pricam za klasicne dvojke npr. sumadiju.
"Akordi koji teorijski ne postoje",su onda nesto izmisljeno i nema veze sa
harmonijom u teoretskom i prakticnom smislu.
Ovo pisem iz razloga,sto muzika i muzicka teorija i harmonija,kao i
mnogo osnovnih instrumenata,nije nastalo prije par godina.
Izmisljeno je i sve napisano davnih dana,tako da ti "teorijski nepostojeci
akordi" se onda ne mogu ni nazivati akordi.

I u rumbi kao i u dvojki se mogu koristiti razni hvatovi,naravno ako je
u skladu sa pravilima koje nudi harmonija,kao citava nauka.

I na kraju,najbolji savjet vezano za kontru,mogu dati dobri ritam
gitaristi.Ovdje prvenstveno mislim na hvatove i harmonijske seme koje
se koriste u doticnom ritmu koji te interesuje.
I ovi "kontrasi" na klavijaturama su slusali te seme.

Najveca prednost ti je sto si mlad,ides u srednju muzicku,i jos ako
te dobro sluzi sluh i imas smisao i nesto talenta,a ogromnu volju,
strpljenje i zelju,onda za tebe nema problema.
Ali nista preko noci.Sve to ide mukotrpno,i uci se kao i svaki "zanat"
__________________
UVIJEK VJERUJ DA IMA DOBRE RAJE


Click for Sarajevo, Bosna i Hercegovina Forecast
Sejox je offline  
Sledeći član vam se zahvalio Sejox za ovaj koristan post:
fantomfant (08.06.2013)
Star 19.02.2013, 00:37   #9
NikolayTheM
Odomaćeni član
 
NikolayTheM's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.03.2012
Mjesto: Jugoslavija!
Postovi: 563
Downloads: 522
Uploads: 9
Rekao HVALA: 71
Zahvalili mu 33 puta u 30 Postova
Instrumenti: VSTi, Korg Triton Le
Interesi: Muzika, Voznja
NikolayTheM ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Uklapa se ovo, ali to su ipak obicni akordi, nisu oni "ciganski"

Послато са GT-S5360 користећи Тапаток 2
__________________
Citat:
Originalno postovano od Pointlessly
'hej' u kmp formatu za bass stranu..(nije heeejjey loop) nego kratki hej, hej, hej, hej
NikolayTheM je offline  
Star 19.02.2013, 02:35   #10
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ciganski akordi ne postoje opisani u teoriji koliko znam, ciganski akordi su "kombinacija". Ili prije receno krnji akordi koji daju "shmek" muzickom djelu koje se izvodi. Pisao sam vec negdje uglavnom na klavijaturi 3 tona obicno 2 septime u oktavi i terca i tako dalje i tako blize...
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline  
Tema zaključana

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 23:19


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije